Print this page
חמישי, 23 אוקטובר 2014 18:55

איפה מתחבא המבול?

דרג מאמר זה
(7 מדרגים)
מאמר זה לא נכתב עבור אלו שכבר יודעים שהיקום נוצר לפני יותר משלוש עשרה וחצי מיליארד שנים, שכל מיני הצמחים ובעלי החים התפתחו בהדרגה ושאף מבול לא החריב את העולם כולו לפני פחות מחמשת אלפים שנה. הללו רשאים להתעלם בבטחה מהמאמר כי חוץ מאשר כמה פרטים בעלי חשיבות משנית הם לא יועשרו בשום מידע חדש. מאמר זה נכתב בעיקר עבור אלו שחושבים ששלוש מאות שנה לפני לידתו של אברהם אבינו האל פתח את ארובות השמים, גרם למבול שכיסה את פני כל הארץ למשך שנה תמימה והכחיד 99.999% מכל בני המין האנושי. המבול התנכי אמור היה למחוק את כל התרבויות האנושיות ויש להניח שלאחריו נדרשו כמה מאות שנים כדי לקומם מחדש את המין האנושי כך שיוכל לשוב ולבנות ערים ולהקים ממלכות. מאמר זה מנסה לאתר את עקבותיו של המבול העולמי ולמצוא את מאות השנים בהן אנו לא אמורים לפגוש ערים וממלכות. מסקנותיו העצובות של החיפוש יחייבו את שומרי האמונים להרהר שנית בנכונותם של סיפורי התנ"ך ובאמונות שבגינן הם משחיתים לריק את חייהם.   
 
 
הבעייה
 
המבול, כידוע לכל מי שקורא את ספר בראשית, מחה מעל האדמה את כל האנושות למעט שמונת בני משפחתו הגרעינית של צדיק אחד בשם נח. הפסוק מדגיש את הקפו הגלובלי של המבול ואת ההכחדה הכמעט מוחלטת שהוא הביא עימו:  
 
וַיִּמַח אֶת כָּל הַיְקוּם[א] אֲשֶׁר עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה מֵאָדָם עַד בְּהֵמָה עַד רֶמֶשׂ וְעַד עוֹף הַשָּׁמַיִם וַיִּמָּחוּ מִן הָאָרֶץ וַיִּשָּׁאֶר אַךְ נֹחַ וַאֲשֶׁר אִתּוֹ בַּתֵּבָה.[ב]
 
לאחר המבול נותרו רק שלושה זוגות שהיו מסוגלים למלא את המצווה האלוהית 'וְאַתֶּם פְּרוּ וּרְבוּ שִׁרְצוּ בָאָרֶץ וּרְבוּ בָהּ.'[ג] ומשלושת הזוגות הללו שב התפתח כל המין האנושי:
 
וַיִּהְיוּ בְנֵי נֹחַ הַיֹּצְאִים מִן הַתֵּבָה שֵׁם וְחָם וָיָפֶת וְחָם הוּא אֲבִי כְנָעַן. שְׁלשָׁה אֵלֶּה בְּנֵי נֹחַ וּמֵאֵלֶּה נָפְצָה כָל הָאָרֶץ.[ד]
 
הדברים המפורשים הלו מחייבים את כל מי שעוקב אחר ההיסטוריה האנושית להיתקל בשלב זה או אחר בקטסטרופה גלובלית שהעלימה את כל התרבויות שקדמו לה ומנעה מתרבויות אחרות להתפתח במשך מאות בשנים, עד שצאצאיהם של שם, חם ויפת שבו ונפוצו על פני כל הארץ.

בהמשך אנסה לחפש את מאות שנות החושך שקטעו את מהלך ההיסטוריה האנושית, מימי המבול ועד לקימומן של התרבויות האנושיות, וכשאמצאם אוכל לסתום את פיותיהם של כל המלעיזים שחושבים שבסיפורי התנ"ך ניתן למצוא רק עיבודים מרושלים של אגדות עם ישנות והבלים הזויים שמעולם לא זכו להתרחש בפועל.  
 
הכרונולוגיה התנכית
 
המקרא מספק לנו שפע של נתונים מהם ניתן לחשב במדוייק את הזמן שעבר מבריאתו של העולם ועד לתחילתו של המבול. הברייתא דסדר עולם רבה, המיוחסת לתנא הגדול רבי יוסי בן חלפתא, התעמקה בסוגיה והגיעה למסקנה הבאה:
 
מאדם ועד המבול 1656 שנה על פי החישוב הבא: אדם היה בן 130 כשנולד שת, שת בן 105 בלידת אנוש, אנוש בן 90 בלידת קינן, קינן בן 70 בלידת מהללאל, מהללאל בן 65 בלידת ירד, ירד בן 162 בלידת חנוך, חנוך בן 65 בלידת מתושלח, מתושלח בן 187 בלידת למך, למך בן 182 בלידת נח והמבול התרחש כשנח היה בן 600.[1]
 
סיכום הגילים מלמדנו שהמבול התרחש לפני בדיוק 4119 שנה, בשנת א'תרנ"ו (1656) לבריאת העולם, כלומר, שנת 2106 לפנה"ס המקובלת. בשנה זאת נמחתה מעל פני האדמה כמעט כל האנושות ואנו לא אמורים למצוא במרחבי הסהר הפורה שום תרבות עירונית, עד להקמתה של בבל, העיר הראשונה שהוקמה על ידי צאצאיהם של שורדי המבול:
 
וַיְהִי כָל הָאָרֶץ שָׂפָה אֶחָת וּדְבָרִים אֲחָדִים. וַיְהִי בְּנָסְעָם מִקֶּדֶם וַיִּמְצְאוּ בִקְעָה בְּאֶרֶץ שִׁנְעָר וַיֵּשְׁבוּ שָׁם. וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל רֵעֵהוּ הָבָה נִלְבְּנָה לְבֵנִים וְנִשְׂרְפָה לִשְׂרֵפָה וַתְּהִי לָהֶם הַלְּבֵנָה לְאָבֶן וְהַחֵמָר הָיָה לָהֶם לַחֹמֶר. וַיֹּאמְרוּ הָבָה נִבְנֶה לָּנוּ עִיר וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם וְנַעֲשֶׂה לָּנוּ שֵׁם פֶּן נָפוּץ עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ. ... וַיֵּרֶד יְהֹוָה לִרְאֹת אֶת הָעִיר וְאֶת הַמִּגְדָּל אֲשֶׁר בָּנוּ בְּנֵי הָאָדָם. וַיֹּאמֶר יְהֹוָה הֵן עַם אֶחָד וְשָׂפָה אַחַת לְכֻלָּם וְזֶה הַחִלָּם לַעֲשׂוֹת וְעַתָּה לֹא יִבָּצֵר מֵהֶם כֹּל אֲשֶׁר יָזְמוּ לַעֲשׂוֹת. הָבָה נֵרְדָה וְנָבְלָה שָׁם שְׂפָתָם אֲשֶׁר לֹא יִשְׁמְעוּ אִישׁ שְׂפַת רֵעֵהוּ. וַיָּפֶץ יְהֹוָה אֹתָם מִשָּׁם עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ וַיַּחְדְּלוּ לִבְנֹת הָעִיר. עַל כֵּן קָרָא שְׁמָהּ בָּבֶל כִּי שָׁם בָּלַל יְהֹוָה שְׂפַת כָּל הָאָרֶץ וּמִשָּׁם הֱפִיצָם יְהֹוָה עַל פְּנֵי כָּל הָאָרֶץ.[ה]
 
המפרשים, כמצופה, נחלקו בשאלה מי היו אלו שהתיישבו בארץ שנהר כאשר רש"י ומרעיו מחזיקים בדעה שמחנה הנוסעים מארץ קדם מנה את כל צאצאיו של נח בעוד שהרמב"ן מתעקש לטעון שהכתוב מדבר רק בבני שם כיוון שצאצאיהם של חם ויפת התפלגו מהמחנה עוד קודם לכן. למחלוקת זאת אין כל שייכות לעניינינו כיוון שכך או כך ברור מהכתוב שבבל הייתה העיר הראשונה שקמה במסופוטמיה ועד להקמתה לא הייתה במזרח הסהר הפורה, שום התיישבות עירונית אחרת.

חז"ל מייחסים את סיפור מגדל בבל לשנת חייו האחרונה של
פלג, שקיבל את שמו כשאביו למד ברוח הנבואה שבימיו תתפלג ארץ. על סמך נתון זה הברייתא דסדר עולם רבה קבעה שהניסיון לבנות מגדל בבבל התרחש 340 שנה לאחר המבול, כלומר, בשנת 1766 לפני ספירת העמים.
 
מן המבול עד הפלגה ש"מ (340) שנה. נמצא נח חי אחר הפלגה עשר שנים. אבינו אברהם היה בהפלגה בן מ"ח (48) שנה.[2]
 
עתה, כשהתאריכים המדוייקים גלויים בפנינו, לא נותר לנו אלא לאתר את החור השחור בהיסטוריה האנושית ולהוכיח למפקפקים שבין שנת 2106 לפנה"ס, בה נכחדה רוב רובה של אוכלוסיית העולם, לשנת 1766 לפנה"ס, בה הוקמה העיר בבל, לא הייתה במרחבי מסופוטמיה שום התיישבות עירונית שמסוגלת להצדיק את ספקנותם של הכופרים. לשם כך נפנה עתה לבדוק מה מלמד אותנו המחקר הארכיאולוגי וההיסטורי על קורות אותה התקופה באיזורים שבין נהר הפרת לנהר החידקל.
 
הכרונולוגיה המחקרית
 
קשה מאד לתארך אירועים שהתרחשו לפני יותר מארבעת אלפים שנה והחוקרים נאלצים לעיתים קרובות להסתמך על רשימות של שושלות, ברובן מקוצרות, משובשות ומגמתיות, על פענוח שמות השנים (שכוללים רמזים לאירועים חשובים שהתרחשו במהלכן), על שיקולים אסטרונומיים ועל תארוכים רדיומטריות של ממצאים חומריים ששרדו מאותם הימים. כל הממצאים הללו, מעצם טבעם, אינם יכולים לספק תאריכים מדוייקים וברוב המקרים ניתן לקבוע רק תאריכים משוערים שעלולים לסטות במספר עשרות שנים מהמועד בו האירועים התרחשו בפועל. המחקר המודרני אמנם מנסה להצליב מספר רב של ממצאים שונים ולצמצם על ידי כך את טווח הטעות אבל למרות מאמצי החוקרים עדיין קשה במקרים רבים להתחייב על כרונולוגיה מדוייקת. בטבלה הבאה אני מסתמך בעיקר על הכרונולוגיה התיכונה שמקובלת כיום על רוב החוקרים אך יש להניח מראש שהתאריכים המובאים במאמר אינם מדוייקים ותיתכן סטייה של כמה עשרות שנים לכאן או לכאן. עם זאת, סטיה בסדר גודל של חמישים, שישים או אפילו מאה שנה אינה יכולה לשנות את התמונה או את המסקנות אליהן נגיע.
 
הטבלה הבאה מתארת את הממלכות ששלטו במסופוטמיה משנת 2334 ועד שנת 1750 לפנה"ס. כל התאריכים בטבלה מתייחסים לתקופה שלפני ספירת העמים ולכן להבא לא אציין 'לפנה"ס' אחרי כל תאריך ותאריך.      
 
מלך/תקופה
תיאור האירועים
 

על פי הכרונולוגיה התיכונה, המלך סרגון הקים את השושלת האכדית ושלט על העיר אכד וסביבתה בשנים 2334 עד 2279.

 

נרם סין:

נרם סין, נכדו של סרגון, מלך על ממלכת אכד בשנים 2254 עד 2218. מימיו הגיעה לידינו אסטלת ניצחון של שנת 2230.
 
שרקאלישארי
בנו של נרם סין, מלך על אכד בשנים 2217 עד 2193. בימיו ממלכת אכד ירדה מגדולתה ותחום השפעתה הצטמצם לסביבתה המיידית של העיר אכד.
 
תקופת הגותים:
בתקופה זאת אכד סבלה ממתקפות של גותים, אותם היא הצליחה בסופו של דבר לשרוד. המתקפות הגותיות פסקו בשנת 2109 לאחר שאחד ממלכי ארך נצחם בקרב.  
 
שושלת אור III
נהוג לייחס את השושלת השלישית של אור לשנים 2111 עד 2003, במהלכן אמור היה להתרחש המבול של שנת 2106 לפנה"ס. הממלכה, שהתבססה על העיר אור, הותירה אחריה שפע של ממצאים חומריים, בהם מספר רב של חרסים מוטבעים בכתב יתדות - שאינם מזכירים, ולו ברמז, את הקטסטרופה שעל פי המקרא מחקה את התרבות הזאת מעל פני האדמה. הממצאים הללו מלמדים על קיומה של ממלכה חזקה בעלת בירוקרטיה מרכזית מפותחת ששלטה על שכנותיה באמצעות מושלים שמונו על ידי מלכי אור. מלכה הראשון של השושלת השלישית של אור, אור נמו, התחיל את בנייתו של הזיגוראת הגדול של אור שהושלם על ידי בנו, המלך שולגי. ארכיאולוגים שחפרו במקום מצאו לוח שמתעד את כוונתו של אור נמו לבנות את הזיגוראת כמקדש לכבוד האל ננה ולבנים שהוחתמו בחותמתו של אור נמו נמצאו לא רק בעירו אלא גם בערים אחרות בממלכתו. כמו כן ידוע לנו שלצד שיקומן של תעלות ההשקייה, אור נמו גם ציווה לכרות תעלה שתחבר בין העיר אור לעיר ארידו. ממלכת אור III קרסה בעקבות פלישות של נוודים ארמים שלימים השתלטו גם על העיר בבל.
 
שושלת יסין (Isin)
בסוף ימיה של ממלכת אור III, אחד מבכירי הממלכה, ישבי-ארא (Ishbi-Erra), עבר מהעיר אור לעיר יסין והחל לבנות שם בסיס כח שעם נפילתה של אור III הפך לממלכה עצמאית שלצד אשנונה (Eshnunna) ואשור, שאף הן התחילו להתעצם באותה התקופה, הייתה חזקה במידה שאפשרה לה לדחוק את העילמים מתחומי הממלכה ולהטיל את מרותה על הערים אור, ארך וניפור. ממלכת יסין שרדה משנת 2017 עד לעליית הממלכה הבבלית של חמורבי, סביב שנת 1792, והותירה אחריה מקדשים, ארמונות ומספר רב של תעודות.
 
במקביל לממלכת יסין בדרום צמחה בצפון מסופוטמיה ממלכה פרוטו-אשורית שבראשה עמד המלך שמשי חדד (Shamshi-Adad) שהצליח לאחד לתקופה קצרה את כל ערי הצפון. כשממלכתו של שמשי חדד קרסה, חמורבי מלך בבל תפס בשנת 1792 את הבכורה והחל להשתלט על כל האזור שמשתרע מדרום הסהר הפורה ועד סוריה. במהלך שלטונו חמורבי שיפץ והרחיב את מערך תעלות ההשקייה ולקראת סוף ימיו ב-1750 הוא פרסם את קובץ החוקים המפורסם שלו שנשתמר באבן עד עצם ימינו אנו.   
 
ההיסטוריה של מסופוטמיה, שכבר בשלב מוקדם החלה להצטלב עם ההיסטוריות של מצרים, ממלכת החיתים ובמידה מסויימת גם עם זו של האבות המיתולוגיים של עם ישראל, התפתחה ברציפות לפחות מאז ימיו של סרגון והותירה אחריה מספר רב חרסים שכוסו בכתב היתדות, שרידים של מבנים שנבנו מלבני חמר, כתובות שנחקקו באבן, חפצי בית, קברים, אביזרי פולחן וכדומה. הממצאים הללו מוכיחים שמשחר ההיסטוריה המסופוטמית מעולם לא היה 'חור שחור' בן מאות שנים במהלכו לא היו קיימות ערים, לא שלטו מלכים, לא נבנו מבנים ולא נכתבו תעודות ולוחות. למעשה, קיומם של כל הממצאים הארכיאולוגיים הללו מלמד שנחשולי מים אדירים מעולם לא שטפו והציפו את מישורי מסופוטמיה, לא מוטטו את המבנים ולא מוססו את החרסים ואת לבני החמר הפריכים.  

איני טוען שמעולם לא היה שיטפון מקומי כלשהו שהותיר רושם עז על תושבי הסביבה, שבהמשך שימרו את זכרונו והעבירוהו לילדיהם. אני רק טוען שהמבול שתואר בספר בראשית מעולם לא התרחש בפועל וזאת משתי סיבות עיקרית: 
 
1.
מבול שאמור היה למחות את כל האנושות מעל פני הארץ היה משמיד את כל ערי מסופוטמיה ואנו היינו נותרים עם כמה מאות שנים מהם לא היה בוקע שום זכרון היסטורי. בפועל, התיעוד שבכתב והממצאים החומריים ששרדו עד ימינו מלמדים על רצף התיישבותי במרחבי הסהר הפורה במהלכו ערים אמנם קמו ונפלו אך זאת מבלי להותיר את האזור ללא התיישבות עירונית ולו לרגע אחד במהלך לפחות 4500 השנים האחרונות.
 
2.
המקור המקראי מציין:
 
 
וְהַמַּיִם גָּבְרוּ מְאֹד מְאֹד עַל הָאָרֶץ וַיְכֻסּוּ כָּל הֶהָרִים הַגְּבֹהִים אֲשֶׁר תַּחַת כָּל הַשָּׁמָיִם. חֲמֵשׁ עֶשְׂרֵה אַמָּה מִלְמַעְלָה גָּבְרוּ הַמָּיִם וַיְכֻסּוּ הֶהָרִים.[ו]
 
 
גם מבלי להיכנס לחישובים פיזיקליים מיותרים נוכל להניח שאם המים כיסו את הרי הזגרוס שעל גבול מסופוטמיה, שפסגתם מתנשאת לגובה 4,409 מטר מעל פני הים, ואולי אפילו את הר אררט, שמיתמר לגובה של 5,166 מטר, אזי לחץ המים היה משטח, שוחק, מרסק ומפורר את כל השרידים החומריים של התרבויות שקדמו למבול. אם אנחנו בכל זאת מוצאים, גם במסופוטמיה וגם במקומות סמוכים דוגמת מצרים, סוריה וארץ כנען, מבנים, ארכיונים של טבליות חרס, צלמיות, כדי חרס, קברים מאוישים ומאובזרים וכדומה עלינו להניח שכל החפצים הללו לא חוו נחשולי מים אדירים שגרמו להם להיסחף או לרבוץ במשך כשנה מתחת לים שעומקו מגיע לחמישה קילומטרים לכל הפחות.      
 
כיוון שהמבול המקראי אינו יכול להסתתר בין דפי ההיסטוריה של המזרח התיכון עלינו לשאול את עצמנו כיצד ניתן להסביר את אי-ההתאמה בין התיאור התנכי, שאמור היה לנבוע מפיו של בעל כל האמיתות, לכרונולוגיה המחקרית שנשענת על המדע, ההיגיון ואינספור ממצאים חומריים. לכך ייתכנו ארבעה הסברים.
 
כיצד ניתן להסביר את היעדרו של 'החור השחור'?
 
1.
אני שגיתי:
 
 
זהו בהחלט ההסבר הסביר ביותר אבל הוא נושא עימו קושי מסויים: בנפילתי אני אגרור אחרי הרבה חוקרים חכמים ומשכילים ממני שחקרו את הכרונולוגיה של המזרח התיכון ופרסמו את הנתונים בכתבי עת מדעיים ובספרים שיצאו בהוצאות אוניברסיטאיות. הנתונים שהבאתי מבטאים את הקונצנזוס המחקרי וקשה מאד לפסלם מבלי לערער על תקפותו של כל המחקר הארכיאולוגי וכל תחומי הידע שנסמכים עליו.
 
אני הסתמכתי על הכרונולוגיה האמצעית של מסופוטמיה אבל בהחלט ייתכן שטעיתי והיה עלי להסתמך על כרונולוגיה אחרת. הכרונולוגיה הארוכה לא תעזור לי במציאת החור השחור כיוון שהיא מרחיבה את תקופת ההתיישבות הרציפה בעוד שאנו זקוקים לכרונולוגיה שתקצר אותה. לרוע המזל, הכרונולוגיה הקצרה ביותר מקדמת את התאריכים במאה שנים לכל היותר ומעבירה את המבול לימיו של המלך שרקאלישארי, בן נכדו של המלך סרגון מאכד, כלומר, עדיין לתוך הרצף ההיסטורי בו אין ולו עדות אחת לקטסטרופה שאמורה הייתה להכחיד את האנושות כולה.
 
2.
החוקרים שגו:
 
 
זה כמובן הטיעון המועדף על שומרי האמונים שמניחים שבורא העולם יודע בדיוק מתי התרחש המבול שהוא המיט על האנושות הסוררת ולכן הטעויות והשגיאות חייבות לנבוע אך ורק מאי ההבנות שמעיקות על המדע כולו. למשל, תיארוך הממצאים החומריים מסתמך בעיקר על בדיקה רדיומטרית של פחמן 14, וזאת כשכל ילד חרדי כבר יודע שבעבר התהליכים התרחשו בקצב הרבה יותר מהיר ולכן גילם של ערי מסופוטמיה הוא הרבה יותר נמוך מכפי שהמדע מעריך, כלומר, הם נבנו אחרי המבול ולא לפניו. למעשה, קשה מאד לא לחשוב על כל מיני תירוצים מתוחכמים כשאתה יודע מראש שבכל מקרה של מחלוקת בין הדת למדע, המדע הוא זה שצריך להתאים את עצמו לאמת התורנית ולא להיפך.

מי יודע, אולי הטענות הללו נכונות ואפילו אני צריך לשקול אותן ברצינות, דבר שהייתי עושה בשמחה אם הארכיאולוגים לא היו מסתמכים על מספר רב של ממצאים, מנתחים אותם בשיטות שאומתו פעם אחר פעם ומצליבים את ממצאיהם עם שיטות תארוך נוספות שהניבו תוצאות דומות אם לא זהות. כפי שציינתי עוד קודם, שיטות התארוך המדעיות נושאות עימן אי-ודאות מובנית של מספר עשרות שנים לכאן או לכאן אבל אף סטייה של עשרות, ואפילו מאה או מאתיים, שנה אינה יכולה לקצר את ההיסטוריה האנושית ולכפות עליה להקים את כל הערים, הממלכות והתרבויות המוכרות במהלכן של 4119 השנים שחלפו מאז המבול.     
 
3.
המקרא לא הובן נכון:
 
 
כשהם נדחקים לפינה, מאמינים פחות פונדמנטליסטים נאלצים לשלוף שפן מהכובע ולטעון שהמקרא לא הובן נכון ובתוך הפסוקים מסתתרת כרונולוגיה שונה שמיישבת את התיאור התנכי עם התארוך המדעי. במקרה שלנו הלהטוטנים צריכים למצוא דרך להקדים את המבול בכמה מאות שנים כך שהוא יוכל לעשות שמות באנושות עוד לפני המצאת הכתב וכתיבתן של התעודות הראשונות בהן הוא אינו נזכר ולו ברמז. לי אישית אין את הכישורים המתאימים אבל ברור לי שמנוסים ממני לא יתקשו למצוא איזה עיוות שיאפשר להם להרחיק מאיתנו את ימיו של המבול. מי שמסוגל למצוא במקראות אסמכתאות למיליארדי השנים שחלפו על היקום לבטח ימצא בנקל גם את הפרשנות שתאפשר לו להרחיק את המבול לתחילתו של האלף השלישי לפנה"ס, ואם יש צורך בכך, רחוק אף יותר.  

הפרשנויות הללו, שלרוב נובעות ממעינותיה של הציונות הדתית, אינן מקובלות על כל הציבור החרדי, רובו של הציבור הדתי ועליי. הנסיון להתאים את האמונה למדע על ידי סילוף וסירוס המקרא הוא פסול מעיקרו ואני אישית מאמין שכל נסיון לחפש במקראות עומקים וסודות שמוצאים אותן מפשטן למעשה שולל את תקפותו של התנ"ך והופך אותו מספר מקודש למסמך שנתון לחסדיהם של המפרשים.
 
4.
המקרא שגה:
 
 
כמו שרלוק הולמס שתמיד נאלץ להסתמך על האפשרות היחידה שעדיין לא הופרכה, גם אני חייב להניח שכמו בהרבה מקרים אחרים פשטו של הכתוב אינו מסוגל להסתדר עם הידע המחקרי והמדעי שהאנושות הצליחה לצבור ולאמת. במילים אחרות, המקרא, וכל חכמי ישראל שהסתמכו עלי, פשוט טעו והטעו אחרים. לכך ייתכנו שני הסברים:
 
 
א.
האל הכל-יודע שהכתיב את התורה למשה חמד לצון עם בריותיו והעמיס עליהם כל מיני דברי שטות והבל. זאת אינה אפשרות סבירה במיוחד אך מי אנו האסקופות הנדרסות שנשפוט את בורא העולם שמחשבותיו רחוקות ממחשבותינו כרחוק מזרח ממערב?
 
 
ב.
לאל הכל-יודע, אם הוא בכלל קיים, אין כל יד במעל והתורה נכתבה על ידי בני אדם בשר ודם ששילבו ביצירתם את ה'אמיתות' של תקופתם, ובכלל זה את סיפור המבול שהוזכר כבר בעלילות גילגמש, האפוס הראשון שקטעים ממנו נמצאו על חרסים שמיוחסים למאה השמונה עשרה לפנה"ס ונוסחו המלא על חרסים שמתוארכים לתחילת המאה השתים עשרה לפנה"ס, פחות או יותר בימי ההתגלות המיתולוגית על הר סיני.
 
מסקנות
 
בלית ברירה, ולמורת רוחי המלאה, עלי להניח שהאפשרות הסבירה היחידה היא שהתיאור המקראי של המבול הוא חסר כל שחר וממילא לא ייתכן שהוא נכתב על ידי אל רציני כלשהו. נגזר מכך שהפרקים ו' עד יא' של ספר בראשית הם יצירה אנושית טהורה וכמו כל שאר היצירות האנושיות של תקופת הברונזה גם היא לוקה בקוסמולוגיה רעועה, אמונות נושנות, תיאורים הזויים ומיתוסים פרימיטיביים.

התורה, כך מסתבר, לא תמיד משקפת מציאות היסטורית ריאלית או אירועים שאכן התרחשו בפועל ולכן קשה להבין כיצד במאה העשרים ואחת עדיין ניתן למצוא אנשים שחושבים שהיא ניתנה מפי הגבורה ושכל דבריה הם אמת וודאית ומוחלטת. להערכתי הגיע הזמן להסתכל למציאות בעיניים, להבין שרק מי שמלידתו נחשף לאמת אחת בלבד מסוגל להשחית את חייו על הבלים מיתולוגיים חסרי כל שחר, לזנוח את עגלת החרדים העמוסה במוץ, תבן, קש וגבבה, להצטרף לעולם הריאלי ולתרום לבטחונה, יציבותה ושגשוגה של המדינה היחידה שיש לעם היהודי.    
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות'.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו.
 
 


[א]             
המילה 'יקום' מופיעה במקרא רק בהקשר למבול ואין להעניק לה את משמעותה המודרנית. רצוי, אם כן, לאמץ את דעתו של האבן עזרא שפרש 'ומלת יקום כלל לכל חי שהוא על האדמה.'
[ב]             
בראשית ז:כג
[ג]              
בראשית טז
[ד]              
בראשית ט:יח-יט
[ה]             
בראשית יא:א-ט
[ו]              
בראשית ז:יט-כ. רש"י מסביר: 'חמש עשרה אמה מלמעלה - למעלה של גובה כל ההרים לאחר שהושוו המים לראשי ההרים'.


[1]          
מאדם עד המבול אלף ותרנ"ו שנים. וזה פרטן אדם ק"ל שת ק"ה אנוש צ' קינן ע' מהללאל ס"ה ירד קס"ב חנוך ס"ה מתושלח קפ"ז. למך קפ"ב.
(ברייתא דסדר עולם רבה - פרק א)
[2]          
ברייתא דסדר עולם רבה - פרק א
 
נקרא 11543 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

32 תגובות