Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 10 ינואר 2013 16:20

סוף סוף הזדמנות להזדהות לחלוטין עם דברי קודש

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
"רוצים לעקור את הישיבות - צריך לברוח לרוסיה ולארה"ב"
 
בחדרי חרדים, 9.1.13
 
 
 
החרדה האמיתית של הגאון רבי משולם דוד סולובייצ'יק, ראש ישיבת 'בריסק' הביאה לו השבוע הרהורים נוגים: ''המצב מחמיר ומחמיר, רוצים לעקור את הישיבות, אולי צריך לחזור לרוסלנד או לאמריקה', הוא אמר לתלמידיו בשיחה שנשא בפני הבחורים על גזירת הגיוס.
 
בשיחתו הוא גם הכה על חטא ואמר:
 
בריחתנו לא הייתה משום גשמיות. אלא כי ברוסלנד היו מוכרחים לשלוח את הילדים לבתי הספר, ולא היו מאפשרים ללמוד תורה, ומשום כן ברחנו והכנסנו עצמנו לסכנה גשמית ממש!
 
וזאת משום:
 
לכאורה כהיום גם כן המצב כך. הם רוצים לסגור את הישיבות, גזירה של גיוס - משמעותו שאין יותר ישיבות.
 
המסקנה, לפחות מבחינתו, היא די ברורה:
 
ומי יודע אם הבריחה לעת כזאת אינה מהוה אף הצלה גשמית עבורנו. איראן מאיימת בפצצות, הנשיא של מצרים אמר שבעוד כמה שנים לא יהיה עוד מדינת ישראל! הישיבות הקדושות צריכות לברוח בחזרה לרוסלנד! אין זה צחוק! או לכל הפחות לחזור לאמריקה. הדברים רחוקים מצחוק! אויס ישיבות!!! אויס ישיבות!!!
 
בראשונה התחילו עם בתי התלמודי תורה עם 'תוכנית הליבה', ולדעתי רצו בכך לעקור את התלמודי תורה! ועכשיו רוצים לעקור את הישיבות! והמצב מחמיר יותר ויותר. צריכים לחשוב מאוד ברצינות אודות הבריחה מכאן, ומי יודע אם אין זו לטובה גם להצלה בגשמיות עבורינו... כזו צרה!!!
 
איך אפשר שלא להסכים עם גאון שכמותו? אני משוכנע ששם יקבלו אותם בזרועות פתוחות ויעניקו להם את כל ההטבות בהם אנחנו הרגלנו אותם, שהרי רוסלנד ידועה בגישתה הסובלנית לטפילים ואמריקה ללא ספק תעצום את עיניה בהנאה כשתראה את רבבות שונאי העבודה שבאים בשעריה.
 
אף שבריחה המונית של כל הישיבות לרוסלנד או לכל הפחות לאמריקה תעציב אותנו מאד, אנחנו כנראה נתגבר על המשבר ונתנחם בנס האלוהי שהציל אותנו כמעט ברגע האחרון, לפחות בגשמיות אם לא הרבה יותר מכך.
נקרא 19425 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

3 תגובות

 • קישור לתגובה ראשון, 13 ינואר 2013 09:03 הוסף ע״י עדו

  ההקבלה לא מלאה כמובן. אבל אם נוריד את עניין הגיוס, במה שונה תחמיד ישיבה בישראל מתלמיד ישיבה בברוקלין? למה האחד תלוי בעטיני המדינה (הכופרת) והשני מסתדר איכשהו לבד?

 • קישור לתגובה שבת, 12 ינואר 2013 23:17 הוסף ע״י עלמה

  עדו,
  עקרונית, בצבא ארה"ב, השירות הוא על בסיס התנדבותי. בישראל יש גיוס חובה. אז לא הבנתי את ההקבלה.

 • קישור לתגובה שבת, 12 ינואר 2013 12:59 הוסף ע״י עדו

  הנקודה היא אחרת. הרי ישנם חרדים בניו יורק, למעשה המרכז הגדול של חב"ד הוא בברוקלין (משם הם מטיפים לי על אהבת ארץ ישראל). והם מתקיימים איכשהו. ממשלת ארה"ב איננה משלמת לחרדים שם בשביל ללמוד תורה כפי שאף מדינה במשך אלפיים שנות הגלות לא הוציאה אגורה שחוקה בשביל יושבי בתי המדרש ואף על פי כן אלו התקיימו כל השנים (עובדה שהדתיים מנפנפים בה בגאווה). המסקנה - אין שום סיבה שמדינת ישראל תממן את לימוד התורה. אם תלמוד התורה הגיע לשיא גדולתו בגולה תחת שלטון של גויים שבמקרה הטוב היו שווי נפש ובמקרה הפחות טוב עוינים ממש מדוע זה דווקא פה במדינת ישראל הם לא מסוגלים להתקיים בלי התקציבים של המדינה שבה הם חיים? יש לא מעט אנשים שטוענים שיש לפטור את החרדים לגמרי משירות צבאי. ברגע שהעניין הזה יוסר מהפרק יאבדו הרבנים את שליטתם בתלמידים ולא יהיה להם יותר שוט לאיים עליהם ומצבם יהיה כמו באמריקה - מצד אחד הם אינם מתגייסים לצבא ארה"ב ומצד שני אינם מקבלים דולר אחד מהמדינה בשביל ללמוד תורה.

התגובות האחרונות