Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 29 ינואר 2013 22:16

הקנאות העיוורת שסותרת את עצמה

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
הרב אבינר נגד פשרות במערך הגיור: אנחנו לא מסיונרים
 
כיכר השבת, 27.1.13
 
 
 
 
הארכי-שמרן, הרב שלמה אבינר, אחד ממנהיגי הציונות הדתית, נחרד מדרישת אנשי 'הבית היהודי' לשליטה במערך הגיור ובמאמר שהוא פרסם בעלון 'באהבה ובאמונה' הוא כותב:
 
יש לנהוג בגיור היום כפי שנהגנו לאורך כל הדורות, בכל הדורות היו לנו קשיים בעניין זה ועמדנו בהם. התורה היא נצחית, ההלכה אינה משתנה. אין להתאים את ההלכה למציאות, אלא להיאבק כדי להתאים את המציאות להלכה, ובמיוחד בנושא של גיור, שאינו פרט קטן בתורה אלא מיסודי היסודות, כלומר מיהו יהודי.
 
מתוך הבנה עמוקה בסתרי היהדות ובנפלאות תורת הביולוגיה הוא ממשיך וכותב:
 
נכון שיש תשובות של גדולי ישראל, שלפעמים, בדיעבד, על מקרים שהגר אינו מקיים כל המצוות ויש על זה הרבה שיטות ופרטים, אבל כל זה בדיעבד, כל זה במקרים יוצאי דופן, בודדים, חריגים. 
 
כאשר אנו דנים לכתחילה, אי אפשר להכניס בסיטונאות מאות אלפי גויים בתוך עם ישראל. זה יהיה חורבן עם ישראל. ועל כגון זה נאמר: 'קשים גרים לישראל כספחת' כלומר דבר חיצוני שנדבק באומה, או 'רעה אחר רעה תבוא למקבלי גרים', כאשר חוזרים לסורם בעת משבר, וקל וחומר כאשר ידוע מראש שלא יקיימו מצוות. יש אפילו מחקריD.N.A.רבים המוכיחים שנשארנו אנחנו, ולא היו גיורים המוניים. גיור זה עניין של פרט, שבאמת רוצה להצטרף מכל הלב, כגון רות, שהכתוב מעיד עליה שהתאמצה, וכן נעמה או ציפורה אשת משה רבנו.
 
איננו מסיונרים, איננו מגיירים גם צדיקי אומות העולם וחסידי אומות העולם. כאשר אנו מגיירים אדם שלא יקיים מצוות, איננו עושים לו טובה גדולה, כי קודם היה פטור ממצוות, והיה לו חלק לעולם הבא, ועתה הוא יהודי החייב במצוות ואם לא יקיים אותן, אין לו חלק לעולם הבא, כפי שכותב מרן הרב קוק.
 
בדברים אלו אני מוצא חידוש גדול כי עד היום לא ידעתי שרות התאמצה להתגייר וגם מאמציהם של נעמה וציפורה אינם ממש זכורים לי. למעשה, ככל הידוע לי, נעמה, אחותו של תובל קין, חייה אלפי שנים לפני פרוץ היהדות ולכן עלי להסיק שהרב התכוון לנעמה העמונית, אחת ממאות נשותיו של שלמה, שמן הסתם נמנתה עם הנשים הנוכריות עליהן נאמר 'וַיְהִי לְעֵת זִקְנַת שְׁלֹמֹה נָשָׁיו הִטּוּ אֶת לְבָבוֹ אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים וְלֹא הָיָה לְבָבוֹ שָׁלֵם עִם יְהֹוָה אֱלֹהָיו כִּלְבַב דָּוִיד אָבִיו' (מלכים א' יא:ד). שאלת המאמצים של הנשים הללו אינה הנושא העיקרי, כמובן, אבל האזכור המיותר של רות, ציפורה ונעמה רק מלמד על טיב ה'עובדות' שמעצבות את דעותיו ומסקנותיו של הרב אבינר.[א]
 
למרות ההערצה שרבים רוחשים לקנאי שרוצה לשמור על טהרת הגזע על חשבונם של נערים ונערות שמר גורלם המיט עליהם סבתות שאינן יכולות להתגאות במוצא יהודי טהור, אני לא יכול שלא לחוש בוז לאדם שאינו מתבייש להעמיד את פרשנויותיו החשוכות מעל לחוסנו וטובתו של עם ישראל. רבים מהצעירים שהרב החליט לאמלל נולדו בארץ ישראל ושרתו בצבאו של עם ישראל אבל במקום לקבלם בזרועות פתוחות הרב אבינר בוחר להיתלות בפרשנויות של רבני עבר חשוכים ולהטיל את כובד משקלו נגד כל פתרון סביר שיאפשר לצעירים הללו להצטרף באופן רשמי ומכובד לעם עימו  הם רוצים לקשור את גורלם.
 
זכות הקיום של הגילדה הרבנית נגזרת מהקביעה חסרת הבסיס שרק הרבנים מסוגלים לפצח את הרמזים שנשתלו בתורה, ובאמצעותם להתאים את ההלכה הנצחית לתנאים המשתנים של הזמן והמקום. מסתבר שהמיתוס הזה לא מפריע לרב אבינר לקבוע ש'אין להתאים את ההלכה למציאות, אלא להיאבק כדי להתאים את המציאות להלכה'. משמעות הדבר היא שהשקפת עולמם החשוכה של רבנים קדומים, שמעולם לא הטילו את צילם על אדמת ארץ ישראל, תמיד תכפה על הרב אבינר התייחסות נוקשה ובלתי מתפשרת לכל שאלה שאי פעם תעלה על הפרק, וזאת למרות העובדה שהרבנים הקדומים הללו מעולם לא העלו על דעתם את האפשרות שעם ישראל יהיה ריבון על אדמתו ויקלוט לתוכו רבבות עולים שלא כולם, מה נעשה, עומדים בכל דרישות הסף של ההלכה היהודית.
 
אני הייתי מקבל בסלחנות את התנשאותו של הרב אבינר אם הוא היה מסתפק בהחלת דברי ההבל הללו על הפלג שבוחר להתחשב בדעותיו אבל הרב מרשה לעצמו לכסות בחשיכה את כולנו:
 
לא חילוניים יקבעו מיהו יהודי ולא מסורתיים, לא רפורמים ולא קונסרבטיבים, לא מדינת כל אזרחיה, אלא ריבונו של עולם.
 
הרב אבינר, בנוהג רבני ידוע, מטשטש את ההבדלים בין 'עם ישראל' לבין ה'דת היהודית' וקובע שרק מזוקנים כמוהו יקבעו 'מיהו יהודי' וכנגזרת מכך גם מי רשאי להשתייך לעם ישראל ומי לא. חדשות רעות לי לרב אבינר: איש לו מינה אותך, ידידי, לשמור על טהרתו של עם ישראל ולרשימת כל אלה שלא יקבעו 'מיהו יהודי' עליך לצרף גם את עצמך ואת כל שאר בעלי היומרות שחושבים שעל כולנו לנהוג על פי הפרשנויות המגמתיות שהם מעניקים לפרשנויות ההזויות של קודמיהם. עם ישראל אינו שייך לך, הרב אבינר, או לשאר ידידך המזוקנים ולא אתם תקבעו מי רשאי להשתייך לעם הזה ומי לא. תציבו אילו חסמי כניסה שאתם רק רוצים בפני אלו שרוצים להצטרף לפלגים ולזרמים הקטנים שלכם אבל את הזכות להירשם כיהודים יעניקו בסופו של דבר רק נבחרי 'מדינת כל אזרחיה' וכולי תקווה שבבא היום הם עוד יזמינו אותך ואת חבריך לפרוש מעם ישראל אם הרכבו אינו מוצא חן בעיניכם.
 
עם זאת, נראה שהרב אבינר עצמו הצביע על מוצא מכובד מהסבך בעת שהוא קבע שרק ריבונו של עולם יחליט 'מיהו יהודי'. אני בהחלט מקבל את הנוסחה הזאת ומציע להתעלם מכל הפרשנויות האפלות של הרבנים שמנסים להשתרר עלינו, להקל על גיורם של אלו שרוצים להצטרף לעם הזה ולהשאיר את זכות הווטו בידיו המנוסות של 'ריבונו של עולם'. אם גם הוא חושב ש'קשים גרים לישראל כספחת' או 'רעה אחר רעה תבוא למקבלי גרים' הוא כבר יידע לפתור את הבעיה גם ללא עזרתם של המזוקנים שמינו את עצמם כדובריו אם לא כחברי מועצת המנהלים שלו.
 


[א]             
מגילת רות נכתבה כנראה לאחר שיבת ציון כמענה לתביעתו של עזרא לגירוש נשים נוכריות ואף חוקר רציני אינו מאמין שהסיפור משחזר אירועים שקרו לאנשים אמיתיים אי אז בתקופת השופטים. גם על היות ציפורה דמות היסטורית של ממש לא הייתי מהמר ובכל מקרה, התורה אינה מתייחסת כלל למאמץ כלשהו שהיא עשתה בדרך לגיורה ואפילו לא לעובדה שהיא אכן התגיירה. על נעמה בכלל מגוחך לדבר ואיש אינו יודע עליה דבר זולת זה שהיא הייתה אמו של רחבעם. ייתכן מאד שניתן למצוא בארון הספרים היהודי אגדה או מדרש שמלמדים על המאמצים שרות, ציפורה ונעמה השקיעו בדרכן להשתייך לעם היהודי אבל אוי לנו אם אנו מוצאים את עצמנו מקבלים החלטות גורליות שמסתמכות על לא יותר מאשר דמיונם הקודח של בעלי האגדות הקדומים.  
נקרא 21263 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות