Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 01 אוגוסט 2013 19:03

לכל מי שאינו מבין מה זאת כת מסוכנת

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
זעקת הרבנית • "הם כולם הכו אותי. עמדתי למות. ירדו לי לחיים" • מצמרר
 
חשדות: אלימות
 
בחדרי חרדים, 10.6.13
 
 
 
אי שם במחוז קוויבק שבערבות קנדה, מנהל שלמה הלברנץ כת דתית קיצונית והזויה בשם 'לב טהור'. קשה אפילו להתחיל להבין את אורחות החיים הסגפניים שהכתיב הלברנץ לעשרות מאמיניו, ויותר קשה לאמוד את מקור הכוח באמצעותו הוא שולט בחייהם מדי יום, ללא הפרעה.
 
מתחת לפני השטח, מתנהלת דרמה ענקית, המטלטלת את הכת ומאיימת עליה לראשונה איום קיומי של ממש. זה החל לפני מספר שבועות, כאשר תחת מעטה של חשאיות נמלטה מהכת לישראל מלכה הלברנץ, שהיא לא פחות מאשר רעייתו של מנהיג הכת.
 
בהקלטה בלעדית ומצמררת, הנחשפת לראשונה ב'בחדרי חרדים', מגלה מלכה כי הסיבה העיקרית לבריחה הגדולה היא אלימות שחוותה.
 
בשיחת הטלפון סיפרה הרבנית לאחד מבני משפחתה על מה שקרה באחת השבתות בחצי השנה האחרונה: 'אני שומעת דפיקות מהצד של הגברים', היא שחזרה באוזניו, 'נכנסו שמונה או עשרה גברים עם כסאות פלסטיק לבנות והכו אותם כולם עליי. אני עמדתי למות, צעקות.. לא הבנתי מה קורה, לא הבנתי למה. הם רדפו אחרי עד הבית, הפחידו אותי שאני לא אצא וזרקו עליי שלג. דפקו על הדלת והכו אותי, והכו אותי, והכו אותי'.
 
ולמה כל האלימות הזו?
 
'הם טוענים שאני סגרתי את הדלת לנשים', הסבירה הלברנץ, 'שהפרעתי לברית. ואיזו ברית יש בקריאת התורה? שמעת על זה פעם? אני סגרתי כי ביום חמישי הבחורים ירדו לי לחיים, אז חשבתי שאני אסגור עד שיבואו הנשים. כי אני פוחדת, יש בי כבר פחד'.
 
במהלך השיחה, סיפרה הלברנץ כי פנתה לאחד מבני הכת שיעיד בפני בעלה על האלימות שהפנו נגדה הבחורים: 'אמרתי לו: "תלך להעיד לרבה". אז הוא אמר לי: "לא. הייתי רק 10 דקות".'
 
הסיבה: העזה להתנגד למנהגי הכת
 
מקרה האלימות נגד הרבנית המתואר בהקלטה, הוא רק קצה הקרחון למה שהיא חוותה בכפר במהלך השנים שבעלה מנהיג את הכת.
 
הסיבה העיקרית לסבלה היא העובדה שהעזה להשמיע התנגדות לעונשים שבהם משתמשים בתוך הכת. העונשים, כך על פי העדויות שנחשפו בעבר, כוללים הכאות אכזריות של ילדים; גירושין ונישואין כפויים בין חברי הקהילה; נישואין של קטינים וקטינות מגיל 14; השגת ציות באמצעות כאב - למשל נעילת נעליים במידה קטנה; נידוי קיצוני והחרמה של כל מי שאינו מציית; קנסות כספיים, שלילת מזון והחרמת ספרי קודש כאמצעי ענישה; הפרדה אלימה בין הורים לילדיהם החל מגיל חצי שנה, למשך חודשים ושנים; אבחונים פסיכיאטריים לרבים מהחברים בקהילה, ניתוק מוחלט מהמשפחה בישראל ועוד.
 
לפני מספר שבועות היא נמלטה לישראל. 'היא שוהה בבית אחת מבנות משפחתה בצפון הארץ', מספר גורם המעורב בפרטי בריחתה. הגורם מוסיף כי בקהילה בקנדה שמחים ומאושרים על כך שהיא עזבה, 'הם מעולם לא אהבו את העובדה שאשת המנהיג כופרת בכל השיטה'.
 
בתגובת הרבנית ל'בחדרי חרדים', היא מחתה על פרסום הדברים, לטענתה הפרסום מהווה לשון הרע ופגיעה בצנעת הפרט. הרבנית גם ציינה בפנייתה כי היא שוהה בארץ על רקע בעיה רפואית הקשורה עם משפחתה ולא נמלטה מהקהילה.
 
סיפור נוסף מטלטל את הקהילה בימים אלו, והוא עוד עשוי לחולל הדים נרחבים: מדובר בדין תורה שבו תובע בבית דין קנאי בקנדה נתן הלברנץ את אחיו נחמן, לאחר שילדיו של נתן הוצאו ממנו בכפייה משום שבני הכת טענו כי אשתו אינה מסוגלת לטפל בהם. כחלק מהניסיונות להחזיר אליו את ילדיו, שהה נתן הלברנץ בישראל, ולאחר שנה חזר לקנדה - שם הוא שוהה מחוץ לקהילה. בימים אלו ממתינים בקהילה בדריכות להכרעת בית הדין על גורל ילדיו.
 
 
ויקיפדיה מתארת את קורותיו של מנהיג כת לב טהור:
 
שלמה הלברנץ נולד כארז שלמה אלברנס, בן למשפחה חילונית. האב פנחס הוא ממשפחה ספרדית יוצאת יוגוסלביה והאם יוכבד למשפחת צרפתי-קמחי. האב שירת כצנחן ונישא ליוכבד בקיבוץ חולתה. כעבור זמן עברה המשפחה לשכונת קריית היובל בירושלים, שם נולד ארז שלמה (השם שלמה הוא על שם סבו שלמה אלברנס)‏. בנערותו החל בתהליך של חזרה בתשובה. הוא החל ללמוד בישיבת איתרי בשכונת בית צפפה בירושלים. בתחילת שנות ה-80 נישא למלכה אזולאי, בת קריית אתא. הלברנץ המשמש כרב, לא הוסמך לרב באופן רשמי. באמצע שנות ה-80 הקים את ישיבת "לב טהור" בשכונת בית ישראל בירושלים. הוא החל לרכז סביבו אוהדים וחסידים. את ישיבתו ניהל בדרכה של חסידות סאטמר עם הדגשים בולטים נגד הציונות ומדינת ישראל. לאחר חתונתו הוא קיבל את הנהגתו של הרב אליעזר שלמה שיק מברסלב. בהיותו בן 20 החל להתקרב לחסידות סאטמר. הוא שינה את שמו לשם אשכנזי, הלברנץ, הדומה בצלילו לשמו משפחתו המקורי, וכמו כן החל להשתמש בשמו השני, שלמה.
 
בשנת 1990, לאחר שנפתחה נגדו חקירה בחשד לשיתוף פעולה עם גורמים איסלאמיים בעבירות הקשורות לביטחון המדינה, נמלט הלברנץ לארצות הברית יחד עם כמה עשרות מתלמידי ישיבת לב טהור. הנערים הוברחו מישראל בדרכונים מזויפים ונגד הלברנץ נפתחה חקירה נוספת בגין חטיפה. הלברנץ השתקע בעיירה מונסי שבמדינת ניו יורק. כעבור זמן קראו רבני מונסי להחרים את הלברנץ ולהיזהר מחטיפת ילדים בעיירה.
בשנת 1994 נעצר הלברנץ על ידי האף.בי.איי בחשד לחטיפת הילד שי פימה בן ה-13. לאחר משפט ארוך שבמהלכו נוספו תלונות על החזקת קטינים וחטיפתם בניגוד לרצונם, הורשע הלברנץ ונידון למאסר. בסוף שנות ה-90 הוחלט לגרש את הלברנץ מארצות הברית לישראל. הלברנץ ששוחרר מהכלא האמריקאי עבר לקנדה. הלברנץ השתקע עם קהילתו בעיירת סנט אגט במחוז קוויבק.
 
בשנת 2012 שוב עלה שמו לכותרות, בעקבות כתבות ותחקירים בתקשורת הישראלית. כמה חברי הכת שהצליחו להימלט ממנה טענו כי הלברנץ שולט בהם בכוח, מפריד גברים מנשותיהם, ואוסר אכילת עופות ובשרים וכן מיני דגן מחשש שהונדסו גנטית. בנות מגיל 3 מחויבות ללבוש שאלים, גיל הנישואים הוא עשר, גירושים בין בני זוג נעשים ללא מתן גט, התפילות נמשכות ימים שלמים, ועונשים אלימים מוטלים על חברי כת 'סוררים', תוך שימוש במלקות. כאשר הלברנץ חושד שחל רפיון בנאמנותו של אחד מחסידיו כלפיו, הוא מגדיר אותו כחולה בתסמונת BPD ומורה לו ליטול תרופות פסיכיאטריות.
 
לדבריהם של פורשי הכת, הלברנץ משווה את מעלתו למעלתו של אלוהים וטוען כי הוא גלגול נשמתו של רבי שמעון בר יוחאי. לדבריהם ספריו של הלברנץ נחשבים מקודשים בעיני חברי הקבוצה, וחל איסור להשתמש בספרים תורניים אחרים שלא נכתבו על ידו. על אף שהלברנץ נולד למשפחה מזרחית, מאמינים בני הכת כי הוא נצר למשפחת הרבנים האשכנזית 'הילברון'. כדי לקשר את קהילתו לשורשים חסידיים-אשכנזיים הוא הכריז על עצמו כ'אדמו"ר מרימנוב', על שם רבי מנחם מנדל מרימנוב, מאבות תנועת החסידות.
 
במאי 2013 נמלטה אשתו של הלברנץ לישראל‏.
נקרא 15188 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

12 תגובות

 • קישור לתגובה ראשון, 16 יולי 2017 15:18 הוסף ע״י עדי אביר

  חבר בכת,

  מזעזע. אני תמיד שואל את עצמי איך אנשים נורמטיביים מסוגלים ליפול לתוך כתות כאלו ומדוע אנשים שפויים לכאורה תורמים לגופים אותם הם אינם מכירים. האם כל כך קל להונות את המאמינים?

  ברשותך אעלה את דבריך כפוסט בפייסבוק.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 16 יולי 2017 12:27 הוסף ע״י חבר בכת

  במשך 32 שנה שלמה ארז הלברנץ, הנהיג הכת הסגורה "לב לא טהור", קומם עליו את העולם החרדי. הוא התעלל בחסידיו, הרעיב ילדים וחיתן אותם בגיל צעיר, הבטיח לתומכיו שיכנסו לגן עדן, השווה את עצמו לשמעון בר יוחאי והוביל מסע בריחה ברחבי העולם. בסוף השבוע שעבר הוא טבע בנהר במקסיקו, השאיר את מאות חברי הכת המומים והצית מלחמת ירושה.

  מנהיגי הכת היטילו עונשים פיזיים קשים על מי שהעז למרוד בסמכותו של הלברנץ – 50 מלקות בלי שום בגדים על הגוף, הכאה במוטות ברזל של אש ואלות, הרעבות, השפלות וטבילות במים קרים בכוח. הילדים והמבוגרים אולצו להתפלל וללמוד 18-20 שעות ביממה, לפעמים זה היה רק בעמידה, ומי שהפר את הכלל נשלח לגור במשך חודש ימים במרתף אפל. חסידים אחרים אולצו לקחת הרבה כדורים פסיכיאטריים, שהוצגו להם כוויטמינים. הנשים, ואפילו הילדות, הונחו ללבוש בגדים שחורים. בכת לב-לא- טהור נוהגים כלפי ילדי הקהילה בענישה גופנית קשה... קיימת מדיניות ענישה כלפי חברי הקהילה, הכוללת הפרדת ילדיהם מהוריהם גם בגיל ינקות והעברת הילדים לגדול במשפחה אחרת בלי שום קשר להורים... גם חברי הקהילה הבגירים חשופים לעונשים גופניים קשים.

  בעוד שחברי הכת שבורים והמומים ממותו של ארז שלמה הלברנץ שסגדו לו, רוב המגזר החרדי מרגיש כנראה אחרת. ארז הלברנץ הוביל התעללות פיזית ונפשית בחסידיו, הטיל עליהם עונשים קשים, ניתק אותם ממשפחותיהם, הביא אותם לחרפת רעב, כפה עליהם לקחת כדורים פסיכיאטריים, חיתן את ילדיהם החל מגיל 12, וכפה על הנשים ללבוש בגדים שכיסו את כל גופם – פרקטיקות שהעניקו ל"לב טהור" את הכינוי "כת הטליבאן". ואולם, כלל לא בטוח שמותו יהפוך את חייהם של החסידים לטובים יותר.

  כל השנים של הכת, עשרות מחסידי כת לב לא טהור שוגרו למסעות התרמה בארה"ב ובאירופה, תוך שהם מסתירים את השתייכותם ל"לב טהור". "המצאנו כל מיני שמות של קהילות יהודיות, שחלקן בכלל לא קיימות, וזה עבד", אומר חסיד לשעבר בכת. אם היינו מספרים שיש לנו קשר ללב טהור היו מעיפים אותנו לכל הרוחות. הרב ומקורביו הנחו אותנו בדיוק כיצד לשקר ולהתנהג כדי שלא יחשפו אותנו. הצלחנו לגייס מאות אלפי דולרים ויותר.

  לאט לאט הדברים החלו להתפורר. ארז שלמה הלברנץ חי כמו מלך, ותמיד היה אוכל כחזיר בשפע גדול בחדר שלו, בזמן שאנחנו גווענו ברעב, העיד חסיד אחר לשעבר בשיחה עם חבריו, "הוא הפחיד אותנו שאם נספר מה קורה בכת ניענש קשות, כי בגופו שוכנת נשמתו של רבי שמעון בר יוחאי. היו כאלה שניסו להתאבד, שבלעו כדורים. הם הגיעו עד לקצה מבחינה נפשית". חסידים שהצליחו להימלט ממתחם הכת חשפו את מעלליו של הלברנץ בפני כלי התקשורת בקנדה ובישראל, שערכו שורת תחקירים על "לב-לא- טהור".

  הלברנץ לא לקח סיכון. הוא רכש אדמות בסנטה רוסה, אזור כפרי המרוחק שעתיים וחצי מגואטמלה סיטי. "עברנו בגלל התנכלויות והטרדות, רדפו אותנו בגלל האמונה שלנו ולא יכולנו לסבול יותר. כל הטענות כלפינו. הכת הקימה בסנטה רוסה מבנים ארעיים, והלברנץ, שהבין ש"לב טהור" על סף קריסה כלכלית, שלח את חסידיו לגדל מנגו במטעים כדי להתפרנס. אפיק הכנסה נוסף היה בית דפוס, שבו הדפיסו אלפי ספרי קודש וחוברות לקהילות יהודיות בעולם. רוב חברי הכת חיים במתחם הזה עד היום. "זה מקום מרווח יותר, אבל תנאי הילדים עדיין קשים", הם מוזנחים ואוכלים מעט מאוד, בעיקר קצת ירקות ופירות.

  וידוע שסופו של המתועב הכלב הלברנץ מ"לב טמא" מת כמו כלב בהתאבדות!!!! ולצערנו ינסו להמשיך את הכת על ידי המנוול בנו הנאצי והמסיונר נחמן ימ"ח וע"י הרוצח נפשות מאיר יששכר רוזנר ימ"ח, ועלינו רק להזהיר את כולם אל תכנסו לכתות מסוכנות, אנשים שאין שום קשר בינם לבין דת ישראל, אלא מדובר באנשים סוטים מופרעים נפשית, חולי נפש, שיודעים שימצאו פורקן לשגיונותיהם דרך אנשים מאמינים עם מצוקות..., ויהרסו החיים שלהם, ישפילו אותם כמו חמורים.

 • קישור לתגובה שני, 28 אוקטובר 2013 16:01 הוסף ע״י מנדי

  הר"ר נחמיה בן ציון שליט"א צדיק אמיתי בעל מדות תלמיד חכם ובעל חסד גדול וכו" וברוך השם שברוב רחמיו וחסדיו זכה להמלט ביחד עם משפחתו בזמן, ברוב חסדי השם ית' שמו ממקום שמד כפשוטו . והמנהיג שלהם המנובל השייגץ הבאגאבונד הגנב שחייב מיתה בידי שמים, שלמה ארז הלברנז ימ"ש ובנו המטונף נחמן ימ"ש וזכרו בקרוב בתוך שאר רשעי ישראל, הם רשעים גמורים, ערורים נעצים-ממש ועליהם אומר הכתוב "שם רשעים ירקב" כל הכלל ישראל ישמחו כשהם ימותו בקרוב כשיגיע הגאולה!!!!! משום שהם לא יזכו לראות פני משיח. עליהם הכתוב אומר "באבוד רשעים רינה".

  לזכור בכל יום שצריכים לעקור אותם מן השורש. המחנה השמד של לב "לא" טהור הכופרים בהקב"ה ובתורתו. תראו" לא לומדים שם במחנה השמד.. לא הלכה ולא גמרא ולא פירוש הרמב"ן על התורה ועוד ועוד שלא לומדים בשיטה של אפיקורסות, משום שמשפחות המחנה השמד הזה אינן יהודים. ולהמנובל השמן הגראבער הנואף ההיטלאר שלמה ארז ימ"ש צריכים לשים בכלא לעולמי עולמים,ביחד עם נחמן, ואלי אז יסור חרון השם ית'.

  סך הכול הוא (המנהיג השייגץ) עכזר שאין כמוהו בעולם הזה, עכזר כמו פרעה הרשע נבוזרדן הרשע עמלק וחביריהם הרשעים וכו'.
  אני הייתי שם לכמה שבועות ואני מעיד על הנבזה הזה שלמה ארז ובנו אבי אבות הטומאה נחמן ימח שמו וזכרו בקרוב, שהם "לא" מזרע אברהם אבינו, הם מזרע עמלק והערב רב ומזרע שדים שנבראו ערב שבת, אין להם שום שייכות לתורתינו הקדושה אינם מאמינים ב"תורה מן השמים" ומדותיהם יותר גרוע מהיטלער וכל הנעצים ביחד. אין להם שום שייכות לקדושה רק לקליפה.

  הם ממשפחות חילונים ממש, והם היום חיים כחלונים. שלמה ארז לא מתפלל אפ' במנין שלו כל השבע, בכלל לא מתפלל, גוי גמור, ומשום שלא היה לשלמה ארז פרנסה התחיל להתנהג באדמורות כדי שיה לו הרבה כסף, ולכולם שם כמעט שלא נותן להם אוכל ובגדים, ומרביצים שם באכזריות הילדים עד שהדם שותת מהם בלי שום רחמנות כמי הגוים השחורים והאנטיתמיתום שהחריבו הבית המקדש

  בקיצור: מימות אדם הראשון עד היום הזה עוד לא היה רשעים נואפים ורוצחים כאלו שלמה ונחמן, אין מילים לתהר הרישעות שלהם ממש ממזרים ואסור לחתחתן אמהם.

  הבן המטונף נחמן יושב כל היום וחושב ועושה חשבונות אין הוא יכול להביא עוד משפחות יהודים שם למחנה השמד לב "לא" טהור כדי להדיכם מהיהדות והתורה.

  אמרו לי שם השייגץ הזה שלמה ארז כבר הוציא ז"ל מכמה וכמה בחורים ויש שלשה נשים שאומרים שהוא כבר...עימם ר"ל, חרפה ובושה ובנו נחמן גם שייגץ יותר גרוע מאביו, מי יודע אם ........

 • קישור לתגובה שבת, 31 אוגוסט 2013 23:24 הוסף ע״י מלגוזטה

  היהודי השפוי = נחמן שמעון אליהו
  הבן של ארז שלמה הלבראנץ מכת לב טהור
  תשמע אתה תותח חד במלים גאון בדיבורים ,
  אתה מבלף , משקר , מרמה , כמו אבא שלך
  הגיע הזמן שכל הסירחון של אבא שלך האיש האכזר , הרשע , המתעלל
  באנשים תמימים יצא כבר
  לדעתי אתה ילד חכם וגאון , חבל עלייך אתה עושה טעות שממשיך תדרך של אבא שלך
  אני מוכן לעזור לך , בעזרת השם שהשלטון הקנדי יסיים תסיפור , אתן לך להבין
  שאתה טעית בדרכך ,
  אהובך מלגוזטה

 • קישור לתגובה רביעי, 14 אוגוסט 2013 15:07 הוסף ע״י עדי אביר

  ידידי בעל הקול היהודי השפוי,

  לא אמשיך להתווכח איתך על 'לב טהור' כי, כאמור, אין לי שום מידע על הקבוצה הזאת מעבר למה שאני קורא באתרים החרדיים. לגבי דרווין וה'השקפה התורנית העתיקה', לעומת זאת, יש בידי מספיק מידע כך שאני יכול לקבוע בוודאות שכל נסיון להקביל ביניהם הוא לחלוטין חסר ערך. ההבדל הוא שתורתו של דרווין, אולי עם מודיפיקציות קטנות פה ושם, היא אבן יסוד במדע המודרני ובעזרתה ניתן להסביר אינספור תופעות טבעיות. בלעדיה, לעומת זאת, לא נוכל להבין את העולם שמסביבנו ואחדים מאיתנו יוכלו להמשיך ולטעון שכל היצורים החיים נבראו בשבוע אחד לפני פחות מששת אלפים שנה.

  הדרוויניזם אינה כת. זאת אמנם תורה מדעית מבוססת שנשענת על מספר רב של ממצאים אבל אף אחד לא יהסס להיפרד ממנה אם תימצא תיאוריה טובה יותר ולבטח לא תמצא בה סממנים של פולחן אישיות, שטיפת מח וכדומה. אנשים משכילים מאמצים את ראיית העולם הדרוויניסטית כי הם חושבים שהיא נכונה ולא בגלל שאיזה מדען אינטרסנטי הצליח לאחז את עיניהם ולשטוף תורה פסולה לתוך מוחם. תורת האבולוציה, ועימה התורה הקוונטית, תורות היחסות, תיאורית המפץ הגדול, תורת הפלטות הטקטוניות וכל שאר התורות והתיאוריות המדעיות המבוססות נבנו על ממצאים, ההגיון האנושי ותשתית מתמטית שמאפשרת לתוצאות חישובים של תורה אחת לשמש גם תורות אחרות. המדע הוא מבנה אדיר
  וחסר סתירות שכל כתליו תומכים זה בזה. כיום כל העולם המודרני, להוציא את הפונדמנטליסטים של כל הדתות, מאמץ את המדע ואף מידה של 'פתיחות', 'אובייקטיביות' או ענייניות אינה יכולה להפריך אמיתות שנבדקו אינספור פעמים והוכחו כנכונות.

  ה'השקפה תורנית עתיקה וצמודה לטקסט', לעומת זאת, נשענת על כתבים שנכתבו על ידי גורמים אינטרסנטיים ופורשו בהמשך על ידי גורמים אינטרסנטיים. ההשקפה היא מאד פרטיקולרית ולכל פלג קטן פרשנות משלו. ההשקפה התורנית העתיקה נשענת על אינספור סתירות וקביעות לא הגיוניות, היא מעולם לא סיפקה שום תחזית ואין דרך לבדוק את נכונותה. לעומת זאת היא דורשת מידות גדושות של אמונה, אותה ניתן לרכוש רק לאחר תקופת אינדוקטרינציה ארוכה.

  בקיצור, אני לא רק פתוח אלא שהשקעתי שנים ארוכות בלמודים תורניים (אני בוגר ישיבה) ובלימודים אקדמאים (יש לי תואר במתמטיקה) ולאחר שהבנתי היטב את שני הצדדים של המטבע הגעתי למסקנה שאת המדע ראוי לאמץ ואת הדת ראוי להשליך אל מאחורי הגב, בדיוק כשם שהעולם השליך לאחוריו את כל שאר המיתוסים והאמונות הטפלות שהכבידו עליו בעבר.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 14 אוגוסט 2013 03:40 הוסף ע״י הקול היהודי השפוי

  אתה יודע מה?

  קודם ננסה אותך -רצוי עם כמה חברים שלך- אם אתה\אתם (נמשיך בלשון יחיד) בעל מחשבה פתוחה, יכול להבין ענין בעצמו ולא נשלט על ידי מנהיגים עם סיסמאות קלושות מופרכות כמו "אבולוציה" "ביג בום" בעזרת מערכות שטיפת המוח (כן, רק תסביר למה בית ספר חילוני ומערכת חילונית היא לא שטיפת מח) אז בא נראה אותך בא ללב טהור, לדוגמא, שומע מה שהם אומרים ואם הם לא צודקים, תסביר באיזה נקודה הם לא צודקים, באיזה נקודה הם "משתגעים" כך שיש צורך לכל התאוריות של שטיפת מח ומניפולציה.

  אני יהיה כל כך שמח, אם תגיע עם קבוצת חוקרים אובייקטיבים, זה יפתור את הבעיות של לב טהור פעם אחת ולתמיד, יהיה להם מסמך מדעי, יתבעו הוצאת דיבה על כל עיתון או כלי תקשורת שיכנה אותם כת (יתנו חנינה, אולי, לבלוג שלך).

  אני אומר לך, לב טהור היא לא חבורת מאמינים! האדמו"ר עצמו לא מאמין! איך שאתה שומע, הוא לא מאמין, הוא יודע. אם אתה לא מוכח שיש בורא עולם אחד ויחיד ושהוא ולא אחר נתן את התורה בהר סיני, אז אין עליך לשמור אפילו מצוה קלה.

  אבל אתה צריך להיות פתוח ולדעת לענות לעצמך, למה באמת אתה מוכח בתורת דרווין והאם זה לא גובל בקיצוניות כיתתית מסוכנת להאמין שאחרי כך וכך מליארדי שנים פתאום קם דרוין -בעל איי קיו ממוצע לכל היותר אם לא פחות- והוא זה שמצא את האמת והתאוריה שלו היא האמיתית, למה זה נשמע לך הגיוני יותר מקרישנה או ג'ים ג'ונס וכדו'.

  בלב טהור, טוענים להוכחה שהתורה מן השמים, ובהמשך גם הוכחה לאמיתות התורה שבעל פה כמו שנמסרה מדור דור. נכון, שונה לגמרי לגמרי מחב"ד וגם מהישיבות הליטאיות. אבל בדמיון רב לדור המדבר. לא, לא מקריבים קרבנות, כי על פי התורה שבעל פה אסור להקריב מחוץ לבית המקדש דבר שמעוגן בתורה שבכתב. אסור להרוג הומואים או זקנים ממרים, כי אין סנהדרין שיכולים לקיים ושאלת וחקרת ודרשת היטב, אין עידים נאמנים והודאת בעל דין אינה הודאה לדיני נפשות. אבל את התרי"ג מצוות שכן נוהגות, באופן שנמסרו בתורה שבעל פה, מקיימים בדמיון לדור המדבר או נניח דורו של הגר"א מווילנא או דורו של החוזה מלובלין וכדו'.

  מי שמכיר את המציאות החרדית -שלא להזכיר החילונית- יוכל להמר על מליון דולר שזה יהיה מוגדר כת. כי הם קטנים, פיצפונים, אולי נגיד פיציפיציפונים, במספרם.

  אבל תהיה פתוח, אל תהיה שטוף מח לחברה החילונית, שאם חלילה תלבש כמו חרדי, ה"מנהיגים" (בעצם יש לך הרבה מנהיגים, כל חבר הוא משהו כמו מנהיג מסויים) יסתכלו לך עקום... ולסיום, גם אל תהיה שטוף מח לחברה החרדית, תהיה אובייקטיבי ועניני, תנסה להוכיח לעצמך למעלה מכל ספק שאכן תורת דרווין וזיגפרויד היא נכונה, ושאין דין ואין דיין, אין בורא ואין נברא, ושלום יהיה לי כי בשרירות לבי אלך, תחזור על זה בבוקר ובערב (מנטרה!) אבל אל תהיה סתום מח. ותהיה מוכן לעזוב את הכת (שיש היום מיליונים בה לזרמיה השונים) ברגע שאתה רואה שמשהו פה לא מאה אחוז...

  לגבי חב"ד או אפילו ישיבות שאתה מזכיר, אם הן כתות או לא, תמיד תלוי מאיזה זוית ראיה אתה מסתכל. אני לא רואה שום הבדל בין מי שרואה ברב שניאורסון המשיח והגואל בי מי שרואה בדרוין בעל חווה אנגלית את הקוסם שהצליח לגלות את שאלת בריאת העולם בלי בורא בתיאוריות מצחיקות ומבדחות. אבל אם אתה מסתכל מהשקפה תורנית עתיקה וצמודה לטקסט, וודאי שהרבה זרמים ראשיים הופכים ל"כתות", או יותר נכון קהילות פסולות. הכל תלוי מאיזה זוית ראיה אתה מסתכל. מזוית ראיה דרווינית, אז הקופים הם הזרם הראשי, האיטילגנטי, שאינו מעורב בפשעים ובהתדרדרות מוסרית. ואנחנו -המין האנושי- כת מסוכנת פושעת שצריך להלחם בנו (דרך האידס שהקופים העניקו לנו למזכרת).

  בלי הומור אי אפשר, תוסיף כלל על הכללים של הכתות:
  "כתות טוענות למניפולציה על הנורמה ועל השפיות, על המרכזיות ועל הזרם הראשי. אחד הטקטיקות של הכתות הן, שכל מי שלא עולה בקנה אחד איתם, הם מגדירים אותו ככת מסוכנת. מניפולציה זו פועלת יותר מכל המניפולציות האחרות, והיא המצליחה והמסוכנת ביותר. חברי כיתות אלו מושרשות בשלטונות מסויימים (ביניהם המדינה שמה במזרח התיכון) דבר שגורם סבל לחברים שאינם רוצים להשתייך לכתות או להשתייך לחברות אחרות שאינם מזוהים עם הכתות השלטות".

  בקיצור, קח את ההגדרה ואת הדה-הגדרה של כתות, זרוק לסל וחסל.

  תחשוב על האמת, מה אמת ומה שקר. מי הוכיח את עצמו למעלה מכל ספק ומי לא. ותפעל בהתאם.

 • קישור לתגובה שלישי, 13 אוגוסט 2013 14:45 הוסף ע״י עדי אביר

  הקול היהודי השפוי,

  אין לי את הידע שלך ולכן אני לא מרגיש שאני מסוגל להתווכח איתך. אני לתומי חשבתי שאם העולם מוצף בכתות שוטפות מוחות (דוגמת הסינטולוגים, כת הרא קרישנה, הכת של ג'ים ג'ונס שהצליח לשכנע 918 איש להתאבד בעת ובעונה אחת, הכת של דוד כורש שהביאה למותם של 76 גברים, נשים וילדים וכדומה), אז ניתן להגדיר מה זאת כת ואילו תכונות מייחדות כתות משאר הקבוצות.

  כל השאלות היו יכולות להיפתר בקלות רבה אם 'לב טהור', ישיבת החוזרים בתשובה של יוסי גינזבורג וכל שאר הקבוצות שחשודות עלי ככתות (ובכללן חסידויות, ישיבות וכדומה) היו מזמינים צוות של חוקרים אובייקטיביים שישוחחו בחופשיות עם חברי הקבוצה ויקבעו אם מדובר בהתאגדות תמימה או שהם נשלטים על ידי מנהיגים סמכותיים שכופים עליהם לחשוב רק את המחשבות שמתאימות להם ולתרום את זמנם ויכולותיהם למטרותיהם של המנהיגים.

  אוסיף רק הערה קטנה לגבי שמירת תרי"ג המצוות כמו ששמרו אותם בדור המדבר. אתה באמת חושב שבדור המדבר שמרו את תרי"ג המצוות כמו בחב"ד או בישיבות הליטאיות? אם החרדים של היום רוצים לשמור את תרי"ג המצוות עליהם להקריב קורבנות ולהרוג הומוסקסואלים וזקנים ממרים כמוני. החרדים אינם שומרים על תרי"ג המצוות ובמקום זאת הם מקפידים לשמור על הפרשנויות שכל מיני רבנים אינטרסנטיים העניקו לתרי"ג המצוות התנכיות. זה לא אותו הדבר.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 13 אוגוסט 2013 14:04 הוסף ע״י הקול היהודי השפוי

  נגעת בנקודה חשובה.
  אבל המאמרים שלך מופרכים מעיקרן.
  א) התאוריות של "מיינד קונטרול" שליטת מח, כבר מזמן חלודים. היום סבורים כל החוקרים כי אין דבר כזה "מיינד קונטרול" והן תאוריות בלון שננפחו בשעתן על ידי (א) ממשלות שלא ראו בעין יפה תנועות מסויימות. (ב) אנשים שנפגעו מקבוצה מסויימת כל שהיא, או ביצעו במסגרתה מעשים לא מוסרים או לא חוקיים וביקשו להיפטר באמצעות התאוריה המופרכות. מומחים ישראלים מכל גווני הקשת, מוחים על נסיונות הממשלה, בעיקר גורמי הרווחה לעשות שימוש בתיאוריות חלודות מסוג זה.
  ראה:

  http://tomerpersico.com/2011/06/16/response_to_anti-cult_report/

  ראה עוד

  http://www.nrg.co.il/online/55/ART2/250/883.html

  ובארוכה ראה עוד

  http://tomerpersico.com/2011/05/29/cults_and_mind_control/

  יש שם קישורים למשפטה של תלר-זינגר שפיתחה את התאוריה הזאת ונפסלה על ידי בתי משפט בארצות הברית.

  ב) זה ממש לא נכון שבאוניברסיטה אתה יותר פתוח מאשר הישיבה, ברגע שאתה הולך נגד הזרם, נניח מתחיל תהליך של חזרה בתשובה, אתה נחשב עוף מוזר, ספק מעורער בנפשו. אותו דבר ממש קורה בישיבה כשאתה מתחיל "להתדרדר" ולהתחיל תהליך של ספק חילון. ולמען האמת, לפעמים הנטיה ללכת נגד הזרם היא באמת תוצאה של ערעור בנפש. במקרים מסויימים הינה תוצאה של אינטלקטואליה מעולה, שמביאה לבחירה עצמית.

  לא תמיד זה תלוי בקבוצה, הרבה פעמים זה תלוי במי הוא המצטרף.

  מתוך הבנה, שעיתון הארץ וודאי לא יסלף עובדות לטובת לב טהור, איפה השטיפת מח שם, לא הצלחתי להבין. עובדה שהוא לא שטף מח לכתב עיתון הארץ (אתגר קשה!). הם כנראה יסודיים יותר, עקביים יותר, צמודים לטקסט עד הסוף. שיטה כזאת של "אם השם הוא האלקים לכו אחריו ואם הבעל לכו אחריו" כלומר, הם אומרים אם אתה יכול להוכיח את מעמד הר סיני ואתה מאמין בזה, אתה צריך לשמור את תרי"ג המצוות כמו ששמרו אותם בדור המדבר. ואם אתה לא מאמין בזה, הרי אין שום בעיה בחילונים. כנראה שהם מוכחים באפשרות הראשונה, תקרא טוב את עיתון הארץ. כתוצאה מכך, הם ביקורתיים נגד הזרם החרדי. סוג של אופוזיציה "שמאיימים על הסדר הקיים" כהגדרת עיתון הארץ. אז איך רצית שיגדירו אותם באתרים החרדים או בעיתונים החילונים? כמובן שיגדירו אותם "כת" אבל כל התקשורת היא גם בסופו של דבר סוג "מיינד קונטרול"? לא כך? וזה גם סיבה לאיסור על תקשורת, רדיו, טלויזיה, הכל מכח החוקים האוסרים "מיינד קונטרול"! (ספק בדיחה, ספק רציני)
  אבל לצטט את ויקיפדיה, בנושא עדכני, לאחר מלחמת עריכה שהערך ננעל, זה באמת מצחיק.

 • קישור לתגובה שלישי, 13 אוגוסט 2013 00:03 הוסף ע״י עדי אביר

  הקול היהודי השפוי,

  האמת היא שאין לי שום מידע על הקהילה מעבר למה שקראתי באתרים. אתה צודק שמבחינה אובייקטיבית אין לי על מה להסתמך אבל מה כן מוגדר אצלך בתור כת? מה מבדיל בין קהילה קיצונית לבין כת. לשם משל, להערכתי ישיבת החוזרים בתשובה של יוסי גינזבורג ברמת אביב היא כת שסובבת סביב פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש. למיטב ידיעתי אין שם שום אלימות, ניצול, כפיית חוקים חריגים וכדומה ובכל זאת היא כת. כשניסיתי להגדיר לעצמי מה זאת כת כתבתי את המאמר הבא:

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=268:עדי-אביר-בעל-האתר&Itemid=109

  ומאוחר יותר כתבתי מאמר בשם 'כיצד תדע שאתה חבר בכת':

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=334:%D7%9B%D7%99%D7%A6%D7%93-%D7%AA%D7%93%D7%A2-%D7%A9%D7%90%D7%AA%D7%94-%D7%97%D7%91%D7%A8-%D7%91%D7%9B%D7%AA&Itemid=109

  במאמרים הללו תימצתתי את הספרות המקצועית שמצאתי בנושא ובמיחוד את ספר החשוב של סטפן חזן - ,Combating Cult Mund Control':

  http://www.amazon.com/Combatting-Cult-Mind-Control-Best-selling/dp/0892813113/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1318295638&sr=1-1

  אני מאד תעניין בנושא ואודה לך מאד אם יש לך מה לחדש לי.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 12 אוגוסט 2013 23:49 הוסף ע״י הקול היהודי השפוי

  כועס עליך? תאמין לי אין מה לכעוס, היום כל אחד אומר מה שהוא רוצה!
  אבל, לא מכל הקישורים שציינת עולה שלב טהור היא כת, ובוודאי לא כת מסוכנת.
  דוקא מעיתון הארץ, רואים שלב טהור היא אכן קהילה קיצונית, בדלנית. אבל למה "כת" שמעורר קונצזוס שלילי.
  העיתון "ישראל היום" כתב את כל מה שאמרו לו, ואם יש לך את הגירסה המודפסת, הוא גם נידב שני דפים את התגובה של לב טהור, אז הוא נתן לקורא להחליט ובכך ניצל מתביעת הוצאת דיבה.
  ערוץ 10 מתח ביקורת על סיפור של אימא שלא רצתה לחדש את הקשר שלה עם בנה, לאחר שבייש אותה בעיתונות. זו בחירתה. אף אחד לא יכול להכריח אותה ליצור קשר עם מי שהיא לא רוצה. גם נכונותו של הילד לחדש את הקשר, דוקא תחת מצלמות ערוץ 10 לא מעיד על כוונה רצינית וגובל בפרובוקציה מסויימת.
  המרכז לעניני כתות לא יצר קשר אפילו פעם אחת עם קהילת לב טהור, הוא כנראה מחפש דרך להודיע שהוא קיים.
  והאתרים החרדים, גם הם מקור? בוודאי שאם לב טהור לא הולכים בזרם, אז כולם יגידו שלב טהור כת, אבל מי אמר שהזרם הוא לא כת. ומה ההגדרה בדיוק של כת: אם ההגדרה היא: "קבוצה שונה" "קבוצה קיצונית" "קבוצה קטנה" אז לב טהור היא כת.
  תודה

 • קישור לתגובה שישי, 09 אוגוסט 2013 11:42 הוסף ע״י עדי אביר

  קול יהודי שפוי,

  אל תכעס עלי. אני רק השליח שמדווח מה נכתב באתרים החרדיים. לתומי חשבתי שאם כולם אומרים ש'לב טהור' היא כת אז היא באמת כת. לאור דבריך אני בטוח שטעיתי ולכן אני מבקש מהקוראים להתעלם מכל הכתבות והסרטונים שדנים בנושא, למשל:

  http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1658318

  http://panim.nana10.co.il/Article/?ArticleID=935909

  http://panim.nana10.co.il/Article/?ArticleID=937430

  http://www.infokatot.com/39450/%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%91%D7%AA-%D7%9C%D7%91-%D7%98%D7%94%D7%95%D7%A8-%D7%94%D7%A8%D7%91-%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%94-%D7%94%D7%A2%D7%9C%D7%91%D7%A8%D7%90%D7%A0%D7%A5

  http://www.israelhayom.co.il/site/newsletter_article.php?id=20070&newsletter=10.08.2012

  http://www.bhol.co.il/forum/topic.asp?topic_id=1015388&forum_id=7957

  http://shtieble.net/%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%A2-%D7%91%D7%A8%D7%97%D7%94-%D7%90%D7%A9%D7%AA%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%99%D7%92-%D7%9B%D7%AA-%D7%9C%D7%91-%D7%98%D7%94%D7%95%D7%A8/

  http://yifaterlich.blogspot.co.il/2012/03/blog-post.html

  http://www.bholworld.com/Articlesearch.aspx?sCond=%D7%9C%D7%91%20%D7%98%D7%94%D7%95%D7%A8&tid=13832

  https://fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=567112

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 09 אוגוסט 2013 11:22 הוסף ע״י הקול היהודי השפוי

  הכל שטויות בריבוע, לא דובים ולא יער, לא כת ולא בטיח, הרבנית מחתה על פרסום הדברים! השמעתם? אז מה, אתם באים להגן עליה בכח, כנראה שלא היו דברים מעולם, או שהיא היתה בבעיה נפשית או רפואית, וגם אם רבנית הסתכסכה עם נערים או פרחחים זה לא הופך אותם לכת. ותפסיקו לקשקש עם ויקיפידיה, זה נכתב על ידי נערים בני 13 שפשוט משועממים - והם סתם רוצים לקשקש, ויש להם הרבה זמן. ואיזה ביוקרט נועל את הערך, ועכשיו זה מקור - ויקפידיה - בחייאת. תשמרו על עצמכם. תהיו רציונאלים. קהילת לב טהור, קהילה נחמדה, פתוחה, בלי גדר בכניסה ובלי גדר ביציאה, אנשים חמודים, טובים, מכניסי אורחים, אוהבי ישראל. נכון - קיצונים סופר דופר - אז מה? אם נתן לא מרוצה , בכבוד גדול, הוא יכול לעזוב. אבל צריך דיון מכובד, בלי סחיטות ואיומים וקשקושים.

התגובות האחרונות