Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 04 יולי 2013 17:30

שחיתות חסרת תקדים במעיין החינוך התורני של ש"ס

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
דו"ח: שחיתות חסרת תקדים ברשת החינוך של ש"ס
 
בחדרי חרדים, 6.6.13
 
 
גניבת שעות של ילדים חריגים, המצאת עובדים, והעסקת קרובי משפחה, הם חלק קטן מממצאי דו"ח ביקורת חדש, על רשת החינוך של ש"ס, כך חושף עיתון כלכליסט.
 
הדו"ח הוכן לבקשת משרד האוצר על ידי משרד רואי החשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ ושות'. מדובר בדו"ח המכיל ביקורת כספית, תקציבית ותפעולית שהוזמן עוד לפני הבחירות האחרונות. לפי הדו"ח, הרשת הפעילה ותקצבה בשנתיים האחרונות בתי ספר מסוכנים לתלמידיהם, ללא רישיון. בית הספר 'חסד ורחמים' בשכונת אליהו בבית שאן, שבו היו ליקויים בטיחותיים, ובית הספר 'הליכות ביתה' בביתר עילית, שהיה אמור להיסגר בשל בעיות חשמל מסוכנות.
 
הדו"ח מציג ראיות לתשלומי שכר פיקטיביים לעובדים שלא עבדו ברשת, ובהם בעלה של חשבת השכר ברשת שהועסק כממלא מקום בבית ספר 'אור וערכים'. עלות העסקתו הסתכמה בכ־70 אלף שקל, אף שככל הנראה הוא כלל לא עבד. בין מכתבי הבקשות שנתקבלו ברשת נמצא מכתב של אחד ממנהלי המוסדות המופנה אל המנכ"ל עם בקשה להקצות שעות למקורבים כמו 'נכדתו של הרב'.
 
לעובדי הוראה רבים שולמו תשלומים עודפים באמצעות פעלולים חשבונאיים, כמו כן מופו לפחות 1,604 עובדים ועובדות שהינם בני זוג. 'הרשת משמשת כלשכת תעסוקה שבמסגרתה מועסקים על ידה קרובי משפחה ו/או מקורבים', נכתב בדו"ח.
 
עוד עולה מהבדיקה כי בנתוני יולי ואוגוסט 2012 אותרו לפחות 21 עובדים שקיבלו באחד מחודשי פגרת הקיץ הפרשי שכר רטרואקטיביים בהיקף העולה על 20 אלף שקל ברוטו. סך הכל חולקו כך כמיליון שקל לעובדים, כשמרביתם תוגמלו עבור חודשים שבהם הם כלל לא עבדו.
 
דפוסים חריגים אותרו גם בכל הקשור לפיצויי פיטורים. כך למשל, למנהלת סמינר אחת הופרשו פיצויי פיטורים בסך של כ־9,000 שקל מבלי שסיימה את העסקתה ברשת. נופחו תשלומי פרישה, ודיווחי נוכחות 'טויבו באופן ידני'.
 
הרשת ניידה שעות בניגוד לנהלים על פי החלטה בלעדית של מנכ"ל הרשת, לעתים תוך פגיעה בתלמידים חריגים.
 
נכון לשנת הלימודים תשע"ג למדו ברשת כמעט 35 אלף תלמידים ב־173 מוסדות חינוך ברחבי במדינה. רשת החינוך התורני מתוקצבת ע"י המדינה, וב־2012 היא קיבלה 558 מיליון שקל מהמדינה.
 
דו"ח משרד האוצר מתייחס לתקופה שבה עמד בראש הרשת יואב בן צור, שהוחלף רק לפני חודש במרדכי מרדכי.
 
לפי הדו"ח, שנת 2012 הסתיימה בגירעון תקציבי ברשת החינוך בהיקף של 140 מיליון שקל, שכוסה במלואו מתקציב המדינה.
 
עוד נטען בדו"ח כי הרשת קלטה לתוכה מוסדות שכלל אינם קשורים אליה. זאת במטרה שהמוסד הנקלט ירוויח תקצוב מלא, והרשת תרוויחה תקורה. הדו"ח אף מציין כי עיקר הגידול בפעילות הרשת לאורך השנים מקורו בקליטת מוסדות מבעלויות אחרות.
 
מנכ"ל מעיין דאז יואב בן צור פנה ליאיר טל מספר פעמים בנסיונות להביא להפסקת הביקורת, ועורכי הביקורת עצמם נתקלו בקשיים אדירים בעבודתם. כך למשל, נתגלו מקרי העלמת תכתובות. באחד המקרים, אירעה הפסקת חשמל שלאחריה נפלו השרתים ברשת. כתוצאה מכך, נמנעה מהביקורת האפשרות לעיין בקבצים. למחרת כשביקשו את הקבצים הרלבנטיים, הסתבר כי 'בשעת לילה מאוחרת בוצע עיבוד של קבצים מסוימים ששונו'.
 
לאור ממצאי הביקורת, נבדקת בימים אלו אפשרות לשנות את מערך החשבות בשלושת המקומות היחידים בממשלה, שבהם יש חשב מטעם האוצר, אך אנשי החשבות שמתחתיו אינם כפופים לו. מדובר במעיין החינוך התורני, החינוך העצמאי והחטיבה להתיישבות. כבר כעת תוגבר מערך החשבות ברשת מעיין כדי לסתום את הפרצות.
 
חבל לבזבז אנרגיה על התרגזות. ש"ס קמה בכדי לשדוד את הקופה הציבורית ואין לצפות ממנה לפחות מזה. עלינו להסתפק בדברים שצוטטו מפיו של מרדכי מרדכי, המנכ"ל הטרי של הרשת שהחליט להתפטר חודש לאחר מינויו. כתבה בכיכר השבת מדווחת שבשיחות סגורות מרדכי מרדכי טען כי הוא עוסק בעשייה ציבורית שנים רבות ומעולם הוא לא פגש באנשים רעים כאלו. לדבריו, הוא אינו רוצה להרוס את הקריירה הציבורית שלו ולכן בכוונתו לעזוב את הרשת כבר בימים הקרובים. בינתיים, אנחנו נמשיך להעביר לאנשים הרעים הללו למעלה מחצי מיליארד שקל בכדי שהם ימשיכו לשטוף את מוחם של 35,000 הצעירים החפים מפשע בהבלים חסרי שחר ותועלת וישחררו לחיי דלות ובורות עשרות אלפי מעריצים של הרבובדיה וכנופיתו.

יואב בן צור, המנכ"ל הקודם, כיכב גם בדו"ח ביקורת על חברת המשקם, שגם היא נאלצה לסבלו כמנכ"ל. דו"ח הביקורת משנת ב-2006 חשף ליקויים חמורים בפעילות החברה. בין היתר חשף הדו"ח כשלים חמורים בהתנהלותו של יואב בן-צור בתקופת כהונתו כמנכ"ל 'המשקם': הפרת טוהר מידות, ניגוד עניינים, תנאי שכר חריגים והעדפת מקורבים. האם ש"ס פשוט אוהבת לשבץ אנשים לא מתאימים במשרות הנתונות לשליטתה או שהאנשים שזוכים למשרה ש"סית ממהרים בעצמם להפוך למושחתים חסרי כישורים?  
נקרא 15231 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

6 תגובות

 • קישור לתגובה חמישי, 01 אוגוסט 2013 13:02 הוסף ע״י עדי אביר

  צליל, ים, דין, חוף, נמרוד, שי וכל שאר השמות בהם אתה מכנה את עצמך,

  השימוש בשם אחר בכל תגובה לא יואיל לך. אם יש לך הערה עניינית אשמח לשמעה ולענות עליה, אם כל מטרתך היא רק להכפיש, לנגח, לפגוע ולהעמיס את האתר אזי תגובותינך תימחקנה ללא קשר לשם בו אתה משתמש.

  אנא עדן את הניסוחים שלך, וותר על הכינויים המגמדים והגבל את עצמך להערות ענייניות אחרת תאבד את הזכות להגיב באתר היחיד שמוכן לתת לך פתחון פה.

  לא אזהיר אותך שוב.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 01 אוגוסט 2013 12:54 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  צליל:
  אף אחד לא דיבר אליך. דיברתי לעדי.
  לא שאסור היהב לי לדבר אליך אבל זה ממש לא קרה.
  עכשיו זה קורה כי משום מה החלטת לדבר אלי.
  אז לך/לכי לרכוש לעצמך מוח ועד אז שב/י בשקט.

 • קישור לתגובה חמישי, 01 אוגוסט 2013 11:53 הוסף ע״י צליל

  רוטשילד אף אחד לא דיבר אליך אז שב בשקט.
  תתרכז במתמטיקה שלך.

  ברשימת האתרים ידידותיים שהדתלש מפרסם מופיע בין היתר האתר של עמותת חדו"ש שמטרתה היחידה היא להסית. חשוב להגדיש שהיא שפועלת מתרומות ולא מכספי משלם המיסים, אבל בעצם המטרה העיקרית שלה היא למלא עוד קצת כסף לכיסם של מנהליה.

  בשנת 2009 עמד היקף התרומות לעמותה על למעלה מ-300,000 ש"ח והיא הוציאה למעלה מ-700,000 ש"ח בפעילותה, מהם כ-657,000 ש"ח למשכורות לשלושת עובדיה.‏[9] בשנת 2010 גדל היקף ההכנסות מתרומות ועמד על כ-1.5 מיליון ש"ח, מהם הוקצו למעלה ממיליון ש"ח למשכורותיהם של רגב ואילן. התורם המרכזי שלה הוא סטנלי גולד.‏[10] בסוף שנת 2011 הודיעה הקרן החדשה לישראל כי תחל לתמוך בפעילות העמותה.‏

  לקוח מתוך ויקיפדיה האתר האהוב על הדתל"ש.

  חבל שאנשים מסויימים לא מנצלים את ממונם בכדי לתרום לחברה הישראלית אתה לא חושב כך מר רוטשילד הנכבד?

  קישורים נוספים שיכולים לעניין:

  http://www.themarker.com/career/1.1531466

  מאמר מעניין שיכול להסביר את העובדה איך דווקא מוסדות חרדיים נתפסים על חם ואילו עמותות חילוניות ממשיכות בשלן.
  מאמר זה מוקדש לרוטישלד המנופח

  http://cafe.themarker.com/post/2799093/

  עוד מאמר שמכניס לחרדים אך גם מככבים שם עמותות חילוניות מובהקות.

  http://www.haaretz.co.il/misc/1.1182476

  בקיצור מר אביר אני בטוח שאם אתה תשקיע את אותה אנרגיה שאתה מפנה לצורך רדיפת החרדים לבדק בית במגרש החילוני אתה תגלה דברים מכוערים. אולי הכנופיה שסובבת אותך מאמינה לך שאתה אובייקטיבי אבל כל בר דעת מבין שאתה טועה ומטעה.

 • קישור לתגובה רביעי, 31 יולי 2013 23:52 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  עדי:
  אבל ברור שנמרוד לא יביא לך אף דוגמה!
  הוא כתב שאף אחד לא יודע על זה ופירוש הדבר הוא שגם הוא לא יודע על זה וכל ההבדל בינו לבין בני האדם הוא בכך שהוא מוכן להשמיץ אחרים על סמך אי הידיעה שלו.

 • קישור לתגובה רביעי, 31 יולי 2013 15:25 הוסף ע״י עדי אביר

  נמרוד,

  לפני כשנתיים הקדשתי זמן רב ללימוד הנתונים ובדקתי, כמעט אחת לאחת, את כל העמותות שמקבלות תמיכה מאוצר המדינה. היו שם לא מעט עמותות שאינן קשורות לחרדים ולדתיים: אקי"ם, הועד למען החיל, האגודה לשמירת הטבע, עמותות לטיפול בכל מיני נפגעים ומחלות וכדומה. זה נכון שגם בועד למען החיל התגלו פעם תופעות חריגות אבל רוב העמותות מתנהלות בהגינות ובשקיפות.

  אם אתה יכול להוכיח ש'רק שאצל החילונים הכסף מתחלק למעט מאוד אנשים ואף לא יודע על זה.' אז אנא, הפנה אותי למקורותיך ואשמח לחשוף ולצלות גם את העמותות הכוזבות שאינן מנוהלות על ידי חרדים. כל מי שמנצל לרעה כספים ציבוריים הוא קרימינל ואין זה משנה אם הוא חרדי או חילוני, הבעייה היא שרוב הדוגמאות לשימוש לרעה באות מהצד החרדי.

  אנא ראה את הטבלאות שחושפות את הקף התופעה:

  'תמיכות האגף למוסדות תורניים ב-2010' בכתובת:

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=345:%D7%A2%D7%93%D7%99-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%A8-%D7%91%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%90%D7%AA%D7%A8&Itemid=134

  'שאר התמיכות במוסדות תורניים בתקציב 2010 וסיכומים' בכתובת:

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=346:%D7%A2%D7%93%D7%99-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%A8-%D7%91%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%90%D7%AA%D7%A8&Itemid=134

 • קישור לתגובה רביעי, 31 יולי 2013 13:03 הוסף ע״י נמרוד

  ישנם גם אין ספור דוגמאות דומות מעמותות חילוניות שמתוקצבות ע"י משרד האוצר.
  רק שאצל החילונים הכסף מתחלק למעט מאוד אנשים ואף לא יודע על זה.

התגובות האחרונות