Print this page
ראשון, 30 אוקטובר 2016 14:48

סיבה קטנה לאנטישמיות גדולה

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
כולנו מתמודדים עם בעיית האנטישמיות אבל עלינו לזכור שאין עשן בלי אש וייתכן מאד שחלק משנאת היהודים נגרמה על ידי המעשים של היהודים עצמם.  
 
הסיבות לאנטישמיות פורטו והוסברו בהרבה ספרים עבי כרס ולא כאן המקום להעלותם לדיון מחודש. את תרומתי לנושא עלי להגביל, אם כן, לסיפור אחד ששמעתי לפני שנים רבות באמצעותו נחשפתי לפן של האנטישמיות אותו לא הכרתי קודם לכן.
 
באחד הקורסים הצבאיים שעברתי מצאתי את עצמי מפטרל ליד גדרות הבסיס עם בחור בשם דני. אני סיפרתי לו את תולדות חיי והוא השיב לי בסיפורים משלו. תוך זמן קצר הסתבר שהבחור, למרות מבטאו הצברי, לא גדל בישראל ואת ילדותו הוא העביר בניו יורק שם אביו הפעיל ברובע הארלם חנות מכולת ששירתה את האוכלוסייה המקומית, שבאותם הימים מנתה בעיקר כושים בני המעמדות הנמוכים ביותר.

'אתה לא תאמין כמה הכושים האלה מטומטמים,' הוא סיפר לי, 'אבי היה קונה קופסאות שימורים שפג תוקפן ומוכר אותן לכושים מבלי לספר להם שהמוצר פגום. תאמין או לא, אף אחד מהם לא הבין שהוא קונה מוצר פג תוקף ובמשך שנים הם המשיכו לשלם מחירים מלאים עבור סחורה שאבי קנה בפרוטות.'

'אם כך,' שאלתי, 'מדוע אביך סגר את העסק? מדוע עליתם לישראל?'
 
'בסוף מישהו עלה על התרגיל,' הודה דני, 'ואבי נאלץ למכור את העסק ולברוח מניו יורק אבל עד אז הוא עשה הון ויכולנו להתבסס בארץ.'

דני לא חשב שיש איזה שהוא פסול בהתנהגותו של אביו. אדרבה, נראה היה שהוא דווקא די גאה במורשתו ובחכמתו של האב שהצליח למכור במחיר מלא קופסאות שימורים אסורות באכילה.   

זה רק סיפור קטן אבל אני די בטוח שהוא אינו יחידי ונראה לי שלא יהודי אחד בלבד התעשר על חשבון חוסר ההבנה של גויים תמימים. הכושים בהארלם, ומן הסתם גם האריסים במזרח אירופה, לא תמיד ידעו כיצד להתמודד עם התרגילים המתוחכמים של הסוחרים היהודים. כשהם גילו את האמת הם כעסו וכשניתנה להם הזדמנות הם מיהרו לסגור חשבון. דני ומשפחתו הצליחו להימלט בעור שיניהם אבל אביו של דני, ודומיו, הותירו אחריהם טינה ושנאה שעוד יבואו לידי ביטוי ביחס של הנפגעים ליהודים ולמדינתם.

תרומתם של היהודים למאבק השחורים לזכויות אדם לא תסולא בפז אבל רבים בקהילה האפרו-אמריקאית אינם זוכרים את היהודים שצעדו לצידו של מרטין לותר קינג ומול עיניהם עומד היהודי, שכמו האבא של דני, בחר להרוויח עוד כמה סנטים על חשבון בריאותם של ילדיהם.

כשאנו מפנים אצבע מאשימה לעבר אחרים, עלינו לזכור שבאותה העת הבוהן שלנו מצביעה על השמים ושלושת האצבעות האחרות מופנות כלפינו. זה נכון שהעולם מוצף באנטישמיות אבל תוך שאנו מאשימים את אלו שחושבים עלינו רעות חובתנו לשקול גם את האפשרות שלא מעט מהעוינות בה אנו נתקלים נבטה מזרעי הפורענות שאנו שתלנו במו ידינו ומתחושת העליונות שהוטמעה בנו על ידי אלו שמדבררים את מי שאמור להימצא במקום אליו מצביעה הבוהן שלנו.      
נקרא 3640 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

16 תגובות