Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 24 פברואר 2013 22:44

ליצמן ושטר מאתיים השקלים

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
מדוע שלף יעקב ליצמן במהלך המו"מ שטר של 200 ש"ח?
 
 
בחדרי חרדים 22.2.13
 
 
 
ליצמן הוא חכמולוג ידוע ולכן באחת מפגישות המשא ומתן לקראת הרכבת הממשלה הוא הציג לצוות הליכוד שטר של 200 ₪ ועליו, לטענתו, המתווה של הנשיא זלמן שז"ר לנשיאה בנטל ממנו משתמע ש'כולם יחד צריכים לשאת בעול לימוד תורה'.
 
מסתבר שעל שטרי הכסף מופיעים בכתב כמעט מיקרוסקופי ציטוטים מדבריהם של האישים שתמונתם מקשטת את השטר ובמקרה של שז"ר, שתמונתו מופיעה על השטר של 200 ₪, מופיעים הדברים הבאים:
 
והלא עניין לנו עם האומה העברית, האומה שידעה את החוק של 'ושננתם לבניך' עוד מראשית עלייתה על הבמה ההיסטורית. ואומה זו הן ידעה גם בשנות האפלה שלה לשמור על נכס זה של לימוד חובה לכל ילדיה, ועוד בימי רבי שמעון בן שטח, בשעת התכנסותה מן הגולה חזרה לארץ ישראל, ידעה להושיב מלמדי תינוקות בכל עיר ובכל כפר, בכל גליל ובכל מדינה, וקבעה שכל עיר שאין בה מלמד תינוקות אין דינה כדין עיר.
 
ואף בחשכת מזוריה ובכל קהילותיה, ידעה להטיל על כל קהילה להכניס לקרבה מלמדי תינוקות על חשבון כל יושביה. עשיר ורש, בין עקר ובין מרובה ילדים, רווק ולא רווק – כולם יחד צריכים לשאת בעול לימוד תורה.
 
חמוד מאד. לא ידעתי שלציטטה מקרית, עליה כל החרדים מיהרו להסתער כמוצאי שלל רב, יש משמעות כה חשובה, במיוחד לאור העובדה ששז"ר התכוון כנראה לצורך בחינוך והשכלה בכלל ולאו דווקא ללימודים בישיבה שניתנים בסיטונות לכל אלו שחפצים להשתמט משירות צבאי. שז"ר היה ציוני שדגל בערכים דמוקרטיים ועזר לנסח את מגילת העצמאות של מדינת ישראל וסביר מאד להניח שרוב אלו שחבר הכנסת ליצמן מייצג בזים לדעותיו ולכל מה שהוא מייצג. לי אישית אין כל ספק שאם החרדים היו מכירים את השקפת עולמו של שז"ר הם היו מפתחים כלפיו את אותה העויינות שהם פיתחו כלפי בן גוריון וכל שאר אבות הציונות. אין לי גם כל ספק שאם הם היו יודעים מה כתוב בכתב מיקרוסקופי על שאר השטרות הם לא היו ממהרים לעשות צחוק מעצמם ולחשוף את עצמם להשוואה הבלתי נמנעת.
 
לשם דוגמה, על השטר בכרך 20 שקל הנושא את תמונתו של משה שרת כתובות מילים שכל חרדי שמכבד את עצמו יצטרך לפסול על הסף:
 
מגן-דוד זה אשר נשאנו עמנו באלפי שנות הגלות, הפיזור והייסורים; מגן-דוד זה אשר היה לנו לנס בכל בדודינו; מגן-דוד זה אשר נהפך בידי עושקים לאות קלון; דגל תכלת-לבן זה אשר נישא בידינו בכל חבלי ההאחזות בארצנו, ארץ ישראל; אשר ליווה את חלוצינו בצאתם לחרוש לראשונה אדמת-שממה; אשר הונף ברמה בידי לוחמינו לחירות בשדה הקרב במלחמת העולם האחרונה; אשר נפרש מעל חומות גטו וארשה במרד הנואש. דגל זה אליו נזעקו כל כוחות העם היהודי שנאבקו על גאולתו בארץ אבות - מבטא היום הזה את קיומיותנו השלמה בהיותו מתנופף בגאון כדגל החמישים ותשעה במעגל הגדול הזה, המסמל את אחדותה ואת מיטב שאיפותיה של האנושות כולה.
 
גם השטר בערך 100 ₪, הנושא את תמונתו של יצחק בן צבי, התכבד במילים שהפכו לצנינים בעיני החרדים שהיום כבר עושים כל שלאל ידם בכדי לבטלם ולהשכיחם:
 
אני מאמין בעתידו של העם היושב בציון כעם עובד, על יסודות דמוקרטיים, ברוח חזון נביאינו, נביאי האמת; ומאמין אנוכי שרק כוח אחד מגובש ומלוכד, יוצר ופורה, יהיה מסוגל ומוכשר למלא את יעודה ההיסטורי הנעלה של אומה זו. רק כוח כזה יצליח לדחות כל אויב ומתנקש, למלא את דבר הנביא 'כל כלי יוצר עליך לא יצלח'.
 
כשליצמן וחבריו ינופפו בגאווה בשטרות של 20 ו-100 ₪ גם אני אשמח להתייחס ברצינות לכתוב על השטר של 200 השקלים החדשים. עד אז אני ממליץ לכל ידידי החרדים לחפש לעצמם גימיק שלא יחשוף את קלונם קבל עם ועדה.
נקרא 22485 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות