Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 02 ספטמבר 2018 22:32

שכבת הפיקוד הזוטרה בצה"ל תקבל הדרכה חיצונית רק מארגונים אורתודוקסים (אתר "הארץ")

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

התפרסם באתר "הארץ"

 

שכבת הפיקוד הזוטרה בצה"ל תקבל הדרכה חיצונית רק מארגונים אורתודוקסים

 

לפי רשימת המכונים המורשים להעביר הדרכות לחיילים, רק למפקדים מדרגת מפקד מחלקה ומעלה מותר להפגש עם ארגון פלורליסטי. כן ברשימה: עמותת אלע"ד ובית ספר שדה כפר עציון

ראש הטופס

 

תחתית הטופס

ראש הטופס

תחתית הטופס

23.08.2018 00:58 עודכן ב: 10:58

אור קשתי

 

רשימת המכונים החיצוניים המורשים להעביר לחיילי צה"ל הדרכות ופעילויות בנושא זהות יהודית מבטאת העדפה ברורה לארגונים דתיים. הדבר בולט במיוחד בשכבת הפיקוד הזוטרה ביותר, שבה ניתן להזמין פעילויות מארגונים אורתודוקסיים בלבד. אנשי הארגונים הפלורליסטיים הזהירו כי משמעות המהלך היא צמצום היכולת לבטא עמדות פלורליסטיות. לדברי אחד מהם, "צה"ל החליט למחוק את הרקע החילוני של חיילים רבים".

 

בשבוע שעבר פרסם צה"ל רשימה של 80 מכונים חיצוניים, שקיבלו אישור להעביר הדרכות ופעילויות לחיילים. זאת, בניגוד להודעת הרמטכ"ל גדי איזנקוט ב-2016, על הפסקת הפעילות של גופים חיצוניים בצה"ל. איזנקוט הצהיר אז כי קצינים בלבד יהיו אחראים על הדרכות לחיילים, ובצה"ל הסבירו את המהלך ברצון "לשמור על צבא ממלכתי", נקי מוויכוחים פוליטיים ואחרים. ברקע, ניהלו רבנים וגופי ימין מסע לחצים נגד כמה מהארגונים האזרחיים, ביניהם מכון הרטמן ובינ"ה.

 

גיבוש הקריטריונים ובדיקת הגופים האזרחיים נמשכו למעלה משנה, ונעשו ע"י חיל חינוך וראשי ענף זהות ותודעה יהודית, הכפוף ישירות לראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז. בראש הענף עומד אבנר כהן, ששימש בתפקיד דומה ברבנות הצבאית. במסגרת זו נקבעו הנושאים בהם רשאים מפקדי היחידות בצבא להזמין פעילות חיצונית, כמו זיכרון השואה, מורשת צה"ל או ידיעת הארץ, תוך התאמה לקהל היעד - מכלל חיילי החובה ועד סגני־אלופים.

 

לפי הרשימה שפרסם צה"ל, תשעה גופים מורשים לעסוק בתחום "תודעה וזהות יהודית" בקרב הפיקוד הזוטר (מ"כים ומעלה). מתוכם, שלושה מכונים הם בעלי גישה דתית־אורתודוקסית - "עיר דוד" שמפעילה עמותת אלע"ד, מדרשת "דרכי אבות" שמעבר לקו הירוק ומרכז "אסנט" בצפת, המזוהה עם חב"ד. עליהם אפשר להוסיף גם את בית ספר שדה כפר עציון. המכונים האחרים בקטגוריה, כמו המרכז למורשת בן גוריון או נאות קדומים, אינם עוסקים בשאלות של זהות יהודית מפרספקטיבה חילונית. למעשה, רק למפקדים מדרגת מפקד מחלקה ומעלה מותרת פעילות של ארגון פלורליסטי - מכון "שיטים", שהיקף פעילותו קטן יחסית. פעילויות של שני גופים פלורליסטים נוספים - המדרשה באורנים ובינ"ה - הוגבלו לדרגת סרן וסגן־אלוף, בהתאמה. ככל הידוע, רשימת הארגונים ומאפייני פעילותם לא נידונו בוועדה האזרחית שאמורה לפקח על פעילות ענף זהות ותודעה יהודית בצבא.

 

דחיקת הארגונים הפלורליסטים

 

לפני כחודש פורסם ב"הארץ" דו"ח שכתב יותם ברום מארגון "פנים - איגוד ארגוני יהדות ישראלית", אשר מצא כי בשנה שעברה גדלו הסכומים שהעביר צה"ל לעמותת אלע"ד בגין פעילות לחיילים בכ-140%, והגיעו לכ-800 אלף שקלים. תקציב "דרכי אבות" בירושלים, ארגון שנפסל בעבר מהעברת פעילויות בצה"ל אך קיבל אישור מחודש, זינק בכ-400%, והגיע לכ-300 אלף שקלים. גם מרכז "אסנט" הגדיל את פעילותו. נראה כי הרחבת הפעילות שמורה בעיקר לארגונים הדתיים: במכונים פלורליסטיים לא נרשמו שינויים דומים. רשימת הארגונים הצה"לית כוללת לראשונה גם את "המדרשה למנהיגות ציונית - תבור" ואת "המכללה למדינאות" בירושלים, שראשיהן מזוהים עם הימין.

 

לדברי מקור המכיר את הנושא, הרשימה מבטאת ניסיון "לדחוק החוצה את הארגונים הפלורליסטים באמצעות צמצום זירת הפעילות, ובשם טענה ל'ממלכתיות'. לפי התפיסה הזאת, עיר דוד שפועלת במזרח ירושלים אינה פוליטית. יתרה מזאת, העמדה החילונית והפלורליסטית נתפסת כמורכבת מדי עבור החיילים, בעוד שאין שום בעיה עם אסנט החב"דניקית".

"לא צריך לחפש כל הזמן את האג'נדות המפרידות", הסביר בכיר בצה"ל, "החיילים לא צריכים להתווכח ביניהם בשאלות של דת ומדינה - אלא לסחוב יחד אלונקה. אלה נושאים שהם לא צריכים להתמודד איתם, הם לא יודעים לעכל אותם. ויכוחים כאלה לא תורמים לחוסן של החיילים. לעומת זאת, מפקדים בכירים צריכים לדעת איך להתנהל בנושאים מורכבים".

"צריך לשמור על צה"ל כצבא נטול השפעות פוליטיות ודתיות", אמר ברום מארגון "פנים", "ברפורמה הנוכחית ניתנה העדפה לארגונים דתיים, שחלקם מצהיר על 'קירוב לבבות' - שמטרתו היא החזרה בתשובה". אדם אחר, המכיר מקרוב את התנהלות הצבא, הוסיף: "בתהליך הדרגתי, ראייה פלורלסטית הפכה ל'שנויה במחלוקת', ולכן כדאי להימנע ממנה ככל האפשר. לעומת זאת, העמדה האורתודוקסית היא המובנת מאליה. חשוב לזכור שאין בכך שום דבר טבעי - זו התוצאה של מאבק שיטתי שמנהלים בשנים האחרונות ארגונים ימניים ודתיים". לדבריו, גם אם יש בקרב בכירי צה"ל "הבנה לבעייתיות הרשימה", הרי ש"בסופו של דבר הוחלט שלא לצאת על כך למאבק".

 

"צה"ל הציג את הסדרת המכונים האזרחיים כצעד ליצירת איזון בין הארגונים האורתודוקסיים לפלורליסטיים", אומרים בפורום החילוני. "ואולם, כאשר בוחנים את הנתונים רואים שהמצב נותר כשהיה: חיילים בדרגות נמוכות - רוב מניינו של הצבא - ימשיכו להישאר חשופים להדתה מצד ארגונים דתיים. בעוד שהצבא פותח להם את הדלת לרוב הדרגות, הארגונים הפלורליסטים המעטים מוגבלים לדרגות הבכירות".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בחיל חינוך נעשתה עבודת מטה רחבה, בעקבות החלטת הרמטכ"ל לצמצם את מספר הגופים האזרחיים שיעסקו בהעברת תכנים חינוכיים בצבא. לכל מכון הוגדר מה הדרג מולו יעבוד, התכנים שיועברו והמרצים המאושרים להרצות. כלל המכונים אשר אושרו, מחוייבים לעמוד בקריטריונים שנקבעו עבורם. קריטריונים אלו לא כוללים את בחינת זהותו היהודית של המכון, אלא את התאמתו לתכליות החינוך בצה"ל".

נקרא 1535 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות