Skip to content

1VSDAT

Open menu
שישי, 06 יוני 2014 18:59

המראה החד-כיוונית של החרדים

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
ח"כ ליצמן: ההוראהלהסיר שלטי הצניעות - אנטי דתית
 
כיכר השבת, 1.6.14
 
 
שעות לאחר חשיפת "כיכר השבת" כי משרד הבריאות הורה להסיר באופן מיידי את שלטי הצניעות בקופות החולים בריכוזים החרדים סגן שר הבריאות לשעבר חבר-הכנסת יעקב ליצמן (יהדות התורה) מגיב להחלטה ואומר כי זו "כפייה אנטי דתית".
 
ליצמן אמר בתגובה ל"כיכר השבת" כי: "מדובר בבקשה לגיטימית ומקובלת - להופיע בצניעות מתוך התחשבות בציבור ולא בכפייה חלילה. זהו חלק מהשירות המותאם לציבור המבוטחים ושמקובל בשכונה המסוימת ללא פגיעה בזכויות של אף אחד. הגבלת מודעת צניעות נראית יותר כפייה אנטי דתית ואין מקום להוראות מעין אלה במדינה דמוקרטית ויהודית."
 
מכתב משרד הבריאות אותו שיגרה רויטל טופר - חבר טוב סמנכ"ל לפיקוח על קופות חולים ושירותי בריאות נוספים אל קופות החולים הגיע לאחר שבמשרד הבריאות התקבלה תלונה על כך שבמרכז הרפואי צאנז בית החולים לניאדו התנוסס שלט בפתח המבנה בו נכתב "לציבור המבקרים. בית החולים הינו מוסד דתי הציבור מתבקש להקפיד על לבוש צנוע הכולל לבוש עם שרוולים ללא מחשופים וללא מכנסיים קצרות."
"אין להיכנס לבית החולים בלבוש לא צנוע. תודתנו נתונה לכם על היענותכם לבקשתנו. הנהלת בית החולים" נכתב בסיום השלט.
 
בעקבות כך ערכו בדיקה במשרד הבריאות שבסיומה עלה כי שלט זה אינו היחיד. בקופות חולים בריכוזים החרדים הפך השלט לשכיח. משכך הוחלט לקיים דיון אצל המשנהליועץ המשפטי לממשלה כאשר בסיומו של הדיון הוחלט לאסור הצבת שלטי צניעות.
במכתב שכותרתו "דרישות צניעות במרפאות קופות החולים" נכתב כי "במסגרת דיון שהתקיים אצל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ייעוץ) עלתה סוגיית דרישות הצניעות (בדגש ללבוש 'הולם') בסניפי הקופה".
 
בישיבה זו כך על פי המכתב שנשלח באמצע חודש מאי הוחלט כי "על קופת החולים להסיר כל שילוט שיש בו קריאה / הכוונה / דרישה ללבוש 'צנוע' בסניפי הקופה ובכלל זה עליה להדריך את צוות העובדים כי אין להציב דרישה כזאת או להעיר למבקרים/ות על לבושם".
 
המכתב נשלח אל פרופ' רוני גמזו מנכ"ל משרד הבריאות עו"ד נתן סמוך משנה ליועמ"ש משרד הבריאות ועו"ד עדי ליברוס משרד המשפטים.
 
 
במקרה זה איני מסכים עם החלטת משרד הבריאות. לי אין שום בעייה עם מוסדות שכופים קודי לבוש בריכוזים בהם אוכלוסייה מסויימת נהנית מרוב ברור. אני אפילו מסוגל להבין מדוע בקהילות אלו או אחרות יש כאלו שמעדיפים מזוקנים במדים אחידים על פני בחורות צעירות שלובשות מכנסיים קצרות וחולצות חסרות שרוולים. ראוי, עם זאת, להחיל את הנוהג היפה גם בריכוזים חילוניים שם הייתי רוצה לראות שלטים בנוסח 'לציבור המבקרים: אתם נמצאים באיזור חילוני ועל כן הנכם מתבקשים להקפיד על לבוש נורמטיבי שלא יפגע ברגשות המבקרים האחרים, להימנע מקיום טקסים דתיים ברשות הרבים (תפילה, הנחת תפילין וכדומה) ולשמור על מרחק נאות משאר אורחינו (מיוחד בימי הקיץ המהבילים). תודתנו נתונה לכם על היענותכם לבקשתנו. הנהלת המוסד.'

לרגישויות של החרדים אין שום עדיפות על הרגישויות שלי ואני לא רוצה לראות, לשמוע ולהריח אותם בקרבתי בדיוק כשם שהם אינם רוצים לראות, לשמוע ולהריח צעירות קצרות שרוול ומכנס בקרבתם (אף שאולי לא מאותן הסיבות). אם החרדים רוצים שאכבד את הרגישויות שלהם עליהם ללמוד לכבד גם את הרגישויות שלי ולהעניק לי את אותן הזכויות שהם מעניקים לעצמם. מאידך, אם הם רוצים לבקר בחופשיות במוסדות חילוניים עליהם להניח לאחרים להתלבש כרצונם גם בריכוזים חרדיים ולהפסיק להטריד את אלו שאינם נוהגים להתלבש בדיוק לפי התקנים שלהם. עליהם להבין ששורש הבעיה באמונותיהם התפלות ולא בלבושו של הזולת ולכן אם הם באמת נחרדים ממראה בחורה שלובשת מכנסיים קצרים או חולצה קצת חושפנית, עליהם ללמוד לעצום את עיניהם ולדקלם פרקי תהילים עד עבור הזעם. למעשה, הגמרא עצמה מלמדת מה יש לעשות בעת שהעבדקן נתקל בפיתויים מעין אלו ועל כך דנתי במאמר 'רב גידל ורבי יוחנן מביטים בבחורות ערומות'.  

נקרא 15304 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות