Skip to content

1VSDAT

שני, 02 אוגוסט 2010 17:41

שמו של יהושע

דרג מאמר זה
(6 מדרגים)
הפרשנים לא היססו להעלות תירוצים מבדחים שמסבירים מדוע שמו של הושע בן נון הוחלף ליהושע בן נון אבל איש מהם לא טרח להסביר מדוע משה החליט להסב את השם שנה אחרי שהאל עצמו כבר קרא לנערו של משה בשמו החדש.
 
 
קצת למעלה מארבעה עשר חודשים לאחר יציאת מצריים משה שלח שנים עשרה מרגלים לתור את הארץ ובאותה הזדמנות הוא גם החליט לשנות את שמו של אחד מהם מהושע ליהושע:
 
אֵלֶּה שְׁמוֹת הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר שָׁלַח משֶׁה לָתוּר אֶת הָאָרֶץ וַיִּקְרָא משֶׁה לְהוֹשֵׁעַ בִּן נוּן יְהוֹשֻׁעַ.[א]
 
הפרשנים מצאו סיבות טובות להחלפת השם הושע ביהושע: אחדים הסתמכו על התלמוד הירושלמי[1] וקבעו שמשה ולהתחשב באות 'יוד' שנשללה מ'שרי' כששמה שונה ל'שרה'. אות זאת, כך מסתבר, השתטחה בפני האל וקבלה באזניו על שנעקרה משמה של אותה צדיקה והאל השתכנע מטענותיה ומיהר להבטיח לה שבתמורה הוא ישתול אותה בתחילת שמו של זכר אף שמלכתחילה היא ניטלה מסוף שמה של נקבה.
 
אחרים אימצו את גרסת מדרש תנחומא[2] שידע כי יהושע בן נון וכלב בן יפונה קיבלו שכר בגין נאמנותם – כלב קיבל את העיר חברון ואילו יהושע קיבל את חלקם של עשרת המרגלים שסרחו. האות 'יוד' שנוספה לשמו של הושע, שערכה בגימטריה הוא בדיוק עשר, מסמלת, אם כן, את עשרת המרגלים שחלקם בחלוקת הארץ נמסר ליהושע.
 
בנוסף, יש כאלו שטוענים שמשה שינה את השם בעת שהוא שהתפלל על משרתו הנאמן וביקש מהאל שיושיעו מעצת המרגלים שעתידים להוציא את דיבתו רעה ולבסוף, קיימים אף כאלה שזוכרים כיצד פרעה שינה את שמו של יוסף לצפנת פענח בעת שמינה אותו לסוכן ביתו[ב] ועל סמך תקדים זה הם מקבלים כמובן מאליו שמשה היה צריך להסב את שמו של הושע ליהושע בעת שמינה אותו למשרתו ועוזרו האישי.
 
כל הפירושים הללו אכן מסבירים מדוע משה החליט לשנות את שם משרתו אבל אף אחד מהם אינו מתעמת עם העובדה שהאל עצמו ביטא את השם יהושע באזניו של משה בעת שבני ישראל נלחמו בעמלק כחודש וחצי לאחר יציאת מצריים וימים מספר לפני מעמד הר סיני, כלומר, כשנה לפני שמשה בחר לקרא להושע בשם יהושע:
 
וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֶל משֶׁה כְּתֹב זֹאת זִכָּרוֹן בַּסֵּפֶר וְשִׂים בְּאָזְנֵי יְהוֹשֻׁעַ כִּי מָחֹה אֶמְחֶה אֶת זֵכֶר עֲמָלֵק מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם.[ג]
 
שתי שאלות עולות מייד על הפרק: כיצד ידע משה למי האל התכוון אם הבחור היה מוכר באותה העת רק בשם הושע וכיצד הוא העז פנים בפני אלוהיו והמשיך לקרא לנער בשמו הקודם שנה שלמה לאחר שהאל עצמו התחיל להשתמש בשם 'יהושע'? המפרשים שלא חסכו מילים בנסיונם להסביר את הסיבות לשינוי השם החליטו במקרה זה למלא את פיהם מים ואף לא אחד מהם ניסה להסביר מדוע משה שינה את שם נערו שנה אחרי שהאל עצמו כבר השתמש בשם החדש. היחיד שבכל זאת התייחס לנושא הוא רבי בחיי ודבריו הם דוגמה חיה לנטיה הרבנית להסיט את הדיון מהמבוכות המציקות לאפיקים הרבה יותר תמימים ונוחים:
 
ונראה מכאן כי קודם שלוח המרגלים הושע היה שמו, ואם כן יש לשאול מפני מה נזכר בתורה בשם יהושע כמה פעמים קודם השליחות הזה, הוא שכתוב 'וּמְשָׁרֲתוֹ יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן נַעַר'[ד], וכתיב 'וַיָּקָם משֶׁה וִיהוֹשֻׁעַ מְשָׁרֲתו'ֹ[ה],וכן 'וַיַּעַן יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן מְשָׁרֵת משֶׁה'[ו]. ונוכל לומר כי לכבוד משה שהיה עתיד לקראו יהושע לא רצתה תורה להזכירו בשם אחר.[3]
 
רבנו בחיי בוחר בקפידה פסוקים שעלולים להראות כבעייתיים ומסביר אותם בצורה קלילה ונינוחה ועל ידי כך הוא נוטע בקורא את התחושה שלאל היתה סיבה טובה להשתמש בשם 'יהושע' גם בעת שבנו של נון עדיין נקרא 'הושע'. חבל רק שיושרו האינטלקטואלי לא דחק בו להתעמת גם עם הפסוק 'וַיֹּאמֶר יְהֹוָה אֶל משֶׁה כְּתֹב זֹאת זִכָּרוֹן בַּסֵּפֶר וְשִׂים בְּאָזְנֵי יְהוֹשֻׁעַ' ולהסביר מדוע האל, לא רק כתב את השם בספר שינתן למשה שנים רבות מאוחר יותר אלא גם השתמש בשם החדש שנה לפני הענקתו הפורמלית.
 


[א]       
במדבר יג:טז
[ב]       
בראשית מא:מה
[ג]        
שמות יז:יד
[ד]        
שמות לג:יא
[ה]       
שמות כד:יג
[ו]        
במדבר יא:כח


[1]       
סנהדרין ב:ו
[2]       
תנחומא פרשת שלח פרק ו
[3]       
רבנו בחיי על במדבר יג:טז
נקרא 6560 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

2 תגובות

 • קישור לתגובה חמישי, 14 יוני 2012 15:43 הוסף ע״י עדי אביר

  בת חנה היקרה,

  אני מעולם לא נתקלתי ברב חרדי שמכבד את הדעות של אחרים. אדרבה, כולם מגמדים ופוסלים בזחיחות דעת די גדולה את כל מה שקדוש לי ויוצאים מתוך הנחה שהאמת היחידה, הנצחית והמוחלטת היא נחלתם הבלעדית וכל אחד אחר צריך לחזור בתשובה וללמדה באחת הישיבות שלהם. החרדים בזים לציבור החילוני ואיש מהם לעולם, אך לעולם, לא יתחשב בדעותיהם, רגישויותיהם או אמונותיהם של כל מי שאינו חושב בדיוק כמוהו. אם תרצי לראות קצת דוגמאות קראי חלק מההתכתבויות שניהלתי עם רבנים למיניהם ותביני שאת הבוז שלהם לא לא תמיד עוטפים באירוניה העדינה שמאפיינת את המאמרים שלי.

  כיוון ששנינו מסכימים שיהירות וזחיחות דעת הן לא מורות כל כך טובות התכבדי ופני לרבנים שלכם לרדת מהפסגות הנישאות עליהן הם הציבו את עצמם ולהבין שגם לאחרים יש אמיתויות משלהם, שגם בהם צריך להתחשב ושגם הם סולדים מיהירות וזחיחות דעת. כשהם יתחילו לכבד אותי אני מבטיח לך שלא יקשה עלי לכבד גם אותם.

  אם את במקרה משתיכת לציבור הדתי לאומי אז אנא קבלי את התנצלותי. הציבור הזה פחות מזלזל בבעלי דעות שונות וניכר בו שהוא מוציא את האגרסיות שלו באפיקים אחרים.

  לאחר שגמרתי לקרוא את ההטפה שלך חיפשתי גם תשובה עניינית לשאלה שהעלתי אך זאת, משום מה, לא מצאה את דרכה לתגובתך. נראה שחוץ מאשר להסביר לי למה חשוב להתייחס אליהם בכבוד שהם מונעים מכל אחד אחר הם אינם טורחים לאחוז את השור בקרניו ולהתייחס לסתירות עצמן.

  בכבוד רב,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 14 יוני 2012 09:14 הוסף ע״י בת חנה

  בלי להתייחס לפרטי הצעתך וטענותיך ובלי להציע תשובות חלופיות, הרשה לי לומר שבסיס ראשוני לדיון רציני הוא כבוד כלפי מי שאתה חולק עליו. אם אתה בטוח שאתה חכם מכולם ושכל אלו שאתה נגדם הציעו תירוצים מבדחים, לא החמיצו הזדמנות להחליק בעיות בצורה קלילה ולא חשבו על כל מה שאתה בחכמתך גילית, חזקה עליך שלא תבין אותם ולא תציע הצעות טובות משלהם. אם תכבדם - גם המחלוקת שלך עליהם תתקיים ותוסיף דעת. יהירות וזחיחות הדעת הן לא מורות כל כך טובות...

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים