Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 22 ספטמבר 2013 15:18

שיטת הלימוד הליטאית מרחיקה גם מקורות מביכים דוגמת התנ"ך

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
התורה רחבה • למה לא לומדים אותה בישיבות?
 
בחדרי חרדים 15.8.13
 
 
את הכתבה הזו התחלתי, בעצם, לפני כשמונה שנים. בחור צעיר הייתי, תלמיד בישיבה גדולה. משהו בסגנון לימוד הגמרא לא סיפק אותי. הפלפול ימים על גבי ימים באותו דף וחילוק-גדר הרגיש לי קצת כמו חזרה מיותרת וחוסר התקדמות. לא שאף פעם לא נהניתי מזה. בזמנים טובים ניסיתי אף אני את כוחי בסיבובי אגודל באוויר, והיו שאמרו שהייתי די טוב. אך ברוב הזמן לא ראיתי לאן כל זה הולך.
 
לא שאני תולה בכך את חוסר החריצות שלי, על ביטול התורה עוד אשלם, אך במקום מסוים הפריע לי שאינני מתחבר לריתחא דאורייתא התלמודי. הלך זרזיר אצל העורב, והסתבר שלחברותא שלי הפריעה אותה בעיה. יחדיו הלכנו אל ראש הישיבה והכרזנו על מרד לא-יוצלחים.
 
בחוצפת נעורים הבהרנו שאנו חייבים הסבר: איך בדיוק רוכשים ידיעות בכל הסאגה הזו. הוא, כמובן, העניק לנו דרך בלימוד, שבסופו של דבר הובילה אותי, נעבך, להיות עיתונאי.
 
מסתבר שהבעיה שהפריעה לי באופן אישי, היא דגלה העיקרי של אסכולה בלתי-רשמית בחברה החרדית, הדורשת חשיבה מחדש על אופן הלימוד בישיבות. אין קשר בין אחד לשני, ודעותיהם לא תמיד שוות, אך בהחלט ניתן לזהות כאן תופעה שאולי תלך ותגבר.
 
לדבריהם, תורה מונחת בקרן זווית. למרות שבדור האחרון עולם הישיבות פורח מבחינה כמותית כפי שלא היה מעולם, הרי שמעטים הם המגיעים להישגים תורניים כבירים. הסיבה: אלפי בחורים משקיעים את כל שנותיהם בישיבה רק בלימוד תלמוד בבלי, בתוכו גופא - עשרות בודדות של דפים מסדר נזיקין, ואילו נלמדים בשיטת לימוד מסוימת מאוד - השיטה הליטאית שכבשה לחלוטין את עולם הישיבות. צמצום בתוך צמצום.
 
התורה רחבה יותר, הם אומרים, ויש בה חלקים שלמים הנשארים מוסתרים.
 
כשמתעסקים רק בחלק קטן מהתורה 
 
מתי הורביץ, פעיל ב'אגודה אחת' ומפרסם מאמרים בבימות שונות, מספר לנו על הדרך בה הגיע לתובנות המנחות את חייו היהודיים כיום: 'בישיבה קטנה למדתי בישיבת "תורת רפאל" של ר' חיים קוק, שהוא דווקא מאוד החדיר בנו את חשיבות ההספק וקניית ידיעות רחבות בתורה. מהרקע הזה הגעתי אל ישיבה גדולה שפעלה ככל ישיבה ליטאית אחרת, והתמקדה רק בפלפול בסוגיות מאוד מסוימות. הדבר הפריע לי. רציתי לדעת את התורה, מתחילתה ודרך כל ההשתלשלות שלה. הרגשתי שאני מקבל כאן פן מאוד קטן מהדבר הגדול הזה בו אנו נדרשים להגות יומם ולילה".
 
מחפש דרך היה מתי, והחל לברר אודות ישיבות המציעות דרך לימוד אלטרנטיבית. במהרה רגליו הוליכו אותו אל ישיבתו של הרב יצחק שלמה זילברמן, אבי 'שיטת זילברמן' הידועה. 'שמעתי שהמקום המחנך על הספק ולימוד בכל רוחב התורה הוא בית מדרשו של הרב זילברמן.
 
'בתחילה רק רציתי לבדוק. עזבתי את הישיבה ביום שישי ונסעתי לעשות את השבת בישיבתו של הרב זילברמן. הדברים ששמעתי סיפקו לי הרבה חומר למחשבה כאשר חזרתי ביום ראשון אל הישיבה בה למדתי'.
 
לאחר תקופה, הוא הפך לתלמיד מן המניין בישיבת זילברמן הירושלמית. 'התחלתי ללמוד יותר לאורך ויותר לרוחב. רק לשם הדוגמה, למדתי את כל מדרש המכילתא וההדרתי אותו לפי נוסח הגר"א עם ניקוד. עוסקים שם בתורה, בכל התורה, והיא בלתי נגמרת'.
 
העובדה כי בקהילה הזילברמנית עוסקים בכל מגוון חלקי התורה הופכת אותם לאנשים חושבים ומעמיקים העוסקים רבות בהשקפה וברוח. 'אם לומדים את כל התורה אז לומדים את כל התורה', אומר מתי, 'כמובן שלומדים תנ"ך. בהשקפה – למדנו הרבה רמח"ל, מסילת ישרים, ועוד. תוצאה הטבעית מכך היא שניתן לדבר עם הצוות על הכול. אפשר לשאול על כל נושא שבעולם'.
 
במהלך השיחה הגדרתי את הרב זילברמן כ'רחב אופקים', אך מתי מיהר לתקן אותי: 'רחב אופקים – בתורה. כל דעותיו וההסתכלות שלו על החיים נבעו רק מתוך ראייה תורנית מובהקת. דווקא בגלל שהוא למד את כל התורה, ולא רק את חלקה, הוא ידע להוציא ממנה התייחסות לכל רובדי החיים. בלתי אפשרי לעשות זאת כשמתעסקים רק בחלק קטן מהתורה'.
 
בניין מתחילים לבנות מהיסודות. לא מהגג
 
הביקורת על שיטת הלימוד הנהוגה כיום בישיבות אינה מכוונת רק להוספת כמה מדפים בארונות הספרים בהיכל בית המדרש. לדברי המבקרים, הגישה צריכה להשתנות מיסודה. הגאון רבי יצחק ברנד, מחשובי הרבנים בעמנואל, הוא רב בעל שאר-רוח ודמותו בולטת בנוף הרבני של היום.
 
חשיבתו ההלכתית מקיפה וחודרת את כל תחומי החיים. לתפיסתו, התורה משמשת כקנה מידה לכל הכרעה שנדרשת. הגדרתו אינה ברורה תמיד. דעותיו מתפרשות לעיתים כמתונות ולעיתים כקיצוניות, אך המיקום שלו בטווח החשיבה הרבנית של היום אינו מה שקובע אצלו. את תפיסותיו כולן הוא מבסס רק על שיקולים הלכתיים.
 
'בניין מתחילים לבנות מהיסודות, לא מהגג', מסביר הרב ברנד. 'מתחילים מהחומש, דרך הנ"ך, משניות, גמרא, מפרשים ועד לפסיקת הלכה. נוצר מצב שמתחילים ללמוד אודות גדרו של גט בלי לקרוא את הפסוקים בתורה המדברים על הגט. זהו עולם הפוך. מי שחסר לו את הבסיס חסר לו בהבנת כל העניין'.
 
הרב ברנד סובר כי הבעיה נוגעת בבסיס החיים היהודיים בימינו. 'כיוון שלא לומדים את התורה מתחילתה חסר בכל יסוד האמונה. הפסוק הראשון בתורה הוא "בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ". משם הכול מתחיל. אבל את הפסוק הזה הרי קוראים רק ב"שניים מקרא" ולכן יסוד האמונה הופך להיות "מה שהרבי שלי אמר". ואם חס ושלום תתעורר לו איזו תמיהה על רבו, או שיראה שיש רבנים אחרים שחולקים על הרב שלו - תתערער אצלו כל האמונה'.
 
למרות שהוא מבקש להעמיק את ההשקפה והאמונה, הרב ברנד דווקא אינו תומך נלהב בלימוד בספרי השקפה וחקירה. 'לא פשוט שכל הספרים הללו נחשבים כחלק מהתורה', הוא אומר.
 
• אז מה כן?
 
'ללמוד חומש כפשוטו ולהעמיק בו. לקרוא בו את סיפור יציאת מצרים, את מתן תורה, כאן מתחיל הכול. להמשיך וללמוד נ"ך – בו רואים את החשיבות של עם ישראל ואת תולדות חיי הכלל שלנו. אם העיקר הופך להיות כל מיני סיפורי רעבעס נחמדים מפולין - זה מצמצם את ההבנה במהות כלל ישראל. צריך להתחיל מתחילת הסיפור. רק כך מתחברים לשורשים הכי עמוקים שלנו'.
 
מתי הורביץ אומר גם הוא דברים ברוח זו: 'התורה היא מלשון הוראה. היא צריכה לתת לנו גישה והתייחסות לחיים. במצב הקיים ישנו נתק בין התורה לחיים. בישיבה או ב"כולל" לומדים רק חלק מצומצם מתוכה והדבר מוביל לכך שכאשר יוצאים לעולם לא רואים קשר בין מה שלמדו שעה קודם לבין חיי היום-יום. זה גם גורם לכך שיש רבים שאינם מוצאים טעם בלימוד, כי לא רואים איך זה קשור לחיים שלהם.
 
'לאמיתו של דבר, התורה מדריכה ממבט הרבה יותר רחב. היא קשורה ומשפיעה על כל התחומים המרכיבים את ההוויה שלנו. רק כאשר לומדים את כל המכלול ניתן לראות כיצד התורה הקדושה נותנת לנו נקודת מבט ומדריכה אותנו בכל מעשינו'.
 
שבחור יבין שתורה היא דבר מתוק 
 
לעומתם, הרב יעקב ב. פרידמן, פובליציסט ויועץ חינוכי, מגן על העמדה הישיבתית הקלאסית: 'הנחת היסוד היא שבתקופת הלימוד עד החתונה המטרה היא להביא את הבחור למצב שיש לו חשק בלימוד. לא להקנות ידיעות. זהו גיל בו הנפש מבולבלת מאוד ואז היא רוכשת לעצמה את המושגים מה מתוק ומה מר. אנחנו רוצים שהבחור יבין שתורה היא דבר מתוק. קושיות חריפות ופלפולים מסייעים לרבים להגיע למצב הזה'.
 
הרב פרידמן מתייחס לעובדה ששיטת הלימוד הליטאית-בריסקאית קנתה לה שליטה מוחלטת בעולם הישיבות ומספר בהקשר הזה סיפור מעניין: 'ר' ישראל מסלנט לפני מותו שמע חידוש בשם ר' חיים מבריסק והגיב "ככה ילמדו בדור הבא"'.
 
'שיהיה ברור: הוא אמר כך בגלל שידע את חולשתו של הדור, שירצה ללמוד רק אם יהיה לו בזה עונג ולכן יצטרך לשיטה המביאה למצב כזה. זה היעד אליו אנו שואפים להביא את הבחור בתקופת הישיבה. לאחר מכן, יש לו את כל החיים בכדי ללמוד את כל התורה.
 
'אנחנו רואים את הישיבות הדתיות-לאומיות, שאכן לומדים שם מגוון נושאים מכל רוחב התורה, ואני לא חושב שיש לנו מה להתבייש בפניהם. הסיבה היא כי שם לא מקנים להם חיות בדברים. העובדות מדברות בעד עצמן. השיטה הקיימת מוציאה את התוצרים הטובים ביותר'.
 
• לו יהי כדבריכם, שראוי לוותר על התעסקות בכל התורה רק בכדי להגיע לחשק בלימוד, האם אכן השיטה הנוכחית מביאה למצב הזה?
 
'לחלק גדול זה בהחלט מתאים. האם לכולם? לא רוצה להיכנס למספרים. גדולי הדור הם אלו שיורו לנו מה לעשות בכל עת ובכל עניין.
 
'בכלל', אומר הרב פרידמן, 'יש לנו מסורת. לא ממהרים לשנות את מה שנהוג. אולי בזמן אחר היה מקום לדון על אי אילו שינויים, אבל לא בתקופה סוערת כזו שיש איומים על עצם קיום עולם התורה – צריך להיאחז בכל הכוח בקיים, ולא להזיז שום פרט'.
 
• ומה בדבר לימוד שיטתי יותר בספרי השקפה?
 
'שוב, לא אנחנו נבוא ונשנה סדרי עולם. בשביל זה לנו את גדולי הדור והם יחליטו. אני כן יכול לומר שהסתובבתי בחנויות לספרי קודש וביקשתי ספרים כמו 'נצח ישראל' ו'באר הגלה' (ספרי המהר"ל) והמוכרים כלל לא ידעו על מה אני מדבר. זוהי בושה וחרפה'.
 
ותנ"ך?
 
'זהו נושא גדול מאוד. מעדיף לא להיכנס אליו'.
 
 
מסתבר שתלמידי ישיבות ליטאיות אינם לומדים תנ"ך וספרי הגות יהודיים. הם לומדים אך ורק גמרא וגם אז, מסכתות תמימות יחסית שאינן מוצפות יתר על המידה בהצהרות הזויות וחסרות שחר. הסיבה לכך ברורה לחלוטין. 'גדולי הדור' אינם מעוניינים בתלמידים בעלי הבנה רחבה, ולו אפילו רק תורנית, שיהיו מסוגלים להקשות עליהן בשאלות בהן כל אדם חושב לבטח מטריד את עצמו. הם רוצים לשטוף את מוחם של השפוטים ב'סיפורי רעבעס נחמדים מפולין' ולהפוך את יסוד האמונה ל'מה שהרבי שלי אמר'.

הרבנים אוהבים מריונטות חסרות דעת וידע שממלאים אחר כל מצוותיהם וכשהסתבר להם שלא די בהרחקת הידע המדעי/מחקרי הם החלו להסתיר מהעדרים שסרים למרות גם את כל המקורות התורניים, דוגמת התנ"ך, שעלולים להביך אותם לזעזע את עולמם.
נקרא 22032 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

21 תגובות

 • קישור לתגובה רביעי, 27 נובמבר 2013 22:25 הוסף ע״י עדו

  אצלי יהודי הוא בחזקת כשרות. (אלא אם הוכח אחרת לגביו כמובן). ומה עם גוי?
  אני מנסה להבין את ההגיון הזה ולא מצליח. הרי יקיר מודה בפה מלא שיש יהודים שאינם 'כשרים' והם מנוולים. אני בטוח שיקיר יסכים איתי שיש גם גויים שכאלו (אם יקיר לא מסכים על זה אז באמת הדיון כאן נהיה מוזר לגמרי).
  אז יש לנו שתי קבוצות : יהודים וגויים, אלו ואלו מכילים אנשים 'לא כשרים' בתוכם אבל יקיר שיודע את העובדה הזאת בכל זאת מתייחס אחרת לאחת הקבוצות. מוזר, באמת מוזר.

 • קישור לתגובה רביעי, 27 נובמבר 2013 00:09 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  יקיר:
  זה שאתה עובד ומשרת בצבא מראה שבאמת עוד לא השלמת את תהליך החזרה בתשובת שקר.
  אני מניח שילדיך כבר ילמדו את דרכיהם הנלוזות של "אוהבינו" החרדים (אם החוק לא ימנע מהם את ההתנהגות הנפשעת הזאת).
  גם זה שאינך מבין את הכינוי שלי מראה שיש לך עוד הרבה מה ללמוד על התנשאותם הדבילית של אלה שאתה מגונן עליהם ומנסה להצטרף אליהם.

 • קישור לתגובה שלישי, 26 נובמבר 2013 20:43 הוסף ע״י עדי אביר

  יקיר,

  אני לא כל כך מבין אותך. אני פתחתי בדיון על ה'אהבה' מזוייפת של המיסיונרים לעומת אהבת האדם הטבועה עמוק בתוך היהדות הליברלית, הלא-חרדית, ואתה טוען שזה לא דיון ענייני. ביקשתי ממך להסביר מדוע החלטת להתקרב דווקא לחב"ד ואינך ממהר לענות לאתגר. האם גם זה אינו דיון ענייני?

  אני באמת רוצה להבין מה אדם רהוט כמוך, שתורם לחברה ולמדינה, מוצא בכת פולחן אישיות אנטי-ציונית שמשכנעת את החוזרים בתשובה שהיא מגייסת להימנע מלימודים האקדמיים (הרבי התנגד במפורש ללימודים במסגרות לא-חרדיות ולבטח בכאלו בהן סטודנטים וסטודנטיות לומדים בכפיפה אחת), להקדיש כמה שנים ללימוד תורה (במקום לצאת ללימודים משמעותיים או לעבודה) ולהיפלט משירות המילואים.

  אשמח להבין את דעותיך.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 26 נובמבר 2013 18:08 הוסף ע״י יקיר אביב

  יופי, אז מצאתם לכם נושא לדון עליו. באמת ענייני.

  עדי, לא בדקתי עד כמה חב"ד באמת אוהבים אותי או לא, לא מתכוון להכנס עמכם לדיון על הדברים, ועם זאת, צר לי מאוד לשמוע שקיימת שנאה כזו, לא משנה כלפי מי.

  את דברי לעדו כתבתי כי לא רציתי להעיק עליו באהבתי, בפרט שהוא נרתע ממנה ופוחד...

  ואתה שם, "חילוני (מעגלתו של)", אין לי מושג מה פשר הכינוי, אבל לא.
  אינני שולח אנשים לעבוד ולהילחם במקומי אם דאגת.
  אני עמל קשה לפרנסתי, משלם מיסים כחוק כמובן ואת שירותי למען המדינה אינני מקפח.

 • קישור לתגובה שלישי, 26 נובמבר 2013 16:19 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  מעניין שיקיר מציין שבאופייו הוא גזען.
  אגב, מעניין אם זה באופיו לשלוח אנשים לעבוד ולהילחם במקומו ואם זה הביטוי לאהבתו לאותם אנשים.

 • קישור לתגובה שלישי, 26 נובמבר 2013 16:10 הוסף ע״י עדי אביר

  יקיר,

  אני מדבר הרבה עם חוזרים בתשובה מישבתו של יוסי גינזבורג ברמת אביב. כולם למדו לדקלם 'אוהב אותך' וכולם משתדלים להיראות במיטבם אבל גרור אותם לשיחה ותגלה שהם שונאים וחשים בוז כלפי הערבים באשר הם, הנוצרים, השמאלנים, החילונים, הציונים, יאיר לפיד ושופטי בית המשפט העליון.

  אצלם ה'אהבה' היא סתם סיסמה שנלמדת בעל פה. בזאת הם דומים לכתות אחרות שמשתמשות בסיסמאות דומות בכדי להראות לעולם שהם 'טובים' יותר, 'נעלים' יותר ו'נחמדים' יותר. בפועל חב"ד היא כת ריאקציונית שמנסה לקרב יהודים לפולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש אבל 'אהבתם' האמיתית מופנית אך ורק לאנשי שלומם ולאלו שנפלו ברשתם ואין להם ולו איפה של 'אהבה' כלפי אלו שמסרבים בכל תוקף ליפול ברשתם. אם אתה מחפש אהבת אדם אמיתית, בלי מרכאות ובלי סיבות אינטרסנטיות, לך אל הליברלים וההומניסטים - אלו שהחבדניקים נרתעים מהם כמו מאש.

  אתמול גמרתי לראות סרט דוקומנטרי על מחזות הזמר בברודויי. מסתבר שחוץ מקול פורטר כל היוצרים הגדולים היו יהודים והם אלו שלחמו על הבמה את מלחמותיו של הזר, השונה והמדוכא. במחזות זמר כמו סיפור הפרברים, ספינת הנהר, פורגי ובס ודומיהם הם טיפלו באהבה בכושים ובמהגרים שהחברה הממוסדת דחתה מעליה. זאת היא אהבת האדם באשר הוא אדם ולא האהבה המזוייפת שחב"ד מנסה למכור כחלק מהמאמצים המיסיונרים שלה.

  במאמר 'שני רבנים בשם אברהם' הנגדתי זה מול זה רב ליברלי שאהבת הזר והשונה הייתה חלק ממורשתו היהודית ורב חב"די שמצא לנכון להצדיק את רצח רבין (זאת, אף אם לא במוצהר, היא עמדתה של תנועת חב"ד כולה). החלט אתה לאיזה מחנה אתה רוצה להשתייך.

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=650%3A%D7%A9%D7%A0%D7%99-%D7%A8%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A9%D7%9D-%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%94%D7%9D&Itemid=139

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 26 נובמבר 2013 15:19 הוסף ע״י יקיר אביב

  באופיי אני משתדל שלא לחשוד באף יהודי דברים שליליים, "מכה את אשתו, מתעלל בילדיו" וכדומה, למרות שלצערנו בהחלט ישנם כאלה, ולא מעט.
  אצלי יהודי הוא בחזקת כשרות. (אלא אם הוכח אחרת לגביו כמובן).

  לגביך עדו, יכול להיות שטעיתי.
  החשבתי אותך לאיש טוב.
  עכשיו, כשאתה בעצמך מעיד ש"אולי אתה מכה את אשתך ומתעלל בילדיך", אני בהחלט כבר מעורער ואהבתי אליך מפוקפקת. טוב, אז לא הגעתי לדרגת שלימות של יהודי אמיתי. אותך צריך הייתי לאהוב בכל מקרה, אבל את מעשיך לגנות.

  בכל אופן, אם זה שהפחיד אותך מאוד - שחרר לחץ, אני חוזר בדבריי.

  במחשבה שניה,
  מעניין שכך סיימתי את מכתבי. אחרת מי יודע אם היינו מתכתבים שוב...

  (לא אסיים כדרכי, אולי יגרום לך לשתוק. או שלא).

 • קישור לתגובה שלישי, 26 נובמבר 2013 10:29 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  יופי של אבחנה!

 • קישור לתגובה שלישי, 26 נובמבר 2013 07:44 הוסף ע״י עדו

  האמת? מכל הדברים שיקיר כתב, המפחיד ביותר הוא הסיום - יקיר, כך מסתבר, 'אוהב אותי'.
  מוזר, יקיר מעולם לא פגש בי. לא יודע איזה אדם אני (אולי מכה את אשתי? אולי מתעלל בילדי?) אבל כבר מראש הוא אוהב אותי.
  לא מזמן נכנסתי לויכוח עם שטוף מוח אחר באתר אחר שמאמין ב'קריון' - עוד איזו שרלטנות מקושקשת רק שלהבדיל מהיהדות היא חדשה יותר.
  טענתי שם שהאיש פשוט מסוכן. לא טועה, לא הוזה - מסוכן. מדוע אני רואה סכנה באנשים כמו יקיר וכמו אותו חסיד קריון?
  ובכן אם נחזור לאלדד נראה שהוא אוהב אותי ללא סיבה, אולי משום שהוא אוהב את כל הבריות - כולל רוצחי ילדים. אולי משום שהוא אוהב את כל היהודים - אפילו יותר גרוע.
  מי שאוהב כל יהודי שקול לגמרי למי ששונא כל יהודי - אין לו שום ביסוס לרגש כלפי פרט לגזע שלי. ליקיר אין שום ביסוס לטענותיו והוא גם לא צריך ביסוס כזה. אני כיהודי יודע שאנטישמים שונאים יהודים בלי קשר למה שהם עושים או לא עושים. אנשים שמתעלמים מהעובדות ורואים רק מהרהורי ליבם הם לא סתם אטומים או הזויים - הם מסוכנים. במחשבה שניה אצרף פה קישור לפוסט באתר אחר ומי שרוצה יוכל לקרוא את שרשור התגובות ביני ובין אותו חסיד קריון. אולי משעמם אבל אפשר ללמוד מזה כמה דמיון יש בין כל החוזרים בתשובה למיניהם וממש לא משנה איזו דת הם אימצו : http://philoshit.wordpress.com/2013/10/25/%d7%94%d7%99%d7%a7%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%95%d7%90-%d7%a8%d7%90%d7%99%d7%94-%d7%9c%d7%97%d7%99%d7%99%d7%9d-%d7%aa%d7%91%d7%95%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%9d/

 • קישור לתגובה שני, 25 נובמבר 2013 21:46 הוסף ע״י עדי אביר

  יקיר,

  אינך מתנסח כאדם שאינו צעיר ממני בהרבה.

  אתה טוען שאנחנו כל הזמן נסחפים לדברים שאינם ענייניים. מה לדעתך כן ענייני? ספר לנו למה החלטת להתקרב לחב"ד ואז יהיה לנו משהו ענייני לדון עליו. אם תביע את דעתך מבלי לגמד את אלו שאינם חושבים כמוך אשמח לענות לך באותו המטבע.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 25 נובמבר 2013 21:27 הוסף ע״י יקיר אביב

  בהחלט, איתי אין כבר על מה לדבר.
  מצטער אם לקחת את הכתוב כפגיעה בפן האישי, לא זו כוונתי. דווקא לא מהדתיים לקחתי את תחושת העליונות, כנראה שעוד יש לי על מה לעבוד.

  אינני מעוניין לחשוף בפניך את גילי, עם זאת, חושבני שאינני צעיר ממך בהרבה.
  שוב נסחפנו למידת העליונות של הדתיים ולא למשהו ענייני.

  אינני דתי עדיין, שייכת אותי למקום שעוד לא הגעתי אליו. מעניין לשמוע על החזון הזה שיש לך בתור אדם חילוני, אבל עזוב, הרי לא יצא מכאן כלום, אתה בעצמך גם מעדיף את הפרידה, למרות שלא כידידים...

  (אם בכל זאת תרצה להמשיך להתכתב, אשמח לעשות זאת במיייל)

  הייה שלום,
  אוהב אותך למרות הכל,
  יקיר.

 • קישור לתגובה שני, 25 נובמבר 2013 18:55 הוסף ע״י עדי אביר

  יקיר,

  מדוע כל מי שמתקרב לדת מייד רוכש לעצמו את גסות הרוח, החוצפה ותחושת העליונות חסרת ההצדקה של החרדים. אם אתה בא הנה להטיף במקום לדון אז אנא, מצא לך במה אחרת בה יקבלו בברכה ניסוחים דוגמת 'אתם אינכם עניינים, כל ההסתכלות שלכם על החיים היא חסרת כל בסיס, הנכם אנשים שטחיים שכל תגובותיכם יהיו בערך כמו "החרדים מניחים תפילין לאנשים ברחוב, אז גם לי מותר לצאת נגד הדת"'.

  חשוב מאוד שתבין: לא אתה הוא זה שיקבע למי יש בסיס למעשיו ולמי לא. גם לחילוניים יש בסיס למעשיהם, יש להם משאלה, תקווה, חזון, עתיד או איך שלא תקראו לזה ואם אינך מבין את עקרונות החילוניות הליברלית-הומנסיטית עליך ללמדם במקום לבטלם בהתנשאות שרק המסונוורים מסוגלים לגייס לעצמם.

  התורה אינה מקודשת עלי. זהו ספר מלא הבלים, סיפורי מעשיות ומסרים כוהניים שנכתב על ידי בני אדם אינטרסנטיים. כיוון שאיני מייחס לתורה שום חשיבות מיוחדת איני מוכן לקבל שום עוול שנעשה בשמה ולבטח איני מוכן שמיסיונרים חרדים יזכו את ילדיי ונכדיי 'במשהו שגם הם מחויבים מהתורה'. התורה אינה מחייבת אותנו במאומה ואיש לא ימיט עלינו את מצוותיה. איש גם לא יקבע עבורי מיהו יהודי ומי לא. החרדים יכולים לקחת את דתם ולעשות עימה מה שהם רוצים אבל היהדות היא בראש וראשונה השתייכות לאומית ולא המזוקנים הם שיחליטו עבורי על השתייכותי הלאומית. אני יהודי גאה שבז לדת הפרימיטית שהרבנים עשו כקרדום לחפור בו וכל מי שלא נאה לו להשתייך לעם שלי מוזמן להקים לעצמו עם משלו.

  בהתנשאותך אתה לא מתבייש לומר 'אני מקוה שאתה ילד מספיק בוגר להבין למה' לאדם שגילו לפחות כפול מגילך (אם לא הרבה יותר). זה בסדר. הגאווה הזאת אופיינית לחרדים מתחילים שחושבים שהם כבר יודעים את כל האמת ובמיוחד לשבויי כת פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש. אני מניח שאיתך אין כבר על מה לדבר, לפחות עד שתתפקח ותבין לאן ה'אמת' הגדולה של חב"ד הביאה אותך.

  ידידים כבר לא נהיה, אני לא נוהג להתידד עם צעירים שחצנים ומתנשאים שחושבים שהם כבר יודעים את הכל ומרשים לעצמם לגמד כל מי שאינו חושב בדיוק כמוהם. עם זאת רעיון הפרידה קוסם לי. הייה שלום.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 25 נובמבר 2013 18:09 הוסף ע״י יקיר אביב

  אוקיי.
  אז ככה: חשוב לי להבהיר שאינני הולך להכנס עמכם מעל בימה זו לויכוחי סרק שתועלת עניינית ודאי לא תצא מהם. אתם אינכם עניינים, כל ההסתכלות שלכם על החיים היא חסרת כל בסיס, הנכם אנשים שטחיים שכל תגובותיכם יהיו בערך כמו "החרדים מניחים תפילין לאנשים ברחוב, אז גם לי מותר לצאת נגד הדת". אעלה על הכתב מספר פסקות, ובזה חושבני שניפרד כידידים.

  חשוב מאוד שתבינו, הדתיים, יש להם בסיס למעשיהם, יש להם משאלה, תקווה, חזון, עתיד או איך שלא תקראו לזה. תורתנו הקדושה (גם שלכם, אם תרצו או לא), מצוה את היהודים להניח תפילין מידי יום, או לשמור כשרות וכו'. אותם אלה שמציעים לאנשים להניח תפילין ברחובות, רוצים לזכות אותם במשהו שגם הם מחויבים מהתורה. לאו דווקא שלכולם יש את האפשרות להניח תפילין בבית, אם כי נולדו כיהודים שהוריהם לא חינכו אותם לכך או מכל סיבה אחרת שהיא.

  אם אינך מעוניין להניח תפילין - עשה כרצונך. גם הדת היהודית מאמינה שיש לאדם בחירה חופשית אם לעשות טוב או לא, אם לקיים את רצון הבורא או להיפך.

  כשיש בסיס ומקור למעשיהם של אותם דתיים, שום דבר לא מוזר, ודוכני התפילין ברחובות לא הוקמו בגלל ש"שיעמם" לכמה אנשים.

  ובקשר לדאגתך על גיוס לצבא, האמן לי שבעיה לא תהיה. גם אתה אוהב להשלות את עצמך, אף פעם לא יחסרו חיילים שילכו להתגייס. אני לפחות רגוע בעניין הזה.
  ואם לך מותר לדאוג מה יהיה עוד 12 שנה בצבא הגנה לישראל, בוודאי וודאי שליהודים שחיים באמונתם ולא מסלפים את האמת, מותר, או יותר נכון חובה לדאוג על התורה ומצוותיה שלא תשתכח מישראל.
  להרגיע אותך, זה לא יקרה, אף תורה לא תשתכח מישראל - גם אם יקומו עוד מליון כמותכם. היו הרבה יותר מוכשרים שניסו. אף אחד לא הצליח. אתם, משתיים וחצי כתבות באיזה אתר שאחוז הסטטיסטיקות שלו שואף לאפס בטח לא תצליחו.

  עדו, אני שמח שאתה לא באמת מנסה לשכנע אותי, חכם אתה. לפחות בזה אתה לא משלה את עצמך שתצליח. רק חשוב שתדע, שתשובה לדברי לעולם לא תצליח לתת, בטח לא לאיש מאמין בתורת האמת.

  לגבי הרבי מלובביץ, אעדיף לא להכנס איתך בכלל לויכוח עליו, אני מרגיש טיפש לנסות ללמד אותך מי הוא, אתם מתכחשים למציאות שכל העולם רואה במו עיניו. הרבי מלובביץ היה איש ענק, אפילו גויים שאין להם שום אמונה ראו דברים במו עיניהם, עד כמה טיפשים אתם יכולים להיות, עד כדי להיות עיוורים?! צאו מהעולם שלכם, תנחתו בקרקע, תראו מה קורה סביבכם.

  ולך עדי,
  כואב לי לראות שאכן צדקתי בדבריי, ואתה אדם שלא טוב לו.
  נכון, הארץ מוצפת באנשים מאושרים, ולחדש לך, גם כאלה שעדיין לא ראו את האור הרבני. אבל יש להם ראייה קצת יותר נכונה על החיים.

  התחזקות הדת לא תביא שום דיכוי חופש ובטח לא את חורבן הבית השלישי. (אני מקוה שאתה ילד מספיק בוגר להבין למה).

  אם אינך רוצה לראות בנפילת המדינה, הפסק את מעשיך. אנשים כמוך הם שגורמים למדינתנו להחרב, כשכל עולמם חסר בסיס אמת ואמונה מינימלית - אתה מחריב בכוח כל חלקה טובה.

  אני שמח, שמח ומאושר. עדיין לא לגמרי - יש לי עוד קברת דרך לא קצרה, אבל בטוח שכיום - הרבה יותר ממך.

  חב"ד אוהבים את כולם, כולל אותך. ואינם פוגעים כלל וכלל במדינת ישראל, ראה בעצמך כמה שראשי הממשלה אוהבים את חב"ד בזה אחר זה, והתנהגותם 'סותרת' לכאורה את כל גישתם של חב"ד למדינת ישראל (וחבל שכך, בהחלט).

  קראתי את ה'אודות והקדמות'. בוודאי תתפלא, אבל בהחלט איני מסכים עם שום מילה שלך שם, אולי עם שמך הפרטי, אם לא שכחת לחתום אותו בתחתית הדף.

  ואסיים שוב, תוכל להמשיך לחיות בחוסר האמונה שלך ולהרגיש הרבה יותר טוב אם תבזבז את האנרגיות בדברים שיועילו לך, סע לטייל, שפוך כסף במקומות נחשקים, עזוב את כל הבוץ שבו אתה נמצא, זרום עם החיים בכיוון החיובי שלהם.

  תשאיר לגדולים ממך את המלאכות המורכבות. יש בורא לעולם, והוא ימשיך לנהל אותו אם תרצה או לא, אם תנהג כך או אחרת.

  עדו ועדי, אני מאחל לכם מכל הלב את כל הטוב שבעולם - שבאמת יהיה לכם טוב, שתרגישו טוב עם עצמכם ולא תצטרכו 'לרעות בשדות זרים'. שיהיה לכם הרבה שפע, שקט ושלווה.
  אוהב אתכם מאוד,
  יקיר.

 • קישור לתגובה ראשון, 24 נובמבר 2013 20:12 הוסף ע״י עדי אביר

  יקיר,

  הארץ אמנם מוצפת באנשים 'מאושרים' שכבר ראו את האור הרבני, אבל גם האימפריה הרומית הייתה מוצפת באנשים שגילו את הישועה הנוצרית והתוצאה הייתה נפילה של האימפריה הגדולה בעולם ואלף שנות דיכוי וחושך כנסייתיים, מהם בסופו של דבר סבלו גם המאמינים הנלהבים ביותר. האם לך יש ספק בכך שהתחזקות הדת תביא עימה את קץ הציונות, עליית משטר של אייטולות, בריחת מוחות, דיכוי החופש האישי, ובסופו של דבר גם את חורבן הבית השלישי? אני לא רוצה לראות בנפילת המדינה היחידה שיש לי ולכן אני נלחם בכלים היחידים שעומדים לרשותי למען השפיות, הנאורות, ההשכלה והקדמה ונגד האמונות הטפלות, השקרים, הבורות, החושך והארס המצופה בדבש של הרבנים.

  אני באמת שמח שהיום אתה כבר יותר מאושר, בדיוק כמו כל שאר המאושרים שגילו את האור, הצטרפו לכת חרדית זו או אחרת והחלו לסגוד לאחד מ'גדולי הדור' שמשום מה רק העולם התורני מצליח להוציא מתוכו. הבעייה היא שאני לא בטוח שמטרתנו העליונה היא להביא את ה'אושר' לכל מיני בחורים צעירים שהולכים שבי אחר מקסמי השוא של הרבנים. מטרתנו, כחברה שהקימה לעצמה מדינה, היא להבטיח את שלומנו, להעצים את כלכלתנו ולספק לאוכלוסיית המדינה רמת שירותים מודרנית. החרדים עושים כל שלאל ידם בכדי לחבל במאמצים הללו: הם אינם מתגייסים, או במקרה של חב"ד הם מתגייסים בשיעורים די מזעריים; הם אינם לומדים במוסדות להשכלה גבוהה שמקנים כישורים שמועילים לכלכלה ולחברה ותרומתם לקופה הציבורית היא הרבה יותר נמוכה מדרישותיהם ממנה. לעומת זאת החרדים מצטיינים בהוצאת צעירים ממעגל השירות, הלימודים והעבודה ובהפיכתם לאנטי-ציונים, שונאי המדינה, המשטר הדמוקרטי ושלטון החוק, שלא לדבר על שנאת החילוניות, הליברליזם, ההומניזם, ההשכלה, המדע והקדמה שכל חרדי כשר מפנים כחלק מתהליך הסוציאליזציה שהוא עובר.

  חב"ד אינה הגרועה שבחבורה אבל היא עדיין חלק מהחבורה וגם היא הופכת אנשים שיכולים לתרום למדינה לאנשים שבסופו של דבר תורמים רק לחב"ד.

  ב'אודות והקדמות' פירטתי 'מה אני בעצם רוצה' והסברתי 'מה רע בקצת יהדות'. אתה יכול לא להסכים איתי אבל זאת דעתי והיא שמנחה את דרכי. עדו הסביר יפה את הנקודה הזאת וכדאי שתקרא בעיון את תגובתו. את המאמר 'אודות והקדמות' תמצא בכתובת:
  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=159

  במאמר בשם 'אגורא - הסרט שיפקח את עיניכם לסכנה החרדית' תיארתי, כמיטב יכולתי, סרט שלפי דעתי כל אחד חייב לראות. הסרט מתרחש באלכסנדריה של סוף המאה הרביעית ותחילת המאה החמישית לספירת העמים והוא ממחיש היטב את שעתיד ליפול עלינו אם הדת תצליח להשתלט על המדינה. את המאמר תוכל למצוא בכתובת:
  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=358:%D7%90%D7%92%D7%95%D7%A8%D7%90-%D7%94%D7%A1%D7%A8%D7%98-%D7%A9%D7%99%D7%A4%D7%A7%D7%97-%D7%90%D7%AA-%D7%A2%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%9B%D7%9D-%D7%9C%D7%A1%D7%9B%D7%A0%D7%94-%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%AA&Itemid=132

  ואם הנך דובר אנגלית תוכל לצפות בסרט עצמו ביו-טיוב, שם הוא מחולק למספר סרטונים. חפש את 'Agora' ותוכל לראות בעצמך כיצד הדת מבריחה את הנאורות ומשליטה את הבורות והחושך. אם זה מה שאתה רוצה לראות גם פה אז תמשיך לחשוב שניתן להדחיק את האמת באמצעות סיסמאות רבניות או בניתוחים פסיכולוגיים פשטניים דוגמת זה שהענקת לי.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 24 נובמבר 2013 17:13 הוסף ע״י עדו

  נו, אז הנה לנו אחד שלא כותב בעילום שם (או שכן?). מר יקיר אביב חושב שלעדי אביר רע בחיים ולכן הוא הולך להכפיש את הדת.
  מוזר, אף אחד לא שואל למה לדתיים משעמם בחיים והם מקימים דוכנים שבהם משכנעים אותי להניח תפילין. מה אכפת להם שאני לא מניח תפילין? הרי אני לא מכריח אותם לאכול חזיר או משהו נכון? מה זה עניינם אם יהיו פה נישואים אזרחיים או תחבורה ציבורית בשבת? הרי אף אחד לא יעלה אותם על האוטובוס בכוח, אבל משום מה הם נאבקים בכל כוחם כדי שזה לא יקרה (ומצליחים לא רע כבר 65 שנים) ואף אחד לא שואל האם אין להם מה לעשות בחיים.
  מר יקיר אביב. כיום רוב תלמידי כיתה א' הם או ערבים או חרדים, כלומר מקבלים חינוך אנטי ציוני. בעוד 12 שנה (לא כל כך הרבה זמן) תהיה לנו בעיה רצינית של גיוס לצבא וזו רק בעיה אחת. מה נעשה כשלא יהיו לנו סטודנטים באוניברסיטה? אתה היית רוצה לקבל טיפול מרופא שלמד שש שנים רפואה או מרופא שלמד שש שנים שמתוכן חצי מהזמן הוקדש ללימודי קודש? אתה מבין שהיתרון היחידי של ישראל על שכנותיה העוינות הוא באיכות החומר האנושי כאן ושאם נהפוך לאיראן קטנה אין לנו סיכוי מול איראן המקורית?
  טוב, אני לא באמת מנסה לשכנע אותך, פשוט חשוב לי להשאיר את הדברים שלך ללא תשובה. איך אני יודע שאי אפשר לשכנע אותך? הרי ניכר שקראת את הביוגרפיה של עדי אביר ואתה יודע שהוא כבר מכיר היטב את העולם הדתי ויצא ממנו. זה לא מונע ממך לחזור על הקלישאה שעליו 'לצאת מהבועה'. הוא היה בבועה, יצא ממנה אבל אתה בשלך.
  לגבי החב"דניקים שאתה כל כך אוהב. טוב לדעת שאתה אוהב תנועה אנטי ציונית. אני מבין שגם אתה כנראה חושב שציונות הינה מילה גסה. אני אישית חושב שאתה מה שקרוי בשפת העם 'פראייר' מוחלט. הרבי מלובביץ' ישב לו בברוקלין ומשם הטיף למדינת ישראל נגד החזרת שטחים לגויים.
  אתה מבין? אדם שכף רגלו לא דרכה בארץ ישראל ושחסידיו כמעט ואינם משרתים בצבא (יש איזה אחד או שניים שמשמשים כעלי תאנה) קובע לי שאסור לי להחזיר שטחים. זאת כמובן עמדה לגיטימית - אם אדם חי פה ומשרת בצבא. אם אתה בוחר לחיות בחו"ל לפחות שתהיה לך ההגינות לשתוק בעניין ולא לשלוח אחרים להילחם עבור ערכיך הנעלים. אבל העיקר הוא שעדי צריך לפקוח את עיניו, באמת נורא איך הוא מסרב לראות את האמת הפשוטה שמולו.

 • קישור לתגובה ראשון, 24 נובמבר 2013 17:04 הוסף ע״י ש שניאורסון

  אחינו,
  אתה לא רואה שלעדי אביר לא אכפת שיש אנשים מאושרים שמניחים תפילין ושומרים שבת וחיים חיי קדושה?
  מה שאוכל אותו מבפנים זה שבתנועת חב"ד הקדושה מסבירים שאסור השכלה מודרנית, אסור לשרת בצבא ושמדינת ישראל והציונות הן מכה. וכמובן, מפריעה לו האמת של דתנו שלפיה היהודים הם עם נעלה והגויים קרובים יותר לבהמה מאשר לאדם.
  אני בטוח שאם פה בחב"ד לא היו מטיפים נגד השכלה, ציונות, שירות לאומי ושוויון בין כל בני האדם - דברים שהם לצנינים בעיניו ה"נאורות" - פתאום היית מגלה שמר עדי אביר בכלל לא כועס. זו דעתי מהמעקב אחרי האדון הנכבד אביר.
  מה דעתך?

 • קישור לתגובה ראשון, 24 נובמבר 2013 15:49 הוסף ע״י יקיר אביב

  עדי היקר,

  גיליתי את אתרך ביממה האחרונה, נכנסתי מספר פעמים, קראתי כמה כתבות. באופייך ניכר כי הנך אדם פתוח מאוד, מקבל ביקורת בחופשיות ואוהב לשמוע אחרים. אתה אדם חביב ונראה שנחמד יהיה לשוחח עמך.

  הרשה לי להעלות כמה פסקאות על הכתב:

  מה מציק לך עם הדת היהודית? ועם "כת חב"ד" בעיקר? את כל האתר הקמת בגלל קבוצת אנשים המציעים לתושבים בני שכונתך להניח תפילין מידי פעם? האם אינך חושב שנסחפת?

  בתוך תוכך, אתה משאיר לעצמך איזשהו סיכוי שמשהו מהכתובים כאן יועיל למישהו, חוץ מללכת ללמוד קצת יותר על הדת?

  חשבת פעם על תועלת במעשיך, או שכל מטרתך היא "רייטינג" ובמספר גלישות גבוה תשיג את מבוקשך?

  האם הנך פועל למטרה כל שהיא? לאן אתה חותר? ספר לנו.
  ואם יום אחד תתפוצץ ה"בועה" שעליה אתה כותב כל כך הרבה - אז?
  אף פעם לא חשבת אולי אתה הוא זה שחי בבועה? צא לעולם, סקור את סביבתך. מי עוד חושב כמוך? חמישה נוספים ברמת אביב?

  אם הנך אדם הדוגל בדמוקרטיה, תן לאנשים לחיות כפי שהם רוצים. מותר לכל אחד לנהל את אורח חייו גם אם אינך "חושב" כמוהו.

  אז למדת בישיבה לפני 46 שנה, ואז מה? היית אז במצוקה נפשית והיום אתה מחפש הצדקות להתנהגותך הגסה ולטעויות שעשית. אז כולם טועים?
  חסרים מאושרים שיצאו מעולם הישיבות?
  ואם אתה "חושב" כל מיני דברים, זה אומר ש?
  מי שמך לשפוט את אומה שלימה שמקיימת רצון בוראה?

  צא מהפרשנויות, עזוב את ההתכתבויות. סקור נתוני שטח וגלה בעצמך אלו אנשים מאושרים יותר? היכן תמצא את אושר החיים האמיתי?
  האם אתה באמת יודע כמה מאושר איש חב"ד מכף רגלו ועד קודקודו? איזה אושר, איזו שמחה מקרינים האנשים האלה, כמה כיף לחיות בסביבתם, כמה נחמד לשמוע את דבריהם. אז מה? תפילין, שבת וכשרות. אז זהו? הדליקו אותך? היה בוגר! גלה איפוק. סבול את האחר. תן לאנשים לחיות את חייהם.

  לפי התרשמותי, אתה אדם שלא טוב לו. אינך שלם עם עצמך ועם מעשיך, אתה מחפש הצדקה להנהגותיך ומביא על עצמך הרס וחורבן.

  צא לעולם, טייל קצת, טפס על הרים וגבעות, קפוץ ממרומים, קח לך נופש טוב, הכן לעצמך מאכלים ערבים, שוחח עם אנשים נחמדים, בזבז את האנרגיות שלך על דברים חיוביים. השנאה והתאווה לא יביאו אותך לשום מקום.

  פעם חשבתי כמוך, היום אני הרבה יותר מאושר.
  לא, עדיין לא זכיתי לחזור בתשובה, אבל כשהתחלתי לראות את חיי באור חיובי - הפכתי למאושר.

  מילה לסיום: אני אוהב את החבדניקים מאוד ומעריך את הרבי מלובביץ בלי גבולות. (על אפך ועל חמתך, כמובן).

  הכל באהבה,
  יקיר.

 • קישור לתגובה ראשון, 24 נובמבר 2013 10:36 הוסף ע״י עדי אביר

  ידידי החפץ בעילום שמו,

  זה לא כל כך חשוב אם הדעות שלי הן פרו-שמיות או אנטי-שמיות. השאלה היחידה היא אם הפרשנות הזאת היא נכונה. אני חושב שעיקר תפקידן של הישיבות הוא לשטוף את התעמולה הרבנית לתוך מוחותיהם של הלומדים, לשלול מהם את היכולת להתמודד בכוחות עצמם עם אתגרי העולם האמיתי, לטפח בהם את פולחן האישיות של 'גדול הדור' זה או אחר ולגרום להם להיות תלויים בהנהגתו ולמלא אחר כל הוראותיו.

  לפיכך, האנטישמיים האמיתיים הם הרבנים הציניים שבגאון ליבם מרשים לעצמם להרחיק את שפוטיהם מלימודים בעלי ערך, להפיץ בקרבם בורות איומה ולגזור עליהם חיים של דלות והתבדלות. עליך רק לשאול את עצמך - מה יקרה כשהבועה הרבנית תתפוצץ והתמימים יאלצו לנחות על קרקע המציאות ולהתחיל להנהיג את חייהם בכוחות עצמם? האם שנות השינון וההתעמקות בטקסטים הרבניים יעזרו להם להתמודד עם המשבר הבלתי נמנע?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 24 נובמבר 2013 09:12 הוסף ע״י החפץ בעילום שמו

  אביר,

  סלח לי על הבוטות, אבל ההוספה שהוספת לכתבה המקורית מתאימה למאמר אנטישמי. סתם מחפש להכפיש בכוח.

 • קישור לתגובה חמישי, 21 נובמבר 2013 23:32 הוסף ע״י עדי אביר

  מורן,

  אני סיימתי את לימודי בישיבה לפני 46 שנים.

  בואי נדבר עוד כמה עשרות שנים, לאחר שגם את תתפקחי.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 21 נובמבר 2013 23:21 הוסף ע״י מורן

  "...שאינן מוצפות יתר על המידה בהצהרות הזויות וחסרות שחר." "הסיבה לכך ברורה לחלוטין." "...אינם מעוניינים בתלמידים בעלי הבנה רחבה..." "רוצים לשטוף את מוחם של השפוטים..."
  ולסים המוחץ: "הרבנים אוהבים מריונטות חסרות דעת וידע שממלאים אחר כל מצוותיהם" "הרחקת הידע המדעי/מחקרי... הם החלו להסתיר... מקורות תורניים".
  כמה המצאות מדומיינות, הוצאות מהקשר, *השמצות חסרות בסיס* - והכל כי יש לך תחביב לפרש איך שאתה רוצה, ולהטעות את הציבור אחרי הזיות. אדם שמעולם לא למד תורה יכול להשתמש בכמה מילים יפות שהוא רוצה, אבל כמו שמגוחך שאדם שלא למד רפואה יביע דעתו על ניתוח, כך מגוחך שאתה תביע דעתך על היהדות. אתה מביא טקסט, ואז מפרש דברים שלא כתובים בו ומציג אותם כאמת. זה בדיוק ההבדל בין למידת תורה ללמידת ספרות. ממש... מרשים.

התגובות האחרונות