Print this page
שני, 05 מאי 2014 15:47

שו"ת אביר - שאלתו של ישראל מתאריך 2.5.14

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
שאלתו של ישראל מתאריך 2.5.14
 
שלום עדי,
 
אני לא יודע אם זה נכון להפנות אליך את השאלה הזאת אבל מכיון שזה מטריד אותי אני ישאל (מקסימום אל תענה).
 
איך חילונים רואים את משמעות החיים? ולמה הם מביאים ילדים לעולם? (גם אם הם מביאים רק שתיים) הרי העולם שלנו מלא בזבל וקשה לחיות בו כל אחד מסיבותיו שלו ואפילו אם נגיד שרוב האנשים סבבה להם עדיין יש סיכוי שהילד יהיה חולה או שסתם לא יהיה לו טוב, והשאלה הזאת קשה לי על החילונים מכיון שהם לא רואים תכלית בבריאה הזאת אז למה להביא ילדים? (מילא חרדים גם אם הם טיפשים לפחות הם חושבים שיש עולם הבא ומשמעות לחיים ולכן הם מביאים ילדים).

וגם בלי להביא ילדים איך חילונים מתמודדים עם הידיעה שאין משמעות לחיים מעבר לזה שצריך להנאות עד כמה שאפשר.
 
תשובתי מתאריך 3.5.14
 
ראשית הרשה לי לדחות חלק מההנחות שחבויות בשאלה שלך:
 
1.
אנו חיים בעולם נפלא, מלא יופי, תוכן ותקווה ולא בעולם 'מלא בזבל'. אכן יש בעולמנו הרבה סבל, עוני, חולי, שנאה רוע ופשע אבל לצידם יש בו גם הרבה יופי, אושר, ידע, חכמה, פיתוח, טכנולוגיה, קדמה, רפואה, אהבה ועזרה הדדית. אדרבה, כל שנה מביאה עימה פיתוחים מדעיים וטכנולוגיים חדשים שמאפשרים לאנושות להאכיל, להלביש, לשכן, לרפא, לשנע, ליידע ולחנך יותר ויותר אנשים ובכל יום ויום אנו נחשפים לגאון רוחם של הוגים, אומנים ואנשי מעש שמעשירים ומעדנים את נפש האדם ברעיונות חדשים, ספרים, יצירות אומנות, מבנים ארכיטקטוניים, מוזיקה, ריקוד, מחזות, סרטים, תכניות טלויזיה, פיתוחים טכנולוגיים יוזמות עיסקיות וכל יתר התחומים שהופכים את עולמנו למרתק ומרגש.    
 
2.
אתה מפריד בין החרדים, שמבינים את 'תכלית הבריאה' וממילא יש לחייהם משמעות לבין החילונים שאינם מאמינים בעולם הבא והמשמעות היחידה לחייהם מסתכמת, בהכרח, בסיפוק צרכי הגוף וברדיפה אחר החולף וחסר הערך. זה כמובן מה שרבנים רוצים שתחשוב. הם רוצים שתניח שהחיים הם אך ורק פרוזדור קצר שמוביל לעולם הבא ולכן, אם אינך רוצה לבלות את הנצח בגיהינום עליך ללכת ב'דרך הישר' שלהם, למלא אחר כל דרישותיהם ולדאוג לכבודם ורווחתם. אם תקפיד ללכת בדרכיהם, הם מבטיחים לך, חייך יתמלאו במשמעות ואתה תוכל להרגיש חשוב יותר, טהור יותר, נעלה יותר וקדוש יותר מכל החילוניים שהרי אתה נמנה עם אלו שיירשו גן עדן ולא עם אלו שסטייתם מ'דרך הישר' תגרום להם להתייסר לנצח במדור ממדורי הגיהינום.
 
3.
ניחא. נניח לרגע שלחייהם של החרדים יש משמעות בעוד שחייהם של החילוניים מוקדשים רק להבלים ותענוגות חולפים אבל מה לגבי שאר 99.999% מהאנושות? האם לחייהם של מיליארדי נוצרים, מוסלמים הינדים, בודהיסטים, אתאיסטים וכו' אין שום משמעות? הם הרי אינם עושים כמצוות הרבנים ואיש מהם לא ייכנס בשערי גם עדן אז לשם מה הם מולידים ילדים לתוך עולם שלשיטתך אין בו דבר זולת 'זבל'?        
 
מעבר למיליון, מיליון וחצי, החרדים בעולמנו קיים עוד עולם גדול ורחב בו חיים כשבעה מיליארד בני אנוש, לא פחות חכמים ולא יותר עיוורים משומרי אמוני ישראל, ונראה שרובם חושבים שלחייהם יש משמעות וקיימת סיבה טובה להוליד ילדים ולהתמודד עם קשיי הקיום ותלאות החיים. ניתן להסיק מכך שלחיים יש כנראה משמעות גדולה יותר מאשר הרצון לבלות את הנצח באיזה שהוא גן עדן תיאורטי שבעלי העניין של הדתות תמיד הבטיחו לתמימים כתמורה לחיים שלמים שיוקדשו לקידום מטרותיהם וסיפוק צרכיהם[א].
 
במילים אחרות, משמעות החיים של החרדים חייבת בסופו של דבר להיות זהה לזו של החילוניים ושל כל שאר באי העולם ולכן היא אינה יכולה להיות תלויה ב'דרך הישר' של אל זה או אחר אלא בערכים אוניברסליים שהנחו את רוב בני האדם במהלך כל ההיסטוריה האנושית.
 
אני אישית חושב שחייו של אדם מקבלים משמעות משלושה דחפים שאינם ניתנים לכיבוש שהוטבעו בגנים שלנו עוד לפני מאות אלפי שנים:  
 
1.
השאיפה לחיות בתוך הנצח
 
 
אין כוונתי לחיי נצח בגן-עדן יציר דמיונם של אנשי דת אינטרסנטיים, אלא לאותו חלק מאיתנו שימשיך לחיות בילדינו, בנכדינו ובכל צאצאיהם. אנחנו נמצאים כאן בזכותה של שרשרת ארוכה של הורים וסבים והחובה להמשיך את השרשרת היא, להערכתי, הטעם המרכזי שמעניק משמעות לחייו של כל אדם באשר הוא. בכולנו קיים הדחף להוליד ילדים ולהכשיר אותם להתמודד עם אתגרי העתיד כך שגם הם בתורם יולידו ויכשירו דור נוסף שישא עימו מקצת מאיתנו וכך הלאה והלאה, שוב ושוב, לנצח נצחים.
 
להערכתי, הגשמת השאיפה הזאת היא המעניקה את הטעם לחייהם של רוב בני האדם: חרדים, חילוניים וגויים כאחד.  
 
2.
הרצון להשאיר אחרינו זכר ומצבה
 
 
דחף זה מעניק משמעות לחייהם של בעלי היכולות שמצליחים להותיר אחריהם זכר בהיסטוריה האנושית: כובשים, מלכים, מצביאים, מדינאים, מנהיגים, מחוקקים, שופטים וכדומה. יותר מזה, הוא מעניק משמעות לחייהם של ברוכי הכשרונות שיצירותיהם חוקקים את זכרם בתודעת עמם ולעיתים אפילו בתודעת האנושות כולה[ב].
 
3.
התקווה להעניק לילדינו עולם טוב מזה שקיבלנו מאבותינו
 
 
המושג 'טוב' הוא מאד סובייקטיבי ומה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים גם לאחר. לבטח יש כאלו שחושבים שהעולם הטוב ביותר הוא זה בו כולם מכירים בבורא העולם ודואגים למלא את כל מצוותיו. חייהם של אלו מתמלאים מן הסתם במשמעות בעת שהם פועלים לקירובה של 'מלכות האלוהים' בה ילדיהם יוכלו להגשים את כל האידיאלים הדתיים ואולי, בשל כך, לזכות אפילו בביאת המשיח. אחרים מוצאים משמעות לחייהם במאבק למען עולם צודק יותר, שוויוני יותר, 'ירוק' יותר, הומאני יותר ומפותח יותר מבחינה חברתית, מדעית וטכנולוגית. לכל אדם יעדים משלו אבל כל האנושות משתפת את הרצון ל'שפר' ולהוריש לדור הבא עולם טוב יותר שיעמיד לרשותם את האופקים וההזדמנויות שלא היו קיימים בעולם שהם קיבלו מהוריהם.    
 
הדור של הסבא שלי גאל את הארץ הזאת מהביצות, החולות ויתושי המלריה. הדור של אבי לחם למען עצמאותנו והקים פה את התשתית למדינה דמוקרטית, ליברלית, פלורליסטית ומתקדמת שתוך שנים ספורות תפסה את מקומה בקדמת העולם המודרני. הדור שלי לחם נגד סכנות מבחוץ והפך את ישראל לבית יוצר תרבותי, מדעי וטכנולוגי שהוליד חתני פרס נובל, היי-טק מתקדם ומדינה חופשית, פלורליסטית ותוססת שרק מעטות יכולות להשתוות לה בעולם כולו. הדור של הילדים שלי הופך את מדינת ישראל למעצמה צבאית, כלכלית, מדעית וטכנולוגית שפיתוחיה מצעידים את העולם לקשת רחבה של הישגים ואני מקווה שהדור של נכדיי יקפיץ את המדינה, והאנושות כולה, לפסגות בלתי נודעות בעולם שרק ילך וייעשה טוב יותר.

האם נראה לך שלחיינו אין, לא הייתה, ולא תהיה שום משמעות זולת הנאות הגוף? אני חושב שכל מי שתורם את חלקו לקדמה האנושית ולעתיד טוב יותר ממלא את חייו בהרבה מאד תוכן ומשמעות. קשה לי, לעומת זאת, להבין איזו משמעות יש לחייהם של אלו שמעבירים את ימיהם בחזרה יום-יומית אחר נוסחאות תפילה קבועות, בשינון אינסופי של טקסטים שאינם רלוונטיים למציאות הריאלית, בשאיפה לחזור לעולם העבר, בדרישה להקפיא את ההווה ובמלחמה בלתי פוסקת בקדמה שמובילה אותנו לעתיד טוב יותר.
 
לשיטתי, כל הדתות, הזרמים, הפלגים והכתות נשלטים על ידי בעלי עניין ששואפים לבסס את שליטתם, להרחיב את השפעתם, להעצים את חשיבותם וכבודם ולהגדיל את עושרם ונכסיהם. להשגת מטרותיהם הם מעוותים את 'משמעות החיים' ומוכרים בשמה אשליות דוגמת 'מלכות אלוהים', 'גאולה' ו'גן עדן'. התמימים שמתפתים לקנות את הבטחות הסרק הללו מגלים שתקוותיהם יתממשו רק אם הם ילכו ב'דרך הישר' של בעלי העניין, דוגמת 'דרך הישר' הרבנית שמבטיחה לבעלי העניין כוח, כבוד ועושר ולתמימים דלות, בורות ופוטנציאל מבוזבז.

אני חושב ש'משמעות החיים' אינה לקדם את מטרותיהם האנוכיות של רבנים אינטרסנטיים שמרבים להבטיח את שאיש מהם אינו מסוגל לקיים. להיפך, 'משמעות החיים' היא להמשיך את גל המחקר, הפיתוח והבנייה שהעניק לנו את הידע, התשתיות החברתיות והמשפטיות, התובנות והטכנולוגיות שמאפשרים לעולמנו לקיים, ברמת חיים ותוחלת חיים שעולים בהדרגה, שבעה מיליארד נפשות ולוודא שילדינו יתרמו את חלקם להפיכת העולם הזה לשוויוני יותר, בריא יותר, שבע יותר, משכיל יותר, מעניין יותר ומרגש יותר.
 


[א]             
לשיטתי, כל הדתות, הזרמים, הפלגים והכתות נשלטים על ידי בעלי עניין ששואפים לבסס את שליטתם, להרחיב את השפעתם, להעצים את חשיבותם וכבודם ולהגדיל את עושרם ונכסיהם. להשגת מטרותיהם הם מוכרים לתמימים אשליות דוגמת 'גאולה' ו'גן עדן' ומבטיחים להם שהם ישיגו את מבוקשם אם הם רק ילכו ב'דרך הישר' המוכתבת על ידי בעלי העניין. 'דרך הישר' הרבנית, לשם משל, מבטיחה לבעלי העניין כוח, כבוד ועושר ולתמימים דלות, בורות ופוטנציאל מבוזבז.     
[ב]             
ג'וספה ורדי השאיר אחריו יצירות מופת בלתי נשכחות שמעולם לא ירדו מבימות אולמי האופרה והקונצרטים: אותלו, ריגולטו, לה טרוויאטה, נשף המסכות, כוחו של גורל, ערביות סיציליאניות, דון קרלוס, פלסטאף איל טרובאטורה, נבוקו, אאידה, מקבת והרקוויאם. אני מעריך שהיצירות הללו ייזכרו גם אחרי שהרבה מצבות אבן תישחקנה ותישברנה. במסע ההלווייה של ורדי, בשנת 1901, נכחו מאתיים אלף איש ואף שהוא ביקש שלא תושמע כל מוסיקה מישהו בקהל לא התאפק והחל לשיר את שירו המפורסם 'עלי מחשבה' ובעקבות כך הקהל כולו הצטרף לשירה. בשיר 'עלי מחשבה' של ורדי דנתי במאמר 'ורדי ותהילים' ושם ניתן למצוא הפניות לשני סרטונים שמדגימים כיצד כשרונו וגאון רוחו של האדם יכולים להעניק לו יד ושם שיחיו כל עוד הרגש מפעם בליבו של האדם. 
נקרא 4180 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

42 תגובות