Print this page
שני, 02 אוגוסט 2010 17:39

האבות והשם המפורש

דרג מאמר זה
(7 מדרגים)
האל, בסתירה גמורה לעשרות פסוקים מפורשים, אומר למשה: 'וָאֵרָא אֶל אַבְרָהָם אֶל יִצְחָק וְאֶל יַעֲקֹב בְּאֵל שַׁדָּי וּשְׁמִי יְהֹוָה לֹא נוֹדַעְתִּי לָהֶם'. הבלבול האלוהי חייב את הפרשנים לצלול לעומקם של הדברים ולחפש את התירוץ שיגאל את האל מהבור שהוא כרה לעצמו. שפע הפירושים שב ומלמד אותנו שברשות גדולי ישראל לא היתה שום מסורת קדומה שמסוגלת להסביר את הסתירה ושכל פרשן רשאי למעשה להמציא כל תירוץ קלוש שרק עולה על דעתו.
 
 
בספר בראשית אנו נתקלים בפסוקים רבים שמלמדים אותנו שהאבות, קרוביהם, מכריהם ואפילו עבדיהם הכירו היטב את השם המפורש. קיימת אמנם אי-ודאות קלה באשר לשימוש הראשון שנעשה בשם שכן המקרא קובע 'וּלְשֵׁת גַּם הוּא יֻלַּד בֵּן וַיִּקְרָא אֶת שְׁמוֹ אֱנוֹשׁ אָז הוּחַל לִקְרֹא בְּשֵׁם יְהֹוָה'[א] בעוד שלנו ידוע שחוה אמנו הכירה את השם 'יְהֹוָה' שנים רבות קודם לכן והיא אפילו אמרה 'קָנִיתִי אִישׁ אֶת יְהֹוָה'[ב] בעת שהעניקה לאחיו הבכור של שת את השם 'קין'. מכל מקום ברור שהשם המפורש היה מוכר ללמך שקרא לבנו בשם נח כי 'זֶה יְנַחֲמֵנוּ מִמַּעֲשֵׂנוּ וּמֵעִצְּבוֹן יָדֵינוּ מִן הָאֲדָמָה אֲשֶׁר אֵרֲרָהּ יְהֹוָה'[ג] ונח בתורו השתמש בשם המפורש כשאמר 'בָּרוּךְ יְהֹוָה אֱלֹהֵי שֵׁם וִיהִי כְנַעַן עֶבֶד לָמוֹ'[ד]. השם 'יְהֹוָה' לא היה זר גם לבני דורו של נמרוד, נינו של נח, והללו היו נוהגים לומר 'כְּנִמְרֹד גִּבּוֹר צַיִד לִפְנֵי יְהֹוָה'[ה].
 
השימוש המקרי בשם המפורש הפך להיות למבול בימיו של אברהם. אברהם שמע את שמו של האל שלוש פעמים: פעם אחת כשהאל עצמו הזדהה בפניו ואמר 'אֲנִי יְהֹוָה אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאוּר כַּשְׂדִּים לָתֶת לְךָ אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאת לְרִשְׁתָּהּ'[ו]. פעם שניה כשהאל נעלב מצחוקה של שרה ואמר 'הֲיִפָּלֵא מֵיהֹוָה דָּבָר לַמּוֹעֵד אָשׁוּב אֵלֶיךָ כָּעֵת חַיָּה וּלְשָׂרָה בֵן'[ז] ופעם שלישית כשהמלאך מנע ממנו לשחוט את בנו ואמר לו 'בִּי נִשְׁבַּעְתִּי נְאֻם יְהֹוָה כִּי יַעַן אֲשֶׁר עָשִׂיתָ אֶת הַדָּבָר הַזֶּה וְלֹא חָשַׂכְתָּ אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידֶךָ'[ח]. גם אברהם עצמו לא היסס להשתמש בשם המקודש: לאחר שהאל הבטיח לתת לו את הארץ לרישתה אברהם רצה לדעת 'אֲדֹנָי יֱהֹוִה בַּמָּה אֵדַע כִּי אִירָשֶׁנָּה'[ט], למלך סדום הוא אמר 'הֲרִמֹתִי יָדִי אֶל יְהֹוָה אֵל עֶלְיוֹן קֹנֵה שָׁמַיִם וָאָרֶץ'[י] ולאל הוא אמר 'אֲדֹנָי יֱהוִֹה מַה תִּתֶּן לִי וְאָנֹכִי הוֹלֵךְ עֲרִירִי וּבֶן מֶשֶׁק בֵּיתִי הוּא דַּמֶּשֶׂק אֱלִיעֶזֶר'[יא]. כשהוא שלח את אותו אליעזר למצא אשה ראויה לבנו הוא ביקש ממנו לשים את ידו תחת ירכו ולהשבע ב'יהֹוָה אֱלֹהֵי הַשָּׁמַיִם וֵאלֹהֵי הָאָרֶץ'[יב] ובהמשך הוא הבטיח לו ש'יְהֹוָה אֱלֹהֵי הַשָּׁמַיִם אֲשֶׁר לְקָחַנִי מִבֵּית אָבִי וּמֵאֶרֶץ מוֹלַדְתִּי'[יג] ישלח את מלאכו לפניו ויסיע לו למלא את משימתו. בשם המפורש אברהם נהג לקרא גם כאשר הוא בנה מזבחות או נטע עצים. כשיהוה הבטיח לזרעו את כל הארץ, אברהם הקים מזבח בין בית-אל לבין העי ושם הוא קרא בשם יהוה[יד]. הוא חזר וקרא בשם יהוה כששב לאותו המזבח[טו] וכן לאחר נטיעת האשל בבאר שבע[טז]. לבסוף, הוא העניק את השם 'יְהֹוָה יִרְאֶה' למקום בו נאחזו קרני האיל בסבך וזאת על שום שנאמר 'הַיּוֹם בְּהַר יְהֹוָה יֵרָאֶה'[יז].
 
כאביו, גם יצחק קרא בשם האל בעת שחנך בארות או מזבחות: 'וַיַּעְתֵּק מִשָּׁם וַיַּחְפֹּר בְּאֵר אַחֶרֶת וְלֹא רָבוּ עָלֶיהָ וַיִּקְרָא שְׁמָהּ רְחֹבוֹת וַיֹּאמֶר כִּי עַתָּה הִרְחִיב יְהֹוָה לָנוּ וּפָרִינוּ בָאָרֶץ'[יח] ו-'וַיִּבֶן שָׁם מִזְבֵּחַ וַיִּקְרָא בְּשֵׁם יְהֹוָה'[יט]. רבקה, אשתו של יצחק, העידה כי שמעה את בעלה אומר 'הָבִיאָה לִּי צַיִד וַעֲשֵׂה לִי מַטְעַמִּים וְאֹכֵלָה וַאֲבָרֶכְכָה לִפְנֵי יְהֹוָה לִפְנֵי מוֹתִי'[כ] ויצחק עצמו, כשטעה בריחו של יעקב, אמר 'רְאֵה רֵיחַ בְּנִי כְּרֵיחַ שָׂדֶה אֲשֶׁר בֵּרֲכוֹ יְהֹוָה'[כא].
 
יעקב, כאביו וכסבו, זכה לשמוע את השם 'יְהֹוָה' לפחות פעם אחת, כשהאל התפרץ לחלומו והציג את עצמו במילים 'אֲנִי יְהֹוָה אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אָבִיךָ וֵאלֹהֵי יִצְחָק'[כב]. מאידך, הוא השמיע את השם לא אחת ולא שתיים: כשיצחק אביו ביקש לדעת כיצד הוא הצליח למצא צייד במהירות כה רבה הוא ענה 'כִּי הִקְרָה יְהֹוָה אֱלֹהֶיךָ לְפָנָי'[כג], כשהוא הקיץ מחלום הסולם הוא אמר 'אָכֵן יֵשׁ יְהֹוָה בַּמָּקוֹם הַזֶּה וְאָנֹכִי לֹא יָדָעְתִּי'[כד], כשהוא נדר שאם הוא ישוב בשלום לבית אביו הוא הבטיח 'וְהָיָה יְהֹוָה לִי לֵאלֹהִים'[כה], כשהוא שמע שאחיו בא לקראתו עם ארבע מאות איש הוא ציין 'אֱלֹהֵי אָבִי אַבְרָהָם וֵאלֹהֵי אָבִי יִצְחָק יְהֹוָה הָאֹמֵר אֵלַי שׁוּב לְאַרְצְךָ וּלְמוֹלַדְתְּךָ וְאֵיטִיבָה עִמָּךְ'[כו] ולברכת השבטים הוא הגניב את הפסוק 'לִישׁוּעָתְךָ קִוִּיתִי יְהֹוָה'[כז]. יש להניח שהשם עלה גם בשיחות משפחתיות, כשנשותיו סיפרו לו על השמות שבחרו לבניהן: לאה בחרה בשם ראובן 'כִּי רָאָה יְהֹוָה בְּעָנְיִי'[כח], בשם שמעון 'כִּי שָׁמַע יְהֹוָה כִּי שְׂנוּאָה אָנֹכִי'[כט] ובשם יהודה כיוון ש'הַפַּעַם אוֹדֶה אֶת יְהֹוָה'[ל] ורחל העניקה ליוסף את שמו כבקשה ש'יֹסֵף יְהֹוָה לִי בֵּן אַחֵר'[לא].
לאור שפע הדוגמאות הללו קשה להבין מדוע האל החליט יום אחד להפתיע את משה רבינו ולהצהיר:
 
וָאֵרָא אֶל אַבְרָהָם אֶל יִצְחָק וְאֶל יַעֲקֹב בְּאֵל שַׁדָּי וּשְׁמִי יְהֹוָה לֹא נוֹדַעְתִּי לָהֶם.[לב]
 
האם הוא שכח את הפעמים בהם הוא זיהה את עצמו באופן מפורש בשם 'יְהֹוָה'? האם היתה לו סיבה להציג מצגת שוא? האם הוא התבלבל כשהשתמש בניסוח שיחייב כל פרשן עתידי להוציא את דבריו מפשטם?
 
הפרשנים לא יכלו להשאר חייבים ולכן הם הפשילו שרוולים והחלו להפיק את תילי התירוצים הדרושים לכיסויה, הרחקתה והשכחתה של הבעיה.
רס"ג:
התורה נוהגת לדבר בלשון בני אדם ולכן היא משמיטה לעיתים מילים שאמורות להיות מובנות מההקשר הכללי של המשפט. במקרה שלנו היא השמיטה את המילה 'לבדו' ואם רק נשיבה למקומה נראה שהפסוק המביך בעצם אומר 'וָאֵרָא אֶל אַבְרָהָם אֶל יִצְחָק וְאֶל יַעֲקֹב בְּאֵל שַׁדָּי וּשְׁמִי יְהֹוָה לבדו לֹא נוֹדַעְתִּי לָהֶם', כלומר, האל נודע לאבות לעיתים בשם 'אֵל שַׁדָּי' ולעיתים בשם 'יְהֹוָה' וברור מאליו שהוא לא נגלה להם בשם 'יְהֹוָה' לבדו.[1]
 
רש"י:
פסוק בספר ירמיה אומר 'לָכֵן הִנְנִי מוֹדִיעָם בַּפַּעַם הַזֹּאת אוֹדִיעֵם אֶת יָדִי וְאֶת גְּבוּרָתִי וְיָדְעוּ כִּי שְׁמִי יְהֹוָה'[לג] וממנו ניתן להסיק שהאל מאמת את הצהרותיו בעזרת שמו המפורש. מכאן שהאל נודע לאבות בשם 'אֵל שַׁדָּי' ולא בשם 'יְהֹוָה' כיוון שהשם 'יְהֹוָה' מקפל בחובו את המשמעות שהאל נאמן לדבריו ובשלב זה הוא עדיין לא קיים את הבטחתו לתת להם את ארץ ישראל.[2]
רשב"ם:
האל לא התגלה לאבות בעיקר שמו, 'יְהֹוָה', אלא בשם 'אֵל שַׁדָּי'. אל משה הוא כן נגלה בעיקר שמו כי בימיו הוא אמור היה לקיים את הבטחתו לתת לבני ישראל את ארץ כנען.[3]
אבן עזרא:
כשהאל אמר 'וּשְׁמִי יְהֹוָה לֹא נוֹדַעְתִּי לָהֶם' הוא למעשה התכוון להגיד שבשמו 'יְהֹוָה' הוא לא נגלה לאבות כפי שהוא נגלה למשה. המונח 'שַׁדָּי' הוא רק שם תואר בעוד שבמונח 'יְהֹוָה' ניתן להשתמש גם כשם תואר וגם כשם עצם. האבות אמנם ידעו ש'יְהֹוָה' הוא שם תואר אבל הם לא ידעו ש'יְהֹוָה' משמש גם כשם עצם. האבן עזרא מוצא פתרון לבעיה גם בתורת הסוד. תורה זאת מלמדת אותנו שהאבות לא דבקו באל כמו משה שדיבר עימו פנים אל פנים ולכן הם לא יכלו לשנות את תולדות עולם השפל ולחדש אותות ומופתים כמו משה. מסיבה זאת האל השתמש באבות כדי לפרסם ברבים את השם 'אֵל שַׁדָּי' שפירושו 'מנצח המערכות העליונות' ובמשה כדי לפרסם את השם 'יְהֹוָה' שמציין שהאל פועל לא רק בעולמות העליונים אלא גם בעולמות התחתונים. מעיד על כך הפסוק 'לָכֵן אֱמֹר לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל אֲנִי יְהֹוָה וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם וְהִצַּלְתִּי אֶתְכֶם מֵעֲבֹדָתָם וְגָאַלְתִּי אֶתְכֶם בִּזְרוֹעַ נְטוּיָה וּבִשְׁפָטִים גְּדֹלִים'[לד] ממנו ניתן ללמוד שמשה נשלח לפרסם בקרב בני ישראל את השם 'יְהֹוָה' בתור מי שפעל למענם בעולמות התחתונים.[4]
 
רבינו בחיי:
האבות ושאר הנביאים הכירו את האל מתוך גילוי שכינה ומעלת נבואה זו, בה האל חושף את נסיו הנסתרים, היא מעלת הנבואה הנקראת 'אֵל שַׁדָּי'. משה לעומתם הכיר את מידת הרחמים של האל ונגלו לו הניסים האלוהיים שנועדו להתפרסם ברבים ולכן מעלת נבואתו נקראת בשם 'יְהֹוָה'. כשהכתוב מספר על נבואת האבות הוא משתמש בשורש 'ראה', למשל, 'וַיֵּרָא אֱלֹהִים אֶל יַעֲקֹב עוֹד בְּבֹאוֹ מִפַּדַּן אֲרָם וַיְבָרֶךְ אֹתוֹ'[לה] אבל משה דיבר עם האל פנים אל פנים ולכן במקרה שלו הכתוב מרשה לעצמו להשתמש בשורש 'ידע' ולומר 'לֹא נוֹדַעְתִּי לָהֶם' וכוונתו לומר לא נודעתי להם כפי שנודעתי לך.
 
רמב"ן:
לאבות האל נראה באספקלריה של 'אֵל שַׁדָּי' והם לא יכלו לראותו באספקלריה המאירה כמו משה. האבות אמנם ידעו את השם המפורש אבל הוא לא נודע להם בנבואה ולכן אברהם אומר 'אֲדֹנָי יֱהוִֹה'[לו] או רק 'לַאדֹנָי'[לז]. לאבות האל נגלה במידת הדין ולמשה במידת הרחמים שמאופיינת על ידי השם 'יְהֹוָה' ולאחר שהאל נגלה אליו בשם זה הוא לא הזכיר עוד את השם 'אֵל שַׁדָּי'.[5]
 
רבי יוסף בכור שור:
לאבות האל הראה שהוא 'אֵל שַׁדָּי', שְדי בברכותיו, והוא גם נודע להם בשם 'יְהֹוָה', שם שמסמל את עזרתו לעבדיו בעת צרה. סוף הפסוק, 'לֹא נוֹדַעְתִּי לָהֶם' מלמד רק שהאל לא קיים בחיי האבות את מה שנדר להם.[6]
 
לתמציות התירוצים הללו ניתן להוסיף עוד לא מעט הסברים מפותלים שהועלו על ידי פרשנים פחות מרכזיים אבל מכולם צפה ועולה התחושה שקיים יחס ישיר בין גודל המבוכה להקף המלל. ככל שהסתירה ברורה יותר כך ידרש יותר להג להדחיקה מתודעת המאמינים ותגבר המעמסה שתוטל על כתפי חברת הלומדים.
 


[א]       
בראשית ד:כו
[ב]       
בראשית ד:א
[ג]        
בראשית ה:כט
[ד]        
בראשית ט:כו
[ה]       
בראשית י:ט
[ו]        
בראשית טו:ז
[ז]        
בראשית יח:יד
[ח]       
בראשית כב:טז
[ט]       
בראשית טו:ח
[י]        
בראשית יד:כב
[יא]       
בראשית טו:ב
[יב]       
בראשית כד:ג
[יג]       
בראשית כד:ו
[יד]       
בראשית יב:ח
[טו]       
בראשית יג:ד
[טז]       
בראשית כא:לג
[יז]       
בראשית כב:יד
[יח]       
בראשית כו:כב
[יט]       
בראשית כו:כה
[כ]        
בראשית כז:ז
[כא]      
בראשית כז:כז
[כב]      
בראשית כח:יג
[כג]       
בראשית כז:כ
[כד]       
בראשית כח:טז
[כה]      
בראשית כח:כא
[כו]       
בראשית לב:י
[כז]       
בראשית מט:יח
[כח]      
בראשית כט:לב
[כט]      
בראשית כט:לג
[ל]        
בראשית כט:לה
[לא]      
בראשית ל:כד
[לב]      
שמות ו:ב-ג
[לג]       
ירמיה טז:כא
[לד]       
שמות ו:ו
[לה]      
בראשית לה:ט
[לו]       
בראשית טו:ב
[לז]       
בראשית יח:לב


[1]       
הפירוש הארוך של הרס"ג לשמות ו:ג כפי שהובא בלקט פירושי רבינו סעדיה גאון על התורה שלוקט ותרגם על ידי הרב יוסף קאפח
[2]       
רש"י על שמות ו:ג ושמות ו:ט
[3]       
רשב"ם על שמות ו:ג
[4]       
אבן עזרא על שמות ו:ג
[5]       
רמב"ן על שמות ו:ב, רבינו בחיי בפרשנותו על שמות ו:ג מסכים עימו
[6]       
רבי יוסף בכור שור על שמות ו:ג
נקרא 4641 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

3 תגובות