Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 05 ספטמבר 2013 16:58

הקריסה של עולם הישיבות מתחילה במיר

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
לראשונה במיר: התלמידים יידרשו לשלם שכר לימוד
 
 
בחדרי חרדים 14.7.13
 
 
בישיבת מיר החליטו לנקוט במדיניות חדשה ומהפכנית כדי להתאושש ממצבה הכלכלי של הישיבה: מהיום ואילך בחורים שיירשמו לישיבה ייאלצו לשלם מידי חודש סכום של 400-800 שקלים.
 
מאז פטירתו של ראש הישיבה, הגרנ"צ פינקל ניסו בישיבה להתאושש מהחובות הגדולים אליהם נקלעו בעיקר בעקבות המיתון הכלכלי שפקד את עולם העסקים בארץ ובעולם. באיסוף כספים שערך בחו"ל הגרא"י פינקל, בנו, שמכהן כיום כראש הישיבה, הצליחו לכסות חלק מהחובות, אך לא את כולם.
 
גם בתקופה האחרונה, משכורות האברכים מתעכבות ואינן משולמות בזמן. רק היום קיבלו חלק מהאברכים את המשכורות של חודש ניסן האחרון.
 
מיד לאחר פטירת ראש הישיבה, פנתה הנהלת הישיבה אל הורי הבחורים וביקשו מהם לסייע בתשלום חודשי בסכום של 400 שקלים שייחשב כתרומה לישיבה. חלק מההורים נענו לבקשה כפי יכולתם, אך חלקם לא ייחסו לה חשיבות רבה.
 
בשל כך, הוחלט לאחרונה כי הנרשמים החדשים לישיבה ייאלצו למלא הוראת קבע בסך 400 שקלים בכל חודש. בחור שיקבל מקום מגורים בפנימיית הישיבה יאלץ להפרד מ-800 שקלים בכל חודש. 'זו החלטה שאמורה להקל על המצב הכלכלי בישיבה', הסבירו גורמים בישיבה.
 
אולם, הסכום הכספי אינו הדבר היחיד שעליו יצטרך להתחייב 'בחור חדש' בישיבה. ל'בחדרי חרדים' נודע כי בחורים שירצו להתקבל לישיבה יחתמו על תקנון מיוחד שנוסח לטובת הליך ההרשמה החדש. בין הסעיפים המופיעים בו הוא איסור החזקת מחשבים נייחים או ניידים בדירות המגורים, חובת החזקת מכשיר סלולרי כשר בלבד, איסור מגורים בדירה בה שוהים בחורים שאינם רשומים בישיבה. דירה שתעמוד בכל התנאים תפוקח על ידי האחראים מטעם הישיבה על הדירות בשכונת בית ישראל שיעמדו מקרוב כי התנאים לא מופרים.
 
 
כך מתחילה הקריסה של עולם הישיבות: הצימצום בתקציבים הממשלתיים מחייב את הישיבות להסתמך יותר ויותר על תרומות של נגידים וכשהתרומות הללו מתייבשות הנטל הכספי מועבר לכתפי המשפחות. כיוון שגם הן לרוב אינן מסוגלות לגייס את הסכומים הנדרשים המערכת חייבת להצטמצם ולפלוט החוצה גם תלמידי ישיבה וגם מורים ורבנים. את תוצאות המהלך קשה לשער אבל ניתן להעריך שלא מעט רבנים יאלצו עתה לחפש לעצמם תעסוקה של ממש באמצעותה הם יוכלו לפרנס את משפחותיהם הענפות.

מעניין לגלות שעד עתה לא גבו שכר לימוד מתלמידי הישיבה. השנה יתחילו לגבות שכר לימוד מהנרשמים החדשים שאתה מספרם אני מעריך בכאלף צעירים. משמעות הדבר היא שעד עתה המדינה מימנה את הישיבה הזאת בכחמישה עד עשרה מיליוני ש"ח. זהו אומדן גס בלבד אבל אני מניח שהוא אינו רחוק מהמציאות.
נקרא 18660 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

2 תגובות

 • קישור לתגובה חמישי, 12 ספטמבר 2013 14:44 הוסף ע״י עדי אביר

  ורד,

  אני כותב עתה מאמר ממצא שעונה על השאלה ששאלת. אעלה עתה רק מספר נקודדות בהן אגע במאמר זה:

  1. כל עוד עם ישראל ישב בארצו הגילדה הרבנית וחסידיה היוו מיעוט קטן. רוב העם הלך בדרכיה כי הרבנים שימשו כמנהיגות מקומית מחד ובהיעדר כוהנים הם סיפקו את הרובד היותר 'רוחני'. עם זאת סביר להניח שרק מעטים הקפידו על מצוותיהם.

  2. לאחר שמרכז הכובד עבר לבבל הישוב היהודי הלך והתמוגג וסביר להניח שהנשארים פשוט נספגו לתוך האוכלוסייה הביזנטית.

  3. ברוב הגלויות היהודים חיו בקהילות שנשלטו על ידי גבירים ורבנים שאת מצוותיהם הם מילאו. הקהילות הללו העניקו לחבריהם תמיכה סוציאלית ויהודי שלא שיחק לפי הכללים גורש מהקהילה והופקר. הקהילות היהודיות גם זכו לעיתים להטבות כלכליות שהפכו את ההשתייכות ליהדות לעסק רווחי.

  4. רבים ניצלו הזדמנויות להשתלב באוכלוסייה לא פרימיטיבית, למשל בארץ ישראל הביזנטית, המזרח התיכון הערבי, אנדלוסיה הערבית וספרד הנוצרית.

  5. כל מפגש עם ה'מודרנה', בה היהודים הורשו להשתתף, למשל במרכז אירופה לאחר האמנציפציה, בצרפת לאחר המהפכה ובארה"ב הסתיים בהתרססות העולם היהודי ובדחיקת הפונדמנטליסטים לשוליים.

  6. היהדות הפונדמנטליסטית שרדה רק במזרח אירופה הנחשלת ובמדינות ערב הנחשלות אף יותר. היום היא מצליחה לקומם את עצמה בעזרת תקציבים ממשלתיים, אמונות טפלות, שטיפות מח שבסופו של דבר מניבות תרומות וירושות, ילודה טבעית גבוהה במיוחד ופעילות מיסיונרית עניפה.

  7. התרבות החרדית, בארץ ובארה"ב, מבססת את עצמה על דיכוי, בורות והתבדלות.

  הגורמים לפריחה החרדית הנוכחית אינן מתכון מנצח לאורך זמן ובסופו של תבוא ריאקציה ומהפכה שתחזיר את רוב עם ישראל לזרועות ה'מודרנה' והאמונה המתונה.

  ה'חרדיות' הקיצונית היא תופעה מודרנית וההשתוללות הרבנית היא עוד יותר חדשה ובקרוב שניהם יעלמו ויותירו אותנו עם יהדות פחות מקוממת, תובענית, יומרנית ומרגיזה.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 12 ספטמבר 2013 14:01 הוסף ע״י VERED

  עדי,

  עולם התורה שרד לאורך אלפי שנים גזירות ורדיפות. מדוע אתה משער שדווקא עכשיו לפיד יצליח במקום שגדולים ממנו נכשלו?

  ורד

התגובות האחרונות