Skip to content

1VSDAT

שלישי, 25 יוני 2013 10:35

האם העולם החרדי נערך לשידור חוזר?

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
אותם הזקנים, אותה הרטוריקה, אותן סיסמאות נבובות וחסרות שחר, אותו קוצר ראיה, אותה חוסר יכולת להבדיל בין העיקר לטפל, אותן החלטות שגויות, אותם המונים שנותנים לאחרים לחשוב במקומם – מזרח אירופה בשנות השלושים של המאה שעברה וישראל של ימינו.
 
 
(הקישו כאן אם אינכם רואים את הסרטון)
 
אחרי אלפיים שנות השפלה, התעללות ורצח, לעם ישראל יש מדינה וצבא שמסוגלים להגן עליו. הרבנים אינם רוצים מדינה וצבא. הם רוצים שררה. אלו שבעיוורונם הפקירו את צאן מרעיתם לתאי הגזים ולמשרפות מחבלים היום בצבא שמגן עליהם, נושכים את היד שמאכילה אותם, יורקים לבאר ממנה הם שותים ומכרסמים ביסודות המדינה היחידה שמאפשרת להם לסחוף את כולם אל עברי פי פחת.
 
השררה הרבנית נישאת על כנפי הבורות, הבערות, הדלות וההתבדלות ולכן הגילדה השחורה נלחמת בכל כוחה בהשכלה, בקדמה, בהתערות, בשירות הצבאי ובעבודה. על הצלחתם תעיד הסטטיסטיקה. על גורלם מעידה ההיסטוריה.  
 
 
 
 
 
(האדמו"ר ממונקטאש, חיים אליעזר שפירא, נפטר ב-1937, לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. רוב יהודי מונקטאש נכחדו בשואה. האדמו"ר מליובאוויטש, רבי יוסף יצחק שניאורסון, חולץ ב-1939 מוורשה הכבושה על ידי שירות הביון הגרמני, שנענה לבקשת גורמים אמריקאים שפעלו בלחצם של חסידי חב"ד בארה"ב. הרבי, בלוויית בני משפחתו, הגיעו לבסוף לחוף מבטחים באמריקה. חסידיו נשארו במזרח אירופה. רובם נרצחו על ידי הנאצים ועוזריהם. הרב חיים עוזר גרודזנסקי נפטר מסרטן בווילנה בשנת 1940. מתוך 60,000 יהודי וילנה שרדו את השואה אלפים בודדים.)  
נקרא 2118 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

12 תגובות

 • קישור לתגובה שישי, 31 אוקטובר 2014 22:33 הוסף ע״י אבשלום

  למה יש לצפות מהם ? מגבירים את ההתנהגות הטפילית של צאן מרעיתם . אם הם משרתים בצה״ל כמה מהם משרתים שרות צבאי בן 3 שנים , אפילו בין חובשי הכיפות המחוררות? כמה כסף ישדד מהקופה הציבורית לישיבת שלהם ולהתנחלויות ? ואני מתייחס לציונים שביניהם , הס מלהזכיר את החרדים שהם ברובו ציבור טפילי החי על חשבון האזרחים ההולכים לעבוד במדינה!

 • קישור לתגובה שבת, 29 יוני 2013 20:36 הוסף ע״י מתן

  שכחת את האדמו"רים מבעלז ומסאטמר (זה האחרון נמלט באמצעות רכבת קסטנר של הציונים)

 • קישור לתגובה שישי, 28 יוני 2013 08:29 הוסף ע״י טל

  מר יובל,

  הכל זה אינטרסים.

  כל העולם בנוי מאינטרסים.

  זהו טבעו של המין האנושי, ואין טעם להתכחש.

  הבעיה היא שיש מניעים אינטרסנטים להציג שקרים וחצאי אמת וזאת בשביל לשלוט על האדם.

  ויש אינטרסים שהמניע שלהם הוא להראות ולהצביע על האינטרס השקרי.

  זהו דבר לגיטימי ביותר לאזן את התמונה הכללית.

  בנושא הציונות.

  נכון שהרצל דיבר לא מעט שטויות שבסופן הצטער והביע חרטה עמוקה על דבריו, אבל הרצל לא היה הציוני היחיד, היה מאחוריו ארגון שלם.

  לא התאפשר להעלות ולהציל את כל היהודים מכוון שהשלטון הבריטי אסר זאת.

  אנשים מסוימים בשלטון החליטו לעלות ולהציל יותר אנשים משכילים וגם כאלו שהשתייכו לתנועה הציונית.

  עכשיו מי אלו אותם האנשים ?
  שאלה טובה,
  צריך לחקור זאת,ולדעתי מדובר על אנשים בודדים מאוד.

  נעשו לא מעט שגיאות, אבל צריך לזכור שעוד לא קמה לה מדינה יהודית ולכן היתה עדיפות יתר להעלות אנשים שהסכימו להלחם ביום שהבריטים עזבו.

  כיום פניה של הציונות השתנו ומתנועה ציונית
  קטנה נהפכה היא למדינה, ולמעשה הציונות כיום היא פניה של רוב תושביה ואזרחיה של מדינת ישראל.

  ככה שאם מישהו מעז לצאת כנגד הציונות שיקח בחשבון שהוא יוצא כנגד מדינה שלמה ושאינו יצפה ליותר מדי סובלנות.

  אני חוזר ומזכיר גם למי ששכח !!
  שלבל נשכח שרבני אירופה אסרו באופן מוחלט על חסידיהם לעלות ולבנות את ישראל.

  מדוע החסידות אינה השתתפה בבניית האומה ומדינת ישראל ולקחה חלק במלחמת התקומה ובכל מלחמות ישראל ?

  לבל נשכח שהעדה החרדית הומצאה באמצע המאה - 20
  לפניכן היתה קיימת החסידות שזו גם הומצאה על ידי הבעש''ט בשלהי המאה - 18 והתנועה הציונית הוקמה בסוף המאה - 19
  ככה ששניהם ותיקות הרבה יותר מהעדה החרדית.

  מהחסידות כמעט ולא נשאר כלום, מכוון שקהילות קדוישות שלמות נספו בשואה.
  רוב הניצולים היו חילונים וציונים ואני חושב שהחרדי צריך לשאול כיום את עצמו איך אלוהים אינו שמר על הקהילות הקדוישות ובמקום להציל שומרי תורה ומצוות החליט להציל חילונים וציונים וגרם לכך למעשה, שבסופו של דבר החילוינים והציונים הם אלו שהקימו את המדינה.

  החרדי צריך לשאול את עצמו איך זה יכול להיות ?

  אבל החרדי המצוי לא ישאל את עצמו ויעדיף במקום לחשוב בעצמו ללכת ולשאול את הרב.

  תשובתו של הרב תהיה תמיד, שאלוהים נתן לחילוינים לבנות את המדינה בשבילנו ובשביל שומרי תורה ומצוות.

  אבל טיעון נפוץ זה יוצר עוד בעיה.
  ואם כך הדבר מדוע עדין ממשיך האלוהים להקשות על החרדים ולדון אותם לעוני ולבורות ?

  מדוע האלוהים עדין מעדיף את החילוינים ואת הציונים ?

  מדוע אלוהים גורם לכך שכל המדינה מאסה בחרדים ?

  אבל אל פחד, והסר דאגה מליבך כי כבוד הרב כבר ידאג לתירוץ חדש.

  ומה זה לא אינטרס ??


  בברכה טל.

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 18:32 הוסף ע״י עדו

  עדי זאת תשובה קצת פשטנית. אם זה לא ברור מכל התגובות הקודמות שלי אז אני טוען שהאצבע המאשימה צריכה להיות מופנה כלפי המדינה. הציבור החרדי הוא המופקר והמקופח ביותר במדינה לדעתי. איזה סיכוי יש לצעיר חרדי אם מגיל ינקות ועד בחרות הוא נתון בתוך כת שסוגרת עליו מכל עבר? קל להגיד 'שיעזבו את הדת' אבל במציאות לצעיר דתי יש אפס כישורים לשרוד בעולם המודרני וכל זה באישור ואף במימון החילונים. כמובן שכאשר הוא בוגר ,אם עדיין נותרה בו חשיבה עצמאית אחרי כל שטיפת המוח שעבר, הוא מוצא את עצמו מחותן עם ילדים ואז מה נותר לו חוץ מלהמשיך ולשחק את המשחק עד שהוא הופך בעצמו לחלק מאותה כת שלתוכה גדל?
  מעבר לזה יש לא מעט דברים יפים בחברה החרדית ותרצה או לא זוהי החברה הלמדנית ביותר בעולם. את היחס ללימוד ואת החשיבות הגבוהה לגמילות חסדים, צניעות ומידות טובות לא הייתי רוצה לאבד.
  מעבר לזה, יש לא מעט 'אמיתות' בדת היהודית, מטבע הדברים חלק מהמאורעות ההיסטוריים בתורה אכן קרו, חלק מאימרות חז"ל הן פניני חכמה ובכמה מקרים אני משתאה על המחשבה הנאורה של אנשים שחיו לפני אלפי שנים ומיצר על כך שממשיכיהם נתקעו ולא המשיכו הלאה.

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 14:19 הוסף ע״י עדי אביר

  יובל,

  אם הייתי בנעליך גם אני לא הייתי רוצה להיכנס להתנצחות מיותרת, ובמיוחד אם היא עוד עלולה לחשוף את השקרים באמצעותם החרדים מעוותים לצרכיהם את ההיסטוריה של השואה.

  אם תעיין טוב יותר באתר שלי תגלה שאני מגדיר אותו במילים הבאות: 'אתר שמראה את הזיופים, הסתירות וכרעי התרנגולת עליהם נשענת הדת היהודית ומצביע על הסכנות בהתעצמות הפונדמנטליזם הדתי'. לדעתי לא סטיתי כמלוא הנימה מהמנדט שהענקתי לעצמי ואני אכן שוקד על חשיפת ההבסיס המפוקפק של היהדות והסכנות שאנשי הדת ממיטים עלינו.

  יש לי טענות ענייניות נגד תרבות ההתעלקות, ההתבדלות וההשתמטות של החרדים אבל יש לי טענות לא פחות ענייניות גם נגד כל ארון הספרים היהודי בו, לשיטתי, ניתן למצוא אך ורק מיתוסים מגמתיים שהומצאו על ידי אנשי דת אינטרסנטים. אתה בטוח שהדת היהודית נובעת מהאל ולכן כל מה שנאמר בשמה הוא בחזקת אמת אלוהית. אני, לעומת זאת, בטוח שאף אל לא התגלה בפני בני האדם ולכן הדת היהודית, בהכרח, חייבת להסתמך אך ורק על מיתוסים, המצאות ושקרים גסים. כשתוכיח לי שלתוך התנ"ך, התלמודים, המדרשים וכתבי הרבנים הצליחה להתגנב ולו אמת ברת-אימות אחת אשמח לשקול בשנית את עמדותיי. עד אז אמשיך לטעון שמעולם לא זכיתי להיתקל באף אמת דתית שעברה את מחסום ההיגיון שלי ולפיכך אין לי שום סיבה להפסיק לזלזל בכל הטיעונים הרבניים. לא סתם קראתי לאתר שלי 'אחד נגד כל הדת' - אני פוסל לחלוטין את תקפותה של כל הדת היהודית ושל כל מה שנכתב בשמה.

  לסיום, הרשה לי להבטיח לך שאני לא פועל מתוך שנאה נטו ליהדות החרדית אלא מתוך בוז עמוק לאנשים שבעזרת מיתוסים ושקרים מרשים לעצמם להשתרר על אחרים ולכפות עליהם את אמונותיהם, להתבטל מעבודה, להשתמט משירות צבאי, לינוק תקציבים מיותרים, לשנוא את המדינה, לבוז לשלטון החוק, להתנכל לצבא היחיד שיש לנו ולהשקיע את זמנם בלימודים שאינם מועילים לאיש זולת רבניהם.


  ברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 12:07 הוסף ע״י עדו

  שים לב יובל שאתה עושה בדיוק מה שאתה מאשים בו את עדי.
  הרי אם התורה ניתנה מידי שמיים, מה זה משנה מה עשו או לא עשו הציונים החילוניים בשואה? ולהיפך, אם התורה לא ניתנה מהשמיים והיא יצירה אנושית הרי שאמונתם של החרדים היא שגויה ושוב, אין זה משנה מה עשו הם או הציונים בשואה.
  אז כשעדי תוקף את החרדים על התנהלותם ובאותו זמן גם מוצא שגיאות בתורה הדברים מעידים על מניע נסתר ועל בעיות אישיות שלו. אבל לך כמובן זה מותר. העיקר שאתה מפריח פה האשמות ולא מעוניין לגבות אותן.
  אז הישוב היהודי הקטן והעני בימי מלחמת העולם השניה יכול היה לעשות את מה שלא עשו הצבאות החזקים ביותר באותה תקופה ולהציל את היהודים. משום מה החרדים - שמנו הרבה יותר אנשים מהישוב היהודי בישראל - לא יכלו לעשות כלום ואליהם אין מה לבוא בטענות. מאד מעניין.

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 10:34 הוסף ע״י יובל

  עדי,

  תודה על ההתייחסות אבל אני מעדיף לא להיכנס להתנצחות מיותרת - מי שמעוניין יוכל לחקור את הנושא בעצמו. (עבור עלמה)

  ברשותך, יש לי שאלה אחרת אליך.

  לאחר עיון מעמיק באתר שלך נראה לי כי יש סתירה במסר אשר אתה מעוניין להעביר.
  מצד אחד אתה מעלה טענות ענייניות לגבי היות החרדים עול על החברה הישראלית. בנושא זה אפשר להתווכח ארוכות אבל כפי שציינתי אני מעדיף שלא.

  מצד שני אתה לועג לדת, לתורה, למדרשים, לחז"ל, לגדולי הרבנים וכו' ממש על גבול האובססיביות. אם היית מסתפק בטענות שהציבור החרדי הינו עול כלכלי על המשק ניחא, אבל ברגע שאתה גולש לכ"כ הרבה נושאים אחרים מראה שהמניעים שלך לא אובייקטיבים והינך פועל אך ורק מתוך שנאה נטו ליהדות החרדית.

  בברכה,

  יובל

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 08:47 הוסף ע״י עדי אביר

  יובל,

  הרבה מאד יהודים הצליחו לצאת לפני המלחמה למדינות חופשיות ולפלסטינה. הרבנים אסרו על שפוטיהם לעזוב, גם כאשר בני משפחותיהם הצליחו להשיג עבורם מסמכים מתאימים. היהדות האשכנזית שרדה רק בזכותם של היהודים שהמרו את פי רבניהם ועזבו את מזרח אירופה למדינות שם היהודים לא סרו למרות הרבנית.

  אני לא מסכים למה שכתבת על חוסר נכונותה של התנועה הציונית לעזור ליהדות אירופה. האם תוכל להתפנות אותי למקור אמין (כלומר, לא תורני) בו אוכל לקרוא עובדות שיוכיחו את טענותיך?

  הציונות העלתה ארצה, קלטה ושיקמה את את שארית הפליטה. זהו אחד המפעלים המרגשים בהיסטוריה אבל החרדים רוצים להוזילו ולהשכיחו כי הוא לא מתאים לנרטיב שלהם.

  בכבוד רב,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 07:40 הוסף ע״י יובל

  עלמה,

  שוכחים כאן שתי עובדות לספר לך:

  1. ליהודים לא היה כה פשוט להגר, אומות העולם החופשי והנאור לא אפשרו מצב שמיליוני יהודים יברחו מאירופה.

  2. התנועה הציונית המשכילה החילונית יכלה באמצעות כסף להציל מיליונים אך הקמת המדינה הייתה בראש סדר העדיפות, הצלת נפשות הייתה משנית.

 • קישור לתגובה רביעי, 26 יוני 2013 13:09 הוסף ע״י עדי אביר

  עלמה,

  חלילה. לא האשמתי את החרדים בפשעים של הנאצים. אני רק בא בטענות אל רבנים חרדיים שדוגמת הרבי מליובאוויטש והרב גרודזנסקי אסרו על הקהילות שלהם להגר לאמריקה כי זאת מדינה חופשית ומתירנית בה אפילו 'הרבנים מגלחים את זקניהם'. רוב היהודים הפשוטים שמעו למצוות רבניהם ולא היגרו לאמריקה או לפלסטינה וכתוצאה מכך מיליונים כחדו בשואה.

  הרבנים החרדיים, עם סדר העדיפויות המעוות שלהם, העדיפו את הסכנה הגופנית במזרח אירופה על הסכנה ה'רוחנית' בארצות הברית. היום הם מעדיפים להעמיד את עם ישראל בסכנה קיומית רק כדי ששפוטיהם לא ייתגייסו לצבא וייחשפו לקדמה.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 26 יוני 2013 12:15 הוסף ע״י עדו

  אני שוב מוצא את עצמי מתפלא על חוסר ההבנה. החרדים נוהגים כפי שתמיד נהגו ומאמינים במה שתמיד האמינו. אפשר להתפלא על התעקשותם לא ללמוד אבל חייבים להודות שהם נותרו ישרים ונאמנים לעקרונותיהם: יש ללמוד תורה ולקיים מצוות, צריך לשמוע בקול הרבנים והקמת מדינה יהודית היא כפירה.
  לכן אין זה מפתיע שמורה חרדי לא רוצה אצלו בכיתה ילד שאביו שירת בצבא ואין להתפלא שהחרדים לא מרגישים מחוייבים לקיומה של מדינה שמבחינתם מהווה שיקוץ

 • קישור לתגובה רביעי, 26 יוני 2013 11:40 הוסף ע״י עלמה

  עדי, גם יהודים משכילים רבים לא עזבו את אירופה ובסופו של דבר נרצחו בשואה. חרדים לא אשמים בפשעים של הנאצים.

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים