Skip to content

1VSDAT

Open menu
שישי, 20 יולי 2018 10:14

ו' באב עדיף על ט' באב (דורון ארזי)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

בעוד שלושה ימים יסגור עלינו מיפגן הצביעות המאורגנת של ט' באב (כולל השבתה כפויה של בתי הקפה, המסעדות, התיאטראות ובתי הקולנוע, המכונים בז'רגון המשפטפטני "בתי עינוגים"), ושטף של תוכניות יידישקייט לעוסות וקלישאיות יציף אותנו ממסכי הטלוויזיה (כמובן על הנושא הנצחי, השקרי, חסר-השחר, "בגלל שינאת חינם חרב בית המקדש") אבל בעוד ט' באב ממחיש את ניתוקם מן המציאות של הדתיים המתפללים לבניין ירושלים החרבה ואת עליבותם הרוחנית של החילונים הנכנעים לשיח ה"מסורת", ה"מורשה" וה"מדרש" של האורתודוקסים במיטב המסורת הרעה של "העגלה הריקה", דווקא היום, ו' באב, הוא הראוי להיות יום זיכרון, מחשבה ועיון לכל יהודי מודרני בן-זמננו.

 

ו' באב? מה קרה ב-ו' באב?
בניגוד לט' באב - כמעט איש , פרט למומחים אקדמיים, אינו יודע.

מערכת החינוק המתאדקת הקפידה להשתיק מועד זה (גם בימי הדומיננטיות החילונית לפני עשרות שנים). למען האמת, היא לא הייתה צריכה להתאמץ: לא היו לו דורשים מבחוץ, כי גם החילונים הפקירו אותו לערפל הבורות. והיום, בעידן המיסיון האורתודוקסי האינטנסיבי בבתי-הספר הממלכתיים, על אחת כמה וכמה.


אבל ו' באב הוא יום הולדתנו הרוחני - יום הולדתם הרוחני של כל היהודים החילוניים.
זהו יום הולדתם הרוחני של אלה שנפטרו מזמן במשיכת-כתפיים מעבודת האליל יהוה - ובכל זאת ממשיכים לשמור בגאווה על זהותם היהודית, לפתחה ולקדמה.


כל לידה היא פרידה, פרידת התינוק מגוף אמו.
ויום ו' באב ממצה ברגע היסטורי קצרצר אחד את לידת היהדות החילונית ופרידתה מגוף היהדות הדתית.

כי ו' באב הוא יום החרם: ביום זה בשנת תט"ז (ה-27 ביולי 1656, לפני 362 שנה) התכנסו הפרנסים והרבנים של קהילת אמסטרדם כדי להטיל "חרם, נידוי, אלה ושמתא" על "ברוך דה אספינוזה", בן הקהילה, על "מעשיו והשקפותיו הרעים" ועל "הכפירות הנוראות שעשה ולימד". הם גזרו כי "ארור יהיה ביום וארור בלילה, ארור יהיה בשוכבו וארור בקומו, ארור בצאתו וארור בבואו", אסרו על כל מגע איתו ובמיוחד אסרו "לקרוא שום חיבור שעשה או כתב".

ההיסטוריה הפרה את עצתם של בעלי-החרם, וכתבי שפינוזה הפכו לנקודת המוצא של הפילוסופיה המודרנית, של הפילוסופיה של המדע ,ובתולדות ישראל - של ביקורת המקרא. מן הפילוסופיה של המדע נולדו המהפכה המדעית והטכנולוגית; מביקורת המקרא - ההשכלה והחילונות היהודית; ובכמה גילגולים - גם הציונות ומדינת ישראל, ששפינוזה היה הראשון שהצביע עליהן, עוד במאה ה-17, כעל אפשרות תיאורטית העלומה בחיק עתיד בלתי-מוגדר. לא לחינם היה זה דוד בן-גוריון, הציוני החילוני הגדול, שדרש "לתקן המעוות" ולבטל רשמית את החרם שעל שפינוזה.


מסורת היא בעם ישראל להפוך מאורעות רעים למקור חוסן רוחני באמצעות ימי זיכרון וחג. כך בט' באב; כך בט"ו באב, בהמשך החודש, שבו נהפך זכרה של מלחמת שבטים אכזרית בשל אונס ורצח נוראים ל"חג האהבה"; וכך מן הראוי שיהיה למאורע החרם: שנהפוך אותו מיום זיכרון לניסיון מתועב לדיכוי המחשבה והרוח ליום חג לחופש המחשבה, לרוח האדם בכלל, ולרוח האדם היהודי החופשי היוצר בפרט.

נקרא 2415 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

1 תגובה

 • קישור לתגובה ראשון, 14 יולי 2019 23:20 הוסף ע״י סֵפֶר Bar Kamtza. 2007

  חשוב מאוד להתחיל לא רק לדבר על חשיבות של יום וי באב כיום שמסמל חופש לחשוב חופשי אלא חשוב גם להתחיל לחשוב חופשי על מה שעד עצם היום הזה - 14 ביולי 2019 - לחשוב על הדברים שעד היום עוד לא חשבנו עליהם באופן חופשי - חופשי מהשבי אצל השטויות, עיוותים והזיות של פרשנות של התלמוד. כי לא רק הדתיים אלא גם המגזר החילוני - כולנו, האמה כולה ללא יוצא מן הכלל - מאמינים לפרשנות המעָוותת ושיקרית של ספר הנאור והומאני שנשלח אלינו כבר לפני יותר מ-1500 שנה - התלמוד הבבלי.

  חשוב לדעת שהתלמוד הבבלי האמיתי - לעומת השקרים שמספרים לנו עליו במקום התלמוד עצמו - התלמוד הבבלי הוא ספר נאור, הומאני ונכתב להיות ביקורת נוקבת וסאטירה לועגת לשטויות ולאכזריות של אומה ישראלית של אז ולא בשביל לשמש כתבנית להלכות של "שולחן ערוך" אשר ברוב המקרים החשובים לגמרי לא הבין את התלמוד מרוב הכבוד שלו לפרשנות של התלמוד.

  בתור דוגמא אחת של השבי של אומה שלנו אצל שקרים זדוניים על התלמוד אשר הדתיים מלמדים לא רק לעצמם אלא באותה מידה בדיוק גם לחילוניים, אני מציע ציטוטים מקוצרים (אבל די ברורים) מספר "Bar Kamtza. 2007", אשר מציגות בקצרה מסְפָּר קטן מכל השקרים שמשמים לצורך הסתרת המסרים שמחבריו של התלמוד שלחו אלינו לפני יותר מ-1500 שנה במטרה למנוע הישנויות של השואות שהאומה גרמה לעצמה בשנות ה70 וה-130 של הספירה.

  מהפכה נגד התלמוד של רש"י ובאים בעקבותיו הסתירה מהאומה את המסרים הברורים והפשוטים של התלמוד - הסתירה אותם בעזרת "הפרשנות" שהפכה את התלמוד שהיה ברור לכל אדם בזמן כתיבתו לטקסט שהיום נהפך בזכותה של "הפרשנות" לטקסט שלא ניתן להבנה גם בעזרת "הפרשנים" - וגם ל"פרשנים" עצמם. את "התלמוד" של הפרשנים לא ניתן להבין ללא הפרשנים כאשר התלמוד עצמו מובן ופשוט אם וכאשר קוראים אותו עצמו ללא שקרים והזיות של "הפרשנים".

  בתור הדוגמא הראשונה מציע ציטוט "קמצא ובר קמצא - מי הם באמת??!" כאן: https://barkamtza2007.blogspot.com/ncr

  דוגמא שנייה היא המאמר בשם "חמישה קטעים על המילה בריון" באתר http://goo.gl/2SxSUy -- המאמר מְסָפּר את מה ש"הפרשנים" לא סיפרו לנו על המסר של האגדה על קמצא ובר קמצא.

  דוגמאות נוספות של טיפשות ושל שקרים זדוניים אשר היו מיועדים להסתיר מהאומה שלנו את המסר הביקורתי של התלמוד כלפי האומה דאז, הדוגמא השלישית נמצאת באתר הזה: https://www.reddit.com/r/Judaism_of_TALMUD

התגובות האחרונות