Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 21 אפריל 2013 12:27

הרב קוק התנגד ללימודי חול

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
הרב קוק התנגד ללימודי חול: "אפילו לשעה ביום"
 
כיכר השבת, 16.3.13
 
 
אנשי הציונות הדתית ממשיכים להתנכר למורשת רבותיהם: לקראת מינויו של הרב שי פירון לתפקיד שר החינוך, ועקב הצהרות 'יש עתיד' לפיהם התנועה מעוניינת לחייב לימודי ליב"ה, בהם גם לימודי חול, מתפרסם מכתב ישן של הראי"ה (הרב אברהם יצחק הכהן) קוק זצוק"ל, מגדולי רבני הציונות הדתית בכל הזמנים, ממנו עולה, כי הוא נגד לימודי חול, אפילו במשך שעה אחת ביום.
 
באיגרת תרנ"ד של הרב הראשי לישראל דאז, הרב אברהם יצחק הכהן קוק, אותו הרב קוק שהרב חיים דרוקמן טוען כי ספריו מוחרמים על ידי החרדים, דווקא הוא, מביע התנגדות קשה ביותר, לקיומם של לימודי חול, ומשבח את מוסדות החינוך המלמדים רק לימודי קודש. באיגרת תשובה ששלח הרב קוק לידידו הגרי"מ (הגאון רבי יחיאל מיכל) טיקוצינסקי כותב הרב קוק: 'מעולם לא עלה על דעתי לצאת במעשה נגד גדרי הראשונים, ולעסוק ביסוד בתי ספר שיש בהם לימודי חול ושפות זרות'. המכתב החריף של הרב קוק, מגיע לאחר תמיהה שהפנה הגרי"מ טיקוצינסקי לאור תמיכה מרומזת של הרב קוק במוסדות 'תחכמוני'.
 
בהמשך מכתבו, מחריף הרב קוק את אמירותיו, ואומר כי הוא מתנגד למוסדות המלמדים לימודי חול גם אם הם נעשים על טהרת הקודש: 'אפילו על טהרת הקודש, ואפילו על ידי מורים טהורים ושלמים'. הרב קוק מסביר מדוע קרא שלא למחות נגד אנשי תחכמוני, ואומר כי עשה זאת רק משום שהמוסדות של תחכמוני הוקמו כדי 'להמעיט בתפלות'. כאן ממשיך הרב קוק במסר שבימינו אנו הופך לאקטואלי מתמיד: 'מובן הדבר שלא נחליף את מוסדותינו הקדושים, המיוחדים לקדושת התורה, במוסדותיהם המעורבים בטרכסיד של חול, ולא נייעץ שום אב שרק אפשר לנו לפעול עליו שיקדיש את בנו כליל קודש להתגדל בתורה בטהרתה, שיעתיק אותו ללימודי חול גם לשעה או לשעות ביום, בשחר טל ילדותו ביחוד'. (טרכסיד – סיד מעורב בחול לטיח)
 
בדבריו, בעצם מבהיר הרב קוק, כי הוא מתנגד לשליחת ילדים למוסדות המלמדים לימודי חול, גם אם זה נעשה על טהרת הקודש, ואפילו לשעה אחת ביום. נקודה נוספת שעולה מהדברים היא, שהתנגדותו של הרב קוק לקיום לימודי חול, מחריפה כשמדובר בגיל צעיר יותר של הילד.
 
ח"כ שי פירון, ראש ישיבה בעברו, ואיש מכובד בציונות הדתית, הצהיר טרם הבחירות על כוונתו לפתוח בפרויקט 'עשור החינוך', במסגרתו תשופץ מסגרת החינוך בישראל, כאשר בין היתר ייכפה על הציבור החרדי להחדיר לימודי ליב"ה המכילים גם לימודי חול לתלמודי התורה.כפי שעולה מהאיגרת, תכניתו של פירון, מנוגדת כליל למשנתו של גדול רבני הציונות הדתית הראי"ה קוק, שהביע התנגדות לעירוב לימודי קודש וחול.
 
שי פירון איננו לבד, חבר נוסף בסיעתו, גם הוא חובש כיפה, דורש לערב לימודי חול במוסדות התורה. בנאום שנשא ח"כ דב ליפמן מעל דוכן הכנסת ביום הלאומי למדע, הוא קרא להכניס לימודי מדעים להיכלי הישיבות: 'אני אשתמש ביום הלאומי למדע לקרוא לאחיי ואחיותיי החרדים לעבוד ביחד להחזיר את העטרה ליושנה ולחזק את התורה ואמונתנו באלוקים, בשמיעה לדרישת הרמב"ם ולהכניס לימוד מדעים לתוך הישיבות והסמינרים'. ליפמן, הביא נימוק לרעיון מרבותיו, בוגרי ישיבת 'סלבודקא': 'הראש ישיבה לימד אותי שהבורא עולם גילה את עצמו פעמיים. פעם אחד היה בהר סיני וזאת הסיבה שלומדים את התורה. אבל הוא גם גילה את עצמו בבריאת עולם – ולכן עלינו ללמוד את חכמת הבריאה - דהיינו מדעים'.
 
 
הציונות הדתית תמיד מצליחה להסתבך עם מורשתה. בניגוד לחרדים, אנשי הציונות הדתית אינם מרחיקים את צעיריהם מההשכלה החילונית ולכן הם כבר יודעים לזהות את הסיסמאות הנבובות של הדת ולהתחמק מהן בתירוצים מתירוצים שונים. המאמר בו אני מנתח את החוברת 'אבולוציה: תורת ההתפתחות' של הרב גיורא רדלר מדגים היטב את התופעה הזאת ועדות נוספת אנו מוצאים גם בכתבה הנוכחית. חובשי הכיפות הסרוגות מעריצים את הראי"ה קוק ובעקבות הוראותיו הם נלחמים בחירוף נפש על כל רגב מאדמות שכנינו אבל כשזה מגיע לחינוך ילדיהם הם יודעים היכן יש לשרטט את הקו וכיצד יש להתעלם מדבריו של המנהיג החשוך שפוסל לחלוטין את כל לימודי החול.
נקרא 17152 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות