Skip to content

1VSDAT

רביעי, 01 אוגוסט 2012 11:30

הגיע הזמן לקצת דמגוגיה

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
בראיון שיונית לוי ואודי סגל ערכו עם ראש הממשלה בתאריך 31.7.12, הדיון נגע גם בתקציבים המועברים לחרדים ולמתנחלים:
 
אודי סגל:
אבל בסוף מי שחוטף זה מי שבלאו הכי משלם מיסים, משרת במילואים אתה מבין שיש לזה גם מחיר פוליטי? אנשים מרגשים שאתה כל הזמן תופס להם.
 
נתניהו:
 
תבין שחמישים אחוז מהאוכלוסייה בכלל לא משלמים מס במדינה – אז ברור שאם אתה לוקח מסים ...
 
יונית לוי:
אז אולי זאת הבעיה?
 

 

נתניהו:
בעיה ... זה דבר שאנחנו מנסים לעשות עם מס הכנסה שלילי שנתנו, עם תוספת מס לשכר מינימום, עשינו גם את זה.
 
יונית לוי:
כי אומר שר האוצר... אז אולי אתה צריך לקחת ממקומות אחרים פשוט. כי אומר שר בממשלה שלך בדיוק את זה. השר משה כחלון שאתה לא פעם אמרת לשרים אחרים 'תהיו כחלונים' אומר – היה צריך לקחת ממקומות אחרים. אז אולי אתה צריך להקשיב לעצה של עצמך ולהיות כחלון?
 
נתניהו:
לקחנו ממקומות אחרים. אני רוצה להגיד לכם מאיפה לקחנו. לקחנו גם מההון השחור שאנחנו הולכים לגבות. גם מחברות שאנחנו לוקחים, לקחנו מס ממעסיקים. אין ברירה, לוקחים. והמע"מ הוא חלק קטן – אני חושב שההתייחסות כאן היא למע"מ. המע"מ הוא 4 מיליארד מתוך 15 מיליארד והארבעים אחוז התחתונים של המדינה משלמים מתוך זה 400 מיליון. זאת אומרת, הרוב הגדול לקחנו ממי שיש לו יותר, לקחנו יותר וממי שיש לו פחות, לקחנו פחות.
 
אודי סגל:
אבל בא נהיה מחודדים - אתה דיברת על שוויון בנטל. זה לא רק המע"מ. זה גם מס הכנסה. ועוד לא נגעת, למשל, במתנחלים, בחרדים. באנשים שהם הבסיס הפוליטי שלך. על פי פרסום בכלכליסט הגדלתם בכמעט ארבעים אחוז את ההשקעות בשטחים, ניסור בתים באולפנה עולה עשרות מיליונים, החרדים, לא פגעת בקצבאות שעליהן דיברת, אם הם לא משרתים בצבא. אז לזה יש כסף?
 
נתניהו:
שאלת – אתה רוצה שאני אגיד לך? אם שאלתם אז תנו לי להשיב. אני חושב שזה הכל בטל בשישים, זה כלום. כלום. הכסף הגדול זה לא עם החרדים. התקציב שהלך לחרדים לא השתנה מממשלה לממשלה. הכסף להתנחלויות הוא זניח. הכסף הגדול האמיתי זה מה שנתנו באמת. זה לבנות גדר פה שבולמת את המסתננים. אתה זוכר שעשיתם כתבות לפני כמה שבועות? גמרנו עם זה. לא גמרנו, אבל הורדנו את זה בתשעים אחוז. זה עולה כסף. חינוך חינם מגיל 3, שהולך גם למעמד הביניים, משפחות עובדות עם ילדים – זה עולה כסף. זה מיליארדים. זה הכסף הגדול. מה שאנחנו נתנו, נקודות זיכוי במס, זה עולה גם כן כסף. כל הדברים האלה עולים כסף בסוף אתה צריך לשלם. כשאתה בא לשלם את הכסף, מקורות ההכנסה, ואתה רואה שקורה משהו אחרי שלוש וחצי שנים שניהלנו את הכלכלה בצורה אחראית, הוספנו 330,000 מקומות עבודה, שמרנו על ישראל, באמת, כאי של יציבות ושגשוג. ואתה רואה שכל העולם מתכווץ, ואתה אומר, רגע, מה אתה הולך לעשות? לעשות את הדבר הנוח, 'בא נטאטא את זה, שנת בחירות', או שאתה עושה את הדבר האחראי? אני עושה את הדבר האחראי.

 

 
 
נתניהו הוא ראש הממשלה של כולנו. הוא אדם רציני וכל מי שמקשיב לדבריו ורואה את תנועותיו והבעותיו מבין מייד שהוא אינו סתם עוד דמגוג זול. עם זאת, במדינה המיוזעת שלנו לא נוכל להסתדר בלי קצת דמגוגיה ולכן החלטתי להתנדב לתפקיד ולומר את הדברים השטחיים והבלתי מבוססים שרבים מצפים בשלב זה לשמוע.
 
אני לא רוצה לדבר על ה-1,156,434,209 ש"ח שניתנו כתמיכה למוסדות ועמותות תורניים בשנת 2010 (56.8% מכלל התמיכות שהמדינה נתנה באותה שנה לכל המוסדות והעמותות ובכללן האופרה הישראלית, כל התיאטראות, כל המוסדות שעוסקים בטיפוח הספורט ועידוד פעילות ספורטיבית, כל הנהנים מחוק הקולנוע, כל המקהלות, התזמורות והמוסדות למוזיקה וכל העמותות הציבוריות שעוסקות בשמירת הטבע, טיפוח המצוינות, מניעת תאונות דרכים, סיוע לנפגעי גורל וכדומה). מכלל התמיכות ההיסטריות שניתנו לגורמים תורניים, 924,121,402 ₪, הגיעו ל-1213 מוסדות, רובם ישיבות, כוללים ואולפנות של הזרמים החרדים והדתיים לאומיים. אלה הם נתונים רשמיים ולכן לא אוכל להחשיב את דברי עד כה כדמגוגיה. זמנה של זאת עוד יבוא.
 
אני גם לא חושב שאני ממלא את חובתי כדמגוג כשאני מצביע על מסקנות נוספות שניתן לגזור מהמידע הגלוי לציבור, למשל:
 
 *
התמיכה במוסדות לא-חרדיים מסתכמת בכ-39 ₪ בממוצע לכל נפש לא-חרדית. התמיכה המקבילה במוסדות חרדיים מסתכמת בכ-840 ₪ בממוצע לכל נפש במגזר החרדי, כלומר, פי 21.5.
 
 *
התלמידים הלא חרדיים, בני 18 ומעלה, שנהנים מתמיכה כספית מהמדינה מהווים כ-3.6% מכלל האוכלוסייה הלא חרדית. שיעור התלמידים החרדים בני 18 ומעלה שנהנים מתמיכה כספית מהמדינה עומד על 9.7% מכלל האוכלוסייה החרדית, היינו, פי 2.7.
 
 *
אפילו אם נחליף את כל המורים, העובדים הסוציאליים, היועצים החינוכיים והפסיכולוגים שמשרתים את המגזר החרדי ברבנים מוסמכים נגלה שעלינו להכשיר רק 4% ממספר תלמידי הישיבה שאת לימודיהם המדינה מממנת היום. במילים אחרות, המדינה מממנת את לימודיהם של רבבות תלמידים חרדיים שלעולם לא ינצלו את תורתם לצרכי הציבור ורק 4% מהם יעסקו לבסוף במקצוע הרבנות.
 
את המסקנות הללו, ניתן לסחוט מהמידע הגלוי והן אינן דורשות כישורים דמגוגיים יוצאי דופן. בדמגוגיה אמיתית אני רשאי להתהדר רק כשאין בידי נתונים שיכולים לגבות את הצהרותיי ולכן לא ארגיש שאני מועל בתפקיד שנטלתי על עצמי אם אצא בהכרזות דוגמת:
 
 *
האוכלוסייה החרדית, ששיעור המועסקים בה עומד על 50% לערך, מקבלת נתח בלתי פרופורציוני מכלל תשלומי הסעד במדינת ישראל. לפיכך, הסכום הממוצע שכל נפש חרדית מקבלת ממשרד הרווחה ומהביטוח הלאומי עולה בשיעור ניכר על הסכומים הממוצעים שמשולמים לאוכלוסיה הלא-חרדית.
 
 *
הציבור החרדי נהנה באופן בלתי פרופורציוני מחוקים סוציאליים שמעדיפים משפחות גדולות, למשל, החוק שמעניק טיפולי שיניים בחינם, החוק שמאפשר חינוך חינם מגיל 3 וכדומה. בעוד הציבור החרדי נהנה מההטבות הללו, רוב העלות שלהן נופלת על כתפי אוכלוסיית משלמי המס, היינו האוכלוסייה הלא-חרדית.
 
 *
הדבר נכון גם לגבי כל שאר השירותים שניתנים על ידי המדינה. משפחותיהם הגדולות והכנסתם הנמוכה של החרדים מוציאים אותם0 ממעגל משלמי המס והנטל הכלכלי, ובכללו עלות השירותים שניתנים גם לאוכלוסייה החרדית, נופל ברובו על האוכלוסייה הלא-חרדית.
 
 *
את הקריטריונים לזכאות בהטבות במחירי קרקעות, מחירי דירות ומשכנתאות קובעים פוליטיקאים, רובם משום מה ממפלגות חרדיות. כתוצאה מכך המגזר החרדי נהנה מהטבות חריגות במחירי הדירות ובעלות המשכנתאות.
 
 *
הרשויות המקומיות, הסמוכות על שולחנו של משרד הפנים, שגם הוא נשלט בדרך מקרה, אך באופן קבוע, על ידי שר חרדי, אוהבות לתמוך ולסבסד מוסדות חרדיים והם מעבירים לגופים הללו לא רק תקציבים שונים ומשונים אלא גם שטחי ציבור ומבנים שמשמשים את צרכיהם של מוסדות הדת שהמגזר החרדי אוהב לבנות על כל גבעה רמה ותחת כל עץ רענן. הנכסים הללו לרוב אינם חוזרים לרשות הציבור ובמקרים לא מעטים הרשויות המקומיות 'מתרשלות' בהסדרת הרישומים והנכסים עוברים במהלך הזמן לרשותם של הגורמים החרדיים שיושבים בהם.
 
 *
הרשויות המקומיות נוטות לפטור מוסדות דת מחובת תשלום הארנונה ומגישתם הסלחנית נהנים גם רבנים ומשפחות חרדיות שעומדות בקריטריונים שעוצבו במיוחד בשבילם.
 
 *
המדינה והרשויות המקומיות גם מממנות מערך מנופח של ספקי שירותי דת כמו דיינים, רבנים, בודקי כשרות, אנשי חברה קדישא וכדומה. רוב הגורמים הללו משרתים בעיקר את האוכלוסייה הדתית והחרדית אך עלותם נופלת על כל משלמי המס. 
 
אין לי ספק שיש עוד מקום רב להשתלחות דמגוגית אבל בהיעדר מידע נוסף קשה לי להפעיל את מלוא יכולותיי. המדינה, המוסד לביטוח לאומי והרשויות המקומיות התמחו במשך השנים בהסתרת הנתונים הרלוונטיים, לרוב על ידי מהילתם בנתונים שמתייחסים לאוכלוסייה כולה ללא פילוח לאוכלוסיות משנה דוגמת חרדים ולא-חרדים. המחסור במידע אינו כולו רע. בהיעדר נתונים מהימנים אני למעשה רשאי לצעוק בראש חוצות שהחרדים לא רק משתמטים משירות צבאי ולאומי אלא שהם גם חולבים את הקופה הציבורית ולוקחים לעצמם תקציבים שהיו יכולים להקל על המצוקה בשירותי החינוך, הרפואה, בטחון הפנים וכדומה. מי יוכיח לי שאני טועה? אם למישהו יש נתונים שמראים תמונה שונה אז בבקשה - שיתכבדו ויראו לנו שהחרדים דווקא כן מצליחים להתפרנס בכוחות עצמם מבלי להתעלק על הקופה הציבורית. אדרבה, כל שעל מר נתניהו לעשות, אם הוא אמנם רוצה להשתיק דמגוגים שכמוני ולהוכיח לציבור שהתקציבים שממשלתו מפנה לחרדים באמת בטלים בשישים, זה להזמין סקר ממכון מחקר בלתי תלוי שיראה לכל המקטרגים שהמדינה אינה מעדיפה את המגזרים שנמנים עם קהל בוחריו של ראש הממשלה. תקציב סקר כזה, משום מה, לא נמצא עד עצם היום הזה.
 
עד שיומצא לידיי סקר אובייקטיבי אני אמשיך לפקפק בכל הצהרותיו של ראש הממשלה ולסמוך על השרים וחברי הכנסת של ש"ס, יהדות התורה, האיחוד הלאומי והבית היהודי-המפד"ל החדשה. כל עוד איני רואה אותם משתוללים מזעם אני יכול להיות סמוך ובטוח שהדמגוגיה שלי נסמכת על עובדות מוצקות ומבוססות ושאם אני טועה הרי זה לכיוון המקל.
נקרא 11895 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

12 תגובות

 • קישור לתגובה רביעי, 25 דצמבר 2013 11:02 הוסף ע״י יואב

  עדי,
  מהפה שלך לאוזן של... אה, רגע.

 • קישור לתגובה רביעי, 25 דצמבר 2013 09:52 הוסף ע״י עדי אביר

  יואב,

  מה אני אגיד לך, אני לא הדובר של הממשלה הזאת. אני סתם אופטימיסט חסר תקנה שמאמין שבסופו של דבר אומות מתעשטות, ולו רק ברגע האחרון.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 25 דצמבר 2013 08:21 הוסף ע״י יואב

  נו, אבל בינתיים אני לא רואה שהממשלה הזו פוגעת בתקציבי חרדים. להיפך. באותה כתבה מסופר גם שבוטל קיצוץ מתוכנן של 48 מיליון ש״ח בתקציב לימוד של תלמידי ישיבה חרדים בחו״ל, אבל הוכנסו בהם תכנים ציוניים. כלומר, בסופו של דבר אותם תלמידי ישיבה חרדים מחו״ל יעשו את הדבר הציוני ויעלו לארץ, וברוח כותרת הפוסט הזה, וירבו החרדים בארץ כחול אשר על שפת הים.

 • קישור לתגובה שלישי, 24 דצמבר 2013 18:49 הוסף ע״י עדי אביר

  יואב,

  רק אופטימיסיטים מושבעים יעלו על דעתם שממשלה בה יושבת מפלגת הבית היהודי תקצץ בתקציבי הישיבות של הזרם הציוני-דתי. באותו אופן אני מאד אתפלא אם הישיבות החרדיות זכו לפתע לעדנה.

  אני מסכים איתך שקשה להעדיף סוג אחד של ישיבה על פני סוג אחר ויש לפסול את כולן ללא כל משוא פנים, אבל כיוון שהכחדת הנגע הרע הזה לא תבוא לפני בא המשיח יש לברך על כל צעד קטן בדרך לשפיות. לכן אל לנו להלין אם הממשלה הזאת פוגעת בתקציבי החרדים. טוב ציפור אחת ביד מאשר שתים על העץ.

  באשר ליכולות החיזוי שלי: במאמר בשם 'האם הבועה החרדית עומדת להתפוצץ', שאני כותב כרגע, אני מתגאה ביכולתי לחזות במדוייק, פעם אחר פעם, אירועים שמעולם לא התממשו. זה כשרון נדיר ואני גאה בו.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 24 דצמבר 2013 14:46 הוסף ע״י יואב

  עדי,
  אני ניזון מהתקשורת. כתוב בכתבה ״ישיבות חרדיות ודתיות ציוניות״. אבל א) בניגוד אליך, אני לא רואה הבדל גדול, וב) מה שחשוב הוא העקרון. הממשלה היא דלת חרדים אבל אני עוד לא רואה את השינוי המיוחל.

 • קישור לתגובה שלישי, 24 דצמבר 2013 11:26 הוסף ע״י עדי אביר

  יואב,

  האם אתה משוכנע שהכסף ניתן גם לישיבות חרדיות ולא רק
  לישיבות של הציונות הדתית?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 24 דצמבר 2013 07:41 הוסף ע״י יואב

  בניגוד להחלטה מלפני חצי שנה, לא יקוצצו רבע מיליארד שקלים מהתקצוב לישיבות: http://www.haaretz.co.il/news/politi/1.2196930

  מה שהיה הוא שיהיה. בהצלחה בניבויים הבאים שלך.

 • קישור לתגובה שני, 04 מרס 2013 08:44 הוסף ע״י מעגלתו של חילוני

  אריק ועדי,
  כל המתנות, האתננים וכספי הפרוטקשן הללו הם עדיין כאין וכאפס לעומת הנזק הכלכלי האמיתי שהחרדים ממיטים על המדינה.
  הנטל העיקרי הוא כמובן זה שאיש כמעט לא מדבר עליו והוא העובדה שהם משלמים הרבה פחות מס הכנסה מאשר בני האדם.
  אם החרדים יתחילו לעבוד ולהשתכר (אני מתכוון – באופן רשמי ולא בשחור) כמו האוכלוסייה הממוצעת במדינה יתווספו לתקציב המדינה כ 30 מיליארדי שקלים בכל שנה.

 • קישור לתגובה ראשון, 03 מרס 2013 21:51 הוסף ע״י עדי אביר

  אריק,

  הרשה לי להבטיח לך שלאחר שתוקם ממשלה דלת חרדים יתחילו לפרסם את הנתונים האמיתיים על החגיגה שהבטלנים הללו ערכו על חשבוננו. הכספים בהם נתניהו מכיר הם רק קצה הקרחון וכשהתמונה תתבהר גם אתה תוכל לגלות שמדובר בסכומים הרבה יותר גדולים.

  בכל מקרה, הסכומים שאני פרטתי בכתבה הם רק סכומי האתנן הגלויים שניתנו לחרדים. הבעייה אינה רק באתנן הזה אלא בעיוות הכולל של המערכת - הענקת קרקעות מסובסדות לחרדים, פטורים מארנונות, מימון מערכי חינוך גדולים שמעניקים השכלה תורנית במקום השכלה שתעזור לאדם לפרנס את עצמו, חוקים שמטיבים במיוחד עם משפחות מרובות ילדים דוגמת חוק חינוך חינם מגיל 3 וחוק טיפול שיניים חינם לילדים, מדיניות הביטוח הלאומי, תקציבים שמוזרמים לחרדים באמצעות הרשויות המקומיות וכדומה.

  למעשה, אם החברה החרדית אינה נסמכת ברובה על תקציבים ממשלתיים הרי שאין לה כל סיבה לחשוש מישיבה באופוזיציה. העובדה היא שהחברה האלה רועדים מעצם המחשבה כי הם יודעים שבועת הסבון שלהם תתפוצץ אם לפיד יתמנה לשר אוצר ויעשה קצת סדר בתקציבים הממשלתיים. זאת גם הסיבה שנתניהו יילחם בחירוף נפש להשאיר את תיק האוצר בידי הליכוד. הוא מבין שללא ההזרמה המאסיבית של תקציבים הממשלתיים כל מערך הישיבות ששותפיו הטבעיים ניפחו אל מחוץ לכל פרופורציה עלול לקרוס ולקחת עימו את סיכויי הצלחתו בבחירות הבאות.

  כפי שכבר הוכחתי יותר מפעם אחת, לא נביא אנוכי ולא בן נביא אבל אני יכול להבטיח לך שמעניין עוד יהיה פה.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 03 מרס 2013 20:18 הוסף ע״י אריק

  בקיצור. לפני הדמגוגיה נתניהו צודק.

  התמיכה היא מיליארד וחצי ש"ח שהם פחות מחצי אחוז מהתקציב למיטב זכרוני. בהחלט לא "הכסף הגדול".

 • קישור לתגובה שני, 08 אוקטובר 2012 17:42 הוסף ע״י עדי אביר

  ניצן,

  הנתונים נלקחו משלושה מאמרים שפירסמתי בקטגוריה 'נושאים שונים' בפרק 'רשויות':

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&id=81&Itemid=134

  המאמרים מסתמכים על אתר בשם 'פורטל המידע והשירותים הממשלתי' שכתובתו היא:

  http://mra.mrc.gov.il/irj/servlet/prt/portal/prtroot/pcd!3aportal_content!2fcom.mrc.merkava_portal!2fMerkavaModules!2fAnonymous!2fSupport!2fPages!2fHomePage!2fSiteMap

  בעקבות שאלתך ניסיתי להכנס לאתר הממשלתי ולא הצלחתי. ייתכן שהאתר ירד רק לתקופת בחגים וייתכן שהוא נסגר לצמיתות. בהודעת שגיאה שתקבל באתר הממשלתי (אם הוא לא שב לפעול) תמצא מספר טלפון לבירורים. שאל את האחראים על האתר מה קרה לכל הנתונים. בכל מקרה, המספרים שמוצגים בשלושת המאמרים שבפרק 'רשויות' משקפים בדיוק את מה שהיה כתוב באתר הממשלתי.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 08 אוקטובר 2012 16:33 הוסף ע״י ניצן

  האם יש לך מקור לכל הנתונים לגבי העמותות? חיפשתי ולא מצאתי.

  תודה.

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים