Skip to content

1VSDAT

Open menu
שבת, 16 פברואר 2013 22:48

מיהו יהודי? (מעגלתו של חילוני)

דרג מאמר זה
(11 מדרגים)

 

מיהו יהודי?
המילה "יהודי" משמשת בשתי משמעויות שונות.
היא משמשת לתיאור אדם שדתו יהודית וגם לתיאור אדם שהעם שלו יהודי.
גם ההגדרה של העם – שורשיה בדת (שם היא מתארת את "הורשת" היהדות באמצעות האם) אבל הגדרה זו הורחבה בזכות/אשמת האנטישמים.
אחרי ההרחבה – אמור העם היהודי לכלול בדיוק את מי שהאנטישמים רדפו.
 
מדינת ישראל נוסדה כדי לשמש מקלט לעם היהודי ולא לדת היהודית.
הקמתה זכתה בתמיכת האומות המאוחדות כיוון שאלו הכירו במחדליהן בהגנה על אזרחיהן המשתייכים לעם היהודי (הנאציזם הוא הרי סוג של גזענות בגלל שהוא מפלה גם על רקע גזעי).
לכן נוסח חוק השבות כתמונת ראי של חוקי נורנברג.
 
כל חוק מנוסח באופן כללי בביטוי מהצורה "אם מתקיים  X אז יש לעשות Y "
ה X של חוקי נירנברג ושל חוק השבות הוא אותו X אבל הY מנוגד:
במקום בו מתירים חוקי נירנברג להפלות לרעה מתיר חוק השבות להפלות לטובה על ידי מתן אזרחות ישראלית.
 
לכן חוק השבות הוא חוק גזעני אבל אין בכך כל פסול – הן מכיוון שזו "גזענות מתקנת" (על משקל "אפליה מתקנת" – ואכן גזענות היא סוג של אפליה), והן מכיוון שחוק השבות הוא חוק הגירה שאינו מפלה בין אזרחים אלא רק בין מי שאינם אזרחים ולכן אינו פוגע בדמוקרטיה.
ראוי לציין שכל חוקי ההגירה של כל המדינות מפלים על רקע זה או אחר ואין מנוס מכך כי אי אפשר לתת אזרחות לכל העולם.
 
לכן – ככל שמדובר במדינת ישראל – ההגדרה הרלוונטית של "יהודי" אמורה לכלול גם יהודים שהם כאלה על פי המוצא בלבד (או במילים אחרות - יש להשתמש בהגדרת היהודי על פי חוקי נירנברג).
אבל קרה כאן דבר נורא ואיום:
בגלל כפל המשמעות (עם/דת) השתלטה הכת החרדית על הגדרת המילה "יהודי" בחוק השבות  –שכזכור – במקור נועדה לתאר עם – וטענה אותה במשמעות דתית מחמירה.
 
זו הסיבה לכך שיש כיום אנשים שהנאצים היו רוצחים בשל יהדותם אבל מדינת ישראל אינה נותנת להם אזרחות בגלל שאינם מספיק יהודים בשביל הכת החרדית השלטת.
 
הפתרון היחיד לבעיה זו (ואחרות) הוא הפרדת דת ומדינה.
 
 
נ.ב.
לאחרונה אני נתקל יותר ויותר בביטוי "יהדות כתרבות" בדיונים העוסקים בקשר בין מדינת ישראל לבין ה"יהדות".
ביטויים אלה מתיימרים להציע את התרבות היהודית כאלטרנטיבה לדת היהודית בתביעת הבעלות על המדינה.
לדעתי מדובר במגמה מסוכנת וחסרת היגיון וזאת מהיבטים רבים שאת חלקם אמנה כאן:
1.           התרבות היהודית מוגדרת כמכלול הנכסים הרוחניים של היהודים ולכן הגדרת התרבות היהודית כפירוש המתאים למילה "יהדות" היא פרדוקסאלית כי אי אפשר להגדיר מילה על סמך עצמה.
2.           המילה "יהדות" שבה אנו משתמשים בדיונים על דת ומדינה אמורה להגדיר מיהם האנשים שמדינת ישראל תיתן להם עדיפות מסוג זה או אחר (ולצורך הבהרת הנקודה הנוכחית – כלל לא חשוב באיזו עדיפות מדובר – בין אם זה חוק השבות ובין אם זו העדפה בחלוקת משאבים). העניין הוא שאין כל דרך לבדוק אם "תרבותו" של אדם כלשהו  היא יהודית. זה לא ניתן לבדיקה – גם מפני שאין כל סמכות שמוסמכת לקבוע מהי התרבות היהודית, גם מפני שאפילו אילו היה גוף סמכותי שהיה יכול לקבוע בכל עת ובכל שעה מהי  זהותה הנוכחית של התרבות היהודית (המתהווה ללא הפסק), לא ברור איך בוחנים אם התרבות הזו היא תרבותו של מאן דהו (האם זה מבחן ידע? אם כן – האם אנשים טיפשים שאינם מצליחים לקלוט ידע זה אינם יכולים להיות יהודים? ואם זה ידע – אז מה עם אנשים שמכירים גם את הידע של התרבות היהודית וגם את הידע של התרבות האינדיאנית? לאיזו תרבות הם שייכים?)
3.           אפילו לו ידענו לבדוק מהי תרבותו של אדם היה קריטריון ה"תרבות" הזה פוגע בנו בסופו של דבר מפני שאיש חמאס שרוצה להסתנן לישראל ולהרוס אותה מבפנים יכול לרכוש את התרבות היהודית (ותהא הגדרתה אשר תהא) ולזכות בזכויות של "יהודי"
 
 
כל זה, כמובן, מעבר לשטות שבעצם הגדרתה של משמעות נוספת למילה קיימת – ככל שלמילה יש יותר פירושים שונים כך גובר הסיכוי שהמשתמשים בה לא יבינו איש את רעהו.
 
מיכאל רוטשילד
נקרא 6123 פעמים שונה לאחרונה ב- ראשון, 05 אוגוסט 2018 11:33

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

10 תגובות

 • קישור לתגובה שישי, 27 אוגוסט 2021 00:56 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אלימלך:
  האם אינך זה שהזדהה בפייסבוק כ"דמוי אדם"?
  לדעתי הבעיות שמניתי הן בעיות רציניות ביותר והצעותיך רחוקות מלפתור אותן.
  אינני מוצא טעם לפרט אבל אציין שאפילו בקרב היהודים הדתיים ( שזו קבוה הרבה יותר מצומצמת מכלל העם היהודי) לא מצליחים להסכים על העניין.
  לא נראה לי שהבנת את בעיית ההסתננות אבל מכיוון שהסברתי אותה אינני רואה טעם לחזור על ההסבר.

 • קישור לתגובה חמישי, 26 אוגוסט 2021 15:19 הוסף ע״י אלימלך

  יהדות כתרבות היא הגדרה טובה לדעתי. יש בה גם בעיות, אבל לא נראה לי שאלו שמנית.
  1.הגדרה המשנית של עם יכולה להיות טאוטולוגית, גם ההגדרה הנוכחית הגינאולוגית מגדירה את עצמה, כי המילה "יהודיים" מופיעה בתיאור של ההורים. אין עם זה כל בעיה, בהינתן גרעין קבוצה מוגדר כבר. עם הוא קבוצה אנושית אשר מגדיר את עצמו. מרגע שקיימת קבוצה, גם אם היא לא ממש מוגדרת היטב, ניתן להשתמש בה לצורך הגדרת הקבוצה מכאן ולהבא. לכן צאצאי הקבוצה שייכים לקבוצה, הוא כלל מקובל להגדרת שייכות לאומית, למרות היותו טאוטולגי משהו. כך גם הזדהות עם ערכי ומינהגי הקבוצה יכולה להוות כלל שיוך, כאשר מנהגי וערכי הקבוצה נקבעים על פי חברי הקבוצה ה"גרעיניים", אשר שייכותם אינה מוטלת בספק. בדיוק כמו כלל הצאצאים.
  2.אין שום בעיה למצוא ערכים ומנהגים יהודיים מוסכמים. בארצות הברית עורכים מבחן מושגים כאשר מאן דהו מבקש אזרחות. אז כנראה יש אפשרות כזו. כמה היא באמת מצביעה על מחוייבות אותו אדם לערכים אלו? זו שאלה טובה. אבל הבעיה הזו תמיד תהיה קיימת. גם כיום היא קיימת כאשר מתגיירים תחת ההגדרה הדתית לא ברור כמה האדם באמת מתחייב לערכים הדתיים. הגדרה לחוד, ופרקטיקה לחוד.
  3.מה הקשר בין סכנת מסתננים לבין הגדרת העם היהודי? תמיד ישנה סכנה למסתננים, והטיפול בה הוא באמצעות גורמי הביטחון הרלוונטיים. לא באמצעות שינוי הגדרת העם.

  וההגדרות של העם יכולות להשתנות במהלך הזמן. אין ספק כי יהדות הייתה קבוצה דתית במהלך אלפי השנים האחרונות. ובמאות השנים האחרונות עם התפתחות תנועת ההשכלה נאלצו יהודים להגדיר את עצמם מחדש כעם.

 • קישור לתגובה שלישי, 19 מרס 2019 23:34 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  קישור רלוונטי:
  https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/1/ART2/513/223.html

 • קישור לתגובה שני, 05 מרס 2018 11:24 הוסף ע״י דר משה בקר

  ד"ר משה בקר becker@netvision.net.il ועוד טיעון היסטורי לחיזוק דבריך: השם "יהודי", JEW, JID, YUDE, JUIF ועוד, נגזר מהשם "יהודה". שם השבט ששמר על בית המקדש בירושלים שהיה בתחום נחלתו. וכאשר הרסו הרומאים את בית המקדש ושדדו את הכלים המסמלים את העם כולל המנורה בת שבעת הקנים, והובילו את השבויים כעבדים לרומי, הם לקחו בעיקר את השבויים מקרב אלה שהיו בסביבות ירושלים - כלומר בני שבט יהודה, וכאשר אלה נשאלו ברומי ובמושבות האימפריה הרומית מה מוצאם, הם ענו: "יהודה". מכאן נדבק לצאצאי העבדים שהובלו לרומי ולרחבי ארופה שהם "יהודים". ברם עקב מנהגיהם ועקב התנך והתורה, והמשנה והתלמוד, והאמונה באל אחד, כללי החיים של צאצאי יהודה קבעו בעיקר עם התפתחות הדת הנוצרית, כי לצאצאים אלה יש דת וזו הדת היהודית. הזיהוי היה לאומי ולא דתי, וכך גם התייחסו הגזענים הנאצים לזיהוי היהודים לצורך השמדה.
  מכאן, שיש לפסול כל נסיון להלביש על העם היהודי טלית ותפילין וגיור מחמיר ולא בסגנון רות המואביה "...עמי כעמך...", כדי לשייך אדם לעם היהודי, כיום עם אפשרות לבדוק קשר גנטי, אין חובה שרק האם תהיה יהודיה (קשר דם ולא קשר דת) ניתן לקבוע מיהו יהודי גם כאשר האב יהודי. בכך יש לשנות את חוק השבות ולא לפסול אלפי יהודים שעלו מברה"מ לשעבר. ואכן יש להפריד את הדת מהמדינה היהודית, וכל החפץ לקיים את חייב על פי ההלכה והדת היהודית יבורך ויעשה זאת בביתו ושכונתו ללא כפייה על היהודים שרוצים לחיות לפי מצפונם וללא חוקי דת. חוקי המדינה הדמוקרטית השייכת לעם היהודי מספיקים.

 • קישור לתגובה שבת, 01 אוגוסט 2015 18:44 הוסף ע״י שמשי חנוך

  ו) מי הוא יהודי - זה שנולד לאם יהודיה , סילוף , בורות או שנאה
  בכל התורה והנביאים הבן הולך אחר האב . עד ימינו לעולה לתורה קוראים בשמו ושם אביו , כוהן הוא מי שאביו כוהן . לוי הוא מי שאביו לוי . אז איך קרה שהכול התהפך והילוד הולך אחר האם .
  במרד נגד הרומאים בו נחרב בית המקדש בשנת 70 לספירה , ובמרד הגדול של רבי עקיבא ובר כוכבא בו נחרבה הארץ בשנת 143 לספירה , כמעט כל הנשים והנערות נאנסו על ידי חיילי הצבא הרומאי . מכיוון שהבן הולך אחר אביו נוצרה בעיה שדור שלם אינו יהודי . חז"ל לא היו מוכנים להודות בזה , ומצאו איזה שהוא אירוע מתקופת משה שפרשו אותו , ודרשו בו , ודשו בו , עד שהפכו אותו שהוולד הולך אחר האם (ויקרא,כד,10). ועל סמך זה פסקו : הוולד הולך אחר האם . לאחר אירוע זה חזר העולם לסידרו , וחזר הנוהג שהוולד הולך אחר האב.
  לאחר כאלף שנים במסעי הצלב בסביבות 1000 לספירה , במסעם לארץ ישראל השמידו הצלבנים למעלה מאלף קהילות יהודיות , ושוב לא היתה אישה או נערה שלא נאנסה על ידי חיילי הצלבנים , ושוב מכיוון שהוולד הולך אחר האב נוצרה הבעיה שדור שלם אינו יהודי . הפעם הבעיה היתה קלה פנו לפסיקה של תקופת הרומאים וקבעו שהוולד הולך אחר האם ובזה נפתרה הבעיה . אלא שהפעם קבעו הלכה זו כהלכה קבועה לתמיד, לדורות . בשיעורים שאני מעביר אני שואל : מדוע יהודי ספרד דומים לספרדים , יהודי תימן דומים לתימנים , ויהודי גרמניה דומים לגרמנים , בגלל האוכל או האקלים? התשובה היא בגלל מעשי האונס . רצח יהודי לא נחשב לעבירה , לכל היותר על הרוצח לשלם את דמי הפסד המיסים שנגבה מהיהודי. אונס יהודיה ודאי לא נחשב לעבירה , גם המשפחות הסתירו את הבושה ולכן נקבעה ההלכה שהוולד הולך אחר האם - לדורות , כי זה היה מצב היהודים בגולה .
  עתה משעם ישראל חזר למולדתו , מדינה עצמאית וריבונית , אין כל סיבה לא להחזיר את המצב לקדמותו - הוולד הולך אחר האב . אך מכיוון שאלפי שנים נהגו שהוולד הולך אחר האם , יש להשאיר גם מצב זה . ולקבוע שהוולד הולך גם אחר האב וגם אחר האם .
  מדוע זה לא מקוים , מתהום הבורות של הרבנים ? סילוף ? ואולי מפני שלא רוצים להכשיר את המוני בני ישראל שעולים מכל הארצות . כי הם לא יצביעו בעד החרדים .
  יש להוציא את השאלות הלאומיות מידי כת אלילית הגונבים בשם אלוהים ולהעביר אותן לבתי משפט .

 • קישור לתגובה שישי, 22 מרס 2013 14:32 הוסף ע״י יואב רז

  הגדרת יהודי בחוקי נירנברג (בויקיפדיה):

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%95%D7%A7%D7%99_%D7%A0%D7%99%D7%A8%D7%A0%D7%91%D7%A8%D7%92#.D7.94.D7.97.D7.95.D7.A7.D7.99.D7.9D

  יהודי הוא מי שמוצאו לפחות משלושה סבים יהודים (כאשר סב יהודי הוא סב אשר השתייך לקהילה הדתית היהודית). אדם שאחד או שניים מסביו יהודים נחשב רק למישלינג, אלא אם:

  יש לו שני סבים יהודיים, וגם:
  הוא משתייך לקהילה הדתית היהודית, או
  נשוי ליהודי, או
  נולד כתוצאה מיחסים עם יהודי, בין אם במסגרת נישואין ובין אם לא (כך שיש לו 2 סבים יהודים ועוד 2 או יותר סבי-רבא יהודים)

 • קישור לתגובה שני, 18 מרס 2013 00:16 הוסף ע״י מעגלתו של חילוני

  ההגדרה מוגדרת טוב הרבה יותר מכל הגדרה המתבססת על אמונותיו הפנימיות של אדם (שאיש לא יכול לאמת).
  נדמה לי שהסברתי זאת היטב במאמר.
  הגדרה מסוג זה גם לא תוכל לאפשר למדינה למלא את יעודה כמקלט לקורבנות האנטישמיות.
  אגב - ההגדרה האתנית של הנאצים היא אתנית אבל לא בהכרח גנטית. קרא את חוקי נירנברג.

 • קישור לתגובה ראשון, 17 מרס 2013 17:58 הוסף ע״י יואב רז

  ההגדרה האתנית אינה מוגדרת היטב גם אם שמשה את הנאצים היטב לצורך רצח. העם היהודי הוא תערובת אתנית של של אלפי שנים, ויתכן שחלקו הגדול כיום כלל אינו מתיחס למאגר הגנטי של העם היהודי בארץ ישראל לפני 2000 שנה. השערות שונות קיימות (ראה כוזרים וברברים).

  לכן, הגדרתה של רות גביזון לגבי מיהו יהודי (ששמעתי מפיה לפני מספר שנים), המבוססת על תפיסתו והזדהותו של הרוצה להיות יהודי, ושוללת ממנו את האפשרות לאחז בדת אחרת בו זמנית, ניראית לי יותר.

 • קישור לתגובה ראשון, 17 מרס 2013 12:29 הוסף ע״י מעגלתו של חילוני

  ההגדרה לטעמי מתחייבת.
  כאמור - המילה משמשת כיום במשמעויות רבות אבל היחידה שיש לה בעיני ערך, ובוודאי היחידה שלשם הגנה על האנשים הכלולים בה הוקמה המדינה היא ההגדרה האתנית - זו שבה השתמשו האנטישמים לדורותיהם והנאצים בפרט.
  הנאצים רצחו גם אנשים ממוצא יהודי שהמירו את דתם ואפילו ילדים יהודיים שהוסתרו וחונכו בכנסיות לא היו מוגנים אם נתגלו.
  ההגדרה נחוצה לשם מתן משמעות לחוק השבות - אחרת בכלל לא הייתה מעניינת אותי.

 • קישור לתגובה ראשון, 17 מרס 2013 01:16 הוסף ע״י יואב רז

  הגדרתך נראית רחבה מדי.
  למשל, האם לטעמך יהודי יכול להיות נוצרי או מוסלמי בדתו?

  בכל מקרה הפרדת דת ממדינה היא חיונית ביותר.

התגובות האחרונות