Skip to content

1VSDAT

שלישי, 30 יוני 2015 22:00

מי שיודע לא צריך לשאול (דוד שוורץ)

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
 עד להתפתחות המדע המודרני היוותה הדת כמקור יחיד להסבר איך נוצר היקום, למה ואיך הוא עובד. היום, למרות שקיבלנו הסברים להרבה מאוד שאלות, ישנם הנאחזים בדת ובהסבריה ומסרבים לקבל את האמת. במאמר זה אני מנסה לפענח מה גרם לדת להבין את גוף האדם בצורה בו היא מבינה אותו ומדוע אנשים צעירים ממשיכים להאמין לכך היום ואיך הם מתמודדים עם הגילויים המדעיים הסותרים את דעותיהם.

דוד שוורץ גדל במשפחה חרדית השייכת לחסידות חב"ד, למד בישיבות חב"ד שונות ועזב את הדת בגיל 17. היום, הוא אתאיסט המאמין בחשיבות החינוך ומלחמה בבורות. 
 
 
במשך אלפי שנים ראו בני האדם אנשים מתים, היו הרבה סיבות למוות - חיות טרף, מחלות, מלחמות על אוכל, שטחי מחיה ונקבות. החשיפה לגופות קרועות ושסועות לימדה אותם על עצמם. הם גילו שהלב הוא משאבת הדם, הריאות נועדו לנשימה, הקיבה מעכלת את האוכל והמעיים שולחות אותו החוצה. הם הבינו שהמוח מפקד על הגוף, שהעיניים והאוזניים שולחות אליו מידע והגולגולת שומרת עליו מפגיעה.
 
כך הפך הראש לחלק החשוב בגוף והלב למספר שתיים, כשהתפתחה הדת החליט מישהו שהנפש נמצאת במוח, הרגשות נמצאים בלב והצרכים הפיזיים של הגוף נמצאים בכבד.
בחסידות אומרים "מוח שליט על הלב", כלומר השכל שמבין את הצורך להתנהג בצורה הגיונית מוכרח לשלוט על הלב שרוצה להתנהג בצורה רגשנית. אפילו עשו מזה ראשי תיבות. מי ששולט בעצמו - מוח, לב, כבד הוא מל"ך. מי שמאבד את השליטה העצמית ומבלבל את הסדר - לב, מוח, כבד. הוא למ"ך, במילים אחרות - סמרטוט.
 
אבל בחסידות, כמו בכת יהודית אמיתית, המוח לא אחראי על חשיבה רציונלית כמו שכל העולם מבין את המשמעות שלה, אלא על האמונה באלוהים. כשהמוח שולט בלב הוא מונע ממנו לבצע החלטות תחת לחץ רגשי, בחסידות הלב רוצה להתענג מהעולם - לאכול, לשתות, לרקוד, חס וחלילה לקיים יחסי מין… אבל המוח צריך לשלוט בו, המוח רוצה להתפלל, ללמוד תורה, לקיים מצוות.
 
כל זה נובע מחוסר הידע שהיה לבני האדם עד להתפתחות המדע המודרני על גוף האדם.
רבנים אוהבים לתאר את העין האנושית כהוכחה לקיומו של האל, אבל כל אדם שמתעניין קצת בגילויים מדעיים יודע שיש הרבה מאוד חיות שיכולות לראות דברים שאנחנו לא מסוגלים אפילו לדמיין. לא רק שהעין שלנו מוגבלת, אלא שיש דברים שהעיניים שלנו רואות והמוח לא מסוגל לתרגם, הוא מתבלבל ומתרגם את המידע מהעין למשהו שהוא מכיר. כך קורה שאנחנו רואים דברים מוזרים ומתבלבלים או חושבים שאנחנו רואים משהו למרות שהעיניים רואות דבר אחר לגמרי, המוח שלנו פשוט מוגבל.
 
חוסר הידע על איך הגוף עובד מוביל לראיית עולם מעוותת ולמסקנות הזויות. הנה דוגמה למה שכתב מישהו בהתכתבות שלקחתי בה חלק בדף הפייסבוק "אחד נגד כל הדת":
 
"אם רק המדע היה צודק שאין קשר למוח והזרע נוצר כל הזמן ללא קשר לגירוי מיני אז היית רואה אנשים הולכים לבית כנסת או להבדיל לחוף הים לעשות מדיטציה עם שק אשכים על הכתף נכון הזרע נוצר באשכים אבל הוא מגיע כתוצאה מהמוח וההורמונים הראשוניים שלו נוצרים במוח והאדמור הזקן בעל התניא הקדוש מביא את זה מהזוהר ככה שאם יש לך עוד טענות תזהר קצת יותר כי מדובר ברבי שמעון בר יוחאי שקיבל מהקדוש ברוך הוא בכבודו ובעצמו."
 
מה עובר בראש שלו? איזה תהליך הוא מייצר כדי להתמודד עם מידע חדש שסתר את מה שהוא אמין בו?
 
שלב א':
בחור צעיר לומד בספר התניא שהזרע נוצר במוח האב ולכן הבן דומה לאביו, הוא כמובן מקבל את זה כאמת מוחלטת.
 
שלב ב':
הבחור הצעיר מגלה שהזרע לא מיוצר במוח אלא באשכים.
 
שלב ג':
הגנה על הרבי שלו - הרי הרבי דובר אמת אלוהית ומחייב המציאות שהוא צודק, אז ברור שלא הבנו אותו נכון! אז הרבי התכוון שהזרע נוצר כתוצאה מהמוח וההורמונים של הזרע מגיעים מהמוח… (לא יודע איך הוא הגיע למסקנה שהמדע החליט שאין קשר למוח בכלל)
 
ועכשיו להתמודדות עם הטענה נגד הגבלות המין בדת:
 
הבחור שלנו הוא אדם עם היגיון סביר, הידע שלו על גוף האדם מספק אותו במידה כזו שהוא מסוגל לייצר מסקנות על סמך שני הדברים יחד. ברור לו שהתורה צודקת במאה אחוזים וצריך להתנזר מסקס עד לנישואים וגם אז - יש הגבלות, ברור לו שהגבר פולט זרע ומהזרע נוצר תינוק, אבל הרי סקס הוא אסור - אם כך, לא יכול להיות שהגוף של הגבר מייצר זרע כל הזמן, אחרת שק האשכים של הגבר היה מתנפח כמו בלון ואנשים היו צריכים לשאת אותו על הכתף! אז המסקנה היא שהגבר מייצר זרע אך ורק כשהוא במערכת יחסים מינית עם אישה (בלבד, כמובן, שאושרה ע"י רב) כי לא יכול להיות שהתורה הייתה אוסרת על מין אם האיסור היה נוגד את טבע אדם… הרי אלוהים ברא את האדם, לא יכול להיות שהוא יורה מצווה שתפגע במה שהוא ברא, כל ילד יודע לא להרוס את מה שאתה עצמך בנית.
 
אתם הולכים ברחוב, לידכם עובר בחור חרדי וזה מה שהוא יודע על העולם. הוא יודע בבירור שהגבר מייצר זרע רק כשהוא מקיים יחסי מין ושהזרע הזה מגיע מהמוח, הוא מכניס את ההורמונים לתמונה כי זה מושג שהוא שמע שקשור איך שהוא למין בלי להבין מהו הורמון ומה תפקידו בגוף.
 
אף אחד לא לימד אותו בכיתה א' על הגוף שלו, אין לו מושג ממה הוא מורכב ואיך הוא עובד.
הוא שמע פעם את המושג "הורמונים", קישר אותו לעוד מושג "DNA", חיבר אותם יחד ויצר תאוריה חדשה על איך בני אדם מתרבים, כל הביולוגים בעולם עושים פיפי במכנסיים ברוב צחוק, אבל הוא אף פעם לא ישמע על זה כי זה לא פורסם בעיתון "בית משיח" או "המודיע".
 
אחרי השתתפותי בהתכתבות המרתקת הזאת, אנשים שלחו לי הודעות - "מה אכפת לך? שכל אחד יאמין במה שבא לו! חלאס להיות אתאיסט לוחמני… תאמין אתה במה שבא לך ועזוב את משה רבינו בשקט." יש אנשים שמסכימים עם זה, הם אומרים - "עזבנו את הדת, החכמנו, שהם ימשיכו להאמין במה שבא להם." אני בחור צעיר, אני לא מתכוון לשכנע אנשים להצטרף למאבק הזה, בטח לא אנשים מבוגרים ומנוסים ממני. אבל אני לא יכול להסכים איתם. הם מתעלמים מהעובדה שלכל אמונה דתית, אפילו הקטנה ביותר, יש השלכות במציאות.
 
אנשים שמאמינים שהעולם בן 6000 שנה, אף פעם לא ינסו להמציא שיטות תיארוך מפותחות יותר - הם כבר יודעים בן כמה העולם, הם לא צריכים מכשיר שיגיד להם את זה. אנשים שמאמינים שצריך להוציא להורג גבר ששכב עם גבר - אף פעם לא יאמינו בשוויון בין בני אדם - תמיד יהיה להם את מי לשנוא. אנשים שמאמינים בעולם הבא ובגן עדן מול גהינום אף פעם לא יעריכו את החיים באמת, הם לא יפסיקו אף פעם את הניסיון לצרף לדת שלהם עוד אנשים. הרי אנחנו האחים היהודים שלהם! איך הם יכולים לתת לנו ללכת לגהינום??? הם חייבים להציל את הנשמות שלנו!
 
לאנשים שהאמינו שהכוכב ארץ הוא שטוח - לא היה סיכוי לגלות את אמריקה, הם בחיים לא היו מנסים להגיע להודו מהצד השני. אין אפילו תת נושא אחד בתחום מחקר הDNA שהיה יכול לקרות אם לא היו אנשים שהאמינו באבולוציה שקידמו אותו, אף אדם דתי בעולם לא רוצה לשמוע על קרבת משפחה לקוף או על התפתחות המינים.
 
אנשים שיודעים הכל, לא צריכים לחקור. בלי מחקר, אין גילויים. ובלי גילויים - אין תרופות, אין טכנולוגיה, אין ערכי אנוש, אין שלום, אין אוכל, אין מים, אין חמצן, אין דלק, אין חשמל - אין שום דבר.
 
נער צעיר שלח לי הודעה -
 
הוא:
"מה זה הדבר המפגר הזה להאמין שאתה מורכב מכימיקלים?"
אני:
"להאמין? מה זה קשור לאמונה? קח חתיכת עור מהאצבע שלך או חתיכת בשר לפני שאמא שלך מבשלת אותו, שים אותו מתחת למיקרוסקופ ותספר לי בבקשה מה ראית."
הוא:
"איזה שטויות!"
אני:
"חשבת פעם למה הדם שלך אדום? איך אתה מריח? איך אתה מרגיש כאב? איך השיער שלך גודל? איך אתה מרגיש טעם? איך אתה יודע מתי אתה שבע ומתי אתה צריך להשתין?"
הוא:
"לדעתי את בן אדם משועמם".
 
מיד אחרי התגובה הזאת הוא חסם אותי מהפייסבוק.
 
אם הילד הזה היה חכם, הוא מחפש בגוגל "למה הדם שלי נקרש ולא זורם החוצה כשאני נפצע?", "איך הגוף שלי יודע להגיד לי מתי אני רעב ומתי אני שבע?" או "איך הלב שלי עובד?" והוא היה מגלה את הסיבה לדברים שכולנו מרגישים ביום יום ואין לנו מושג איך הם עובדים.
זה מה שאני עשיתי. בגיל 15 נכנסתי לאוניברסיטה העברית בירושלים, ילדון חרדי עם מגבעת וחליפה וביקשתי מהבן אדם הראשון עם שיער אפור שפגשתי (בהנחה שהוא מצוות ההוראה והוא יידע לענות לי).
 
"אני רוצה לדעת למה הבטן שלי מקרקרת כשאני רעב, איך שריר הטבעת שלי יודע לא להביך אותי ולעשות במכנסיים, למה אני מפליץ ולמה לפעמים עומד לי בבוקר ואני לא מצליח לעשות פיפי?"
אחרי שהוא נקרע מצחוק וכמעט ברחתי משם, הוא תפס אותי ביד, הושיב אותי על ספסל וענה לי. לצערי אבד לי מספר הטלפון שלו ואחר כך עזבתי את הישיבה בירושלים, אבל ידעתי משהו שאף אחד מהחברים שלי או מהרבנים שלי ידעו - אם רק אשאל, אמצא תשובות.והבנתי דבר נוסף, אין אף אחד בסביבה שלי שמסוגל לענות לי על השאלות האלה, התשובות לא נמצאות בדת אלא באקדמיה. לא להורים שלי, לא לרבנים שלי ולא לרבנים שלהם - אין סביבי אדם אחד עם תואר אקדמי באף תחום! אפילו לא בחקר היהדות... אף אחד מהם מעולם לא שמע על הצורה הנכונה לנתח מידע על מנת להסיק מסקנה אמיתית.
 
רבנים מפליצים כבר אלפי שנים, אבל אף אחד מהם לא יודע למה ואיך זה עובד.
 
יש טענה דתית נפוצה שבתלמוד יש חכמה ולכן לא צריך ללמוד לימודי ליב"ה. הנה תראה! בגמרא יש חישוב של עיגול אז לא צריך ללמוד גיאמוטריה. בגמרא כתוב "זרוק חוטרא לאוירא אעיקריה קאי" - אתה רואה? גאוני התורה ידעו על כוח המשיכה לפני כולם! יש תוספתא על כליא ברק, סתם האמריקאים אומרים שבנג'מין  פרנקלין המציא אותו! לא צריך ללמוד שום דבר חוץ מתורה, הכל נמצא שם.
 
טענה כל כך הזויה. בני אדם ידעו על מגנט במשך מאות ואולי אלפי שנים, האם לא היה צריך לחקור שדות מגנטיים? האם אפשר להשוות אדם שיודע שאפשר להגיע לירח לאדם שיודע איך? רבי יונתן אייבשיץ כתב שכדי להינצל מהמבול רצו האנשים לבנות מגדל גבוה וממנו לצאת בספינה למסע שיט עד לירח, שם הם יינצלו מהמבול. האם זה אומר שלא צריך את נאס"א? שרבי יונתן הזה היה חכם יותר מאסטרו-פיזיקאים ומהנדסי תעופה וחלל? הרי הדת חושבת שהשמים עשויים ממים, ברור שהוא יחשוב שאפשר לשוט באוניה לירח... לא צריך להיות מהנדס גאוני - אפשר לבנות מגדל שמגיע עד השמים, לבנות עליו כלי שיט ולברוח לירח.
אם הם היו כאלה מתוחכמים - למה הם לא בנו אוניה פה על כדור ונשארו בחיים במבול? לנוח זה עבד!
 
ברור ש"חכמי" התלמוד ידעו שאם זורקים מקל לאוויר הוא תמיד יפול בחזרה לקרקע, כל ילד יודע את זה. האם אפשר להשוות את הידע הזה להבנה שיש לנו היום על איך עובד כוח המשיכה, איך אפשר לנצל אותו ואיך להתנגד לו? אין ספק שלא. האם "חכמי" התלמוד ידעו שברק יפגע בחפץ מתכתי שיותר גבוה מהמבנה שלידו? מסתבר שכן. האם הם הבינו למה? האם הם הבינו מה זה ברק? אנרגיה? מטען חשמלי? הארקה? ברור שלא, לא היו להם את הכלים והידע לדעת. בנג'מין פרנקלין חקר וניתח עד שהגיע לתאורייה שלא רק ניתנת נשמעת הגיונית - היא ניתנת לבדיקה והוכחה.
 
האם הם מצאו דרך לחשב קוטר של עיגול? פחות או יותר. האם היא היתה מדוייקת? בערך. האם אפשר להשוות את זה לחישוב מתמטי של פאי? ברור שלא. זה דומה לאדם שיראה תמונה של בית ועץ ויגיד "הבית בגובה שלושה מטרים אז העץ הזה בגובה חמישה מטרים"
לעומת מישהו שיגיד "אם הבית הזה הוא בגובה שלושה מטרים, העץ רחוק ממנו בשישה מטרים לכיוון צפון-מזרח, המצלמה היתה במרחק עשרים מטרים בכיוון דרום מערב ועמדה בגובה מטר וחצי. לכן העץ הוא בגובה חמישה מטרים ועשרים סנטימטרים." האדם שזרק ניחוש טעה בסך הכל בעשרים סנטימטרים, לא נכעס עליו, זו בסך הכל תמונה ולא ממש אכפת לנו מהגובה של העץ אלא זה רק תרגיל בשביל הכיף… אבל האם יוכל מישהו להגיד "אחלה! הוא יודע לחשב, אולי אקח אותו לעבוד אצלי?" כמובן שלא. שיטת החישוב שלו לא יכולה להשתוות בכלל לשיטה של האדם השני שחישב את כל הנתונים והגיע לתשובה מדוייקת.
אי אפשר להגיד ששיטת החישוב הראשונה יותר טובה מהשניה או לפחות משתווה אליה, ניחוש או הערכה גסה על סמך נתונים בודדים הם לא שיטה, הם לא מגיעים בכלל לרמה שאפשר להשוות אותם עם שיטות אחרות.
 
אמונה בדברים לא נכונים מגיעה מחוסר ידע או ידע שגוי, לאמונה בדברים לא נכונים יש השלכות לחיי היום יום - מעשים של בני אדם ודרישה שלהם מאחרים לעשות כמוהם.
ידע חלקי שנוצר מניחושים או הסברים בלתי מספקים לא יכול להיקרא "חכמה", בניגוד לתאוריית "ירידת הדורות" היהודית, במציאות כל דור חכם מהדור הקודם. אנחנו לומדים דברים חדשים ומפתחים את ההבנה שלנו לגבי העולם. פעם היו שחשבו שהמוח של אפריקאים נחות מהמוח של אירופאים והיתה להם הצדקה לעבדות, היום כל אחד יודע שבני האדם שווים ולכן אנחנו נלחמים על שוויון. הדת נכתבה ע"י אנשים שהאמינו בדברים שברור היום שהם לא נכונים, אנחנו צריכים לנטוש את האמונות האלה ולייצר לעצמינו קוד מוסרי אנושי חדש.
 
ולסיום,
 
אנסה להמשיל מושגים אבולוציוניים כדי להמחיש את דברי: אדם עומד ביער, הוא שומע רחש ורואה חיה מתקרבת אליו, יש לו שבריר שניה להחליט האם החיה מהווה סכנה או לא, במידה והוא קלט סכנה - יש לו שבריר שניה להחליט האם לברוח או להילחם. אם הוא יטעה בזיהוי הסכנה, לא יהיה לו זמן להחליט להילחם או לברוח, אם הוא יתבלבל ולא יצליח להחליט להילחם או לברוח - הוא יקפא. לא משנה מה הוא יחליט, החיה בינתיים ממשיכה להתקרב אליו.
 
הדת היא סכנה, היא מאיימת על כל התקדמות לחיים טובים יותר לכל בני האדם (לא כשמדובר בקבוצות ספציפיות, הדת אלופה בדאגה לאינטרסים של עשירים ואנשי דת). יש לנו אפשרות להחליט - האם אנחנו מזהים את הסכנה ונלחמים בה או בורחים. אני בוחר להילחם. לנסות למצוא דרך יעילה יותר לתת לאנשים מידע ולהרחיב את הידע שלהם. אברך בכולל או בחור בישיבה נעולים מהעולם, הם לא חשופים למידע. צריך למצוא דרך להגיע אליהם ולספר להם איך העולם עובד. כמו שאני ראיתי איך הידע השגוי שהיה לי הלך ונעלם עם כל טיפת ידע חדש שרכשתי, כך גם יקרה להם.
 
אחת השיטות הדתיות היא לקרוא לכל דבר שהם לא מבינים "מעשה אלוהים", צריך לנצל את זה - כל דבר שנסביר להם, ידחק את אלוהים עוד צעד החוצה. רק כך הדור הבא יהיה מלא באנשים סקרנים שילכו לחפש וללמוד, להמציא ולחדש. רק כך הדור הבא יגיע לכוכבים שלא חלמנו להגיע אליהם, ימציא מכשירים שלא דמיינו, ימצא תרופות למחלות שהתייאשנו מלרפא ויחיה בשוויון שאנחנו חולמים עליו.
נקרא 3019 פעמים
למאמר הבא ולקודם: « צניעות (עדו) עדותו של ב. »

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים