Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 23 ספטמבר 2018 19:47

הגם יד צה"ל בעימעום הישראליות (צבי כסה)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

הגם יד צה"ל בעימעום הישראליות

צבי י' כסה

 

 

צה"ל הוא יצירת היצירות הישראלית

 

צה"ל מזמן 80 עמותות דתיות ללמד זהות יהודית לחיילי צה"ל. מי הזקוקים לחיזוקי זהות? אלה מישיבות הדת והחרדים גדושים בזהות. נותרו החיילים החופשיים הזקוקים לחיזוקי זהות. ומי מוכשר לכך יותר מהרבנים האורתודוקסיים.

 

מהי זהות אחרי מהפיכת הריבונות שבאה לנרמל את הקיום הלאומי? האם יש רב אחד או חניך ישיבה שיכול לספר את הזהות היהודית של 120 השנים האחרונות? לאחר שרוב העם יצא מהישן אל החדש. האם יש רב אחד שיכול לספר את סיפורה של היהדות הפתוחה שהשתחררה מהאורתודוקסיה ועלתה עם זהות לאומית אל העולם המודרני, כנגד הניסיונות לחסום את המודרנה מבני העם?

 

האם יש רב או תלמיד ישיבה שיכול לספר את תופעת ההשכלה? לספר לחיילים החופשיים את "הדרשה" של הזז? את "אישה עבריה מי יידע חייך" עם "קוצו של יוד'" של יל"ג? הוא מסוגל לספר להם את ביאליק מ"מתי מדבר":

 

אִם-אָסַף הָאֵל מֵעִמָּנוּ אֶת-יָדָיו

וַאֲרוֹנוֹ מִמְּקוֹמוֹ לֹא-יָמוּשׁ –

נַעַל-נָא אֵפוֹא בִּלְעָדָיו!

 

הלא כל זה הוא ההיפוך של האורתודוקסיה. זו תמצית הזהות של הישראליות שהקימה היהדות הפתוחה. מהמקום הזה באה מדינה. כאן החיינו את כושר היצירה שדעך בגלות. ואין ב-3000 שנה דור שמגיע לקרסולי היצירה שעשינו כאן בכל התחומים.

 

היש רב או תלמיד ישיבה שיכול להסביר את בן גוריון שאמר: מי שמת על קידוש השם הציל את עצמו. מי שנהרג בסג'רה נפל למען עמו.

 

היש רב או תלמיד ישיבה שיכול לספר את נפלאות התקומה; את הפרישה של היהדות הפתוחה מהצדק האלוהי שאתו הלכנו 1800 שנה עם צידוק הדין האלוהי - אל התביעה לצדק האנושי שאתו אילצנו עמי עולם להכיר בזכותנו לריבונות לאומית. הצדק האלוהי הוא החד-גדיא שכולם הורגים את כולם. הצדק האנושי שתבעו הנביאים והתגלגל עד הובס ולוק לתובנה של "האדם הריבוני". על  האדם הריבוני עם זכויותיו הטבעיות מבוססת המדינה. ואין עם נבחר.

 

היש רב או תלמיד ישיבה שיכול לספר את גדולת גולי פורטוגל וספרד. את שפינוזה ואת חבורת וונציה שטענו שהתלמוד חוסם את היצירה העברית (היהודית) ומונע גישה אל הפילוסופיה, המדע, האמנות ותורת המדינה. מי מהם יכול לספר את התופעה שתוך 100 שנה הופכים היהודים החופשיים לפסגת התרבות המערבית – בפילוסופיה, במדע, בסוציולוגיה, בכלכלה, באמנות, בספרות. בפרסי נובל. איפה היו היהודים האלה במשך מאות בשנים?

 

היש רב או תלמיד ישיבה שיכול לספר את נפלאות התקומה אל מול התנגדות היהדות האורתודוקסית שלא רצתה מדינה. האם שמעו על ה"אוטואמנסיפציה" של פינסקר? האם הקשיבו להרצל וויצמן ובן גוריון שהכריזו כי תפילות לא עוזרות; רק הפריצה אל מוקדי הפקעת האסטרטגית של המעצמות היא הסיכוי. והעם לא נענה. אחרי בלפור וייצמן זועק "העם היהודי אייךָּ". רק אחרי האסון הגדול בא העם.

 

איך אפשר ללמד זהות יהודית לחייל חופשי בלי תיאור התמורות שעבר העם היהודי בעת הדשה?  יהושע לא הקים מדינה אלא שבטייה. ובגלות קיימנו קהילות גיטו. אנחנו הקמנו מדינה כדי לנרמל את הקיום הלאומי. והמדינה היא ישראלית. היהדות הישראלית היא הזהות. כאשר דתי תרי"גי אומר אני קודם יהודי דברו אמת. כאשר חופשי אומר אני קודם יהודי ורק אח"כ ישראלי דברו חלול. במה אתה יהודי? – אתה יהודי בישראליות שלך. איזה רב או תלמיד ישיבה יכול להתמודד עם ההוויה הזאת שבה הישראליות היא תוכן היהודיות של מרבית הישראלים. כאשר החזון איש ממשיל לבן גוריון את משל העגלה המלאה שלו מול הריקה שלנו החופשיים הרי זו שטות. העגלה שלנו היא כל היקום ושלו היא ריקה וזעירה לעומתה.

 

ואיפה צבא ההגנה לישראל במאבק שבו האורתודוקסיה לגווניה והרבנים הפוליטרוקים בצבא מנהלים נגד הישראליות שעיצבנו כאן. צה"ל אכן ראוי שיקדיש משאבים לנושאי זהות ותרבות ואזרחות ומעט פילוסופיה. את אלה יכולים ללמד מורים וסופרים, אקדמאים ואמנים ישראלים של היהדות הפתוחה, ושל זרמים דתיים פתוחים למודרנה. רע הדבר שצה"ל מדיר את החופשיים, הרפורמים והקונסרווטיבים. זהות ישראלית לא מפחדת שחיילים ישמעו על זכויות אדם ושוברי שתיקה ורופאים ללא גבולות. זהות יהודית ישראלית יכולה לעמוד במבחן ודיון ערכי ומוסרי מול פלשתיני. זהות יהודית אורתודוקסית לא יכולה.

 

כי במאבק עם הפלשתינים אנחנו ניצחנו לא רק כוחנית אלא גם מוסרית. אנחנו אמרנו "גם אנחנו" והפלשתינים אמרו "רק אנחנו". הצדק היה אתנו. עד שאחרי הניצחון בששת הימים עלתה המשיחיות והתהפך הגלגל ואנחנו הם האומרים "רק אנחנו". אובדן הצדק הוא אובדן הכוח. זה רק עניין של זמן. שלא נדע.

 

נקרא 1500 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות