Skip to content

1VSDAT

Open menu
שבת, 04 מאי 2019 13:14

היחס לשואה במכינה בעלי (אמנון פורטוגלי)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

היחס לשואה במכינה בעלי

 

פורסם באתר 'עבודה שחורה – פועלים לען מדינת רווחה בתאריך 3.05.19

 

אתר מכינת "בני דוד" בעלי חושף את היחס לשואה בקרב שני רבנים במכינה בעלי:  "….הוא (היטלר) צודק.. חוץ מזה שהוא בצד הלא נכון "."…יש גזענות…". היחס לשואה, התגובות אליו וניתוחן

 

 מאת: אמנון פורטוגלי

 

היהדות האמונית-לאומנית במלוא כיעורה:

 

להשתלט על התקשורת היה החלק הקל.  אחרי שתלמדו במכינת 'בני דוד' בעלי תוכלו להשתלט גם על צה"ל.

 

עמרי מניב פרסם בחדשות 13 הקלטות ממכינת 'בני-דוד' בעלי המתעדות את דברי המחנכים קשתיאל ורדלר באמירות שנויות במחלוקת שנאמרות באופן תדיר במהלך שיעוריהם. את דבריהם במלואם כמו גם שיעורים של מחנכים אחרים במכינה אפשר לראות ולשמוע באתר המכינה.

 

הרב גיורא רדלר, מחנך במכינה הקדם צבאית 'בני דוד' שבעלי, בשיעור בכותרת 'היחס לשואה', מכ"ה בשבט תשע"ג טוען שהיטלר היה צודק במאה אחוז, ומסביר מהי השואה באמת.

 

"השואה באמת זה לא שהרגו את היהודים. זאת לא השואה, כל התירוצים האלה כמו שזה אידיאולוגיות ושיטתי, זה שטויות.  כיון שזה היה מתוך אידיאולוגיה, במידה מסוימת זה יותר מוסרי מאשר סתם שאנשים רוצחים.

 

הומניזם, כל התרבות החילונית שאנחנו מאמינים באדם, זה השואה. השואה באמת זה להיות פלורליסטים, להאמין ב"אני מאמין באדם", זה נקרא שואה.

 

הקב"ה כבר שנים צועק שנגמרה הגולה אבל אנשים לא מקשיבים לו וזאת המחלה שלהם שאותה צריך לרפא על ידי השואה.

 

ההיגיון של הגרמנים הוא נכון יחסית לעצמם. אומר היטלר שקבוצה מסוימת באוכלוסייה היא זרע הפורענות לכל האנושות בגללה כל האנושות תלך לאבדון. הם מרעים לאנושות ולכן צריך להשמיד אותם. האידיאולוגיה הזאת לא נשמעת לך לא הגיונית? רעה מאוד?  משה רבנו הוא אכזרי רשע כמו היטלר?

 

יש דבר אחד רע בעולם זה להיות צבוע. זה משנה לך אם הורגים אותך עכשיו עם סכין כמו שהרגו את אגג או שהורגים אותך בתא גזים?

 

בואו נתחיל מהשאלה אם היטלר צודק או לא.

 

הוא [היטלר] הבן אדם הכי צודק שיש, ודאי שהוא צודק בכל מילה שהוא אומר. באידיאולוגיה שלו הוא צודק. יש עולם גברי שנלחם, שעניינו כבוד שענינו אחוות לוחמים, ויש את העולם הנשי הרכרוכי, המוסרי, של לתת את הלחי השנייה, ואנחנו חושבים שהיהודים הם אלה שנושאים את המורשת הזאת, מנסים, במילים שלנו, לקלקל את האנושות, ולכן הם האויב האמיתי. עכשיו, הוא [היטלר] צודק במאה אחוז, חוץ מזה שהוא בצד הלא נכון".

 

הרב אליעזר קשתיאל, ראש הישיבה לבוגרי צבא שעל יד מכינת 'בני דוד' בעלי, בשיעור 'העבדות ומעמד העובדים על פי היהדות' מט"ז בטבת תשע"ו תומך בעבדות "בעזרת השם זה יחזור", ובעם האדונים.

 

"בגלל ביטול העבדות החוקית אז נוצרו מגרעות עכשיו כי אין אחריות על הנכס הזה בעזרת השם זה יחזור, הם ירצו הגויים להיות עבדים שלנו. הכי טוב להיות עבד של יהודי. הם שמחים להיות עבדים, רוצים להיות עבדים. במקום שיהיה סתם מסתובב ברחובות, ועושה שטויות ואלימות ומזיק אחד לשני, עכשיו הוא עבד והחיים שלו מתחילים להתנהל.

 

יש מסביבנו עמים כאלה עם בעיות גנטיות. תשאל ערבי פשוט, איפה אתה רוצה להיות? הוא רוצה להיות תחת הכיבוש. למה?  כי הם לא, יש להם בעיה גנטית, הם לא יודעים לנהל מדינה, הם לא יודעים לעשות כלום. תראה איך הם נראים.

 

בוודאי שיש גזענות, מה אנחנו לא יודעים שיש גזעים שונים בעולם? מה זה סוד? מה זה לא נכון? זה נכון, מה לעשות.  כן אנחנו גזענים, אנחנו מאמינים בגזענות. נכון יש גזעים בעולם, ויש תכונות גנטיות של עמים, וזה דורש מאיתנו לחשוב איך לעזור להם. יש הבדלים בין גזעים וזו בדיוק הסיבה להושיט עזרה."

 

הליגה נגד השמצה הגיבה לדברים אלו של 'מחנכי הדור' בעלי:

 

"הניסיון ליחס הגיון, שלא לומר הצדקה, למעשי הזוועה של היטלר, הוא מעשה שלא יעשה. האמירות על נחיתות גנטית של הערבים לעומת היהודים חמורות ומבישות, בפרט כשהן נאמרות על ידי רבנים בכירים המחנכים את הדור הבא"

 

רפי פרץ, ראש איחוד מפלגות הימין, דחה את הטענות.

 

"אנחנו האחרונים בעולם שמדברים על גזענות שמשפילה אנשים. אני חושב שעושים עוול, מוציאים את הדברים מהקשרם ויש פה לפעמים יד מכוונת."

 

מהרב קשתיאל נמסר בתגובה:

 

"אני מצטער וכואב ששיעור בזכויות אדם מקבל את החשיפה ההפוכה ממשמעותו – ביאור מודרני-סוציאליסטי למושג העבדות, שפריסת חסות משמעותה אחריות חברתית ודאגה לחלש. השימוש שלי בביטוי 'גזענות ועבדות' לא כוון למושגים השפלים והאכזריים שחווינו וחוותה כל האנושות, וצר לי מאוד על השימוש בביטויים שעלולים להתקבל בצורה מטעה ופוגעת".

 

מעתה אמור, לפי התגובה של קשתיאל, שעבדות פירושה פריסת חסות, ומשמעותה אחריות חברתית ודאגה לחלש. איך העבדים השחורים בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם לא הבינו ולא מבינים זאת, אולי מפני שגם להם, לא רק לערבים, לעמים סביבנו, יש בעיות גנטיות.

 

הרב רדלר מסר:

 

"הציטוטים נכונים אבל הוצאו מהקשרם. השיעור מנסה להסביר את ההיגיון החולני של היטלר ואת הסיבות והמניעים ההיסטוריים לשואה. יש כאן ניסיון ציני להשתמש בתקשורת ערב יום קדוש ונורא."

 

רדלר, לדבריו, רק ניסה להסביר את ההיגיון החולני של היטלר. אלא שלדברי רדלר עצמו הבעיה היא שהיטלר היה "בצד הלא נכון".  כלומר, לפי רדלר, אם ההיגיון של היטלר, שנאת הזרים, הגזענות, הג'נוסייד התעשייתי וההמוני לא היו מופנים כלפי היהודים, אלא כלפי אחרים זה היה בסדר גמור.

 

רדלר כלל לא מבין מה רוצים מהיטלר, שכן לפי רדלר "השואה באמת זה לא שהרגו את היהודים. הומניזם, כל התרבות החילונית שאנחנו מאמינים באדם, זה השואה. השואה באמת זה להיות פלורליסטים, להאמין ב"אני מאמין באדם", זה נקרא שואה".  יתרה מזאת, היהודים עצמם אשמים בשואה שכן "הקב"ה כבר שנים צועק שנגמרה הגולה אבל אנשים לא מקשיבים לו וזאת המחלה שלהם שאותה צריך לרפא על ידי השואה".

 

כדאי להקשיב לשיעורים של רדלר בנושא השואה, הדברים שהובאו בכתבה הם לא החמורים והמבעיתים ביותר שהוא אומר לתלמידים שלו.

 

בדומה לרפי פרץ ראש איחוד מפלגות הימין, יהושע מור-יוסף, אסטרטג ודוברו של הרב גיורא רדלר, מנסה להסביר את דברי רדלר בתירוץ השחוק של 'מוציאים את הדברים מהקשרם'. לפי מור-יוסף "מדובר במשפט אחד בשיעור שלוקחים אותו בלי הלפני והאחרי…. יש פער בלתי ניתן לגישור בין שעה של שיעור לבין כתבה של כמה דקות. מכינת בני דוד נמצאת על המוקד לא מהיום. לקחו שיעור של שעה שלמה והשמיעו דקה ממנו ואמרו שזה השיעור כולו….אני ואת לא היינו בשיעור. עלינו להיות בשיעור המלא כדי להבין על מה הוא דיבר."

 

יהושע מור-יוסף לא היה בשיעור, אבל הוא ואחרים יכולים לשמוע את השיעור כולו בהקלטה באתר המכינה. הדברים שהובאו בכתבה תואמים את הקשרם, מבישים ואיומים.  כדאי שהמכינה תבדוק אם היא יכולה להמשיך ולתת לרדלר לחנך וללמד את התלמידים.

בניגוד מלא לדברי רדלר ודוברו מור-יוסף, כדאי לשמוע את דברי הרב קשתיאל בראיון לאילת חסון ברדיו.

 

"הנושא שבו אני עסוק הרבה מאוד זה… אני מתעסק עם נוער מאוד ימני, ימני ודתי, אחד הנושאים שאני הכי עסוק בהם זה יחס הרבה יותר בוגר ויותר מוסרי כלפי האוכלוסייה הערבית, שאנחנו, מה לעשות, אנחנו שולטים בהם, רוצים לא רוצים, זה המצב. ואני מדבר על זה המון, אני מדבר על זה המון עם התלמידים שזה מחייב אותנו לתת להם הרבה נתינה כלפי האוכלוסיה הערבית, ורגישות ומוסריות. זה אחד הנושאים שאני מדבר עליהם הרבה…..ובסוף זה יוצא הפוך על הפוך.  זה כואב לי כי זה נושא שמטריד אותי…. אני חושב שאנחנו צריכים להיות הרבה הרבה יותר בוגרים ביחס שלנו אליהם.

 

אנחנו מזלזלים בהם בערבים, אנחנו מתנשאים עליהם ואני מדבר כרגע עלינו, ואני חושב שהפוך, אנחנו צריכים להיות הרבה יותר בעמדה של איך אנחנו יכולים להושיט יד……… האם אנחנו יכולים להושיט יד וללתת פשוט לתת לאוכלוסיה ]הערבית]".

 

הגישה והרצון הטוב של קשתיאל כלפי הערבים הפלסטינים החיים תחת שליטה ישראלית, דבריו על זכויות אדם, אחריות חברתית ודאגה לחלש ראויים להערכה. אני מקווה שדבריו בראיון יגברו על מה שאמר בשיעור, על תמיכתו בעבדות, ותפיסתו הדטרמיניסטית כאילו יש תכונות גנטיות של עמים.

 

התגובות לפרסום דברי הרבנים אופיינו בלפחות אחת מהטענות הבאות, כולן טענות סרק הבנויות על כרעי תרנגולת:

 

1. 'הוצא מהקשרו', כפי שאומר רפי פרץ: "אני חושב שעושים עוול, מוציאים את הדברים מהקשרם", וכפי שכותב רדלר "הציטוטים נכונים אבל הוצאו מהקשרם". התגובה הזו היא כללית, גנרית, בלי לנסות אפילו לתת את ההקשר הנכון לדעת המגיב, שלא לדבר על האפשרות שההקשר הנכון עלול להיות גרוע עוד יותר. אבל לא מדובר במשפט שהוצא מהקשרו, הדברים מאוד ברורים, חוזרים על עצמם ויש הקלטות של הרצאות ושעורים שלמים. יש כאן אג'נדה.

 

2. 'זה רק משפט אחד או משפטים ספורים מתוך הרצאה שאורכה כשעה'. כפי שאומר יהושע מור-יוסף, "לקחו שיעור של שעה שלמה והשמיעו דקה ממנו ואמרו שזה השיעור כולו", "זה לא ניראה לכם פתטי לקחת אמירה מתוך שעור". המגיבים כך אינם מנסים אפילו להסביר מה נאמר בהרצאה כולה, שכל כך שונה ממה שצוטט. יתרה מזאת, באתר המכינה יש עשרות שעות של הקלטות עם מסרים דומים, לא רק הקטע המחפיר שבו מדובר.

 

3. 'אינכם מבינים את מה שנאמר, למעשה זה הפוך ממה שהבנתם או ממה שהתכוונתי לומר'. כדברי אחד המגיבים: "הם [הקוראים והשומעים ואנשי התקשורת] לא מבינים את השפה, הם לא יודעים לחלק מה נאמר כמתודה ומה לא". לפי טענה זו צריך להבין את דברי רדלר בהפוך ממה שהם נקראים ונשמעים. כדברי מגיב אחר: "לעיתים כשמרצה, רב או פרופסור רוצה לחדד נקודה הוא מקצין את דבריו ולעיתים מביא דוגמאות קיצוניות ונותן להם פרשנות עוד יותר קיצונית כדי להמם את הציבור ואז בונה את מסקנת תוכן השיעור שלעיתים אינה ממש קשורה לדוגמאות."

 

רדלר עצמו טוען כי "השיעור מנסה להסביר את ההיגיון החולני של היטלר ואת הסיבות והמניעים ההיסטוריים לשואה", אלא שההסבר הוא שהיהודים עצמם אשמים בשואה שכן "הקב"ה כבר שנים צועק שנגמרה הגולה אבל אנשים לא מקשיבים לו וזאת המחלה שלהם שאותה צריך לרפא על ידי השואה".

 

4. 'איך אתם מעיזים בכלל'. במקרה הזה, לצאת נגד המכינה המחנכת לשירות בצה"ל. כפי שאומר רפי פרץ,  "המכינה הזאת היא מכינה מפוארת שמצמיחה לנו מג"דים ומח"טים, ומפקדי אוגדות כבר". ובגרסה שונה מעט, 'איך אתם מעיזים בכלל לצאת נגד הרבנים והתורה', "כתבה ממש עלובה לא מאמינה לכתבה הזאת הפחדה של העם! האמת שהתורה היא תורת אמת וכל מי שמעליל שקר על הרבנים הללו הוא פשוט אומלל. הסתה חסרת בסיס כל מי שמכיר את הרבנים האלה יודע את האמת!" או התגובה של חגי סגל: "צריך הרבה רוע, ובעיקר טיפשות, כדי ליחס לרב כלשהו בישראל תמיכה בהיטלר..".

 

5. 'זה ישן מלפני הרבה זמן'. "הציטוטים מהשיעור הם לפני 15 (!) שנה, תחשבו באיזה מרתפים נברו כדי להוציא חצאי אמיתות מלפני כל כך הרבה שנים". הכותב טוען למעשה כי הציטוטים אינם משקפים את הדעות הנוכחיות, שדעת הרבנים השתנתה מאז. אלא שמדובר בתפיסת עולם דתית שלא השתנה.

 

רדלר בתגובתו לפני מספר ימים לפרסומים בתקשורת, מאשר כי "הציטוטים נכונים אבל הוצאו מהקשרם". וההקשר, הטיעון של רדלר בשיעור המדובר הוא "הוא [היטלר] צודק במאה אחוז, חוץ מזה שהוא בצד הלא נכון". כלומר, לפי רדלר, אם האידיאולוגיה של היטלר, שנאת הזרים, הגזענות, הגנוסייד התעשייתי וההמוני לא היו מופנים כלפי היהודים, אלא כלפי אחרים זה היה בסדר גמור. רדלר לא חזר בו מטיעונים אלו גם עכשיו.

 

ולגבי הסיפא של התגובה, אין צורך לנבור במרתפים, הכל גלוי לציבור. 'בני דוד' מפרסמת באתר שלה את מכלול השיעורים, חלקם בווידיאו וכולם בשמע.

 

6. מערך מאורגן של תגובות המתאים רובו ככולו למסרים לעיל.  לדוגמה:

"ערב טוב לבוגרי מכינת עלי ושותפיה! אבקש מכם בקשה מאוד חשובה! בשנתיים האחרונות יש מתקפה תקשורתית על מכינת עלי, שהפכה לשק חבטות בגלל פורום שמכנה את עצמו חילוני, עם כמה פרובוקטורים שכל יום שומעים שיעורי תורה באתר של המכינה כדי לסלף אותם. עד כאן הדברים ידועים. הסיבה שהכתבים ממשיכים, וימשיכו לעשות זאת. היא בגלל שלא מטפלים בהם.

 

נתחיל בטיפול ה"ממלכתי". יש דבר כזה שנקרא "נציב תלונות הרשות השנייה", זכותו של כל אזרח שנפגע משידור כלשהו להגיש תלונה. בתלונה יש לפרט מה פגע בכם כצופים בכתבה, אם זה סילוף הדברים או האובססיה של הכתבים ועוד. ככל שהמכתב יהיה יותר מפורט, כך יותר טוב. מסת התלונות מגיע לעורכים הראשיים *ויש לה השפעה מאוד גדולה!* אני כותב זאת מנסיון תקשורתי.

 

אנא מכל בוגר עלי, לכתוב תלונה. אני מצרף כאן קישור להקל עליכם. זה ייקח בדיוק 5 דקות מזמנכם."

---------------------------------------------------------------

 

לסיכום, דברי השופט בדימוס, המשנה לשופט העליון לשעבר, אליקים רובינשטיין, איש דתי בעצמו:

 

"צפיתי בשעורים עצמם, הקדשתי שעות לצפייה באותם שיעורים של הרב רדלר ושל הרב קשתיאל. לא הצלחתי להבין את השיעורים של הרב רדלר, שהייה לי קשה מאוד לשמוע את התכנים האלה".

 

ובאשר לשיעור של הרב קשתיאל אומר רובינשטיין:

 

"גזענות היא גזענות, היא גזענות. חשוב שנזכור שאנחנו העם היהודי, חשוב שנזכור את השואה ואת המחויבות שלנו, ושלא נשמע דברים מהסוג הזה בשיעורים חינוכיים."

 

 

מקורות ולקריאה נוספת

 

https://www.facebook.com/watch/?v=2159558851009622

https://13news.co.il/item/news/domestic/education-society/mehina-elli-231302/

https://13news.co.il/item/news/domestic/education-society/ali-antisemitism-232289/?fbclid=IwAR2VuYqsdAu3a5OvMsWqlk6H0SxQdvdIkKdFenl5gUXCQRRDkLkipcsN-D0

http://www.bneidavid.org/Web/He/VirtualTorah/Lessons/Default.aspx?subject=&rabi=17&name=%D7%A9%D7%95%D7%90%D7%94&subjectText=&rabiText=%D7%94%D7%A8%D7%91%20%D7%92%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%90%20%D7%A8%D7%93%D7%9C%D7%A8

http://www.bneidavid.org/Web/He/VirtualTorah/Lessons/Default.aspx?subject=&rabi=17&name=%D7%A9%D7%95%D7%90%D7%94&rfs=&serie=&childSub=&rfh=&id=2247&fbclid=IwAR08Zn11HuARVbs9luIEBW7BPkeCyJzaCIzmdNiGnU0UaGeQasGXGOK7Ta4

https://www.maariv.co.il/news/israel/Article-696589

https://103fm.maariv.co.il/programs/media.aspx?ZrqvnVq=HIMJDG&c41t4nzVQ=FEG

 

 

אמנון פורטוגלי, מרכז חזן

 

נקרא 1992 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

1 תגובה

 • קישור לתגובה שבת, 04 מאי 2019 14:22 הוסף ע״י עדי אביר

  הרב גיורא רדלר כתב ספרון בשם 'אבולוציה: תורת ההתפתחות' בו הוא טען שאין שום סתירה בין תורת האבולוציה לתורת ישראל. התבקשתי על ידי סטודנט במכינת עלי לנתח את החוברת והסקתי ממנה שכשם שהרמב"ם ניסה לפשר במאה השתים עשרה בין תורת ישראל לתורה האריסטוטלית כך הציונות הדתית מנסה היום להראות שהדת היהודית דגלה מאז ומעולם בתורות המדעיות של העולם המודרני. את הפער בין התורה הנושנה למדע המודרני לא ניתן, כמובן, לסגור - אלא אם כן אתה בורר בקפדנות את מקורותיך, מתעלם מדברים שסותרים את דבריך ומעניק לניסוחים נושנים פרשנויות נועזות שמניחות שרבני העבר נהנו מהידע של המאה ה-21.

  בעקבות הניתוח שלי ניהלתי התכתבות קצרה כם הרב רדלר.

  את ניתוח החוברת 'אבולוציה תורת ההתפתחות' ניתן למצוא בכתובת:

  https://www.1vsdat.org/index.php/2010-07-21-07-51-46/2011-01-11-16-33-27/item/662-%D7%A0%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%97-%D7%94%D7%97%D7%95%D7%91%D7%A8%D7%AA-%D7%90%D7%91%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%A6%D7%99%D7%94-%D7%95%D7%AA%D7%95%D7%A8%D7%AA-%D7%94%D7%94%D7%AA%D7%A4%D7%AA%D7%97%D7%95%D7%AA

  את ההתכתבות עם הרב רדלר ניתן למצוא בכתובת:

  https://www.1vsdat.org/index.php/2010-07-21-07-51-46/2011-01-11-16-33-27/item/739-%D7%AA%D7%A9%D7%95%D7%91%D7%AA%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%A8%D7%91-%D7%A8%D7%93%D7%9C%D7%A8-%D7%9C%D7%A0%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%97-%D7%94%D7%97%D7%95%D7%91%D7%A8%D7%AA-%D7%90%D7%91%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%A6%D7%99%D7%94-%D7%AA%D7%95%D7%A8%D7%AA-%D7%94%D7%94%D7%AA%D7%A4%D7%AA%D7%97%D7%95%D7%AA


  עדי אביר

התגובות האחרונות