×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 154
Print this page
שבת, 30 יוני 2012 13:22

אין בורא לעולם (עדו)

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
מה אני רוצה מעדי אביר? הרי הוא מהטובים, יוצא נגד הדת כמו שצריך, למי אכפת אם הוא מאמין שיש בורא לעולם? להיפך, זה רק יכול לעזור.  עוד דרגה של הסברה - הנה מישהו שמאמין באלוהים ועדיין כופר בדת. אז לא, אני לא חושב שזה הגון לצחוק על שגיאות לוגיות של מחזירים בתשובה ולהתעלם מהן כשנוח לי. למעשה זהו בדיוק בסיס הטענה שלי לכך שאין שום הכרח שיהיה בורא לעולם.
 
"שאני אבין, אתה חושב שהיקום האדיר הזה שסביבנו, כולו נוצר ככה סתם במקרה?'
 
"לא, ממש לא"
 
"אהה. אז אתה מודה שיש לו בורא?"
 
"לא, איך הגעת למסקנה הזאת?"
 
"תחליט כבר, במקרה או לא במקרה?"
 
"אולי נסכים לרגע למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים 'במקרה'? אם אתה מתכוון, 'ללא תכנון מוקדם' אז כן, אין לי סיבה להאמין שהיקום שלנו הוא פרי תכנון, אבל לרוב אנשים אומרים 'במקרה' ומתכוונים שיכול היה להיות כך אבל גם אחרת, יכולתי ללכת ברחוב בן יהודה אבל דווקא החלטתי ללכת בדיזינגוף ו'במקרה' פגשתי חבר טוב שאותו לא ראיתי קודם. "
 
"ואתה טוען שלא יכול היה להיות אחרת?"
 
"נכון"
 
"הממ.. אז אתה מיסטיקן, אתה מאמין שאם הלכת ברחוב מסוים זה לא היה מקרי ואם פגשת את החבר שלא ראית זה סימן שמישהו מלמעלה כיוון אותך? ודווקא אתה טוען שאין בורא לעולם?"
 
"קודם כל, לא טענתי ש'אין בורא' רק שלא מצאתי שום הוכחה מספקת לכך. שנית, בכל מה שנוגע למוח האנושי ואולי גם זה של בעלי חיים אני מסכים שאנחנו נמצאים לפני תעלומה ושאלה פילוסופית גדולה שאולי לא תיפתר לעולם. האם בכלל יש דבר כזה 'רצון חופשי'? מה גרם לנו להחליט כך ולא אחרת? האם באמת 'החלטנו' או שסך כל החוויות שצברנו והביולוגיה שלנו 'החליטו' בשבילנו, שאלה כבדה, אין מה לומר. במה שנוגע לטבע שסביבנו לעומת זאת התשובה היא ברורה, אנחנו מדברים על משב 'מקרי' של רוח אבל אין כאן שום מקרה, יש שינויים אטמוספריים, לחצים ברומטרים או מה שזה לא יהיה שגרמו לכך שהרוח נשבה לפתע והעציץ נפל מהמרפסת. המדע היום יודע להסביר דברים עד לרמה התת אטומית. אין שום מקריות בשום תהליך טבעי, להיפך, הוא מוסבר בפרטי פרטים שלב אחרי שלב וכל שלב מתחייב מקודמו."
 
"לא מדויק, שמעת על עיקרון האי וודאות של הייזנברג?"
 
"כן, העיקרון הזה מגביל את יכולת החיזוי שלנו, הוא לא קובע שדברים יכולים להתרחש אחרת, במה שנוגע לטבע אין לנו שום סיבה לחשוב שמשהו תוכנן מראש"
 
"באמת? אם חלב אם היה שונה קצת יותר בהרכבו התינוקות היו מתים, אם כוח המשיכה של כדור הארץ היה אחר היינו צמודים לקרקע בלי יכולת לזוז או מנתרים באוויר בקפיצות בכל פעם שהיינו רוצים ללכת"
 
"עוד פעם הטיעון הנדוש הזה? אם חלב אם לא היה מותאם לתינוקות הם היו מתים, לא היו נולדים תינוקות עם אותו גן פגום שמייצר חלב לא מתאים ואותו חלק במין האנושי שהגנטיקה שלו לא התאימה היה נעלם , אולי זה כבר קרה כמה פעמים בהיסטוריה ובפרה היסטוריה, חבר שלי נולד בניתוח קיסרי כי לאימא שלו היה אגן ירכיים צר במיוחד. בעבר נשים כאלו היו מתות בלידתן והיום כבר לא בזכות התקדמות הרפואה, איזה מתכנן רשלן ברא נשים שלא מתאימות ללדת? אם כוח המשיכה של כדור הארץ היה אחר אז או שלא היו מתפתחים עליו חיים כפי שלא התפתחו על הירח, או שהיו מתפתחים חיים שמותאמים לכוח משיכה חזק או חלש יותר".
 
"אבל התפתחו פה חיים על הכוכב הזה?"
 
"נו?"
 
"אתה לא מבין כמה הסיכוי שזה יקרה הוא אפסי?"
 
"לא, אני אמנם לא מדען אבל כפי שציינתי קודם, כל תהליך מדעי מוסבר בצורה הגיונית שלב אחרי שלב.."
 
"לידיעתך, הסיכוי שמולקולה שיודעת לשכפל את עצמה תיווצר ככה סתם במקרה, הוא אחד ל.."
 
"עוד הפעם, אין דבר כזה 'מקרה', ואת ההוכחה הזאת כבר שמעתי, זה מה שקורה כשנותנים לסטטיסטיקאי להתעסק בכימיה. לשם הסבר: אם אכניס מיליון כדורים כחולים ושני מיליון כדורים לבנים למיכל ואערבב היטב ואז אוציא שלוש כדורים בכל פעם הסיכוי שאוציא מיליון פעם שניים לבנים ואחד כחול הוא אפסי, אבל בפועל אם אכניס למיכל מיליון אטומי חמצן ושני מיליון אטומי מימן ואפעיל קבל חשמלי יהיה לי מיכל מלא מים, מיליון מולקולות שבכל אחת שני מימנים וחמצן אחד."
 
"אדוני, אתה יודע שאם הקבוע של פלאנק היה גדול ב15% בלבד השמשות לא היו יכולות להתיך את האטומים שבקרבן ואז.."
 
"איזה מזל שפלאנק קשישא לא טעה בחישוביו אם כן, רק תאר לעצמך שניוטון היה מנסח חוק כבידה קצת שונה וכולנו היינו מרחפים לנו באוויר. עכשיו ברצינות, תחשוב על אדם שעומד בלב שדה ואבן בידו, אם הוא יעזוב את האבן הרי שהאבן תיפול היישר למטה, מדהים לא? האבן לא תעוף לשמיים, לא תעשה קשת או זיגזג בדרכה לאדמה ולא תעוף הצידה או לאף כיוון אחד חוץ מאשר ישר לאדמה, איך היא יודעת? איך יודעים כל החפצים הכבדים בדיוק לאן עליהם להגיע? למה אין אפילו אבן אחת שמחליטה לעוף לה לעננים?"
 
"אתה מנסה להצחיק?"
 
"את אותה שאלה אני יכול להפנות אליך, למה אתה חושב שהקבוע של פלאנק יכול היה בכלל להיות אחר? באותה מידה אם היית חי ביקום שבו 1+1=3 הרי שכל סדרי העולם היו מתהפכים, אבל 1+1=2 ולי די קשה לחשוב על יקום שבו זה אחרת. אבנים נופלות למטה בגלל אותו כוח שבגללו קיים כדור הארץ מלכתחילה ואותו כוח שבגללו אבנים קיימות ".
 
"ואם הכוח הזה לא היה קיים?"
 
"אז היה יקום שבו מרק של אטומים שצפים במרחק זה מזה – אל תתפוס אותי במילה, אני לא פיזיקאי – אבל מה גורם לך לחשוב שמצב כזה אפשרי בכלל? עד כמה שידוע לי הוא אפשרי בדיוק כמו שייתכן שאבן תעוף פתאום לכיוון אחר – כלומר, כשם שהנפילה של האבן היא דבר שנקבע לפי חוקי הטבע כך גם הקבוע של פלאנק, הכוח האלקטרומגנטי או כוח הכבידה – כולם הם דברים מחויבי המציאות בדיוק כפי ש1+1=2. "
 
"תראה, אם היית הולך בשדה ורואה לפתע שעון מונח על הקרקע.."
 
"הייתי מחפש את מי שאיבד אותו, אני רוצה לחשוב שאני אדם ישר."
 
"כלומר אתה מבין שהשעון הזה לא נוצר במקרה, לא ייתכן שסופה עברה במקום וערמה כמה חלקי מתכת זה על זה עד שנוצר שעון, האין זאת?"
 
"בוודאי"
 
"אז מה גורם לך לחשוב שהיקום שלנו נוצר במקרה? הרי היקום שלנו מורכב קצת יותר מאשר שעון."
 
"כי לא המורכבות של השעון היא זו שמשכנעת אותי שיש לו בעלים ויש לו מתכנן אלא העובדה שיש לשעון מטרה ושהוא חריג בנוף. למעשה, אם הייתי מוצא בלב השדה מכונה מוזרה שאינני יודע מה היא עושה הייתי מניח שיש לה מתכנן כי אני כבר מכיר מכונות, יודע פחות או יותר איך הן נראות וגם ובעיקר יודע שהן קיימות למטרה כלשהי. אם הייתי מטפס על הר ולפתע רואה גרם מדרגות חצוב בהר הייתי יודע שמישהו חצב את המדרגות האלו בכוונה. גם משום שמדרגות הן דבר חריג בנוף ובדרך כלל לא קיימות בהרים באופן טבעי וגם משום שלמדרגות יש תכלית, לא משום שמדרגות הן דבר מורכב במיוחד.
 
אם אני מסתכל על ההיווצרות של אדם, אני רואה כיצד הוא מתפתח באופן טבעי בתהליכים שמתחייבים זה מזה, מתא קטן ועד לעובר, לתינוק בן יומו, לילד ולנער וכן הלאה. כלומר יש לי דוגמה ברורה של יצור מורכב שנוצר ממשהו מאד בסיסי ועוד לא דיברנו על האבולוציה והאביוגנזה שמסבירות איך נוצר תא חי ואיך מיצור חד תאי נוצר יצור מורכב יותר, בתהליכים שלוקחים מיליוני שנים. שעון מורכב מחלקי מתכת, חלקי מתכת לא מתרבים, לא מתפצלים, לא מקיימים ביניהם אינטראקציות ולכן גם אם נזרוק אותם באוויר אינספור פעמים הם לא יפלו בצורת שעון וזה עדיין לא מוכיח כלום. אין שום בסיס להשוואה אם יצורים חיים."
 
"ובכן, איזה סיבה יש לדעתך להיווצרות היקום שלנו?"
 
"אני לא יודע"
 
"אהה! כלומר אין לך תשובה!"
 
"ואם אין לי? היוונים הקדמונים האמינו שהאל 'הליוס' רותם את מרכבתו כל יום ומושך את השמש בשמיים , הם היו באי הסכמה עם המצרים שטענו שחיפושית זבל ענקית (ובלתי נראית) מגלגלת את השמש במעלה השמיים , אלו וגם אלו טעו. אם הייתי חי באותו זמן – אדם פרימיטיבי שאיננו יודע מה שידוע לכל ילד היום – הייתי שואל מנין הם יודעים, זה שלי אין תשובה לא אומר שמי שבא עם תשובה צודק. רק שהוא לא מוכן לחיות עם אי הוודאות אז הוא ממציא תשובה, אני אחיה עם אי הוודאות עד שאקבל תשובה שתספק אותי."
 
"שאני אבין, ראית פעם משהו שקורה בעולם הזה בלי סיבה?"
 
"כבר דיברנו על זה, אין שום דבר שקורה 'בלי סיבה' או 'במקרה', כל דבר מתחייב ממשהו שקדם לו , הספק היחיד שלי הוא בקשר ליצורים חושבים, האם יש לנו בכלל ברירה ? האם אנחנו מסוגלים לפעול אחרת ממה שפעלנו? אבל במה שקשור לטבע תמיד יש סיבה."
 
"מצוין, אז מהי הסיבה להיווצרות היקום הזה? הרי גם לפי תיאורית המפץ הגדול היקום שלנו כולו היה פעם כדור מסה קטן בחלל ריק שהתפוצץ לפתע. מי שם אותו שם? מה גרם לו להתפוצץ? חייב להיות מישהו מאחורי זה."
 
"לא, לא חייב."
 
"אוף, עקשן שכמוך, הרי טענת שדברים לא קורים כך סתם מאליהם, נכון?"
 
"כן, זה הכלל שאני מכיר ביקום הזה."
 
"אז למה עכשיו הכלל הזה לא תופס פתאום, כי לא נוח לך?"
 
"לא, כי הכלל הזה נכון לגבי היקום הזה, זו המציאות שאני מכיר, אלו הנתונים ביקום הזה שאנחנו חיים בו, זה לא בהכרח נכון למציאות שמחוץ ליקום (אם יש בכלל 'מציאות מחוץ ליקום')"
 
"לא הבנתי, אתה מדבר על יקום שנוצר ככה סתם, משום דבר?"
 
"לא, כבר הסברתי שהעובדה שלי אין הסבר להיווצרות היקום איננה אומרת שאני צריך לקבל את זה שלך. בעבר היו אנשים שהאמינו שהעולם הוא שטוח ועומד על ארבע פילים שבתורם עומדים על שריונו של צב ענק. הם אגב היו באי הסכמה עם האנשים שטענו שהעולם עומד על זנבותיהם של שלושה לווייתנים. גם לאלו וגם לאלו היה ברור שהעולם חייב לעמוד על משהו, בדיוק כשם שגם ליהודים וגם למוסלמים ברור שיש אלוהים שברא את העולם."
 
"מה הקשר בין מה שהאמינו בו אנשים פרימיטיביים לפני אלפי שנים לשאלה הבסיסית – מי ברא את העולם?"
 
"כי השאלה 'מי ברא את העולם' שקולה לשאלה 'על מה העולם עומד' אם אתה חי בעולם שלפני אלפי שנים אתה מניח שכוח המשיכה הוא דבר קבוע ודברים כבדים נופלים תמיד (אגב, מהבחינה הזאת השמש , הירח והכוכבים הם בעיה כבר מההתחלה), אתה תצחק אם מישהו יגיד לך שכדור הארץ תלוי לו בחלל בלי לעמוד על שום משטח קשיח. הרי הוא ייפול! אם אתה שולל את האסלאם , היהדות והנצרות ועדיין מאמין שיש בורא לעולם אתה כמו אדם שטוען שהעולם איננו עומד על צב וגם לא על זנבות לווייתנים אלא על משהו אחר – אתה עדיין טועה. הכוח שאתה מכיר שגורם לדברים כבדים ליפול הוא מקרה פרטי של כדור הארץ, הטענה שלך שלכל דבר יש גורם או סיבה היא מקרה פרטי של היקום הזה, היא נכונה בתוך היקום, לא בהכרח נכונה לגבי היקום, בדיוק כמו כדור הארץ וכוח המשיכה".
 
"אבל רגע, אם כך גם הקבוע של פלאנק לא חייב להיות כפי שהוא, הכוח האלקטרומגנטי, הכוח החלש – כולם דברים שבמציאות של היקום שלנו, מי אמר שהם מחויבי המציאות?"
 
"בדיוק, הם מחויבי המציאות ביקום שלנו בדיוק כמו העובדה שלכל דבר יש סיבה, אם אתה מטיל ספק בכך שחוקי הטבע חייבים להיות כפי שהם וטוען שמישהו קבע אותם ביקום שלנו בכוונה תחילה, אתה לא יכול לרמות ולהגיד שחוקי הלוגיקה חייבים להיות כפי שהם מחוץ ליקום, מצד אחד אתה מטיל ספק בדברים בסיסיים בעולמנו וזה יפה מאד, מצד שני אתה מניח כמובן מאליו שדברים אחרים שאתה מכיר מהמציאות שלך חייבים להתקיים וזו כבר שגיאה לוגית גסה, אתה לא יכול להיות ספקן רק לכיוון אחד".
 
"ולך אין תשובה לשאלה, איך הגענו לכאן?"
 
"לא, גם לא מטריד אותי במיוחד, רק כשאני שומע מישהו מצהיר בביטחון הצהרה חסרת בסיס זה די מוציא אותי מהכלים."
 
 
עדו
נקרא 3456 פעמים

61 תגובות