Skip to content

1VSDAT

שני, 06 אוגוסט 2012 20:37

התקיפה הצפוייה באיראן

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
ברצוני להזכיר, ולהסביר לכל מי שעדיין לא גילה זאת בכוחות עצמו, שאני לא מומחה צבאי, לא פרשן פוליטי ולא בר-סמכא ביחסים בינלאומיים וגם אם תטלטלו אותי ותמנעו ממני שבועיים של שינה לא תצליחו להוציא מפי ולו פירור אחד של מידע שאינו גלוי וידוע לכל. אני גם לא חסיד גדול של תיאוריות קונספירציה אבל למרות הכול אני מרשה לעצמי לנצל את הניסיון שצברתי בשוק ההון ולהניח שכשם שקוף יכול לעיתים להגריל באקראי מניות שישיגו תשואה טובה יותר מאלו שיבחרו בקפידה על ידי בכיר האנליסטים כך יכול גם הדיוט מושלם כמוני לנבא את העתיד טוב יותר מרבים שנחשבים כמומחים בתחומם.
 
יכול להיות שאני עדיין מתבסס על כללי המשחק של המאה הקודמת ויכול להיות שכללי המשחק של המאה העשרים כבר איבדו את תוקפם אבל לי נראה שארצות הברית לא הייתה טורחת לשלוח כל כך הרבה שליחים לישראל רק בכדי לשכנע את הנהגתה שלא לתקוף באיראן. ישראל מצליחה לשרוד את כל האיומים הביטחוניים והמדיניים רק בזכות תמיכתה של ארה"ב וכל תקיפה באיראן תחייב אותה להשתמש במטוסים, טילים ופצצות אמריקאיות ולטוס במרחב אווירי שנשלט על ידי צבא ארה"ב. מי שחושב שמדינה מליגה ג' יכולה להתעלם מתכתיביה של המעצמה החזקה בעולם ולפעול באופן חד-צדדי פשוט אינו מבין כיצד העולם הזה מתנהל. אם ארה"ב באמת לא הייתה רוצה שישראל תתקוף היא כבר הייתה דואגת להעביר לישראל מסר בן שלוש או ארבע מילים ואז הנושא היה יורד מייד מסדר היום וראש הממשלה היה ממהר לחפש עצים אחרים לטפס עליהם.

העובדה שאנו זוכים לביקורים חוזרים ונשנים של שרים אמריקאים בכירים מלמדת, להערכתי, שארה"ב מעולם לא העמידה תמרור עצור בפי ישראל ושלמעשה שתי המדינות שוקדות על תוכניות מבצעיות לתקיפה משותפת של האויב שמאיים לא רק על ישראל אלא גם על המדינות שמספקות לארה"ב אחוז גבוה מתצרוכת הנפט שלה. מעבר למסכי העשן שכל הצדדים טורחים להפריח לכיוונם של התמימים מסתתרות, להערכתי, כמה עובדות בסיסיות:

 
1.
לארה"ב יש אינטרס עליון בבלימת האיום האיראני על מקורות הנפט שלה והיא תעשה כל שביכולתה למנוע מהאייתולות את הנשק הגרעיני שיהפוך את איראן למעצמה הדומיננטית באזור המפרץ הפרסי.
 
2.
איראן מנסה ליצור לעצמה תדמית של בריון אבל בדומה לעיראק של סאדאם חוסיין יכולותיה הקרביות הן מאד מוגבלות ועוצמת חילות האוויר והים שלה, יחסית לאלו של האמריקאים, הן כמעט אפסיות.
 
3.
הכוחות האוויריים והימיים של ארצות הברית שנמצאים באזור מסוגלים לשחוק את כל היכולות הצבאיות של איראן תוך זמן קצר ביותר.
 
4.
ארה"ב אינה רוצה ואינה צריכה להיכנס לעימות קרקעי עם איראן. למרות כל האיומים, האיראנים, מפחד התגובה האמריקאית, לא יתקפו בסופו של דבר את הבסיסים של צבא ארה"ב שנמצאים בטווח הטילים שלהם.
 
5.
מעמדה הבינלאומי של ארה"ב אינו מאפשר לה לפתוח במתקפה על איראן ועליה למצוא אמתלה לתקיפה שתתקבל בהבנה על ידי רוב הקהילה הבינלאומית.
 
6.
ישראל לעולם לא תתקוף את איראן בניגוד לרצונם של האמריקאים אבל היא תשמח מאד לתקוף את איראן בתיאום עם האמריקאים.
 
בהתבסס על העובדות הללו אני מניח שהמהלכים העתידיים יתפתחו לפי התרחיש הבא:
 
1.
ישראל תנחית מהלומה, על איראן או על לבנון, שתחייב תגובה איראנית. האיראנים יגיבו בהתאם וישראל תאלץ לספוג מכה כלשהי. סביר להניח שלאור מערכי היירוט שעומדים לרשות ישראל, המכה האיראנית לא תהייה כואבת במיוחד. השמחה הכללית עלולה לגרוף פנימה את החיזבאללה ואולי גם את החמאס וזאת תהייה הזדמנות נאותה לטפל גם בשני הגורמים הבעייתיים הללו.
 
2.
התגובה האיראנית תיתן לארה"ב את העילה לצאת להגנתה של בת בריתה ולהמיט על מדינת האייתולות את האמצעים הרבים שהיא מרכזת באזור. המהלך יהיה מהיר וכואב והוא יסתיים עוד לפני שהאיראנים יבינו מה עקץ אותם.
 
3.
התקיפות האמריקאיות ישמידו לא רק את היכולות הגרעיניות של איראן אלא גם את מערך הטילים שלה, רובו להערכתי יותר דמיוני מאשר אפקטיבי, ויורידו מלוח המשחק את חילות האוויר והים של מדינת האייטולות. בתום המהלך איראן תיוותר עם יכולות זניחות שלא יאפשרו לה לאיים על הכוחות האמריקאים המוצבים באזור ועוד פחות מכך, על מדינת ישראל המרוחקת.
 
4.
ישראל לא תשחק שום תפקיד נוסף בחזית האיראנית והיא תתפנה לטפל ביתר יסודיות במטרד החיזבאללה, ואולי בהזדמנות זאת גם בחמאס.
 
5.
מועד המהלך ייקבע על פי סקרי דעת הקהל בארה"ב. אם הסקרים יראו יתרון לנשיא אובמה במרוץ לבית הלבן המהלך כנראה יידחה עד אחרי הבחירות. מאידך, אם הסקרים יתחילו להצביע על כישלון צפוי, הנשיא עלול להצית את הפתיל עוד לפני נובמבר ולהיכנס לבחירות כמנהיגה של מדינה הנמצאת בעיצומה של מלחמה.
    
כאמור, תחזיותיי אינן מתבססות על מידע מיוחס כלשהו אבל נראה לי שהן מסבירות את ההתפתחויות בשטח: ביקורי השרים האמריקאים, הדיסאינפורמציה שמוזרמת לציבור, עמדותיהם התמוהות לכאורה של נתניהו וברק והתעבות מערכי ההגנה העורפית. מי יודע, אולי בכל זאת יש איזו שהיא שיטה בשיגעון?  
נקרא 7686 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

11 תגובות

 • קישור לתגובה שבת, 12 מרס 2016 20:22 הוסף ע״י עדי אביר

  רובי,

  אני עצמי ליגלגתי על היכולות הנבואיות שלי הן במאמרים אחרים שלי והן בתשובתי ליפעת בתגובות למאמר זה. אתה רק מאשר שבהערכת יכולותיי הנבואיות צדקתי לחלוטין.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 12 מרס 2016 19:55 הוסף ע״י רובי

  היום בשנת 2016, אפשר לומר בבטחה כי הנ"ל מאמת את האמרה: "נבואה נתנה לשוטים"

 • קישור לתגובה שלישי, 24 יוני 2014 13:39 הוסף ע״י עדי אביר

  יפעת,

  המציאות מוכיחה ומאשרת את מה שכתבתי בפסקה הראשונה של המאמר והניסיון מלמד שנהגתי בתבונה כשסייגתי את דבריי במונחים דוגמת 'לי נראה', 'להערכתי', 'אני מניח' וכדומה.

  אם תמשיכי לשוטט באתר תגלי שהמאמר הזה אינו היחיד בו הדגמתי את הכלל היפה 'הנבואה ניתנה רק לשוטים' ולצידו פרסמתי עוד תחזיות רבות שכולן, למיטב זכרוני, התבדו לחלוטין. עם זאת, אני לא נותן לאכזבות הללו לרפות את ידי ועתה אני שוקד על מאמר חדש שייקרא 'מדוע הבלון החרדי עומד להתפוצץ' (או שם דומה) ובו אסביר מדוע המגמה הולכת להתהפך ועולם הישיבות עתיד להצטמק.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 24 יוני 2014 09:50 הוסף ע״י יפעת

  בינתיים התרחיש לא התרחש ואנחנו כבר באמצעיתה של 2014. השגותיך נשמעות משכנעות ונכונות; אם-כן - מה השתבש?

 • קישור לתגובה שישי, 29 מרס 2013 18:45 הוסף ע״י עדי אביר

  צביקה,

  האיראנים אולי המציאו את משחק השח אבל לא זכור לי אף רב אמן איראני, וזאת בניגוד למספרם הרב של היהודים שהחזיקו בתואר.

  בכל מקרה, את המאמר כתבתי כבר לפני שבעה חודשים וכפי שלבטח שמת לב תחזיותיי עדיין לא זכו להתממש. אני עדיין מאמין שהבעיה לא תיפתר ללא מהלך צבאי אבל אין לי דבר עליו אוכל לבסס את הספקולציה הזאת זולת הדמיון הפרוע. עם זאת אני מניח שאם יתחילו ה'שמחות' במזרח התיכון האמריקאים כבר ימצאו דרך להשתתף בחגיגה, בדיוק כפי שהם מצאו את העילות שהצדיקו את תקיפת עיראק ואפגניסטן.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 29 מרס 2013 16:22 הוסף ע״י צביקה

  שכחת רק דבר אחד קטן: האיראנים המציאו את משחק השח, ואת כל הספקולציות שהעלית הם מבינים היטב. לכן, הכשל העיקרי ב'אסטרטגיה' זאת הוא בכך: האיראנים לא ייתקפו חזרה אם וכאשר תיה תקיפה ישראלית על לבנון/חיזבאללה/אירן. ואז לא תהיה עילה לארה"ב להגן על ישראל. ואז מה...?

 • קישור לתגובה ראשון, 23 ספטמבר 2012 20:02 הוסף ע״י תום

  אני גם כן חושב שאין לחשוש מתקיפה ישראלית או אמריקאית באירן.
  כל הדיבורים בתקשורת של המון בכירים מישראל וארהב מוסיפים לתחושה שהם העשיה עצמה.
  אני מעריך שאובמה יבחר שנית , כי השני לא אופציה.
  אובמה יתגבר את תוכניות הפנים שלו , ויעזוב את מדיות החוץ , לא יתקוף אף אחד ואולי אפילו יצמצם פעילות באפגניסטן וכו.

  המצב באירן יהיה עוד יותר מאותו דבר.

  הדבר היחידי שאם רוצים לדאוג אז זה הכי יבער הוא המצב הכלכלי , עבור הישראלים איראנים אמריקאים ובכלל בכל מדינה.

  הדבר המשמעותי ביותר שיהיה שונה ב 23.9.2013 זו השנה.

 • קישור לתגובה שני, 03 ספטמבר 2012 18:35 הוסף ע״י עדו

  http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=3075

 • קישור לתגובה שבת, 01 ספטמבר 2012 11:50 הוסף ע״י עדי אביר

  אסתי,

  לא נראה לי שהמצב היום דומה למצב ששרר במלחמה הקרה. אם לא יעצרו את איראן היא תהפוך למעצמה אזורית שתאיים על מקורות הנפט של אמריקה ותתן מטריה לכל מיני גורמים, דוגמת החיזבללה, שאנחנו נפחד לתקוף מפחד האיראנים. לא אנחנו ולא האמריקאים יכולים להרשות לעצמם איראן גרעינית ואני די משןכנע, למרות סימנים הולכים וגוברים לאי-הסכמות בין ישראל לארה"ב, ששתי המדינות מתכננות תקיפה משותפת של איראן.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 01 ספטמבר 2012 11:22 הוסף ע״י אסתי פלג

  ניתוח הגיוני אך לא בהכרח שיתרחש על פי השרטוט המובא כאן.
  כל האופציות פתוחות.
  אתה מתחיל משהו אתה לא יודע בוודאות כיצד זה יסתיים.
  עח פי מודל תורת המשחקים של בכירי הכלכלנים בעולם תקחפה באיראן לא תהיה. משחק סכום אפס.
  עברתי בשבועות האחרונים על כל הניתוחים ואם תורת המשחקים פועלת על פי הרציונל , הרציונל במקרה הזה הוא להאיר את המצב על כנו כמו רוסיה וארצות הברית בתקופת המלחמה הקרה.
  פחד מהיריב שאולי יתקוף מניבה תוצאה הפוכה של התמתנות יכולת ריסון וכך נוצר פרדוקס מעניין שבו אתה גורם לצד השני לחשוב שאתה מטורף ועומד לתקוף אתה משיג תוצאה רציונלית יותר. ובנקרה של איראן יכולת גרעינית כן בניית פצצה לא.

 • קישור לתגובה רביעי, 29 אוגוסט 2012 17:06 הוסף ע״י הגולה

  נראה לי לחלוטין הגיוני ושפוי והלוואי שכך יהיה:)

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים