Skip to content

1VSDAT

שלישי, 03 אוגוסט 2010 11:40

שלמה המלך לא חטא

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
שלמה, בנו של המלך הצדיק דוד ואהובו של יהוה, לבטח לא היה מסוגל לחטוא ואם אנו נתקלים בקטע ממנו משתמע ששלמה לא ממש עשה את 'הַיָּשָׁר בְּעֵינֵי יְהֹוָה' אנו חייבים להסיק שהסיפור האמיתי מתחבא בעומקי הסיפור הגלוי וטוב עשו חכמינו זכרונם לברכה כשחשפו את ההוכחות שמאפשרות לנו לזכות את המלך המופתי מכל אשמה.
 
 
שלמה, בנו של המלך הצדיק דוד ומי שזכה באהבתו של האל כמוסבר בפסוק 'וַיְנַחֵם דָּוִד אֵת בַּת שֶׁבַע אִשְׁתּוֹ וַיָּבֹא אֵלֶיהָ וַיִּשְׁכַּב עִמָּהּ וַתֵּלֶד בֵּן וַיִּקְרָא אֶת שְׁמוֹ שְׁלֹמֹה וַיהֹוָה אֲהֵבוֹ'[א] לבטח לא היה מסוגל לעשות את הרע בעיני יהוה ולכן באיזה שהוא מקום חייב להסתתר תירוץ טוב שיסביר מדוע אנו נתקלים פתאום בקטע הבא:
 
וְהַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה אָהַב נָשִׁים נָכְרִיּוֹת רַבּוֹת וְאֶת בַּת פַּרְעֹה מוֹאֲבִיּוֹת עַמֳּנִיּוֹת אֲדֹמִיֹּת צֵדְנִיֹּת חִתִּיֹּת. מִן הַגּוֹיִם אֲשֶׁר אָמַר יְהֹוָה אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֹא תָבֹאוּ בָהֶם וְהֵם לֹא יָבֹאוּ בָכֶם אָכֵן יַטּוּ אֶת לְבַבְכֶם אַחֲרֵי אֱלֹהֵיהֶם בָּהֶם דָּבַק שְׁלֹמֹה לְאַהֲבָה. וַיְהִי לוֹ נָשִׁים שָׂרוֹת שְׁבַע מֵאוֹת וּפִלַגְשִׁים שְׁלֹשׁ מֵאוֹת וַיַטּוּ נָשָׁיו אֶת לִבּוֹ. וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבוֹ אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים וְלֹא הָיָה לְבָבוֹ שָׁלֵם עִם יְהֹוָה אֱלֹהָיו כִּלְבַב דָּוִיד אָבִיו. וַיֵּלֶךְ שְׁלֹמֹה אַחֲרֵי עַשְׁתֹּרֶת אֱלֹהֵי צִדֹנִים וְאַחֲרֵי מִלְכֹּם שִׁקֻּץ עַמֹּנִים. וַיַּעַשׂ שְׁלֹמֹה הָרַע בְּעֵינֵי יְהֹוָה וְלֹא מִלֵּא אַחֲרֵי יְהֹוָה כְּדָוִד אָבִיו. אָז יִבְנֶה שְׁלֹמֹה בָּמָה לִכְמוֹשׁ שִׁקֻּץ מוֹאָב בָּהָר אֲשֶׁר עַל פְּנֵי יְרוּשָׁלָם וּלְמֹלֶךְ שִׁקֻּץ בְּנֵי עַמּוֹן. וְכֵן עָשָׂה לְכָל נָשָׁיו הַנָּכְרִיּוֹת מַקְטִירוֹת וּמְזַבְּחוֹת לֵאלֹהֵיהֶן.[ב]
 
אך אל חשש, כשם שהרבנים הצליחו ללמד זכות על הבריון האלים דוד הם גם מצאו את ההתפתלויות הדרושים לזיכויו של בנו הרודן. רבי יוסי, בדוגמה הבאה, מדגים היטב את הנטיה:
 
למלך שלמה היו הרבה נשים שנאמר 'וְהַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה אָהַב נָשִׁים נָכְרִיּוֹת רַבּוֹת וְאֶת בַּת פַּרְעֹה'[ג]. נחלקו הרבנים לגבי העבירה ששלמה עבר. רבי יהושע בן לוי אמר: העבירה נעברה משום האזהרה הכתובה בתורה 'וְלֹא תִתְחַתֵּן בָּם'[ד]. רבי שמעון בר יוחאי אמר: מהביטוי 'בָּהֶם דָּבַק שְׁלֹמֹה לְאַהֲבָה'[ה] מלמד ששלמה אהב את נשותיו אהבה של ממש ולכן חטא בעברת זנות. רבי אליעזר בנו של רבי יוסי הגלילי אמר: הביטוי 'גַּם אוֹתוֹ הֶחֱטִיאוּ הַנָּשִׁים הַנָּכְרִיּוֹת'[ו] מלמד שנשותיו של שלמה לא היו מיידעות אותו על מצבן והוא היה בועל אותן גם בעת נידתן. רבי יוסי בן חלפתא אמר: שלמה המלך לא חטא והמילה 'לְאַהֲבָה'[ז] מלמדת שכל כוונתו של שלמה היתה להאהיבן, לאהבן, לקרבן, לגיירן ולהכניסן תחת כנפי השכינה.[1]
 
מעלתו של רבי יוסי מודגשת על רקע נוקשותם של שלושת הרבנים האחרים שאינם מוצאים בליבם ולו פתח קטן לזיכויו של המלך. רבי יהושע בן לוי מקפיד הקפדה יתרה וקובע ששלמה עבר על איסור מאיסורי התורה, רבי שמעון בר יוחאי אינו מוכן להרחיק עד כדי כך ודי לו להחשיד את החכם באדם בנהייה אחר זנות וזימה ורבי אליעזר, בנו של רבי יוסי הגלילי, אינו מוצא בפסוקנו אלא הוכחה ניצחת לחיבה המיוחדת שהמלך רחש למשכבי נידה. לעומת שלושת חמורי הסבר הללו רבי יוסי בוקע כקרן שמש ביום סגריר ודי לו במילה אחת בכדי להבין שהמאהב הגדול הִרבה נשים רק על מנת שיוכל לגיירן, להחדיר בהן את אהבת האל, להכניסן תחת כנפי השכינה ולהפכן לצדיקות חסודות שמכוונות את ליבן לעשות רק את הישר בעיני יהוה.
 
רבי יונתן והמוסרים בשמו הגבירו את המאמצים והצליחו, בסופו של דבר, להביא לזיכויו המוחלט של המלך הבעייתי:
 
אמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יונתן: כל האומר שלמה חטא אינו אלא טועה שנאמר 'וְלֹא הָיָה לְבָבוֹ שָׁלֵם עִם יְהֹוָה אֱלֹהָיו כִּלְבַב דָּוִיד אָבִיו'[ח] - הוא לא היה שלם עם אלוהיו כדוד אביו אך לחטוא הוא לא חטא. אלא יש להבין את הכתוב בתחילת הפסוק 'וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבוֹ אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים'[ט] כמו שאמר רבי נתן: כתוב 'וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבוֹ'[י] וכתוב 'כִּלְבַב דָּוִיד אָבִיו'[יא] – כשם שלבב דוד אביו הרחיקו מהחטא גם שלמה בנו לא חטא ומהאמור 'וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבוֹ אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים'[יב] יש להבין רק שנשותיו ניסו להטות את ליבו אך הוא לא הלך אחריהן.
 
מקשים: הלא כתוב 'אָז יִבְנֶה שְׁלֹמֹה בָּמָה לִכְמוֹשׁ שִׁקֻּץ מוֹאָב'[יג] ונראה שבכל זאת חטא? מתרצים: הפסוק אומר ששלמה ביקש לבנות אך לא בנה.
 
ממשיכים להקשות: אם עלינו להבין בדרך זו את השימוש בלשון 'אָז יִבְנֶה' אזי נהיה חייבים להסיק מהפסוק 'אָז יִבְנֶה יְהוֹשֻׁעַ מִזְבֵּחַ לַיהוָה'[יד] שיהושע ביקש לבנות מזבח ובכל זאת הוא לא בנה אבל הרי ידוע לנו בודאות שיהושע בנה את המזבח לכן עלינו להבין גם כאן ששלמה באמת בנה את הבמות.
מתרצים: יש להבין את הסוגיה בדרכו של רבי יוסי: כתוב בנוגע למלך יאשיה 'וְאֶת הַבָּמוֹת אֲשֶׁר עַל פְּנֵי יְרוּשָׁלַם אֲשֶׁר מִימִין לְהַר הַמַּשְׁחִית אֲשֶׁר בָּנָה שְׁלֹמֹה מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל לְעַשְׁתֹּרֶת שִׁקֻּץ צִידֹנִים וְלִכְמוֹשׁ שִׁקֻּץ מוֹאָב וּלְמִלְכֹּם תּוֹעֲבַת בְּנֵי עַמּוֹן טִמֵּא הַמֶּלֶךְ'[טו] ועל פסוק זה חייבת להשאל השאלה: האם אפשר שבא המלך הצדיק אסא ולא ביער את הבמות ואחריו גם המלך הצדיק יהושפט לא ביערם והם נותרו על כנם עד שבא המלך הצדיק יאשיה וביערם? הלא כל עבודה זרה שבארץ ישראל אסא ויהושפט כבר ביערום? אלא, משווה רבי יוסי ראשונים לאחרונים. מה אחרונים, היינו יאשיה וחצרו, לא באמת ביערו את הבמות שהרי הבמות בוערו כבר על ידי המלכים הצדיקים שמלכו לפניהם והכתוב בכל זאת משבחם ואומר שהם אלו שביערו את הבמות, גם במקרה שלנו, שלמה המלך ובני דורו לא באמת הקימו את הבמות והכתוב רק הדביק להם אות קלון כאילו הם אלו שעשו את הבמות בפועל.
 
מקשים: הרי בכל זאת כתוב 'וַיַּעַשׂ שְׁלֹמֹה הָרַע בְּעֵינֵי יְהֹוָה'[טז] וכיצד ניתן לומר שלא חטא? משיבים: נאמר על שלמה כי חטא משום שהיה עליו למחות בנשותיו ולא מחה ולכן מעלה עליו הכתוב כאילו חטא. אמר רב יהודה אמר שמואל: נוח היה לאותו צדיק שיהא עובד עבודה זרה ובלבד שלא יכתב בו 'וַיַּעַשׂ שְׁלֹמֹה הָרַע בְּעֵינֵי יְהֹוָה' למרות שלא עבד עבודה זרה. אמר רב יהודה אמר שמואל: חטאו של שלמה הסתכם בכך שבשעה שנשא שלמה את בת פרעה לאשה הכניסה לו בת פרעה אלף מיני זמר ואמרה לו: כך עושים לעבודה זרה פלונית וכך עושים לעבודה זרה פלונית ולא מיחה בה על הדברים שאמרה.[2]
 
כל מאמצי התנ"ך לתאר את המערכת הסינקרטיסטית[יז] של שלמה התפוגגו ברוח התרצנות הרבנית והמלך שבנה 'בָּמָה לִכְמוֹשׁ שִׁקֻּץ מוֹאָב בָּהָר אֲשֶׁר עַל פְּנֵי יְרוּשָׁלָם וּלְמֹלֶךְ שִׁקֻּץ בְּנֵי עַמּוֹן' הפך להיות צח כשלג, כיאות למי שמי שהרבנים רצו להציב כדמות מופת לעם היהודי.
 
 
טעיתי? עיוותי? השמטתי? סילפתי? שכחתי? הולכתי שולל? לא הבנתי? לא הצגתי תמונה מלאה? בתחתית הדף תוכלו להעיר על המאמר ולכתוב כל העולה על רוחכם. אינכם צריכים להרשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם תפנו את ההשמצות והתשבחות למדורים המתאימים בפורומים.
 

 


[א]             
שמואל ב' יב:כד, 'וַיִּקְרָא' – קרי 'וַתִּקְרָא'
[ב]             
מלכים א' יא-ו-ח
[ג]             
מלכים א' יא:א-ב
[ד]             
דברים ז:ג
[ה]             
מלכים א' יא:ב
[ו]              
נחמיה יג:כו
[ז]              
מלכים א' יא:ב
[ח]             
מלכים א' יא:ד
[ט]             
שם
[י]              
שם
[יא]            
שם
[יב]            
שם
[יג]            
מלכים א' יא:ז
[יד]            
יהושע ח:ל
[טו]            
מלכים ב' כג:יג
[טז]            
מלכים א' יא:ו
[יז]             
ראה הערך 'סינקרטיזם' בויקיפדיה


[1]             
הרבה לו נשים שנאמר 'וְהַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה אָהַב נָשִׁים נָכְרִיּוֹת רַבּוֹת וְאֶת בַּת פַּרְעֹה ... מִן הַגּוֹיִם אֲשֶׁר אָמַר יְהֹוָה אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֹא תָבֹאוּ בָהֶם וְהֵם לֹא יָבֹאוּ בָכֶם ...'. רבי יהושע בר לוי אמר: על שם לא תתחתן בם. רבי שמעון בר יוחאי אומר: 'לְאַהֲבָה' - אהבה ממש, לזנות. רבי אליעזר בנו של רבי יוסי הגלילי אומר: כתיב 'גַּם אוֹתוֹ הֶחֱטִיאוּ הַנָּשִׁים הַנָּכְרִיּוֹת' מלמד שהיה בועלן כשהן נדות ולא היו מודיעות אותו. רבי יוסי בן חלפתא אומר: 'לְאַהֲבָה' - להאהיבן לאהבן ולקרבן ולגיירן ולהכניסן תחת כנפי השכינה.
(שיר השירים רבה א:י)
[2]             
אמר רבי שמואל בר נחמני אמר רבי יונתן: כל האומר שלמה חטא אינו אלא טועה שנאמר 'וְלֹא הָיָה לְבָבוֹ שָׁלֵם עִם יְהֹוָה אֱלֹהָיו כִּלְבַב דָּוִיד אָבִיו'הוא דלא הוה מיחטא נמי לא חטא. אלא מה אני מקיים 'וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבוֹ' ההיא כרבי נתן. דרבי נתן רמי כתיב 'וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבו'ֹ והכתיב 'כִּלְבַב דָּוִיד אָבִיו' - כלבב דוד אביו הוא דלא הוה מיחטא נמי לא חטא. הכי קאמר 'וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבוֹ אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים' ולא הלך. והכתיב 'אָז יִבְנֶה שְׁלֹמֹה בָּמָה לִכְמוֹשׁ שִׁקֻּץ מוֹאָב?שבקש לבנות ולא בנה. אלא מעתה 'אָז יִבְנֶה יְהוֹשֻׁעַ מִזְבֵּחַ לַיהוָה' - שבקש לבנות ולא בנה אלא דבנה הכא נמי דבנה? אלא כדתניא: רבי יוסי אומר: 'וְאֶת הַבָּמוֹת אֲשֶׁר עַל פְּנֵי יְרוּשָׁלַם אֲשֶׁר מִימִין לְהַר הַמַּשְׁחִית אֲשֶׁר בָּנָה שְׁלֹמֹה מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל לְעַשְׁתֹּרֶת שִׁקֻּץ צִידֹנִים וְלִכְמוֹשׁ שִׁקֻּץ מוֹאָב וּלְמִלְכֹּם תּוֹעֲבַת בְּנֵי עַמּוֹן טִמֵּא הַמֶּלֶךְ'אפשר בא אסא ולא ביערם, יהושפט ולא ביערם עד שבא יאשיה וביערם, והלא כל עבודה זרה שבארץ ישראל אסא ויהושפט ביערום? אלא מקיש ראשונים לאחרונים מה אחרונים לא עשו ותלה בהן לשבח אף ראשונים לא עשו ותלה בהן לגנאי. והכתיב 'וַיַּעַשׂ שְׁלֹמֹה הָרַע בְּעֵינֵי יְהֹוָה' - אלא מפני שהיה לו למחות בנשיו ולא מיחה מעלה עליו הכתוב כאילו חטא. אמר רב יהודה אמר שמואל נוח לו לאותו צדיק שיהא שמש לדבר אחר ואל יכתב בו 'וַיַּעַשׂ שְׁלֹמֹה הָרַע בְּעֵינֵי יְהֹוָה'. אמר רב יהודה אמר שמואל: בשעה שנשא שלמה את בת פרעה הכניסה לו אלף מיני זמר ואמרה לו כך עושין לעבודה זרה פלונית וכך עושים לעבודה זרה פלונית ולא מיחה בה.
(שבת נו:ב)
נקרא 5908 פעמים
למאמר הבא ולקודם: « הנסיך החתרן

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

2 תגובות

  • קישור לתגובה רביעי, 30 מאי 2018 19:38 הוסף ע״י עדי אביר

    י. אוחיון,

    מסכים איתך לחלוטין שצריך להתעלם מכל התרגילים הדרשניים של הרבנים. מבחינתי כל המדרשים הם חסרי ערך לחלוטין ולא מפריע לי שאני שופך את התינוק עם המים ופוסל גם את מדרשי ההלכה. האם גם אתה חושב שההלכות שמתבססות על דרש רבני הן לא יותר מאשר המצאות אנושיות?


    עדי אביר

  • קישור לתגובה רביעי, 30 מאי 2018 05:03 הוסף ע״י י.אוחיון

    לצערי אני מאמין בפשט ככתבו וכלשונו ומסיק שהתורה מדגישה את היות שלמה בשר ודם למרות כל מעלותיו כשם שנולד לחיות ולמות כך גם לעשות מצוות וגם לחטוא וכל מעלותיו בצד חסרונותיו וכאמור בתהלים ארור הגבר אשר יבטח באדם וגם אין צדיק ולא יחטא וכשם שהמצוות נבראו כן גם החטחאות בבחינת אם תאבו ושמעתם ואם תמאנו ומריתם וכך ראינו את עם ישראל בגדולתו וגם בגלותו

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים