Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 29 אוקטובר 2013 22:42

היגיון מת (עדו)

דרג מאמר זה
(1 מדרג)

"אנחנו בסך הכול המדינה ה-51 של ארה"ב ואף אחד לא יכול להבטיח לנו במציאות המזרח התיכונית שיבוא יום והנשיא האמריקאי הנבחר יחליט שסופנו יהיה כמו זה של חוסני מובארק.
ולכן עדו, אתה סומך על החילונים ועל אומות העולם או אולי על איפא"ק ואני סומך על אבינו שבשמיים"

זהו ציטוט מדבריו של המגיב 'אורן'  באתר הזה. ההיגיון שלו נראה מאד פשוט וברור: האם אפשר לסמוך על כך שטנקים, מטוסים ותותחים תמיד יושיעו אותנו? האם לא קרסו כבר מעצמות גדולות מישראל שנחשבו בלתי מנוצחות? האם לא ספגנו מהלומה כואבת מאד במלחמת יום כיפור שהוכיחה שצבאנו איננו כל יכול ושבלי הסיוע האמריקאי אנחנו אבודים מול עמי ערב?

נו, אם ככה באמת לא כדאי יותר מדי לסמוך על צה"ל ולא על חוסנה של החברה האזרחית בישראל. האם לא ברור שעדיף לסמוך על בורא העולם הנצחי ולא על משענת זמנית כמו צבא חזק או סיוע של מעצמה ידידותית ?

ההיגיון הזה עובד גם בתחומים אחרים: האם רופאים לא טועים מדי פעם ? האם הרפואה המודרנית נותנת תשובות לכל? עדיף להתפלל לישועת השם שהוא הרי גדול וחכם יותר מכל רופא וכמובן שלעולם איננו טועה.

  תשאלו מדען רציני והוא יודה בפניכם שהרבה מאד מחקרים מדעיים שנערכים היום פשוט מיותרים, מישהו כבר חקר ובדק את אותו נושא בצידו השני של העולם, אבל האוניברסיטה צריכה תקציבים ולכן יבצעו שוב את אותו מחקר ויגיעו לאותן מסקנות פחות או יותר למרות שזה מיותר. האם מדענים לא טועים לפעמים? אפשר לסמוך על כל מילה שלהם רק בגלל שיש להם חלוק לבן?  האם לא ברור שמה שכתוב בתורה הקדושה הגיע ישירות מפי הגבורה ולכן חייב להיות נכון?

האמת? יש כשלים מובנים הן במדע המודרני והן ברפואה המודרנית. אני גם יכול למצוא בקלות כמה כותבי טורים חילוניים שמתחרים דרך קבע בהשמצות על מערכת הביטחון הישראלית. אני אעשה עכשיו קיצור דרך  ואקח את ההיגיון של אלון לקיצוניות הגבוהה ביותר – עדיף להתאבד.

כן להתאבד. הרי זה מאד הגיוני :  החיים שלנו כאלה נפלאים? אין בהם אכזבות? כאבים? כישלונות? סבל? בוודאי שיש. לעומת זאת אם נתאבד אז בוודאי נגיע לעולם מופלא של עונג בל ישואר.

'רק רגע' יזדעק בוודאי אלון או דתי אחר שכמותו, 'התורה אוסרת על התאבדות ומי שעושה זאת לא יגיע לגן עדן'.

לא הבנתם, לא התכוונתי לגן העדן של הדתיים. מדובר על העולם הבא שאני המצאתי לעצמי הרגע. מה יש? אני החלטתי לעצמי  מה קורה לנו אחרי המוות. אבל,  כדי שלא תשימו לב לכך שהמצאתי את הטענה הזאת ממוחי הקודח אני מיד עובר להשמיץ את החיים – קשים, מלאי אכזבות וסבל  וכך אני ממשיך עוד ועוד כדי שאף אחד לא יעצור וישאל – אבל מנין לך שכאשר מתאבדים באמת מגיעים לאותו גן עדן שתיארת?

בעולמנו הזה אין לנו שום דבר חוץ מהחיים האלו. אין לנו שום מדע אחר חוץ מהמדע שיש ואין לנו רפואה טובה יותר מהרפואה המודרנית. אלו עובדות חד משמעיות שמגובות בהררים של הוכחות היסטוריות. ראו את האנושות בתקופה שבה המדע היה נחשל וכבול בדעות קדומות וראו את שפע ההמצאות והתגליות שיש לנו היום. אפשר להתווכח שנים האם טוב או רע שגילו את האנרגיה האטומית אבל איש לא יתווכח על כך שהיא פועלת ועוד איך. אפשר לפרט את כשליה של הרפואה המודרנית אבל אוכלוסיית העולם יותר ממכפילה את עצמה בדורות האחרונים בגלל אותה רפואה ובתי החולים המודרניים מלאים עד אפס מקום ומחלות שבעבר קטלו אנשים בהמונים היום ניתנות לריפוי בקלות או אפילו הוכחדו לגמרי.

כן, כמו כל מילואימניק גם אני יכול לשבת ולתת לכם הרצאה ארוכה על מה שלא בסדר בצה"ל שלנו ועל חוויות קשות שלי מהשירות. זה לא משנה את העובדה שמאז שהצבא המושמץ הזה קם יהודים לא הולכים יותר כצאן לטבח ואילו לפני שהיה לנו צבא היינו שק האגרוף של כל מי שחיפש לו קורבן.

לא סתם נתתי את הדוגמה של התאבדות. אני בכל הרצינות חושב שהשקפת עולם כמו זו שמביעים אנשים דתיים היא השקפה מתה. היא השקפה של ויתור, של כניעה. של אנשים שקשה להם עם מורכבות וחוסר הוודאות של החיים והם בורחים מהם אל פנטזיה או שכמו חולי טורדנות כפייתית הם ממציאים לעצמם טקסים שונים כדי לברוח מאי הנחת שהחיים מעוררים בהם. כן הצבא שלנו לא מושלם, הרפואה לא מושלמת והמדע לא מושלם וגם לא החיים. תתמודדו עם זה דתיים יקרים ותפסיקו לברוח לאיזו שלמות שהמצאתם לעצמכם למרות שזה הרבה יותר מפתה. 

 

עדו

נקרא 1874 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

7 תגובות

 • קישור לתגובה שני, 18 נובמבר 2013 12:22 הוסף ע״י שי ב

  שלום לכולם,

  אני יודע שאני עצבנתי הרבה משתמשים כאן באתר!
  אני מצטער על דרכי ומבטיח לא להעלות לאתר תגובות פוגעניות.

  אני מבקש סליחה מכל מי שפגעתי בו \העלבתי אותו במיוחד ממיכאל רוטשילד ומעדו.

  סליחה!

  אם תקבלו את דברי, אשמח ואם לא זו זכותכם המלאה

  מרגע זה אני מנמיך פרופיל ובעזרת ה' בלי נדר יותר לא אכנס יותר לאתר אחד נגד הדת.

  סליחה מכולם

  שי,

 • קישור לתגובה חמישי, 14 נובמבר 2013 15:10 הוסף ע״י עדו

  אגב, נזכרתי לפתע שבאותה רכבת של יהודים שקסטנר כן הספיק להציל היה גם הרב'ה מסאטמר. מעניין שעל זה אין לאף אחד תלונות. מה שלא הבנתי הוא מה בדיוק אשם הישוב היהודי בכך שהבריטים לא היו מוכנים לתת משאיות תמורת יהודים?
  אני כן יודע על רבי אחד שנשאר עם צאן מרעיתו וגם שרד את השואה אבל הוא היה רבה הרפורמי של גרמניה ולא חרדי.
  בכל אופן, מה ששכחתי לשאול בתגובה הקודמת שלי הוא מה עניין התגובה שלך - אדוני החרדי - למאמר שלי? תבין שלהיות 'טרול' אינטרנט מצוי איננו בהכרח להגיד דברים שגויים או מתלהמים, מספיק שאתה מעלה דברים שאינם ממין העניין כדי להתחמק מהנקודה. הטענה שלי היא פשוטה אמונה שמתעלמת מהמציאות היא אמונה מתה, החיים אינם בהכרח יפים, צודקים או מלאי אושר והכי נוח לברוח מהם לפנטזיה. (זה בסדר, גם חילוני שיושב כל היום מול הטלויזיה עושה את זה במובן מסויים, לא טענתי שרק דתיים נוהגים כך). להפנות עורף להישגי המדע, הרפואה או להישגי צה"ל ולהסתמך על אבא נסתר שבשמיים זו בריחה מהחיים. יש לך תשובה עניינית לטענה שלי?

 • קישור לתגובה חמישי, 14 נובמבר 2013 14:58 הוסף ע״י עדו

  מיכאל הר סגור ז"ל טוען שסבו היה חסיד גור והיה לו סרטיפיקט ציוני. הוא ניגש אל הרבי ושאל אותו אם לנצל את הסרטיפיקט ולעלות לישראל והרבי קרע את המסמך ואמר לו שלא יעז לקחת כלום מהציונים הארורים. אותו סב נספה בשואה והרבי מגור עלה לארץ.
  שקר? טוב מיכאל הרסגור כבר מת ואי אפשר לשאול אותו אבל אפשר לברר את העובדות. אם באמת כל הרבנים קראו לעלות לארץ, למה לעזאזל החסידים שלהם נשארו שם?
  מה שידוע לי בוודאות הוא שהרבי מבעלז הבטיח לחסידיו ש'אך טוב יהיה להם' אם ישארו בהונגריה. כלומר הוא אשם גם בנבואת שקר בנוסף לכל.

 • קישור לתגובה חמישי, 14 נובמבר 2013 14:32 הוסף ע״י עדי אביר

  ידידי החרדי,

  הישוב בארץ החל לחשוש מהפלישה של רומל באביב 1942 והסכנה חלפה בסוף הסתו של אותה השנה. ב-1942 ממילא לא הייתה שום אפשרות ריאלית לעלות לארץ ישראל אבל עד לפרוץ מלחמת העולם השנייה, כשעוד ניתן היה לעזוב את מזרח אירופה, הרבנים החרדים פשוט סרבו לעשות כן כי הם ידעו שבארץ ישראל, או בארה"ב, הם יאבדו מהשפעתם ומכוחם ולזאת הם לא היו מוכנים. מי שהשתחרר מהלפיתה הרבנית ועזב לארץ ישראל ניצל מהשואה. רוב אלו שדבקו באלוהים, וברבניהם, לא שרדו את תאי הגזים, המשרפות וגיאיי ההריגה. 80% מחסידי אירופה המזרחית, כולם שומרי מצוות ויראי השם, נכחדו בשואה. רוב רובם של תושבי ארץ ישראל ניצלו.

  תגובתך עמוסה במה שאני מכנה בשם היסטוריה אלטרנטיבית. זה לא אומר שהיא שגוייה. זה רק אומר שאני איני מכיר את רוב העובדות שאתה מציין. האם תוכל להפנות אותי למקור לא-תורני שם אוכל גם אני ללמוד את האמת השגורה על פיכם?

  לא כל כך ברור לי מה עניין החפץ חיים כאן. אם החפץ חיים, שנפטר כבר ב-1933, זיהה את הסכנה הנאצית מדוע הוא לא הורה במפורש לעלות לארץ ישראל ודי היה לו בביטוי הסתמי 'בהר ציון ובירושלים תהיה פליטה'. דרך אגב, משמעות המושג 'פליטה' הוא 'השארית', 'אלו ששרדו'. בזאת החפץ חיים צדק לגמרי. שרדו בעיקר אלו שהיו בארץ ישראל. מי הם שלושת הרבנים הגיבורים שנשארו עם צאן מרעיתם? מי זה כותב המכתבים הרב יוסף דב וויסמנדל? מה יש לך לספר לי על אלפי הרבנים האחרים ומיליוני היהודים הפשוטים? כלום? אף מילה?

  תוך כדי זה שאתה לא נכנס ל'אני מאשים' אתה ממהר לטעון נגד 'רשלנותם הנפשעת של מנהיגים ציונים בתקופת השואה'. זאת תעמולה חרדית במיטבה וגם כאן הייתי רוצה שתפנה אותי למקורות לא-תורניים שיגבו את טענותייך. הטענה שקסטנר, המנהיג הציוני ההונגרי, 'מכר את נשמתו לשטן' נובעת מכך שלאחר המלחמה הוא העניק 'המלצות' לשני קצינים נאציים שבזכותו נמלטו מעונש. הקלון הזה אינו מוחק את העובדה שהוא הציל יהודים רבים, ובכללם לא מעט חרדים. זה נכון שיש טענות לגבי בחירת היהודים שיינצלו ויכול להיות שאם אתה היית במקומו היית בוחר אחרת אבל עד שלא תעמוד בפני אותן רעות הרות גורל אל תתימר לשפוט אותו. טענות דומות אינן נשמעות כלפי הציבור החרדי פשוט כי אין כבר מי שישמיע אותן. רוב רובם של נפגעי האטימות הרבנית נכחדו בשואה ולקחו עימם את טענותיהם.

  לא הבנתי את הגדולה במשפט: ביודנראט לא נמצא ולו 'אדוק' (חרדי) אחד. האם אתה בטוח שאתה משתמש במילה יודנראט בצורה נכונה?

  אני מסכים איתך שרוב אלו שעלו לארץ ישראל 'השילו את יהדותם'. רוב אלו שנשארו במזרח אירופה ושמרו על יהדותם נכחדו בשואה. האם לא נראה לך שהאל שלכם מנסה לרמוז לכם משהו? אולי בכל זאת ניתן לשקול את האפשרות שהוא תומך בציונות ובז לאלו שמנסים לחבל בה?

  לסיום, לא יזיק לך להתבונן בסרטון שמשובץ בכתבה הבאה:

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=752:העולם-החרדי-נערך-לשידור-חוזר&Itemid=200

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 14 נובמבר 2013 11:23 הוסף ע״י חרדי

  שבעים וחמש שנה חלפו מליל הבדולח, והטענה המוכרת והשחוקה חוזרת: הרבנים החרדים אשמים. הם אשמים בכך שלא קראו לעלות לארץ ישראל בערב השואה. בגלל חוסר האמון הגלותי שלהם בסיסמת ה"לקחת את גורלנו בידינו" ובתקומת ישראל. הם העדיפו לשקוע בחשכת הגלות וזו האחרונה כמובן הענישה אותם על כך בהשמדת יהודי אירופה. אם רק היו משכילים לעלות לארץ ישראל, אומרת הטענה, מיליונים היו ניצלים.
  אז אולי נתחיל דווקא מהסוף: שטויות! הקריאה לעלות לארץ ישראל הייתה סהרורית לא פחות מהרעיון להישאר באירופה. אין ולא היה שום היגיון לחשוב שדווקא כאן תעצר הסתערות הבזק של הגנרל הנאצי רומל, שכבש בסערה את צפון אפריקה בדרכו לפלשתינה. הקריאה לעלות לארץ ישראל הייתה התאבדות מוחלטת. כה מוחלטת עד כי ראשי הציונות בארץ הכינו לעצמם מטוס קטן להימלט מהיישוב עם פלישת הצבא הגרמני לארץ. אפילו הוכנה תכנית ללוחמה פרטיזנית נגד הכובש הנאצי, ומי שיבקר היום במורדות הכרמל יוכל למצוא ביצורים שהוכנו לשם כך מבעוד מועד. אם שאלתם, לתכנית הזאת קראו "מצדה על הכרמל". השם שאומר הכל. לכולם היה ברור שהסוף מגיע, וחילוקי הדעות (בין בן-גוריון למשה שרת) היו האם לברוח להודו ומשם להילחם בכובש הנאצי, או להילחם בו עד מות כאן בארץ. נשמע מוכר?
  אבל נניח לזה רגע. נניח גם לכך שרבנים גדולים הורו לעלות לארץ ישראל, כמו האדמו"ר מגור בוורשא, או "החפץ חיים" מראדין שכשנשאל לאחר הצהרותיו של היטלר כיצד לנהוג וענה בלשון הפסוק "בהר ציון ובירושלים תהיה פליטה". בואו נדבר גם על שאר הרבנים, האם אלה לא מסרו את נפשם למען הצלת כלל ישראל? ואני לא מתכוון רק להפגנת הרבנים על מדרגות הבית הלבן. אני מדבר על שלושת רבני וורשא שקיבלו הצעה מהארכיבישוף להציל את עצמם מההשמדה הבטוחה, אבל נשארו עם צאן מרעיתם עד הסוף. אני מדבר על הרב יוסף דב וויסמנדל שהכין תכניות פעולה מעשית למען יהודי המחנות ושלח לכל גורם אפשרי. לא רק לגויים. הוא לא נענה.

  לא אכנס ל"אני מאשים" הציבורי הנוקב אודות רשלנותם הנפשעת של מנהיגים ציונים בתקופת השואה, כמו למשל להצעותיו של אייכמן "סחורה תמורת דם": מיליון יהודים יכולים היו להינצל תמורת משאיות שביקשו הגרמנים. גם לא אדבר מילה על מנהיג ציוני-הונגרי שהואשם בשיתוף פעולה עם הנאצים, (שופט ישראלי פסק עליו כי הוא "מכר את נפשו לשטן") קטונתי מלשפוט. אבל טענות אלו לא נשמעו כלפי המנהיגות החרדית. ולא לחינם. הודו בזה גם ראשי ה"חופשיים": ביודנראט לא נמצא ולו 'אדוק' (חרדי) אחד.
  אמת, אף רב לא שש לשלוח את בניו לישראל. רבים מאלה שעלו אז לארץ השילו את יהדותם בלחץ "היהודי החדש" שנבנה כאן. מה שלא עשו להם אלפיים שנות גולה, עשו להם קיבוצי השומר הצעיר בעשרים שנה. זה, עבור הרבנים, היה חורבן היהדות. ואל תטעו: הגאון מוילנה שלח את תלמידיו לעלות לישראל הרבה לפני העלייה הציונית הראשונה. ארץ ישראל הייתה משאת נפשם של גדולי ישראל בכל הדורות. אולם רק בתנאי שהיא משמשת למינוף וחיזוק היהדות, לא בזמן שהיא מערטלת אותה.

 • קישור לתגובה רביעי, 30 אוקטובר 2013 16:53 הוסף ע״י עדו

  אוי, אני רואה שלא שכחת.

 • קישור לתגובה שלישי, 29 אוקטובר 2013 23:33 הוסף ע״י עלמה

  עדו, מאמר נהדר.
  אני גם זוכרת שפעם חשבת לכתוב משהו בעניין הדרישה ל"צניעות" מנשים.

התגובות האחרונות