Skip to content

1VSDAT

Open menu
הגיגים
הגיגים

בלוג זה מנוהל על ידי עדי אביר, בעל האתר. בבלוג זה אני מעלה מחשבות קצרות שעוברות בראשי, שמוקדם עדיין לפתחן לכדי מאמר שלם. כמו כן אני מנצל את הבלוג בכדי לדון בענייני דיומא ששובים את תשומת ליבי.

דרג מאמר זה
(5 מדרגים)

אנשי הדת הבינו מאז ומעולם שהרבה יותר קל למכור מוצר אמיתי ממוצר מדומיין ולכן הם תמיד ניסו להוכיח את קיומו של האל שהם עיצבו לצרכיהם. למגינת ליבם, כל ה'הוכחות' לכאורה הופרכו כבר מזמן והבודדות שעדיין נותרו על השולחן מלמדות שהאל שאת קיומו ניתן להוכיח אינו דומה כלל לאל שמשרת את צרכיהם של בעלי העניין שהשתלטו עליו. 

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
הרבנים אולי מצאו נוסחאות מילוט שמשחררות אותם מהצורך לסקול אותי אבל הם עדיין מאמינים בכל ליבם שהאל שלהם רוצה לבער טיפוסים שכמוני ובתפילותיהם הם מייחלים לבניית הבית השלישי בו הסנהדרין כבר לא תוכל שלא להוציאני להורג. אפשרות סקילתי היא כנראה רק פרנויה מסוייטת אבל אנחנו חיים במדינה בה לא מעט סיוטים קורמים עור וגידים והופכים למציאות ולכן אני ממליץ לבער את הדת לפני שהדת תבער אותנו.
דרג מאמר זה
(7 מדרגים)
נגיד שמתחשק לי להוסיף לשמי תואר מכובד זה או אחר. האם מישהו יכול למנוע ממני להציג את עצמי בתור 'פרופסור עדי אביר' או 'דוקטור עדי אביר'? כמובן שכן. התואר 'פרופסור' הוא תואר מקצועי ורשאי להתהדר בו רק מי שמלמד במוסד אקדמאי מוכר. בדומה, את התואר 'דוקטור' רשאי לשאת רק מי שעמד בכל הדרישות של אחד מהמוסדות שהוסמכו להעניק את התארים הללו. מה בדבר מהנדס, ארכיטקט, פסיכולוג, מנתח מערכות, עורך דין? לא, לא, לא, לא ולא. גם את התארים הללו יכולים להעניק רק מוסדות שהוסמכו על פי חוק ואיש אינו רשאי לשאתם אם אין ברשותו תעודה רשמית שמוכיחה את זכאותו לתואר. מה בדבר התואר 'רב'? האם אני רשאי להציג את עצמי בתור 'הרב עדי אביר'? מסתבר שכן. התואר הזה הוא פרוץ לחלוטין וכל מי שמגדל את זקנו, לובש את המדים התקניים ומתחיל לדבר בשם הגבורה רשאי להדביק לשמו את התואר המכובד. למען האמת, אפילו אנשים כמוני שנדרו להתגלח מידי יום ביומו, ללבוש בגדים צבעוניים ולהוציא מפיהם רק דברי אמת רשאים לשאת את התואר בגאון ובראש מורם, וזאת ברשותה המפורשת של הרבנות הראשית לארץ ישראל.
 
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
ברמה הבסיסית ביותר האמונות האנושיות מתחלקות לשתי משפחות שונות, זרות הדדית ובלתי תלויות. חסידי הדמוקרטיה משתייכים למשפחה אחת והחרדים לשנייה. אף שמבחינה לוגית לא ניתן להשתייך בו זמנית לשתי המשפחות גם יחד, איני רוצה להתחייב שאין בנמצא חרדי שאוחז גם בדעות דמוקרטיות. אני רק טוען שיש יותר אריות שאוכלים עשב וזומבים שאוהבים להשתזף בשמש. אפשר להיות חרדי ואפשר להיות דמוקרט אבל אי אפשר להיות גם זה וגם זה. אין דבר שמפחיד את החרדים יותר מאשר הומניזם, ליברליזם, פלורליזם ודמוקרטיה ולכן אל לנו לחשוש אם לפתע ניתקל בחרדי שמגדיר את עצמו כ'דמוקרט'. מהר מאד יסתבר שהוא עושה זאת מחוסר ידע, מטעמים תועלתניים או משתי הסיבות גם יחד. חרדי ישר דרך ובעל הבנה מעולם לא יאמץ ערכים דמוקרטיים ואני מקווה שגם ההפך הוא נכון ואף אדם שמאמין בערכי הדמוקרטיה לא יתפתה להשתעשע בדעות חרדיות.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
שני רבנים בשם אברהם מסמלים עבורי את שני הקטבים של העם היהודי. האחד מייצג בעיני את אצילות הרוח שהפכה את העם שלי למגדלור של חרות, שוויון וצדק, והשני את הכיעור, הסחי וצרות האופקים שמבאישים את ריחו של עם ישראל בקרב כל מי שכבר יצא מחשכת הדת אל הקדמה והנאורות ואימץ את העקרונות הליברליים וההומניסטים שמנחים כיום את כל האומות השפויות.
 
דרג מאמר זה
(1 מדרג)

תחום העיסוק ב'צדיקות' פרוץ היום לחלוטין והגיע הזמן שהמדינה תסדיר אותו ותמסד את רישומם ורישויים של ה'צדיקים' שרוצים להתפרנס ממקצוע זה. לצרכנים בישראל יש זכות לדעת מיהו 'צדיק' מורשה ומי רק מתחזה ל'צדיק' כך שכל אחד יוכל להעריך מראש את ערכן של הברכות וההבטחות ש'צדיקים' למיניהם רוצים למכור לו. ה'צדיקות' היא מקצוע חשוב, לעיתים אף חיוני, והמדינה חייבת להבטיח שיעסקו בו רק אנשים ישרים ואמינים שאכן יוכלו לספק את הסחורה שהם מבטיחים.  

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)

אני לא חושב שאני תמיד טועה. למעשה אני חושב שברוב המקרים אני דווקא אומר דברים של טעם אבל הרבה מאד חרדים טורחים להסביר לי שכל דבריי הם טעות גדולה ואיומה וכיוון שקול המון כקול שדי אני חייב להניח שלמרות השכלתי התורנית אני אולי לא באמת מבין את תורתם של תלמידי ובוגרי הישיבות. זה בסדר. הם גם לא באמת מבינים את תורתי.

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
ארבעה מושגים העמידו את עצמם לרשותם של רבנים שנוהגים להשתמש בהם בחופשיות שלוחת רסן כל אימת שעולה הצורך לטשטש את משמעויותיהן האמתיות של האמירות המביכות שקודמיהם פיזרו ביד נדיבה ברחבי ארון הספרים היהודי. המושגים הללו הם 'רוחניות', 'עומקה של התורה', 'סודות התורה' ו'פנימיותה של התורה' וכולם מרמזים על כך שמעבר למובן הפשוט והברור של הפסוק התנכי או האמירה הרבנית מסתתרות משמעויות נפלאות שרק ענקי רוח אמיתיים, דוגמת הרבנים הגדולים, מסוגלים להבין ולהעריך. עומק זה הוא נחלתו הבלעדית של הממסד הרבני וממילא הוא חסום בפני כל השאר, במיוחד בפני אלו שהחליטו ללמוד את המקורות ללא תיווכם של ברי הסמכא שתמיד דואגים להטעין את האמירות הנושנות במשמעויות שמשום מה מתלבשות ככפפה על האינטרסים שלהם, ולרוב גם על האג'נדה הפוליטית שהם בחרו לאמץ.
 
דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
כולנו מתמודדים עם בעיית האנטישמיות אבל עלינו לזכור שאין עשן בלי אש וייתכן מאד שחלק משנאת היהודים נגרמה על ידי המעשים של היהודים עצמם.  
דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
היחס של חלק מהאפרו-אמריקאים ליהודי ארצות הברית זהה במהותו ליחס של חלק מבני עדות המזרח לאשכנזים. השחורים שומרים טינה בשל היחס המשפיל שהם קיבלו מהיהודים והניצול בו הם נתקלו בעת שהם קנו בחנויות יהודיות, שכרו דירות מבעלי בית יהודים ולוו כספים בבתי עבוט של מלווים בריבית בני דת משה. המזרחיים שומרים לאשכנזים טינה בשל שורה ארוכה של עוולות, ממשיות או מדומיינות, שהם חוו בשנותיהם הראשונות במדינת ישראל, ואולי עדיין חווים אפילו בימינו אנו. דמגוגים כושים ניצלו למטרותיהם את תחושות הקיפוח וההשפלה של השחורים ורבנים חרדים מינפו את העויינות של בני עדות המזרח ובנו עליהם תנועה פוליטית שלמה. במאמר זה אני טוען שמנהיגי השחורים באמריקה חייבים לדכא את האנטישמיות שפשטה בקהילותיהם ולהתפייס עם הציבור היהודי בארצם. באותו אופן, אני דורש מההנהגה הימנית-רבנית להשיב לבקבוק את האנטי-אשכנזיות ולהסביר לציבור שלהם שהשנאה והפירוד הם אלו שמאיימים על עתיד מדינת ישראל ולא האשכנזים והשמאלנים שהקימו את המדינה הזאת ופועלים לחיזוקה ושגשוגה.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
מאמר באחד האתרים החרדיים הזכיר לי את תולדות היהודים בארצות הברית – אפוס מרגש ומעורר השראה שהצליח, בסיוע החרדים, להפוך לפרק נוסף בטרגדיה המתמשכת של עם ישראל.
 
היהודים הראשונים הגיעו לניו-אמסטרדם, מושבה הולנדית שלימים הפכה לניו יורק, כבר בשנת 1654, בסך הכל שלושים וארבע שנים לאחר שראשוני המתיישבים הבריטיים ירדו מהמייפלאוור והקימו את מושבת פלימוט. היהודים לא תכננו להגיע למושבה ההולנדית אבל הספינה שלקחה אותם מברזיל להולנד טבעה בלב ים והם נאספו על ידי ספינה שהייתה בדרכה לניו אמסטרדם וכך עשרים ושלוש משפחות יהודיות מצאו את עצמן במושבה שלא ממש רצתה אותם, הרחק מיעדם בארץ שמעולם לא הייתה מולדתם.
דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
בימי מלחמת האזרחים בארצות הברית הזרמים הפרוטסטנטיים נחלקו לפלגים שגיבו והצדיקו את בעלי העבדים ולפלגים שמצפונם והמוסר שהוטמע בליבם כפו עליהם להילחם למען ביטול העבדות ומירוק הכתם הנורא שדבק בנפשה של האומה האמריקאית. במאמר זה אני פורש במעט את היריעה וטוען שגם אנחנו נמצאים עתה במאבק על אופיו ודמותו של עם ישראל וגם בקרבנו יש מחנה שמגבה ומצדיק את העוולות ומולו מחנה שאינו מוכן לתת לאינטרסים לכפות את עצמם על מצפונו וערכיו. במלחמת האזרחים האמריקאית המצפון גבר על התועלתנות. האם גם אנחנו נצליח להדביר את בעלי האינטרסים ולהשיב לעם ישראל את ערכי המוסר שפעם הצדיקו את הכינוי 'אור לגויים'?
דרג מאמר זה
(4 מדרגים)

האם אני שונא חרדים? חס וחלילה. ישמרנו. אני אוהב אותם לפחות כמו שהם אוהבים אותי ואם היו לי כאלו לא הייתי מתבייש לומר שחלק מידידיי הטובים ביותר הם חרדים. אני אמנם קצת כועס עליהם אבל מכאן ועד לשנאה של ממש, דוגמת זו שהם עצמם חשים כלפי הנוצרים, הערבים, החילוניים, השמאלניים ובית המשפט הגבוה לצדק - הדרך עודנה ארוכה. אין להסיק מכך שאני מסתכל בשוויון נפש כשמזוקנים יורקים על ילדות קטנות, זורקים אבנים על שוטרים או  מגדפים כל מי שלא נברא בצלמם וכדמותם, אבל גם במקרים הקיצוניים ביותר אני משתדל לא לרדת לרמתם ולכן אני נמנע מלהטיח בהם נאצות, קללות, עלבונות, אבנים או חיתולים מלאי צואה.

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
 
הגיג זה מתמצת מאמר ארוך יותר בשם 'איך בדיוק נברא העולם על פי המסופר בספר בראשית'. אשמח לדעת אם הקוראים השתכנעו מהפרוש שלי או שלדעתם יש הסבר טוב יותר לפרק הראשון של ספר בראשית ולכן אודה לכל מי שיוסיף תגובה לתקציר זה או למאמר המלא.
דרג מאמר זה
(4 מדרגים)
אין כל ספק שהרבי מליובאוויטש הוא אכן מלכנו וגואלנו - הלא נביא אמת בשם מנחם מנדל שניאורסון הצביע עליו כמלך המשיח שעתיד לגאול את עם ישראל. הבעיה היא שהרבי מליובאוויטש נעלם מעיין ויש הטוענים שהוא נקבר והוספד קבל עם ועדה כבר לפני שמונה עשרה שנה. ברור לחלוטין שבעת הסתלקותו בשנת 1994 הדור עדיין לא היה מוכן לקבלו והרבי נאלץ להשהות את התגלותו עד להבשלת התנאים לגאולה אבל מותו האמיתי או המדומה הותיר אותנו עם תעלומה גדולה שפיצלה את מחנה תומכיו לשניים: לאלו שהשלימו עם מותו הזמני ועתה הם ממתינים ליום תחיית המתים בו הרבי יקרום עור וגידים ויתגלה בכל תפארתו כמשיח שימלוך על כל עם ישראל, ולאלו שחושבים שהנוכחים בהלוויתו ראו לא יותר מאשר חיזיון והרבי החי בעצם מסתתר בהמתנה לשעת הכושר שתאפשר לו לצאת ממחבואו ולמלא את ייעודו הקוסמי.
 
דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
מגזין פורבס, במהדורתו העברית שפורסמה בתאריך 14.6.12, מונה את שלוש עשרה הרבנים העשירים בישראל:
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
המערב נהנה מיותר ממאתיים ושלושים שנות דמוקרטיה ולכן הוא הגיע למסקנה שהדמוקרטיה היא שיטת הממשל האופטימאלית שאף ציבור שפוי לא ירצה להחליף בשום שיטה אחרת.
 
המערב פשוט טועה.
 
הדמוקרטיה היא שיטה מצוינת לחברות בהן ההשכלה הממוצעת גבוהה יחסית ומידת הדתיות העיוורת נמוכה יחסית. היא אינה אטרקטיבית כלל לחברות פחות משכילות ויותר דתיות שמאז ומעולם הורגלו להישמע למנהיגים חזקים, ועל אחת כמה וכמה כאשר המנהיגים הללו מגובים באידיאולוגיות שמדברות אל לב ההמונים.
דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
הגיג זה בא כמענה לתגובות שקיבלתי על המאמר 'מדוע אני לא אתיאיסט'. הוא אמנם מהווה את חלקו הראשון של מאמר שנמצא עתה בכתיבה, לו אקרא 'מדוע אני כנראה בכל זאת אתיאיסט', אבל לא יגרם כל נזק אם אציג את הדברים כבר עתה.
 
במאמר 'מדוע אני לא אתיאיסט' ראיתי מול עיני רק שתי אלטרנטיבות: האחת שהיקום נוצר באופן מקרי והשנייה שהיקום נוצר בכוונת מתכנן. כיוון שלהערכתי ההסתברות שחוקי וקבועי הטבע הוגרלו באופן מקרי היא אפסית לחלוטין הגעתי למסקנה שהיקום תומך-החיים שלנו תוכנן על ידי גורם על טבעי כלשהו שבחר בקפידה את החוקיות והפרמטרים שמבטיחים את יציבותו ואת יכולתו להפוך חומר דומם ליצורים חיים בכלל וליצורים תבוניים בפרט. כנגד קו המחשבה הזה הועלו שלוש טענות מרכזיות:
דרג מאמר זה
(5 מדרגים)
קשה למצוא ברשת סרטונים מענגים יותר מאשר אלו של פט קונדל (Pat Condell), אתיאיסט אנגלי, אוהב ישראל ומתעב האסלאם, שבעזרת תשעה קבים של שכל ישר ומחשבה בריאה מצליח להעמיד את העולם על כנו, לרוב בלי הרבה הצטעצעות אך עם מנות גדושות של הומור וניסוחים שגורמים לי להוריק מקנאה.
 
את חכמתו של פט קונדל יוכלו להעריך רק דוברי האנגלית שבינינו. לאחרים אני ממליץ ללמוד את השפה ולו רק בכדי שיוכלו ליהנות מדבריו של האדם החכם הזה.
 
הקישו כאן לערוץ היו-טיוב של פט קונדל  
 

אחדים מסרטוניו של פט קונדל זכו לתרגומים, חלקם אפילו לעברית. המוגבלים לשפת הקודש מוזמנים לבדוק את הסרטונים ברשימה הבאה ולחפש את אלו שתורגמו לעברית. כל מאמץ ישלם את עצמו בהנאה צרופה.

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
במאמר, 'מדוע אני לא אתאיסט'[א] טענתי שמערכות ביולוגיות מרוכבות יכולות להתפתח רק בתנאים מאד מיוחדים וכיוון שההסתברות להגריל את התנאים הללו באופן מקרי היא כמעט אפסית, אנו חייבים להניח שהיקום כוונן במיוחד עבור החיים בכלל והחיים האינטליגנטיים בפרט. על הטענה הזאת היה מי שאמר שהיא נובעת מהסתכלות מאד נרקיסיסטית, שאינה בהכרח מחויבת המציאות, וזאת משום שהטבע מוכיח לנו שהוא מסוגל לייצר מבנים סופר-מורכבים, חלקם חיים וחלקם דוממים, וכשם שאיש אינו חושב שהמבנים הדוממים נוצרו ביד מכוון כך אסור לנו להניח שצורות החיים, מרוכבות ככל שתהיינה, נוצרו בכוונה תחילה ולא על ידי המקריות העיוורת. משתמע מכך שאף מערכת, חייה או דוממת, אינה עדיפה על פני המערכות האחרות ואם מישהו בכל זאת מתעקש לטעון שהעולם נוצר במיוחד עבורו, כפי שעשיתי במאמרי, אזי הוא אינו יכול להמשיך ולהתהדר בתואר 'אתאיסט' ועליו לקבל על עצמו את הכינוי 'דתי'.
 
עמוד 1 מתוך 2

התגובות האחרונות