Skip to content

1VSDAT

Open menu
שבת, 09 מרס 2013 22:35

אולי בכל זאת יש אלוהים

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
בג"ץ הורה: לא יקום מקווה באיזור חילוני
 
בחדרי חדרים, 24.2.13
 
 
 
לאחר שלוש שנות דיונים בערכאות משפטיות בג"ץ פסק נגד המועצה הדתית ברחובות והורה לבטל את התוכנית להקמת מקווה בשכונה בעלת אופי חילוני מובהק. הפרשה החלה ביולי 2010 לאחר שהגורמים המתאימים אישרו להקים מקווה בשדרות ח"ן. חלק מתושבי האזור ערערו נגד ההחלטה בטענה שהקמת המקווה נוגדת תכנית קודמת שייעדה את הקרקע לבניית מועדון או גן ילדים. בית המשפט המחוזי-מרכז קיבל את תביעתם של התושבים והורה על ביטול הקמת מקווה. המועצה הדתית החליטה לא לוותר וערערה בבית המשפט העליון על ההחלטה. לטענת המועצה, המקווה אמור היה לקום על מגרש עזוב הממוקם סמוך לבית כנסת ויש הצדקה לקיומו.
 
רבה הראשי של רחובות, הרב שמחה הכהן קוק, טען בבית המשפט שהמקווה הוא 'צורך חיוני דחוף' וחשוב מאוד לנשים המתגוררות באזור ומבקשות את הקמתו. תושבי האזור טענו כנגדו שהאזור הוא בעל אופי חילוני, וטענות המועצה הדתית לא משקפות את המציאות. לאחר תהליך משפטי ארוך, השאיר בית המשפט העליון את החלטת המחוזי על כנה והעירייה נאלצה לבטל את התכנית להקמת המקווה.
 
בידיעה קטנה זאת גולמו כל העוולות של ההתפשטות החרדית: המועצה הדתית-חרדית ברחובות חמדה מגרש בשכונה חילונית וניסתה להשתלט עליו בידיעה ששטח משוחרר לא יוחזר והוא יועבר לעמותה חרדית שכבר תדע להפיק ממנו את המרב. רבים מהפוליטיקאים הרחובותיים, כל אחד משיקוליו, החליטו לסייע לתהליך ההתחרדות (שהרי ללא אישור של ועדות הבנייה למיניהן לא ניתן לשנות יעודים של קרקעות) והעגלה החלה לנוע בדרכה להשתלט על רכוש נוסף, לגזול מהתושבים עוד שטח שיכול לשמש לצרכיהם הלגיטימיים ולכפות על האוכלוסייה החילונית מוסדות חרדיים לא-נחוצים ולא-רצויים. למרבה המזל, תושביה החילוניים של השכונה לא הרימו ידיים והם פנו לערכאות שפסלו את המהלך החרדי והשיבו את השפיות לשכונה תמימה שלפני בא החרדים לא רצתה להזיק לאיש.
 
על כולנו ללמוד מתושבי רחובות ולפעול בדרכם כל אימת שהחרדים ינסו לכסות בצלם שטחים ציבוריים בשכונות בעלות אופי חילוני. לאור פסיקת הבג"ץ עלינו גם לשקול את האפשרות שאולי בכל זאת יש איזה שהוא אל ששומר עלינו ודואג להשליט את הצדק וההיגיון במדינה שכמעט הפכה להיות מדינת כל רבניה.
נקרא 19475 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

4 תגובות

 • קישור לתגובה חמישי, 14 מרס 2013 23:15 הוסף ע״י עדי אביר

  רזי,

  בשכונה שלי יש 'גרעין תורני' של חובשי כיפות סרוגות שגם הוא עוסק במיסיונריות, היינו בציד נפשות של נערים חילוניים. בהנחה שאתה וחבריך אינם כאלו לי אישית לא תהייה בעיה אם תקבלו שירותי דת בשכונה חילונית ובתנאי שמדובר בהקצאה פרופוציונית של משאבים, כלומר, המקוואות שלכם אינם יכולים לבא על חשבון מועדוני נוער חילוניים אם הם מהווים את הרוב בשכונה - בדיוק כשם שצרכים חילוניים אינם זוכים להקצאות גדולות מידי בשכונות שרוב תושביהם הם דתיים, שלא לדבר על שכונות חרדיות.

  זאת אינה הבעיה המרכזית. הבעייה הגדולה היא שיטת הקצאת הנכסים והקרקעות הנהוגה בישובים בהם שלט הממסד החרדי. במקומות הללו הנכסים נסמרו לניהולן/אחזקתן של עמותות שמהר מאד החלו להתייחס לנכס כאילו הוא שייך להם. בהרבה מאד מקרים כל מיני חוזים (שממילא נחתמו על ידי גורמים חרדיים בשלטון המקומי), פרוטוקולים ורישומים פשוט 'הולכים לאיבוד' ובמוקדם או במאוחר זכויות הציבור בנכס נשכחות והעמותות החרדיות עושות בו כל שעולה על רוחם.

  אם החרדים חושבים שאני סתם משמיץ אותם אשמח לבא ולבדוק את רישומיהם וספריהם. אני אהיה הראשון שאתנצל אם יסתבר שאני טועה והם מקפידים לנהוג על פי החוזים המקוריים עליהם הם חתמו. כיוון שברור לי שהזמנה כזאת לעולם לא תגיע, אני אמתין בסבלנות עד שהממשלה תעשה סדר בנושא ותחזיר לעצמה את השליטה על הנכסים שאבדו לה כבר מזמן.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 14 מרס 2013 22:17 הוסף ע״י רזי

  עדי,

  לא מבין למה אתה מגיב בכזו צורה.

  אני, כדתי לאומי שגר בעבר בשכונה הזו, באמת הייתי שמח לו היה מוקם בה מקווה (שאגב, השטח שהוקצה לו צמוד לבית כנסת דתי לאומי). אין לי מושג מי דחף להקמת המקווה, והאם היו אלה פוליטיקאים חרדים או לא. מה שבטוח, שהחבר'ה החילונים בשכונה ירו לכל הכיוונים מרוב היסטריה, ולא אכפת להם גם לפגוע בציבור הדתי לאומי. מסתבר שמבחינתכם אנחנו אותו חרא.

 • קישור לתגובה חמישי, 14 מרס 2013 16:28 הוסף ע״י עדי אביר

  רזי,

  הבנתי, הפוליטיקאים החרדים של רחובות בעצם רק נלחמו בעד הצרכים של הציבור הדתי-לאומי והחילונים פשוט הצליחו להוליך שולל את בג"צ. כעת הכל באמת הרבה יותר ברור. תודה לך.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 14 מרס 2013 13:45 הוסף ע״י רזי

  בתור תושב השכונה לשעבר (וטוב שכך), אני חושב שההצגה פה שקרית.
  א. מקווה אינו צורך חרדי בלבד. דתיים לאומיים משתמשים במקוואות לא פחות מחרדים (ביחס למקוואות נשים. אצל גברים יש הבדל גדול מאד).מסתבר שישנה בורות גדולה מאד אצל חילונים ביחס לאחיהם הדתיים והחרדים.
  ב. השכונה אמנם חילונית, אבל יש בה לא מעט דתיים לאומיים. האם להם לא מגיעים שרותי דת? המקוואות הקרובים ביותר נמצאים בצד השני של רחובות.
  ג. בתקפה שהתחיל המאבק, עוד הייתי מחובר לאיזושהי תפוצת מייל פנימית של חלק מאני המאבק. צורות הניסוח שם היו מעוררות חלחלה.

התגובות האחרונות