Skip to content

1VSDAT

Open menu
ענייני דיומא
ענייני דיומא
רוב המאמרים באתר הזה דנים בנושאים, בעיקר תיאולוגיים, שאינם תלויים בזמן ולכן ראוי להקצות פרק מיוחד למאמרים שדנים בענייני דיומא, היינו בנושאים שהזמן גרמם. למאמרים הללו יש אופי די אקטואלי אבל הם יכולים להמשיך ולעניין עוד שנים רבות לאחר כתיבתם.
דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
הברית הקדושה בין הממשלה לרבנים החליטה כנראה לשלח כל רסן ועתה, במסווה של הסיסמה המזויפת 'לימוד יסודות הזהות שלנו בנושא היהודי והציוני', משרד החינוך כופה על ילדים חילוניים ללמוד את מסכת פרקי אבות, התרכיז המזוקק ביותר של הנרטיב הרבני ואחת מאבני הפינה של כל ניסיון להחזרה בתשובה ואינדוקטרינציה חרדית. 
 
 
דרג מאמר זה
(5 מדרגים)
האיומים על מדינת ישראל הולכים ומתגברים ולכן אין עוד הרבה משמעות למחלוקות הישנות בין הימין והשמאל. על מדינת ישראל להכין את עצמה לשעת המבחן ההולכת ומתקרבת ולשם כל היא צריכה לטפל בגורמים שפועלים ללא לאות להחלשתה. על חוסנה החברתי, הכלכלי והצבאי המדינה תוכל לשמור רק אם היא תפרק את מערך הישיבות שהחרדים הקימו לעצמם, תשלול מהחרדים את התקציבים הייחודיים שהם הצליחו לסחוט מאיתנו ותכפה על האוכלוסייה החרדית להתערות בחברה, לדאוג לפרנסתה ולשרת בכוחות הביטחון או במערכות השירות הלאומי.  
 
 
דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
החרדים מרבים לקונן על מר גורלם אבל אם מתעלמים ממסכי העשן שהם אוהבים לפזר מתברר שהם נהנים מהטבות יתר מוגזמות שאינן ניתנות לאף מגזר אחר בציבור. במאמר זה, הראשון בסדרת מאמרים, אני מתרכז בתקציבי החינוך והתרבות ומראה לא רק את ההעדפה המקוממת של החרדים אלא גם את העיוותים הלוגיים עליהם החרדים מבססים את כל טיעוניהם.
 
 
דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
הסרט 'אגורא' של הבמאי הספרדי אלחנדרו אמֶנאָבר מנבא בצורה חדה, ברורה ובלתי נשכחת את האסון שהחרדים עומדים להמיט עלינו, ולו רק משום שהוא מתעלם מכל האירועים האקטואליים ומרחיק את סיפורו לעשרים וארבע השנים בסוף המאה הרביעית ותחילת המאה החמישית בהם הפונדמנטליזם הנוצרי הצליח לדחוק את מתנגדיו ולהשתלט על העיר אלכסנדריה שבמצרים. בסרט זה היהודים משחקים תפקיד שולי בלבד והם, יחד עם הפאגאנים והנוצרים המתונים, סובלים מרדיפותיהם של הקנאים הנוצרים שהצליחו להרוג, לגרש או להכניע את כל מתנגדיהם, למרק את אלכסנדריה מכל נאורותה ולרצוח את היפאטיה, אחרונת הוגי הדעות שפעם פיארו את האקדמיה של העיר והעלו את קרנה ברחבי העולם ההלניסטי. הבמאי כנראה רצה להזהיר את האירופאים מפני האסלאם הקיצוני אבל רק עוצמי עיניים מושבעים לא יזהו בו גם את משליכי האבנים, שורפי עגלות האשפה וכורתי עצי הזית שכוחם ההולך וגובר מדרבן אותם לקחת את החוק לידיהם, לדחוק את רגלי הקדמה, המדע והדמוקרטיה ולהשליט על הציבור הרחב את דעותיהם החשוכות והנבערות מדעת.
 
 
דרג מאמר זה
(6 מדרגים)
כל הכבוד לכם, בני מעמד הביניים, על שסוף, סוף החלטתם לדרוש את המגיע לכם. מטרותיכם צודקות אבל אתם יורים בו זמנית ליותר מידי כיוונים ובסופו של דבר מאבקכם יתמוסס ואתם תישארו עם הרבה אכזבות ומעט מאד השגים ממשיים.
 
אתם דורשים 'צדק חברתי' במסגרתו המדינה תממן לכם דירות להשכרה, פתרונות דיור מוזלים, חינוך מגיל 0 ועוד כהנה וכהנה דברים טובים וראויים אבל אתם שוכחים שבסופו של יום 60% מכל ההטבות שתצליחו להשיג יעברו לחרדים בעוד שאתם וילדיכם תידרשו לממן 100% מהחור שייווצר בתקציב המדינה. זכרו, אתם אולי מפעילים את הלחצים אבל הם אלו שקובעים את הקריטריונים ולכן הם גם יהיו אלה שיהנו מרוב התקציבים החדשים שתשיגו במאבקכם.
 
דרג מאמר זה
(5 מדרגים)
לא יאה להעמיס עוד בוץ על אדם שכבר לוכלך על ידי גדולים וטובים ממני, במיוחד אם בניגוד למקובל הוא נתפס בקלקלתו במחיצת אדם בוגר מהמין המתאים, אבל קשה לא להביע שאט נפש מחרדי מתחסד שכבר הרויח ביושר את השורות שהקדשתי לו באתר זה[א]. כשנשאתי תודות לכל האישים שדרבנו אותי לחשוף את פניה המכוערות של היהדות בחרתי לייחד את מר זילברשלג משום שבהרצאה שהוא נשא פעם בפני קהל חילוני הוא סיפר על ביקור באחד מבסיסי צה"ל שם הוא ראה במו עיניו חיילים וחיילות עובדים במשרד אחד ואוכלים יחדיו בחדר אוכל משותף. החוויה הקשה חייבה רק מסקנה אחת והחרדי הגאה אפילו לא מצמץ כשהוא סיפר לקהל שומעיו, רבים מהם הורים לחיילים ששירתו באותה עת במרחב עזה, שבליבו גמלה ההחלטה לא להרשות לבניו להתגייס לצבא שמאפשר התנהגות מתירנית מעין זאת שהוא ראה במו עיניו.

התגובות האחרונות