Skip to content

1VSDAT

שבת, 23 פברואר 2013 19:08

משגיח הכשרות (עדו)

דרג מאמר זה
(1 מדרג)

משגיח הכשרות.

נניח שמוסד כלשהו מפרסם במודעה שדרוש לו משגיח כשרות. נניח שלראיון העבודה מגיע בחור חילוני גלוי ראש ואומר שהוא מתחייב לבדוק את הניקיון, את טריות המזון ואת בריאותם של הטבחים אבל לא אכפת לו אם מגישים במטבח חזיר או שיש צ'יזבורגר בתפריט ולא מעניין אותו אם מלצר היינות הוא גוי.

סביר להניח שלמועמד כזה היו אומרים שאיננו מתאים להיות משגיח כשרות. אולי המועמד שלנו יעשה עבודה טובה כפקח תברואה אבל משגיח כשרות הוא בהגדרה אדם שחוקי הכשרות הם דבר עקרוני שעליו הוא מוכן למסור את נפשו.

יש מקצועות שאינם כמו כל מקצוע. מורה יכול להיות אדם סמכותי וקפדן או חברה'מן שיושב עם התלמידים על הדשא, אסור שיהיה מורה שחינוך הדור הצעיר איננו חשוב בעיניו. קראתי פעם על מעצבת חרדית שמעצבת שמלות צנועות לקהל הדתי ומנגד אני יודע על המעצבים שמצעידים דוגמניות חצי ערומות על המסלול בתצוגות. בשני המקרים ברור שמעצבי אופנה חייבים להיות אנשים שחיים ונושמים אופנה ומבינים בגזרות, שילובי צבעים וסוגי בדים.

בכנסת יש כיום חלוקה לימין ושמאל, גם בנושאים הביטחוניים וגם החברתיים – כלכליים (אם כי לא תמיד באופן חופף, יש ימין כלכלי שהוא שמאל מדיני ולהיפך). מי שעומד בתווך ונהנה ממעמד 'לשון המאזניים' הן המפלגות החרדיות שכבר שנים נמצאות בכל ממשלה בין אם זו הממשלה שתחזיר שטחים או זאת שתצא למלחמה.

הטענה הראשונה כנגד החרדים היא שבניהם אינם יוצאים למלחמות ולכן זה פסול שישתתפו בממשלות שמטבע הדברים יכולות להחליט על נקיטת צעדים ביטחוניים. על זה יש מיד לחרדים תשובה , "ומה עם המפלגות הערביות? הרי גם ערבים בדרך כלל לא משרתים בצבא?"

אני לא אחזור על תוכן המאמר שכתב מיכאל רוטשילד שמסביר את ההבדל בין הערבים לחרדים. אני כן אגיד שאם אצביע בעד מפלגת חד"ש אני יכול לדעת די טוב מה תהיה העמדה שלה בנושא יציאה מהשטחים (בעד) ויציאה למלחמה (נגד). במקרה של מפלגות ימניות גם כן אפשר לדעת מה הן יצביעו (ההיפך כמובן) ובדרך כלל מי שמצביע למפלגות כאלו משרת בצבא כלומר יישא בתוצאות של ההצבעה שלו לטוב ולרע.

מי שמצביע למפלגה חרדית יודע שהיא תדאג לתקציב הישיבות ועשויה להפיל את הממשלה בגלל משחן של חברת החשמל שנסע בשבת. אין לו מושג אם המפלגה הזאת תצביע בעד או נגד פינוי התנחלויות או בניית התנחלויות חדשות. למעשה הוא יודע שהיא תצביע כפי שירצה ראש הממשלה כל עוד יוזרמו התקציבים ותימשך הכפייה הדתית במדינה.

תגידו 'אבל החרדים חושבים שלימוד תורה הוא החשוב, יותר מאשר אם תהיה אינפלציה או שתוכרז מלחמה' ואני אגיד שהם לא שונים ממשגיח כשרות שאיננו מבין בכשרות ושמבחינתו הניקיון הוא העיקר. בית נבחרים של מדינה הוא מקום שבו בהגדרה דנים בכל הנושאים הארציים האלו – כלכלה, חברה, ביטחון, יחסי חוץ ושאר דברים בזויים. בתורה (הקדושה והנפלאה) דנים בתוך בתי מדרש וכך היה במשך מאות שנים (הדתיים מתגאים בכך) בלי קשר לסוג המשטר שבו חיו היהודים.

משום מה החרדים עצמם לא היו מוכנים לקבל מהחילונים את מה שהחילונים סופגים כל הזמן מהחרדים. אף חילוני לא היה מתמנה למשגיח כשרות גם אם היה מגלה בקיאות מפליגה בכל הדינים כי אדם דתי רוצה שמשגיח הכשרות לא סתם יידע את הכללים אלא שגם יהיה אכפת לו מנושא הכשרות ושיאמין בדת שהכשרות היא חלק ממנה.  

 כשזה נוגע לניהול המדינה אנחנו החילונים מוכנים להתפשר על אנשים שלא ממש אכפת להם איך תתנהל המדינה. תגידו מה שאתם רוצים אבל ניהול המדינה חשוב לדעתי לפחות כמו אוכל.  

 טוב. זה היה הפוסט המקורי ובינתיים היו כמה התפתחויות בזירה הפוליטית. כולם יודעים שבממשלה הבאה לא ישבו חרדים (לפחות בינתיים) והנה מה שיש להם להגיד על זה :

 

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים: "הובלתי מהלכים בעד המתנחלים. אורי אריאל היה מגיע אליי עם בקשות שונות ומשונות והיה מקבל הכל. הייתי חלק מהמערכת שלו... אני מכיר את תקציב המדינה. הם מקבלים כפל תקציבים וכפל תמיכות. אבל אנחנו לא פגענו בזה, ולא דיברנו על המיליארדים שהולכים להתנחלויות... אבל מדוע צריך לממן בתקציבי ענק התנחלות מבודדת שאני עצמי לא מסכים עם קיומה, שמהווה התגרות בארה"ב ושאינה מועילה לאיש? במשך שנים רבות העלמנו עין, אבל כעת, אם מנתקים אותנו מתקציבים, הכל יצוף, דבר לא יישאר מוסתר... כשיגיעו דרישות לקיצוצים בביטחון, רווחה וחברה, אנחנו כבר לא ניתן שיעבירו מיליארדים לקבוצה שמטיפה לנו על שוויון בנטל בעוד שהיא הנטל האמיתי על החברה. אנחנו נראה לכולם ממי צריך לקצץ באמת".

 

יצחק כהן, שר במשרד האוצר: "הם אומרים 'שוויון בנטל' ומייצרים את כל הנטל הביטחוני, המדיני והכלכלי. מיגרון זה נטל. גבעת האולפנה שמנסרים בה עכשיו קירות, זה עולה עשרות מיליונים, זה נטל כלכלי וביטחוני. אין מאחז קדוש..."

 

יעקב מרגי, שר הדתות: "לפיד שאל 'איפה הכסף?' אז אנחנו נראה להם בדיוק איפה. הוא נמצא בגרעינים התורניים, שמקבלים כפל תקציבים אף שמדובר בפיקציה. אין סיבה להעביר כספים לגרעינים התורניים, ואין סיבה לתקצב אותם. נבדוק בציציות של התקציבים שהולכים אל מעבר לקו הירוק...

 

אבי בלום, פרשן חרדי מוביל: "המאחזים, מיגרון, גבעת האולפנה - מאות מליונים על שטויות. אתה רואה ישיבות ממשלה שנערכות על כל מיני מבנים הזויים של סוחרי קרקעות ביש"ע... זו הזדמנות להשתחרר מחיבוק הדוב של המתנחלים... אלו היו העמדות של הציבור החרדי מאז ומעולם רק שאנחנו פשוט הכפפנו ראש..."

 

יעקב ריבלין, פרשן חרדי בכיר:"הציר של בנט ולפיד נוצר לא נגד חרדים כמו לרווחת הציבור המדושן הזה של המתנחלים...  עכשיו הגיע הזמן להכות על החטא ההיסטורי של כשלון התרגיל המסריח בשנת 91'. אם היינו הולכים אז עם השמאל וכורתים איתם ברית, יכול מאוד להיות שלא היתה לנו היום את כל הבעיה של ההתנחלויות המיותרות האלה".

אני בכוונה לא נכנס לוויכוח בין ימין לשמאל על ההתנחלויות, מי שרוצה יכול להחליף את המילה 'התנחלויות' ב'גידול גזר בנגב' לצורך הוויכוח.

מדהים אותי מה שהחרדים מוכנים להודות בו ללא ניד עפעף. הרי לדבריהם הם קידמו במשך שנים מדיניות מזיקה שפגעה במדינת ישראל וזאת בניגוד מוחלט לשבועה שנשבעו כחברי כנסת.  מי ש'לא מסכים עם קיומה של התנחלות מבודדת' לא צריך לתמוך בה - בשביל זה הוא נבחר ציבור.  אז הנה לפנינו הודאתם של נציגי החרדים בכך שגרמו נזק למדינה ביודעין ובמכוון במשך שנים והיו ממשיכים בזה אם לא היו מנתקים אותם מעטיני השלטון.  מפלגת שמאל קיצוני או ימין קיצוני תנסה להשפיע לכיוון שהוא - לדעת חבריה - הטוב ביותר למדינה, כאן מדובר באנשים שטובתה של המדינה כלל לא מעניינת אותם. תנסו להבין את המשמעות.

 

עדו

נקרא 186 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות