Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 19 אוגוסט 2018 21:48

דרעי חי בסרט: תרגיל המרכולים שנועד להציל את ש"ס

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

כתבה ב-Ynet יהדות, 10.8.2018

 

דרעי חי בסרט: תרגיל המרכולים שנועד להציל את ש"ס

 

אריה דרעי לא רואה עצמו כמנהיג מפלגה שעומדת לפני קריסה מוחלטת, אלא כמו יעקב כהן, גיבור הסרט "הבלתי רשמיים". המאבק שלו כ"מגן היהדות" נועד לשרת אותו לקראת הבחירות. זה הזמן להבהיר לו שאסור להתבלבל בין מציאות לדמיון, ולהזכיר לו שהציבור המזרחי שהוא מייצג תמיד גילה הבנה לאלה שעשו שבתם חול. הרוב החילוני אמר את דברו. הוא רוצה לבלות ולקנות בשבת

 

יצחק טסלר

 

מכירים את זה שאתם יוצאים מקומדיה עליזים וטובי לב, או מסרט אקשן עם חלום להיות שחקני קולנוע? זה כנראה מה שקרה לאריה דרעי אחרי שראה את "הבלתי רשמיים", אחד הסרטים הישראלים הכי טובים ומצחיקים שנוצרו בארץ אי-פעם.

 

במקרה שאתם יושבים בממ"ד בלי אינטרנט, ומחכים שהחופש הגדול או הסערה התורנית בעזה ייגמרו, ייתכן שפספסתם את הדיווח שפתח את השבוע הסוער שחלף. רגע לפני הבחירות לרשויות המקומיות הודיע שר הפנים שהוא מסרב לאשר חוקי עזר עירוניים שהתירו פתיחת עסקים בשבת.

 

דרעי יכול היה לקדם ברצינות אמנה חברתית על אופי השבת בנוסח מדן-גביזון בתמיכה של רוב חברי הכנסת, מימין ומשמאל. הוא יכול היה להציע למשל איסור על מסחר, ומאידך גיסא להתיר תחבורה ציבורית ופתיחה של מקומות בילוי בשבת (שניהם קיימים ממילא בצורה חלקית). הבעיה הגדולה היא כנראה בדימוי העצמי - דרעי לא רואה עצמו כמו מנהיג מפלגה שעומדת לפני קריסה מוחלטת, אלא כמו יעקב כהן, גיבור הסרט "הבלתי רשמיים", שבלי כסף או קשרים הקים את ש"ס והחזיר עטרה ליושנה.

 

עם קצת עזרה מחברים

 

הסבר קצר למי שלא ראו את הסרט ולא מכירים את ההיסטוריה המופלאה באמת של ש"ס: אחרי שנים רבות של קיפוח ואפליה קשה כלפי יוצאי עדות המזרח, בקיץ 1983, בדיוק לפני 35 שנים, הקימו ניסים זאב, שלמה דיין ויעקב כהן, ירושלמים ממוצא מזרחי, את "התאחדות הספרדים שומרי תורה", ונכנסו למועצת העיר בירושלים כנגד כל הסיכויים.

 

בהמשך חבר אליהם הרב יצחק פרץ ש"נאות לקבל" את הנהגת התנועה שגם התמודדה לכנסת, בטענה ששלושת המייסדים לא יצליחו לסחוף אחריהם המונים. ואז נוסדה ש"ס בזכות אריה דרעי, הרב עובדיה יוסף ועם קצת עזרה מחברים (הרב אליעזר מן שך ששנא את "אגודת ישראל"), כתנועה פוליטית וחברתית שהצליחה להחזיר את גאוות היחידה למאות-אלפי יוצאי עדות המזרח, ולהשיג תפקידים ממלכתיים בכירים.

 

לרוע המזל, שילוב בין ניהול שגוי, תאוות בצע ורדיפה משטרתית הביאו את ש"ס לימים טרופים אלה, שבהם לא ברור האם תעבור את אחוז החסימה, מה שדוחף את דרעי לייצר כותרות באמצעות הכרזות שלא יהיה להן סיכוי לעבור את בג"ץ.

 

זה אם כן הזמן להבהיר לדרעי שאסור לו להתבלבל בין מציאות לדמיון. בשיחה עם ynet, הדגיש אלירן מלכה (יוצר "הבלתי רשמיים" ו"שבאבניקים"), כי כאשר כתב את הסרט הוא הסתמך על האירוע ההיסטורי של הקמת ש"ס, אבל רק באופן חלקי. זו הסיבה שמבין שלושת המייסדים רק יעקב כהן מוזכר בשמו, ואותו מגלם שולי רנד הנפלא.

 

הרוב אמר את דברו

 

אם מדברים על היסטוריה ועל החזרת עטרה ליושנה, דרעי חייב לדעת שהציבור הספרדי שבראשו הוא עומד תמיד גילה הבנה לאלה שעשו שבתם חול, עבדו או בילו. כך קרה במרוקו, וכך קרה בראשית ימיה של המדינה כשרבים מהצעירים המזרחיים הפסיקו לשמור מצוות. דווקא היחס המכיל של ההורים והרבנים, גרם לכך שרבים מהם מוכנים בבגרותם לחזור לשמירת תורה ומצוות, מי יותר ומי פחות.  

 

ובחזרה לעתיד: הרוב החילוני אמר את דברו. הוא רוצה לבלות ולקנות בשבת. מה שקרה לפני מאה שנה, עת ראש העיר של תל אביב הפציר בתושבים שלא לחלל שבת בפרהסיה, לא קיים עוד. גם הניסיון לשימוש בכוח האלקטורלי של שהמצביעים, או בכוח שניתן לו כשר הפנים, לא יעמוד במבחן בג"ץ.

 

לכן הגיע הזמן שכולנו נבין: המאבק של דרעי החרדי כמגן היהדות, מצד אחד, ושל יאיר לפיד כמגן החילוניות מהצד השני, נועד לשרת את שניהם בבחירות. זה לגיטימי לחלוטין, כמובן, רק שהגיע הזמן לחשוף את הבלוף.

נקרא 1795 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות