Skip to content

1VSDAT

Open menu
שני, 05 מאי 2014 15:47

שו"ת אביר - שאלתו של ישראל מתאריך 2.5.14

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
שאלתו של ישראל מתאריך 2.5.14
 
שלום עדי,
 
אני לא יודע אם זה נכון להפנות אליך את השאלה הזאת אבל מכיון שזה מטריד אותי אני ישאל (מקסימום אל תענה).
 
איך חילונים רואים את משמעות החיים? ולמה הם מביאים ילדים לעולם? (גם אם הם מביאים רק שתיים) הרי העולם שלנו מלא בזבל וקשה לחיות בו כל אחד מסיבותיו שלו ואפילו אם נגיד שרוב האנשים סבבה להם עדיין יש סיכוי שהילד יהיה חולה או שסתם לא יהיה לו טוב, והשאלה הזאת קשה לי על החילונים מכיון שהם לא רואים תכלית בבריאה הזאת אז למה להביא ילדים? (מילא חרדים גם אם הם טיפשים לפחות הם חושבים שיש עולם הבא ומשמעות לחיים ולכן הם מביאים ילדים).

וגם בלי להביא ילדים איך חילונים מתמודדים עם הידיעה שאין משמעות לחיים מעבר לזה שצריך להנאות עד כמה שאפשר.
 
תשובתי מתאריך 3.5.14
 
ראשית הרשה לי לדחות חלק מההנחות שחבויות בשאלה שלך:
 
1.
אנו חיים בעולם נפלא, מלא יופי, תוכן ותקווה ולא בעולם 'מלא בזבל'. אכן יש בעולמנו הרבה סבל, עוני, חולי, שנאה רוע ופשע אבל לצידם יש בו גם הרבה יופי, אושר, ידע, חכמה, פיתוח, טכנולוגיה, קדמה, רפואה, אהבה ועזרה הדדית. אדרבה, כל שנה מביאה עימה פיתוחים מדעיים וטכנולוגיים חדשים שמאפשרים לאנושות להאכיל, להלביש, לשכן, לרפא, לשנע, ליידע ולחנך יותר ויותר אנשים ובכל יום ויום אנו נחשפים לגאון רוחם של הוגים, אומנים ואנשי מעש שמעשירים ומעדנים את נפש האדם ברעיונות חדשים, ספרים, יצירות אומנות, מבנים ארכיטקטוניים, מוזיקה, ריקוד, מחזות, סרטים, תכניות טלויזיה, פיתוחים טכנולוגיים יוזמות עיסקיות וכל יתר התחומים שהופכים את עולמנו למרתק ומרגש.    
 
2.
אתה מפריד בין החרדים, שמבינים את 'תכלית הבריאה' וממילא יש לחייהם משמעות לבין החילונים שאינם מאמינים בעולם הבא והמשמעות היחידה לחייהם מסתכמת, בהכרח, בסיפוק צרכי הגוף וברדיפה אחר החולף וחסר הערך. זה כמובן מה שרבנים רוצים שתחשוב. הם רוצים שתניח שהחיים הם אך ורק פרוזדור קצר שמוביל לעולם הבא ולכן, אם אינך רוצה לבלות את הנצח בגיהינום עליך ללכת ב'דרך הישר' שלהם, למלא אחר כל דרישותיהם ולדאוג לכבודם ורווחתם. אם תקפיד ללכת בדרכיהם, הם מבטיחים לך, חייך יתמלאו במשמעות ואתה תוכל להרגיש חשוב יותר, טהור יותר, נעלה יותר וקדוש יותר מכל החילוניים שהרי אתה נמנה עם אלו שיירשו גן עדן ולא עם אלו שסטייתם מ'דרך הישר' תגרום להם להתייסר לנצח במדור ממדורי הגיהינום.
 
3.
ניחא. נניח לרגע שלחייהם של החרדים יש משמעות בעוד שחייהם של החילוניים מוקדשים רק להבלים ותענוגות חולפים אבל מה לגבי שאר 99.999% מהאנושות? האם לחייהם של מיליארדי נוצרים, מוסלמים הינדים, בודהיסטים, אתאיסטים וכו' אין שום משמעות? הם הרי אינם עושים כמצוות הרבנים ואיש מהם לא ייכנס בשערי גם עדן אז לשם מה הם מולידים ילדים לתוך עולם שלשיטתך אין בו דבר זולת 'זבל'?        
 
מעבר למיליון, מיליון וחצי, החרדים בעולמנו קיים עוד עולם גדול ורחב בו חיים כשבעה מיליארד בני אנוש, לא פחות חכמים ולא יותר עיוורים משומרי אמוני ישראל, ונראה שרובם חושבים שלחייהם יש משמעות וקיימת סיבה טובה להוליד ילדים ולהתמודד עם קשיי הקיום ותלאות החיים. ניתן להסיק מכך שלחיים יש כנראה משמעות גדולה יותר מאשר הרצון לבלות את הנצח באיזה שהוא גן עדן תיאורטי שבעלי העניין של הדתות תמיד הבטיחו לתמימים כתמורה לחיים שלמים שיוקדשו לקידום מטרותיהם וסיפוק צרכיהם[א].
 
במילים אחרות, משמעות החיים של החרדים חייבת בסופו של דבר להיות זהה לזו של החילוניים ושל כל שאר באי העולם ולכן היא אינה יכולה להיות תלויה ב'דרך הישר' של אל זה או אחר אלא בערכים אוניברסליים שהנחו את רוב בני האדם במהלך כל ההיסטוריה האנושית.
 
אני אישית חושב שחייו של אדם מקבלים משמעות משלושה דחפים שאינם ניתנים לכיבוש שהוטבעו בגנים שלנו עוד לפני מאות אלפי שנים:  
 
1.
השאיפה לחיות בתוך הנצח
 
 
אין כוונתי לחיי נצח בגן-עדן יציר דמיונם של אנשי דת אינטרסנטיים, אלא לאותו חלק מאיתנו שימשיך לחיות בילדינו, בנכדינו ובכל צאצאיהם. אנחנו נמצאים כאן בזכותה של שרשרת ארוכה של הורים וסבים והחובה להמשיך את השרשרת היא, להערכתי, הטעם המרכזי שמעניק משמעות לחייו של כל אדם באשר הוא. בכולנו קיים הדחף להוליד ילדים ולהכשיר אותם להתמודד עם אתגרי העתיד כך שגם הם בתורם יולידו ויכשירו דור נוסף שישא עימו מקצת מאיתנו וכך הלאה והלאה, שוב ושוב, לנצח נצחים.
 
להערכתי, הגשמת השאיפה הזאת היא המעניקה את הטעם לחייהם של רוב בני האדם: חרדים, חילוניים וגויים כאחד.  
 
2.
הרצון להשאיר אחרינו זכר ומצבה
 
 
דחף זה מעניק משמעות לחייהם של בעלי היכולות שמצליחים להותיר אחריהם זכר בהיסטוריה האנושית: כובשים, מלכים, מצביאים, מדינאים, מנהיגים, מחוקקים, שופטים וכדומה. יותר מזה, הוא מעניק משמעות לחייהם של ברוכי הכשרונות שיצירותיהם חוקקים את זכרם בתודעת עמם ולעיתים אפילו בתודעת האנושות כולה[ב].
 
3.
התקווה להעניק לילדינו עולם טוב מזה שקיבלנו מאבותינו
 
 
המושג 'טוב' הוא מאד סובייקטיבי ומה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים גם לאחר. לבטח יש כאלו שחושבים שהעולם הטוב ביותר הוא זה בו כולם מכירים בבורא העולם ודואגים למלא את כל מצוותיו. חייהם של אלו מתמלאים מן הסתם במשמעות בעת שהם פועלים לקירובה של 'מלכות האלוהים' בה ילדיהם יוכלו להגשים את כל האידיאלים הדתיים ואולי, בשל כך, לזכות אפילו בביאת המשיח. אחרים מוצאים משמעות לחייהם במאבק למען עולם צודק יותר, שוויוני יותר, 'ירוק' יותר, הומאני יותר ומפותח יותר מבחינה חברתית, מדעית וטכנולוגית. לכל אדם יעדים משלו אבל כל האנושות משתפת את הרצון ל'שפר' ולהוריש לדור הבא עולם טוב יותר שיעמיד לרשותם את האופקים וההזדמנויות שלא היו קיימים בעולם שהם קיבלו מהוריהם.    
 
הדור של הסבא שלי גאל את הארץ הזאת מהביצות, החולות ויתושי המלריה. הדור של אבי לחם למען עצמאותנו והקים פה את התשתית למדינה דמוקרטית, ליברלית, פלורליסטית ומתקדמת שתוך שנים ספורות תפסה את מקומה בקדמת העולם המודרני. הדור שלי לחם נגד סכנות מבחוץ והפך את ישראל לבית יוצר תרבותי, מדעי וטכנולוגי שהוליד חתני פרס נובל, היי-טק מתקדם ומדינה חופשית, פלורליסטית ותוססת שרק מעטות יכולות להשתוות לה בעולם כולו. הדור של הילדים שלי הופך את מדינת ישראל למעצמה צבאית, כלכלית, מדעית וטכנולוגית שפיתוחיה מצעידים את העולם לקשת רחבה של הישגים ואני מקווה שהדור של נכדיי יקפיץ את המדינה, והאנושות כולה, לפסגות בלתי נודעות בעולם שרק ילך וייעשה טוב יותר.

האם נראה לך שלחיינו אין, לא הייתה, ולא תהיה שום משמעות זולת הנאות הגוף? אני חושב שכל מי שתורם את חלקו לקדמה האנושית ולעתיד טוב יותר ממלא את חייו בהרבה מאד תוכן ומשמעות. קשה לי, לעומת זאת, להבין איזו משמעות יש לחייהם של אלו שמעבירים את ימיהם בחזרה יום-יומית אחר נוסחאות תפילה קבועות, בשינון אינסופי של טקסטים שאינם רלוונטיים למציאות הריאלית, בשאיפה לחזור לעולם העבר, בדרישה להקפיא את ההווה ובמלחמה בלתי פוסקת בקדמה שמובילה אותנו לעתיד טוב יותר.
 
לשיטתי, כל הדתות, הזרמים, הפלגים והכתות נשלטים על ידי בעלי עניין ששואפים לבסס את שליטתם, להרחיב את השפעתם, להעצים את חשיבותם וכבודם ולהגדיל את עושרם ונכסיהם. להשגת מטרותיהם הם מעוותים את 'משמעות החיים' ומוכרים בשמה אשליות דוגמת 'מלכות אלוהים', 'גאולה' ו'גן עדן'. התמימים שמתפתים לקנות את הבטחות הסרק הללו מגלים שתקוותיהם יתממשו רק אם הם ילכו ב'דרך הישר' של בעלי העניין, דוגמת 'דרך הישר' הרבנית שמבטיחה לבעלי העניין כוח, כבוד ועושר ולתמימים דלות, בורות ופוטנציאל מבוזבז.

אני חושב ש'משמעות החיים' אינה לקדם את מטרותיהם האנוכיות של רבנים אינטרסנטיים שמרבים להבטיח את שאיש מהם אינו מסוגל לקיים. להיפך, 'משמעות החיים' היא להמשיך את גל המחקר, הפיתוח והבנייה שהעניק לנו את הידע, התשתיות החברתיות והמשפטיות, התובנות והטכנולוגיות שמאפשרים לעולמנו לקיים, ברמת חיים ותוחלת חיים שעולים בהדרגה, שבעה מיליארד נפשות ולוודא שילדינו יתרמו את חלקם להפיכת העולם הזה לשוויוני יותר, בריא יותר, שבע יותר, משכיל יותר, מעניין יותר ומרגש יותר.
 


[א]             
לשיטתי, כל הדתות, הזרמים, הפלגים והכתות נשלטים על ידי בעלי עניין ששואפים לבסס את שליטתם, להרחיב את השפעתם, להעצים את חשיבותם וכבודם ולהגדיל את עושרם ונכסיהם. להשגת מטרותיהם הם מוכרים לתמימים אשליות דוגמת 'גאולה' ו'גן עדן' ומבטיחים להם שהם ישיגו את מבוקשם אם הם רק ילכו ב'דרך הישר' המוכתבת על ידי בעלי העניין. 'דרך הישר' הרבנית, לשם משל, מבטיחה לבעלי העניין כוח, כבוד ועושר ולתמימים דלות, בורות ופוטנציאל מבוזבז.     
[ב]             
ג'וספה ורדי השאיר אחריו יצירות מופת בלתי נשכחות שמעולם לא ירדו מבימות אולמי האופרה והקונצרטים: אותלו, ריגולטו, לה טרוויאטה, נשף המסכות, כוחו של גורל, ערביות סיציליאניות, דון קרלוס, פלסטאף איל טרובאטורה, נבוקו, אאידה, מקבת והרקוויאם. אני מעריך שהיצירות הללו ייזכרו גם אחרי שהרבה מצבות אבן תישחקנה ותישברנה. במסע ההלווייה של ורדי, בשנת 1901, נכחו מאתיים אלף איש ואף שהוא ביקש שלא תושמע כל מוסיקה מישהו בקהל לא התאפק והחל לשיר את שירו המפורסם 'עלי מחשבה' ובעקבות כך הקהל כולו הצטרף לשירה. בשיר 'עלי מחשבה' של ורדי דנתי במאמר 'ורדי ותהילים' ושם ניתן למצוא הפניות לשני סרטונים שמדגימים כיצד כשרונו וגאון רוחו של האדם יכולים להעניק לו יד ושם שיחיו כל עוד הרגש מפעם בליבו של האדם. 
נקרא 4695 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

42 תגובות

 • קישור לתגובה שישי, 09 מאי 2014 23:47 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  משנה לרייכמן:

  כשלומדים תורה אסור לחשוב.

  כמו כן, תאכלו בריא.

  שבת שלום.

 • קישור לתגובה שישי, 09 מאי 2014 18:23 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  אני משאיר את התגובה האחרונה שלך כדי שתדע איזה סוג תגובות בכוונתי למחוק בעתיד.

  כאן לא המקום להפיץ תעמולה רבנית חסרת כל ביסוס. אם תמשיך לעבור על מצוות 'לא תגנוב' ותמשיך להשתמש לצרכיך במשאבים שלי, בניגוד למדיניות המוצהרת של האתר, אאלץ לחסום אותך לצמיתות. אנא הפסק להתנהג כמו טרול ונסה ללהביע את דעותיך, בניסוחיך אתה, מבלי לדקלם כתוכי את הנוסחאות והסיסמאות של רבניך.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 09 מאי 2014 18:00 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  לאחי ורעי היקרים,

  הערה חשובה,

  גם אם פונים לברר לעומק את יסודות ועיקרי היהדות, שבעיקרון זה מהלך חשוב כמבואר בספרים הקדושים ובפרט בחובת הלבבות, צריך לנקוט משנה זהירות שבאמצע הדרך לא ייכנסו הרהורי כפירה בלב, שזהו עוון פלילי חמור ביותר, ולא יתקבל על כך מענה ביום הדין ש"היינו באמצע לברר", וכדי להינצל מאלה, יש לכוון בתפילת "ואל תביאנו לא לידי נסיון ולא לידי ביזיון ואל ישלוט בנו יצר הרע" ולהרבות בתפילה להשם יתברך ויתעלה, ובנוסף יש להימנע ממאכלות אסורות וספק אסורות שבכוחם לטמטם את הלב וללכלך את המוח במחשבות איסור רח"ל, טבילה במקווה מדי פעם אף היא מועילה לתוספת טהרת הגוף והלב כידוע.

  מעבר לכך, איכלו תמיד מזון בריא ומזין, כדי שיהא גופכם חזק ובריא לעבודת הבורא.

  שלכם, שבת שלום

  שלמה

 • קישור לתגובה שישי, 09 מאי 2014 16:21 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  מר עדי,
  אולי לא שמת לב, אבל שלמה רייכמן אמר לך ש*עם כל הצניעות* הטוקבקים שלו נלמדים באוניברסיטאות. אז איך אתה טוען שהוא מדבר מהמרפסת? קצת הבנת הנקרא.

  ועם קצת הבנת הנקרא גם תבין שצניעות היא הסיבה היחידה שמר רייכמן כנראה מעולם לא הראה ולא יראה את פרצופו בתוך קמפוס של אוניברסיטה, ושלעולם לא תתפוס אותו פותח ספר או מקמט את מצחו בקמטי מחשבה.

  כמו הצדיק הגדול שאכל ביום כיפור בפרהסיה רק כדי לא להתפאר באדיקותו, כזה הוא רייכמן. הצנוע שבצדיקים. בצניעותו הרבה, הוא לעולם לא יתפתה להפגין אפילו טיפה של בינה.

  במקום לפשפש בציציותיו של רייכמן, שנן את חוקיו! חוקי רייכמן. רייכמן, אפשר לינק?

 • קישור לתגובה חמישי, 08 מאי 2014 02:16 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  מי שאמר לך שלדבריך יש איזה שהוא ערך פשוט עשה ממך צחוק. הרשה לי להבטיח לך שאף אחד לא לומד את דבריך בשום פקולטה ואף אחד לא באמת מתייחס אליהם ברצינות.

  בימים האחרונים התבטאו באתר שלושה חרדים: ישראל שמכל תגובה שלו משתקפת חשיבה עצמאית שאינה מוכנה לקבל אף 'אמיתה' כמובנת מאליה. נראה לי שהוא לא מסכים עימי בהרבה נקודות אבל תענוג להתכתב עימו ולנסות להתעמת עם שאלותיו. השני הוא מר עגלה. ההתכתבות עימו היא קצת פחות מענגת אבל אתה רואה שהוא משקיע חשיבה בתגובותיו ואת דבריו הוא מנסה לעגן בעובדות שנלקחו מהעולם הריאלי. איני מסכים עימו אבל אני מוכן לכבד את דעותיו כיוון שמאחוריהם עומד ניתוח לוגי כלשהו ולא סתם מילים ריקות מתוכן.

  אתה, לעומתם, מדבר מהמרפסת אל אזובי הקיר שלמרגלותיך ו'מסביר' להם את האמת האחת והיחידה שאתה מכיר באמצעות סיסמאות שחוקות אותן אינך טורח לקשור לידע ממשי כלשהו.

  על סמך מה אתה קובע 'שהיהדות ביסודה מתבססת על לוגיקה והוכחות למכביר כמבואר בהרחבה בתנ"ך בחז"ל ובשאר ספרי הקודש'? איזה לוגיקה ואילו הוכחות? בא נדבר על הלוגיקה וההוכחות הללו ונראה אם הן באמת מתקבלות גם על דעתם של אנשים חושבים ולא רק של מדקלמי סיסמאות.

  'לעומת זאת האיסלאם ביסודה הנחילה את דתה על ידי מלחמות ודם, ללא שימוש כלל בהוכחות כלשהן לדתה', מה אתה יודע על הפילוסופיה המוסלמית שהקדימה את הפילוסופיה היהודית בלמעלה ממאה שנים והשפיעה על הגותום של הרס"ג, הרמב"ם ורוב רבני ימי הביניים?

  'ואכן כל מי שהתעמק בצורה רצינית בעניין הגיע למסקנה שדת ישראל מבטאת ומייצגת את שיא המדע עקב כל ההוכחות המאששות אותה'. תן שם של אדם רציני אחד שהתעמק והגיע למסקנה שדת ישראל מבטאת ומייצגת את שיא המדע. אילו הן סתם מילים חסרות כל תוכן ומשמעות.

  כשידידי מיכאל, שמנהל פה בלוג בשם 'מעגלתו של חילוני' קבע שאתה טרול הוא התכוון בדיוק לזה שאתה מפזר פה סיסמאות רבניות סתמיות וחסרות כל בסיס מבלי לנסות אפילו להוכיחן או להביא ולו בדל של ראיה שיאושש אותן. אם תקרא שוב את כללי האתר תגלה שאת זה בדיוק אני אוסר. אם אתה רוצה להתבטא באתר אתה חייב להפגין חשיבה עצמאית ולהפסיק להעלות כגירה את הסיסמאות של רבניך - אלא אם כן ביכולתך להוכיחן.

  אני שב ומבקש ממך. עזוב את הדיונים הכלליים ובחר לך מאמר בו תוכל לתקוף אותי על ידי ראיות מהמקורות או מידע מחקרי ולא על סמך סיסמאות שאיזה רב לימד אותך להטיח בתמימים. הדיונים פה נועדו לאנשים חושבים ולא למפריחי סיסמאות.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 08 מאי 2014 01:35 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  עדי,

  אני לא יודע מה אתך, אבל עם כל הצניעות, נמסר לי שאמירות ותגובות שלי בפורומים שונים, נלמדים בפקולטות למשפטים ובאוניברסיטאות, ולא אחת הן גרמו לסיחרור וחישוב מסלול מחדש, בקרב מקבלי ההחלטות.

  אז.... קצת כבוד.

 • קישור לתגובה חמישי, 08 מאי 2014 01:25 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  אני רוצה להתערב בוויכוח בינך לבין עדו אבל שים לב שבניגוד לישראל ששואל שאלות אינטליגנטיות אתה רק מסביר דברים בהם אין לך כל מושג באמצעות סיסמאות שלעומקן אינך מסוגל לרדת.

  שנינו יודעים שאין לך שום השכלה מדעית ושום רקע אקדמי אז למה אתה כל הזמן מרצה לאחרים על המדע ומשמעויותיו? לא היית רוצה להשכיל את האחר באמצעות שאלות ולא באמצעות הטפות? לא היית רוצה לעשות מעצמך פחות צחוק על ידי כך שתדבר על דברים שאתה מבין?

  עדי אביר

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 08 מאי 2014 01:18 הוסף ע״י עדי אביר

  ישראל,

  זאת התשובה שלי והיא לא ניתנה על מנת לשכנע אותך אלא כדי להעביר לך את מחשבותיי הכנות.

  יתר על כן. בדבריי אין שום אמונה אלא רק הנחה היפוטטית עליה ניתן לוותר בקלות רבה. הנחתי שקיים אל פרוגרסיבי ובניתי על ההנחה הזאת קו מחשבה שיהיה נכון גם אם במקום 'אל' תכתוב 'מגמה' או 'תנועה' או כל דבר אחר.

  טענת שחרדים מביאים ילדים שעלולים להגיע לגיהינום כי זאת מצווה. הסברתי לך שגם אני פועל על פי תכתיב, אולי לא אלוהי אבל לא פחות אמיתי מהתכתיבים של אל רבני שרב בו הסתור על המוכח.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 08 מאי 2014 01:08 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  לעדו,

  אני מבין מה שמטריד ומציק לך, ולכן אשתדל להסביר את העניין בתימצות.

  זה נכון שתורת ישראל מכילה הרבה מאוד עונשים כולל מוות בתנאים מסויימים, ובכך אתה מוצא מכנה משותף לה ולאיסלאם, הטעות בהשוואה היא בזה, שהיהדות ביסודה מתבססת על לוגיקה והוכחות למכביר כמבואר בהרחבה בתנ"ך בחז"ל ובשאר ספרי הקודש, והאיומים והעונשים שהיא מכילה ניתנו רק לאחר שקטן כגדול הבין בכל ליבו שמדובר בדת אמת, וכבר האמינו בשם ובמשה עבדו, והם נועדו בין היתר כדי לדרבן ולהמריץ את העם להישמע למצוות, וזה דבר גדול מאד, שכן אחרת רבים עוד יותר היו נופלים ברשת הרע והמרידה, לעומת זאת האיסלאם ביסודה הנחילה את דתה על ידי מלחמות ודם, ללא שימוש כלל בהוכחות כלשהן לדתה.

  הסיבה שחלקנו כל כך מתלהבים מהמדע עד כדי כך שרבים מתייחסים אליו כאל דת נשגבה היא משום שאנו מייחסים אליו את ההתפחות הטכנולוגית ודומיה שמפליאה את כלל האנשות, האבסורד הוא שמנתקים את הסיבה מהמסובב, ולא מתעמקים לחשוב על זה שחייב להיות כאן אחראי לכל התנאים השוררים בעולמנו שמאפשרים כל זאת, ובכלל זה התבונה האנושית, ואכן כל מי שהתעמק בצורה רצינית בעניין הגיע למסקנה שדת ישראל מבטאת ומייצגת את שיא המדע עקב כל ההוכחות המאששות אותה, ועדיין אין זה אומר שעל הגוי המבין זאת להתגייר, שכן הוא מבין שאם הוא נולד גוי, הוא יכול וצריך להיות גוי טוב שמקיים את שבעת המצוות שניתנו לבני נוח.

  ואני סמוך ובטוח, במחילה מכבודם, שכל מדען מפורסם ככל שיהיה, שלא הגיע למסקנה הנ"ל, זה בגלל שהוא הסתנוור מפלאי הטבע ולא התעמק בצורה רצינית בהיסקים הלוגיים והפילוסופיים האפשריים וההגיוניים ביותר הקיימים, או מכיוון שהוא לא היה מסוגל להודות ביושר בהבלים הקודמים שהנחילו לו הוריו ומוריו או שהוא הנחיל לעצמו.

 • קישור לתגובה חמישי, 08 מאי 2014 00:41 הוסף ע״י ישראל

  עדי
  חוץ מזה לא הבנתי לאיפה הלכה כל החשיבה הביקורתית שלך ואיך פתאום נהיית כזה מאמין על חשבון ילדיך וכל שאר צאצאך מילא משהו שבאמת מאמין במשהו שאומר לו להביא ילדים אבל לאנשים שלא באמת מאמינים מה פתאום הם נהיים מאמינים.

 • קישור לתגובה חמישי, 08 מאי 2014 00:36 הוסף ע״י ישראל

  שלום עדי
  אני יכתוב שוב זה זכותך המלאה להאמין ולהרגיש מה שבא לך אבל תשובה שתספק אותי לצורכי האישים(ואני חושב שיש עוד כמוני) לא קיבלתי.

 • קישור לתגובה חמישי, 08 מאי 2014 00:01 הוסף ע״י עדי אביר

  ישראל,

  בא נניח שאני לא מאמין באל שהרבנים ניכסו לעצמם אלא באל אחר. נקרא לו 'אל הקדמה', 'אל ההתפתחות', 'אל העתיד' או כל שם אחר. עתה נניח שאני מסיק מההתפתחות הבלתי פוסקת של כל המערכות בעולם (ביולוגיות, חברתיות, כלכליות, משפטיות, מחקריות, מדעיות, השכלתיות וכו') שהאל הזה מצווה עלינו לקדם את האנושות לקראת מטרה שאיש מאיתנו עדיין לא מבין. אולי כדי להתפשט על פי כל היקום, אולי כדי שנשתף אינטליגנציות כדי להשיג מטרה שאף אחד אינו מסוגל להשיג בכוחות עצמו ואולי למטרות שעדיין נסתרות מאיתנו - זה לא באמת חשוב. האם איני רשאי לראות ברצון האלוהי שמתגלה באמצעות המדע והמחקר מצווה שעלי למלאה, אפילו אם היא לא נכתבה בספר עתיק שממילא יש ספק רב לגבי מקורו? אם כן אזי אני פועל לאור מצווה אלוהית בדיוק כמו כל חרדי וזכותי לחשוב שחיי נטענו במשמעות בדיוק כשם שהחרדים מוצאים משמעות לחייהם?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 07 מאי 2014 23:37 הוסף ע״י ישראל

  שלום עדי
  קודם כל לחרדי יש מצווה להביא ילדים כך שזה לא משנה אם הם יחטאו או לא, חוץ מזה עזוב עכשיו חרדים חילונים וקח את זה בתור סתם שאלה למחשבה.
  בנוגע למשמעות אתה צודק שזה זכותך להרגיש משמעות ממה שאתה רוצה ואם תסתכל טוב שאלתי לא היית באיזה זכות אתה מרגיש משמעות אני בסך הכל שואל ממה אתה מקבל משמעות בשביל לדעת כי לי אישית מאז שהתחלתי להסתפק בענייני הדת אין כל כך משמעות וזה מפריע לי ורציתי לדעת איך אנשים מתמודדים עם זה.

 • קישור לתגובה רביעי, 07 מאי 2014 23:17 הוסף ע״י עדי אביר

  ישראל,

  האם אדם יכול להיות בטוח שילדיו לא יחטאו? אם כך, מדוע הוא מביא לעולם ילדים שבסופו של דבר עלולים לשהות נצח נצחים במחשכי הגיהינום? באיזו זכות הוא עושה עליהם ניסוים ומסכן אותם ביסורים שאין כדוגמתם?

  מדוע אתה חושב שבעולם הזה אין שום עניין, אפילו אם יסתבר שהוא נוצר באופן מקרי? כפי שכתבתי לך, אני רואה את עצמי כחוליה אחת בשרשרת ארוכה ומשמעות חיי היא להעניק לחוליות שיבואו אחריי עולם טוב מזה שקיבלתי מהחוליות שחיו לפניי. בעיניי, ההיסטוריה האנושית היא מסע בלתי פוסק לעבר עתיד טוב יותר ועלי למלא את חלקי ולתרום את תרומתי להרחבת הידע, התבונה והיופי שמציפים את עולמנו. אם אצליח לההעניק לשרשרת חוליות נוספות (ילדיי, נכדיי וצאצאיהם) ואם אבטיח שהשרשרת תתפתח בכיוון הנכון ארגיש שלחיי הייתה משמעות. אם אכשל בשתי המשימות הללו ארגיש שחיי בוזבזו לשוא.

  המשמעות שכל אדם מעניק לחייו היא מאד סובייקטיבית ואיני מרגיש שאני חייב להעניק לחיי את אותה משמעות שהחרדי מעניק לחייו. באותו אופן אני גם לא חושב חושב שניתן לשפוט את האחר ולקבוע עבורו אם הוא חי חיים בעלי משמעות אם לאו. מדובר בתחושות פנימיות ולכל אדם זכות לקבוע לעצמו אם הוא חי חיים בעלי משמעות אם לאו.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 07 מאי 2014 23:05 הוסף ע״י עדו

  ברשותכם אתייחס רק לתשובתו של רייכמן לתגובה שלי.
  מייחסים לאל קאפונה את החידוד "תמיד תשיג יותר עם חיוך ואקדח מאשר רק עם חיוך"
  רייכמן מציג את הנצרות כדת שפונה אל הרגש בעוד שהאיסלאם מאיים באלימות ורק היהדות מציגה הוכחות של ממש.
  יש רק תחום אחד שמציג הוכחות של ממש והוא המדע ואכן השפעתו גדלה כל העת והוא משיג הישגים אדירים. אם ליהדות היו 'הוכחות' כפי שיש למדע הייתי מצפה לראות את התוצאות בשטח. כל מדען היה צריך להתגייר (או לחזור בתשובה אם הוא כבר יהודי). הרי אותו מדען שקיבל בהגיון ובשכל את חוקי הפיזיקה או את ממצאי הביולוגיה אמור להמשיך באותו קו מנחה גם כשהוא מגיע להוכחות ניצחות בתחום אחר.
  אבל הנקודה המטרידה היא 'דברי הנועם של היהדות'. רייכמן בעצמו איים פה על עדי שגורלו יהיה מר בעולם הבא. אני יכול להניח שהוא אפילו לא מבין את המשמעות של דבריו. אלוהים של רייכמן הוא מין אל קאפונה שכזה, שמי שלא יעשה מה שהוא רוצה - יכול לצפות לרגליים שבורות במוקדם או במאוחר. זהו המאפיונר שרייכמן סוגד לו וכמו שזה נעשה בעולם התחתון גם כאן יש איומים במסווה של דאגה ('לא חבל על הפרצוף היפה שלך?'). אלו עדיין איומים. מעבר לזה, כשרואים מה שקורה יום בבית שמש ובמקומות אחרים בהם יש ריכוז גדול של דתיים מבינים שאם עד היום לא שברו ידיים ורגליים לכופרים זה אך ורק בגלל שהציבור הדתי לא היה חזק מספיק. עוד כמה שנים גם זה יגיע. אז רייכמן יכול להמשיך ולהתנשא על הקנאים המוסלמים. אני מודאג כרגע מהקנאים שיש לי פה בבית.

 • קישור לתגובה רביעי, 07 מאי 2014 22:36 הוסף ע״י ישראל

  שלום עדי
  דבר ראשון לא אמרתי שאין בעולמנו הרבה הנאות יופי וחכמה וכו' (שגם אני נהנה מהם),
  רק אמרתי שיש מלא זבל ולכן אני לא מבין למה חילונים מביאים ילדים לעולם מילא עם כל החיים היו רק אבל רק טובים אז זה בסדר להביא ילדים אבל אם יש סיכוי אפילו קטן שיהיה להם רע באיזה זכות אתה עושה עליהם ניסוים ומביא אותם לעולם,ועל זה לא קיבלתי תשובה במאמרך.
  דבר שני כתבת שאמרתי שרק החרדים מבינים את משמעות החיים ואני ממש לא כתבתי כזה דבר אני כתבתי שהם "חושבים" שהם מקימים את תכלית היקום והם עושים מה שהם צריכים וחלק מזה זה להביא ילדים (אגב גם דתיים נוצרים או מוסלמים מובנים לי מאותה סיבה שהם חושבים שהם עושים את מה שמוטל עליהם) מה שאין כן החילונים שלא מאמינים בזה.
  עוד דבר שלא הבנתי איך אתה מקבל משמעות מזה שיזכרו אותך אחרי שתמות, אני מצידי אחרי שאני מת שלא ידעו מי אני, בקיצור איך יכול להיות שאתה מקבל משמעות מזה שאתה מקדם את העולם או מזה שיהיה לך צאצא בעולם או מזה שיהיה לך שריד בעולם אם אין בכלל עניין בעולם הזה שנוצר בטעות ואין בו שום עניין.

 • קישור לתגובה רביעי, 07 מאי 2014 18:05 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  רייכמן, כמה מוזר ומשונה הוא שאף בית משפט לצדק לא קיבל מעולם אף אחת מ"מאות ואלפי הוכחות שיש ליהדות באמתחתה, אני מתכוון להוכחות ממשיות שדוגמתן קבילות בכל בית משפט לצדק".

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 21:38 הוסף ע״י עדי אביר

  עגלה,

  מאיזו בקשה אני מתחמק? בתגובה האחרונה בה הוזכרתי בשמי כתבת: 'תקשיב לעצתו של חילוני כי הוא מבין שלא כולם קונים את סיפורי הסבתא שלו.' אני לרוב מקשיב לעצותיו של חילוני אבל אני לא חושב שאתה באמת רוצה שגם הפעם אפעל לפי הצעתו ואחסום אותך ואת מר רייכמן.

  לפני כן כיוונת אלי את התגובה הבאה: 'כמו תמיד אתה פונה להשמצות אישיות ולא מקיים את הנהלים שאתה בעצמך קבעת - ככה זה שקשה לך להתמודד עם המציאות. לגבי התירוץ העלוב על מאמן הנבחרת - כנראה שאתה חושב שהמבקרים כאן באתר מטומטמים. לשיטתך אם שחקני ומאמן הנבחרת הם מודל לחיקוי אז כל נער היום צריך ללכת לנערות ליווי לא?!?! (ראה פרשת נבחרת דנמרק) טוב לדעת מה הם הערכים שהם נר לרגלך. לפני שאתה שופט את החרדים תסתכל במראה ותנסה לתקן את המצב אצלכם. לא סתם הרבה נערים ונערות נוטשים את העולם הרקוב שלך.' הבקשה היחידה שמצאתי בינות לאמירות הלא מבוססות הללו היא 'לפני שאתה שופט את החרדים תסתכל במראה ותנסה לתקן את המצב אצלכם'. אני לא מבין מדוע אתה חושב שאני מתחמק מהבקשה הזאת שהרי אין לך כל דרך לדעת אם אכן הסתכלתי במראה אם לאו.

  לא הגבתי לדברי הבלע שכתבת משום שאינך נוהג כפי שאתה דורש מהאחרים ואינך מבסס את קביעותיך הסמכותיות. למשל:

  1. כתבת 'כמו תמיד אתה פונה להשמצות אישיות ולא מקיים את הנהלים שאתה בעצמך קבעת - ככה זה שקשה לך להתמודד עם המציאות.' אבל לא הסברת מה בדבריי נראה לך כהשמצה אישית ועל מה מסתמכת הקביעה 'כמו תמיד'. אתה גם לא ביססת את הקביעה הפסקנית והמגמדת 'ככה זה שקשה לך להתמודד עם המציאות.'

  2. ממרומי הידע והסמכות שלך קבעת שההסבר שלי על מאמן הנבחרת הוא 'תירוץ עלוב' והסקת מדבריי 'אם שחקני ומאמן הנבחרת הם מודל לחיקוי אז כל נער היום צריך ללכת לנערות ליווי.' זהו הסק מתריס ולא הסק לוגי אותו הייתי מצפה לשמוע מבן תורה שחידד את הגיונו בסוגיות תלמודיות.

  3. הידע וההבנה העצומים שלך גם אפשרו לך לקבוע 'לא סתם הרבה נערים ונערות נוטשים את העולם הרקוב שלך' אבל טוב היית עושה אם היית מגבה את הביטוי 'העולם הרקוב שלך' בהסבר קצר שהיה מבהיר לכולנו מדוע העולם שמפרנס אותך הוא כל כך 'רקוב'. לא היה מזיק אם היית גם משווה את מספר הנערים והנערות שעוזבים את העולם שלי עם מספר הנערים והנערות שנוטשים את העולם החרדי. אני לא בטוח שמספרם של אלו עולה על מספרם של אלו וזאת כאשר העולם החרדי שומר על צעיריו מפני כל השפעה זרה בעוד העולם החילוני מתיר למחזירים בתשובה לפעול באין מפריע ואף מממן את פעילותם בתקציבים ממשלתיים.

  ידידי, אני חותם על כל תגובה שלי בשמי המלא וכל מי שרוצה לדעת מי אני יוכל למצוא באתר תיאור ביוגרפי ממצה שכולל גם את כתובת המייל שלי. לעומתי, אתה בוחר להסתתר מאחורי כינוי ולנבל את פיך תחת מעטה של אנונימיות. האם זה ההדר החרדי? האם אתה מתבייש בדעותיך? האם אתה חושש שהמבקרים יגלו שמאחורי דברי הבלע מסתתר צעיר חסר ידע והשכלה? לי נותרו שתי אופציות: להניח שאתה כלומניק שאינו מתבייש להשתלח במלומדים ממנו או לחליפין, שאתה רב חשוב שמדגים כיצד הציבור החרדי באמת חושב ומתנסח. עד שלא תזהה את עצמך אמשיך להשתעשע עם שתי האפשרויות.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 20:49 הוסף ע״י עגלת החילונים

  אתה צודק בהחלט, שלמה מוזמן להסביר את עצמו.

  אך עדיין מדוע אתה מתחמק מבקשתי?

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 20:37 הוסף ע״י עדי אביר

  עגלה,

  משום מה לא הפריעה לך תגובתו של שלמה רייכמן משעה 16:37 בה הוא קבע 'להצליח לכתוב כמות כה נכבדה של שגיאות טעויות וסילופים, בתגובה יחסית קצרה, זהו כשרון נדיר שעליך להתהדר בו.'

  מדוע אינך מבקש ממנו להסביר על אילו שגיאות, טעויות וסילופים הוא מדבר ומדוע אינך מזכיר לו ש'קל לצאת בהצהרות' אבל יותר קשה להוכיח אותן? האם זה בגלל ששלמה מהמחנה שלך ולאנשי המחנה שלך מותר לעשות לאחרים את מה ששנוא עליך?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 20:27 הוסף ע״י עגלת החילונים

  בוא תראה לי במה שיקרתי, קל לצאת בהצהרות.

  זוהי טענה שאתה משתמש כנגד כל אחד שמעלה כאן דעה שונה משלך גם יואב מהמחנה שלך זכה לכינוי שקרן. בבקשה תרשום כאן את הטענות השקריות שלי ומולן את העובדות שלך.

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 20:03 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  עגלה:
  אך זה הסברתי שאתה טרול.
  אמרתי גם שאתה משקר כמעט בכל טענותיך - אז אתה מצפה שאחזור כאן על כל טענותיך?
  אין לי כל כוונה להשקיע בך זמן.
  המלצתי לעדי לחסוך את פניניך משאר הקוראים.
  אז עכשיו אתה באמת מצפה שאקדיש לך זמן בכל זאת?

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 19:16 הוסף ע״י עגלת החילונים

  חילוני,

  אולי תסביר היכן טעיתי, היכן שיקרתי במקום להשתמש בכינויי גנאי

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 18:50 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  עדי:
  רצית הוכחה?
  קיבלת!

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 18:32 הוסף ע״י עגלת החילונים

  עדי,

  תקשיב לעצתו של חילוני כי הוא מבין שלא כולם קונים את סיפורי הסבתא שלו

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 17:58 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  עדי:
  שלמה רייכמן ומר עגלה הם בסך הכל טרולים שמשקרים כמעט בכל מילה וכל הוויכוח אתם עקר.
  במקומך הייתי פשוט חוסם את גישתם לאתר.

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 17:37 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  עדי,

  להצליח לכתוב כמות כה נכבדה של שגיאות טעויות וסילופים, בתגובה יחסית קצרה, זהו כשרון נדיר שעליך להתהדר בו.

  אני סומך על הקוראים הנבונים שמצליחים פעם אחר פעם, לגלות בחכמתם, את העיוותים הסילופים והשימוש התדיר בדמגוגיה, במאמריך ובתגובותיך.

  עגלת החילונים,

  תודה על הקישור להרצאה הנפלאה והמחכימה של הרה"ר לתל אביב יפו, שהוא נואם בחסד עליון.

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 17:19 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  אני לא מנהל שיחות עם מיסיונריים נוצרים משכילים ומדופלמים ובמקום זאת אני לומד את הנצרות מהמקורות, הרצאות אקדמיות וספרי מחקר. לאחר עשרים שנות לימוד אני יכול להבטיח לך שאני קצת מכיר את הדת הזאת.

  ביהדות כל מי שנוהג על פי תכתיבי השולחן ערוך נחשב ליהודי, תהא השקפתו התיאולוגית אשר תהא. הנצרות לעומת זאת, מעניקה משקל רב לדעות התיאולוגיות ולכן התפתחו בה זרמים שונים שחלקו האחד עם השני לגבי עיקרי האמונה וההשקפה התיאולוגית. כבר ספר 'מעשי השליחים', בברית החדשה, מספר על המחלוקת בין הפלג היהודי-נוצרי שמרכזו היה בירושלים לבין הפלג של פאולוס לגבי הצורך בשמירת המצוות היהודיות ובהמשך התפתחו בנצרות מחלוקות רבות לגבי אלוהותו של ישו, טיבעו (אלוהי, אנושי או מיזוג של שניהם), רצונו (משותף עם האב או עצמאי), קיומה של בחירה חופשית וכדומה. המחלוקות הללו הותירו אחריהן פלגי מיעוט שלא קיבלו את דעת הרוב (מונופיזיטים, אריאנים, נסטוריאנים וכו').

  כשהנצרות החלה להתחזק הצטרפו אליה פילוסופים נאו-אפלטונים דוגמת אוריגנוס ואוגוסטינוס והללו החלו להעמיד את הנצרות על תשתיות פילוסופיות מוצקות, שאת חלקן היהדות העתיקה וניכסה לעצמה.

  במאה השתים עשרה והשלוש עשרה, בעקבות נפילת טולדו ופתיחת ספרייתה למלומדי המערב, העולם הלטיני נחשף לפילוסופיה האריסטוטלית וכל הדתות עברו מהפיכה פילוסופית. ביהדות המהפיכה הזאת באה לידי ביטוי בכתביו של הרמב"ם שניסה להתאים את הדת היהודית לעקרונות הפילוסופיה האריסטוטלית. בנצרות המהפיכה האריסטוטלית הולידה את הפילוסופים הסקולסטים הגדולים, תומס אקוינס, אלברטוס מגנוס, דונס סקוטוס, פטר אבלרד ודומיהם, והללו הפכו את התיאולוגיה הנוצרית ליותר פילוסופית מאי פעם.

  אם תנסה להשוות בין היהדות לנצרות, ובמיוחד לנצרות הפרוטסטנטית, תגלה שהאחת מתבססת על מיתוסים, אמנות תפלות ודעות חסרות כל בסיס או שחר בעוד שהשנייה מבססת את תורתה על מסורות שמקצתן מתקבלות על הדעת ובונה עליהם הרבה הסקים הגיוניים. אני משאיר לך להסיק איזו דת נשענת על הזיות ואיזו על מחקר והגיון.

  גם המיתוס הרבני שמעגן את הדת בהתגלות על הר סיני הוא לא יותר מאשר אשליה ובמהלך הדורות חלק מהיהודים החליפו את דתם לפחות שלוש פעמים - מדת הקורבנות של ימי הבתים, לדת הרבנית שהתפתחה לאחר חורבן הבית ולבסוף גם לדת הקבלית/חסידית שנולדה רק במאה השלוש עשרה. בכל תפנית היהודים לא רק אימצו ספר קדוש חדש: (התנ"ך, התלמוד והזוהר) אלא גם אל חדש (יהוה הגשמי והמוחשי, הקדוש ברוך הוא הקצת יותר מרוחק ואל עשרת הספירות) שיש לו רצונות חדשים (קורבנות, תפילה+לימוד תורה+דקדוק במצוות, קיום מצוות 'לשם ייחוד קודשא בריך הוא ושכינתיה').

  שלמה, אני יודע שאתה שואף להיות מחזיר בתשובה גדול אבל אם לא תלמד לעומק את הדברים בהם אתה אוהב לדון רק תעשה מעצמך צחוק. לסיסמאות אין שום משמשעות אם הן אינן מגובות בידע, הבנה ויכולת להשוותן עם סיסמאות של אחרים. בדברים שכתבי בתחילת התגובה התייחסתי למספר מושגים ואישים. מדוע שלא תבדוק בויקיפדיה על מה אני מדבר? הוצאתץ הספרים של האוניברסיטה הפתוחה הוציאה לאור לא מעט ספרים שדנים ביהדות, בנצרות, ברמב"ם ובפילוסופית ימי הבינייים. מדוע שלא תנסה לקרוא אחדים מהם. מדוע שלא תקרא מאמרים באתר שלי?

  אני יודע שאסור לכם לקרוא חומר מחקרי ועליכם להקדיש את כל זמנכם לחומר תורני בלבד אבל שאל את עצמך מדוע רבניך אוסרים עליך לרכוש דעת. האם הם מפחדים שהחשיפה לידע תפגע באמונתך? האם הם מאמינים שתובנות חדשות יגרמו לך לזנוח את התובנות שהם הטמיעו בך בעמל כה רב? זכור, עד שלא תעמיק את ידיעותיך לעולם לא תוכל להתמודד עם עדו ושאר המגיבים באתר זה. האם אינך רוצה להצטייד בכלים שיאפשרו לך להגיב בצורה קצת יותר אינטליגנטית?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 16:53 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  א. מינצקובסקי יקירי,

  אף טעותך זו, בין הנפוצות היא,

  אמונה במובן המקובל שלה כיום, היא עניינו הפרטי של האוחז בה, וככזו לא מחייב את זולתו.

  כשאני מדבר על מאות ואלפי הוכחות שיש ליהדות באמתחתה, אני מתכוון להוכחות ממשיות שדוגמתן קבילות בכל בית משפט לצדק, ולא על אמונות, וככאלו הן עשויות לשכנע כל אדם ששכל בקדקודו והוא אינו פוחד מן האמת.

  רוב העולם אינו מחפש כלל את האמת, הוא מחפש להנות כמה שאפשר ועל הדרך לשכנע את עצמו שהוא משכיל נאור ומתקדם ומבין הכל, ולכן הוא מזמן כבר לא מדד לקביעת האמת.

  חלק קטן מההוכחות שעליהן אני מדבר, גרמו לרבבות גויים שחלקם עזבו רכוש רב ותהילת עולם, כדי להסתפח על נחלת השם, להתגייר ולהצטרף לעם היהודי.

  אני כמובן סומך על יצר הסקרנות והכשרונות שלך, לגלות אותן בעצמך, אני רק עוזר לכוון את האנשים לצאת מהפח שנפלו או נולדו שם.

  ואם תחשוב שאני אומר את הדברים עם היד על הלב, זו לא תהיה אמונה עיוורת.


  בכבוד רב

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 16:29 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  שלמה רייכמן היקר,

  אמונה היא לא מילה גסה. היהדות היא אמונה, ולא צריך לגייס למענה את המילה "הוכחות", שמתארת משהו אחר לגמרי.

  הריי בטח שמת לב ש"מאות ואלפי ההוכחות המשכנעות לאמיתותה של היהדות" משכנעות, בפועל, בעיקר את מי שחונכו ליהדות מגיל אפס ונאסר עליהם לרכוש כל השכלה פרט לחינוך תורני.

  ועם יד על הלב, את רוב ה"הוכחות" האלה נכון יותר להגדיר: "השמצות נגד מאות מיליארדי הממצאים שסותרים את טענותיהן של היהדות והדתות האחרות, ממצאים שבגללם רוב העולם המפותח הוא חילוני".

  ובוודאי תודה שגם יתר הדברים שאתה מכנה "הוכחות" הם יותר דומים לפלפולים, רטוריקה, ניסויים מחשבתיים, "היגיון בריא" (או חולה, תלוי כמה השכלה יש לך), הכרזה על אקסיומות, ופשוט - אמונה. אמונה, שלמה רייכמן, היא לא מילה גסה. התגאה בה. אבל עזוב את המילה הוכחות. אמור חוכמה, אמור מסורת, אמור שכנוע פנימי עמוק, אמור ידיעה המגיעה מן הלב. עזוב הוכחות. הוכחות זה עניין לחילונים.

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 16:01 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  עדי,

  מה שאמרתי אינו סוד כמוס, תנסה לדבר שיחה או שתיים עם מיסיונר נוצרי משכיל ומדופלם, ותיווכח שדבריי כנים, ואת ההיסטוריה האיסלאמית אתה וודאי מכיר לא פחות ממני.

  וזה לא רק אני שאוחז בדת הנכונה, זה גם אבא שלי ואבא שלו ואבא שלו ואבא שלו ואבא שלו וכו' וכו' עד דור מעמד הר סיני, וזה לא רק הם, זה גם אבא שלך ואבא שלו ואבא שלו ואבא שלו וכו' וכו' עד דור מעמד הר סיני, וזה לא רק הם, זה גם סבא של עדו ואבא שלו ואבא שלו ואבא שלו וכו' וכו' עד דור מעמד הר סיני.

  בסיסמאות רבניות יש המון עומק והמון חכמה, שהרי אפילו שיחת חולין של תלמידי חכמים צריכה לימוד.

  חג מנגל שמח

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 15:59 הוסף ע״י עגלת החילונים

  עדו,

  אמליץ לך להשקיע מזמנך כ 59 דקות

  http://www.hidabroot.org/MediaDetail.asp?MediaID=10681

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 15:50 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  זה יפה שאתה מרשה לעצמך לדבר על הנצרות, נושא שבבירור אין לך עליו כל מושג. זה נהדר להרגיש שרק אתה צודק ורק אתה אוחז בדת הנכונה, בניגוד לאלפי תיאולוגים מאד מאד משכילים שמשום מה בחרו להחזיק דווקא בדת הנוצרית.

  האם גם הידע שלך על היהדות מתבסס על חוסר הבנה, סיסמאות רבניות ואשליות עצמיות?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 15:42 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  עדו,

  טעותך היא בין הנפוצות.

  הנצרות לא מנסה לשכנע באופן לוגי שהיא הדת האמיתית, היא מדברת מתוך הרגש והחמלה והאהבה ובכך הצליחה לצוד מיליארדי נבערים ברשתה. רעותה האיסלאמית היא מאז ומתמיד בחרה לשכנע בשפת החרב והכידון. כך יוצא שהדת היחידה שמדברת בשפה ברורה ונעימה ביחד עם מסורת מוצקה ואיתנה, וכשבאמתחתה מאות ואלפי הוכחות משכנעות לאמיתות דרכה, היא דת אבותי ואבותיך, כשיחד עם זאת ניתנת הבחירה לכל יחיד ויחיד לבחור בדרך הטוב או הרע, החיים או המוות, ולכן אזהרתי אכן מפחידה מאד, וטוב שכך.

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 14:59 הוסף ע״י עדו

  שלמה רייכמן אזהרתך אכן מפחידה מאד. אני רוצה להזכיר לך שאתה עצמך כופר בישו בן האלוהים וזאת למרות שלא חסרים כמרים שיכולים להעמיד אותך על טעותך ולהראות לך את דרך הישר ושהנצרות מונה מיליארד מאמינים ויותר שלא כמו היהדות. כמו כן אתה מתכחש לאיסלאם ובכך מבזה את הנביא מוחמד ואת דתו שגם היא כבר מונה למעלה ממיליארד מאמינים שראו את האור (אתה רוצה להגיד לי שמיליארד איש טועים?)
  כך שלעדי בכל מקרה אין ברירה. יהיה מה שיהיה גם אם מחר יחזור בתשובה וילך לכפר על חטאיו במאה שערים, גם אז ימצא את עצמו כופר בדת כלשהי. תמיד יהיה שם איזה רייכמן או עבדאללה או מרטין שינזפו בו על שנטש את דרך האמת היחידה למרות כל ההוכחות. כך שנראה לי שכבר עדיף לעדי להמשיך בדרכו ואני אסייע לו מפעם לפעם. כי כפי שטענת "כך ראוי להם כמי שאחראים להונאת האנושות הגדולה ביותר בהמצאת ושכלול דת שקרית שאין מאחוריו דבר וחצי דבר."

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 14:36 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  לשאלת השואל, התשובה היא פשוטה, רוב החילונים חיים את חייהם בשטחיות וברדידות, בבחינת אכול ושתה כי מחר נמות, ואינם מעמיקים עצמם בשאלות מהות ומשמעות החיים, החלק מתוכם שכן מעמיק ודן בסוגיות הללו מגיע למסקנה שהאמת היא דרך התורה וחוזר בתשובה.

  ומילה לעדי,

  אם הדרך שלך היא הנכונה, אתה ראוי לכל הערכה בכך שאתה פועל לעקור את היהדות ולבזות את היהודים המאמינים ולהשמיצם וללעוג להם כגדולי האנטישמים, שכך ראוי להם כמי שאחראים להונאת האנושות הגדולה ביותר בהמצאת ושכלול דת שקרית שאין מאחוריו דבר וחצי דבר.

  לעומת זאת, אם הדרך שלך היא שגויה, ואתה פועל בניגוד לאמת ההיסטורית כפי שמבטאים אותה התורה וחז"ל והרבנים שבכל דור ודור, אתה ראוי לכל גינוי ולכל עונש, בכך שאתה פועל להרחיק אנשים מדרך האמת והישר, בדמגוגיה שפלה, ולא בוחל בשום אמצעי מפוקפק ככל שיהיה כדי להשיג את מטרתך להמריד יצורים נגד בוראם, ואת הדין על כך תתן במוקדם או במאוחר בחייך ולאחר מותך, ולא תוכל להצטדק ולומר "לא ידעתי" "לא אמרו לי" שהנה אני אומר לך את זה עכשיו בצורה הברורה ביותר, ותזכור את השם שלמה רייכמן, יזכירו לך אותו כשיגידו לך שרייכמן הזהיר אותך כשהיית בשיא פעילותך הקלוקלת והמושחתת.

  ואם אתה רק מסופק בדרך שאתה הולך בה, אם היא ראויה ונכונה, אזי גם אז חשוב שתדע שזה משחק באש, ולא יעזרו לך שום טענה או מענה, וגם לא יזכו אותך מחמת הספק שלך, בכל אופן תזכור את הפסוק המורה על כך שכל אחד יקבל את גמולו בצורה המדוקדקת ביותר כנאמר: אל אמונה ואין עוול צדיק וישר הוא, ונאמר: גְּדֹל הָעֵצָה וְרַב הָעֲלִילִיָּה אֲשֶׁר עֵינֶיךָ פְקֻחוֹת עַל כָּל דַּרְכֵי בְּנֵי אָדָם לָתֵת לְאִישׁ כִּדְרָכָיו וְכִפְרִי מַעֲלָלָיו.

  יום אחלה

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 12:35 הוסף ע״י עגלת החילונים

  עדי,

  כמו תמיד אתה פונה להשמצות אישיות ולא מקיים את הנהלים שאתה בעצמך קבעת - ככה זה שקשה לך להתמודד עם המציאות.

  לגבי התירוץ העלוב על מאמן הנבחרת - כנראה שאתה חושב שהמבקרים כאן באתר מטומטמים. לשיטתך אם שחקני ומאמן הנבחרת הם מודל לחיקוי אז כל נער היום צריך ללכת לנערות ליווי לא?!?! (ראה פרשת נבחרת דנמרק) טוב לדעת מה הם הערכים שהם נר לרגלך.

  לפני שאתה שופט את החרדים תסתכל במראה ותנסה לתקן את המצב אצלכם. לא סתם הרבה נערים ונערות נוטשים את העולם הרקוב שלך.

 • קישור לתגובה שלישי, 06 מאי 2014 00:45 הוסף ע״י עדי אביר

  עגלת החילונים היקר,

  להערכתי כבר התקרבנו במידה שמאפשרת לי לכנותך בשם חיבה. מה דעתך על 'עגלה'?

  תגיד, האם אינך מסוגל להתמודד עם הבעיות שלך מבלי לשאוב עידוד מהכשלים שאתה מוצא בעולם החילוני. כמובן שלא כל מה שמתרחש בציבור השפוי הוא לגמרי בסדר - אז מה? זה מצדיק את העוולות של העולם החרדי?

  דרך אגב, מאמן נבחרת ישראל מסוגל להרים את קרנה של ישראל בגויים ולהמריץ צעירים לפנות לספורט במקום לפשיעה, סמים וחזרה בתשובה. מגיעה לו כל אגורה שהוא מקבל.

  באשר לתשלומים המופרזים לבדרנים - אני מסכים איתך לחלוטין. בא נפנה שנינו לשלטונות ונבקש מהם להפסיק להוציא כספים על פרוייקטים חסרי ערך שאינם תורמים דבר למדינת ישראל. בכוונתי להכין רשימה של הוצאות מיותרות. גם הבדרנים יופיעו בה.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 05 מאי 2014 23:50 הוסף ע״י עגלת החילונים

  עדו,

  ההרצאה על התרבות הגרמנית הייתה חשובה על מנת להראות מה יצא מהעם הנאור שתרם כה רבות לתרבות האנושית. משום מה קשה לאתאיסטים להודות שאתאיסטים אחראיים על הפשע הגדול בתולדות האנושות.

  עדי,

  אם כבר הזכרת עמותות בוא נדבר על עמותת ההתאחדות לכדורגל האם לדעתך ראוי לשלם למאמן הנבחרת משכורת שנתית של 1,211,934 ש"ח? האם מאמן הנבחרת תורם למדינה?

  בוא נבדוק כמה כסף מוציאות הרשויות המקומיות על זמרים ביום העצמאות...
  הנתונים על פי אתר גלובס:

  שלומי שבת יגרוף סכום של 150 אלף ש"ח להופעה אחת בלבד

  בראש הרשימה עומדים הזמרים: עומר אדם,משה פרץ, ודודו אהרון שכל אחד מהם יקבל לא פחות מ150 אלף ש"ח להופעה. עכשיו נשאלת השאלה למה הרשויות צריכות לשלם מאות אלפי שקלים בערב אחד? האם הזמרים מעלימי המס וחובבי הקטינות תורמים למדינת ישראל?

  מסחטת הכסף הסודית של הקיבוצים:
  http://www.nrg.co.il/app/index.php?do=blog&encr_id=a28b07a102084d28785d2d933122ebb1&id=4093

 • קישור לתגובה שני, 05 מאי 2014 21:44 הוסף ע״י עדו

  תודה על ההרצאה בהיסטוריה גרמנית. הנה מה שאני יודע על ההיסטוריה היהודית:
  העם היהודי היה שבט נודד שהגיע מהמדבר ואם להאמין לתורה השמיד פה שבעה עממים שחיו כאן בשלווה בדומה למונגולים, לטאטרים ולהונים.
  זאת ההיסטוריה שלנו שאנחנו כל כך גאים בה אין לי מושג למה.

 • קישור לתגובה שני, 05 מאי 2014 18:49 הוסף ע״י עדי אביר

  עגלת החילונים,

  גם אני מעולם לא 'נתקלתי ברב שדרש ממני לדאוג לרווחתו'. לרבנים יש שיטות אחרות להוציא ממך את כספך. שאל את עצמך:

  1. כמה כסף אני מוציא על כשרות?
  2. כמה כסף אני מוציא על חינוך תורני?
  3. כמה כסף אני תורם לעמותות תורניות וליעדים רבניים?
  4. כמה כסף אני מוציא על קניית ספרי וחפצי קודש?
  5. כמה פעמים בשנה אני משתתף בהפגות אלימות שמטרתן לכפות על הממשלה לאמץ מדיניות ידידותית לחרדים?
  6. כמה פעמים הצבעתי למפלגה חרדית שבסופו של דבר כפתה על הממשלה להזרים לחרדים תקציבים ייחודיים.

  בין אם אתה מודע לכך ובין אם לאו חלק מכל הכספים שהוצאת בגין 'דרישות התורה' מגיעות בסופו של דבר לכיסי הרבנים הבכירים וכך הדבר גם לגבי התקציבים הייחודיים שהעולם התורני מצליח לסחוט מהקופה הציבורית. על יעילות השיטה מעידה התוצאה:

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=455%3A%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%A2-%D7%9C%D7%90-%D7%A8%D7%90%D7%99%D7%AA%D7%99-%D7%A6%D7%93%D7%99%D7%A7-%D7%A0%D7%A2%D7%96%D7%91-%D7%95%D7%96%D7%A8%D7%A2%D7%95-%D7%9E%D7%91%D7%A7%D7%A9-%D7%9C%D7%97%D7%9D&Itemid=204

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 05 מאי 2014 18:03 הוסף ע״י עגלת החילונים

  ישראל,

  הטענה המועלית כאן שהרבנים דואגים כי נמלא אחר כל דרישותיהם ולדאוג לכבודם ורווחתם היא שקרית - אני אדם חרדי ועדיין לא נתקלתי ברב שדרש ממני לדאוג לרווחתו אולי כותב המאמר נתקל ב "רב" שכזה.

  אמליץ לך לקרוא את הספרים אורחות צדיקים ,מסילת ישרים ונפש החיים.

  לגבי הגויים הם צריכים לקיים את 7 מצוות בני נח. חז"ל לא פסלו את כל מי שאינו יהודי נהפוך הוא רשום במסכת אבות: חביב אדם שנברא בצלם.

  עוד נקודה אחת שחשוב לי להדגיש:

  תרבות גרמניה:

  התרבות הגרמנית החלה הרבה לפני צמיחתה של גרמניה כמדינת לאום. בשל ההיסטוריה התרבותית העשירה שלה, המדינה מוזכרת לעתים קרובות בתור das Land der Dichter und Denker ("ארץ המשוררים וההוגים").‏[1] גרמניה, במשך מאות שנים, הניבה מספר רב של אישי אשכולות, גאונים ואנשים בולטים במיוחד בכל תחומי התרבות; ביניהם: איינשטיין, בטהובן, קפלר, גתה, קאנט, באך, מרקס, וגנר, לותר, ניטשה, בנץ, אוהם, דיזל, לייבניץ, גוטנברג, שטראוס ועוד רבים אחרים שעיצבו את התרבות הגרמנית לדורות.

  אישים היסטוריים רבים, אף שלא היו אזרחי גרמניה במובן המודרני, נתפסו בכל זאת כ"גרמנים" כיוון שהיו לחלק בלתי נפרד מהמורשת התרבותית של גרמניה. דוגמאות לאישים מעין אלה הן וולפגנג אמדאוס מוצרט, פרנץ קפקא וסטפן צווייג.

  ההתייחסות הספציפית ל"גרמנים", המציינת היווצרותה של אומה גרמנית כלשהי, הופיעה רק אחרי המאה ה-11, לאחר הקמת האימפריה הרומית הקדושה. גרמניה אוחדה ב-1871 בהנהגתו של ביסמרק, ורק מעתה ניתן היה להגדיר את תרומותיהם של הגרמנים תחת גבולותיה הרשמיים של גרמניה. אף שהמורשת התרבותית ארוכת שנים וקרובה לאלף שנות קיום, במאה ה-18 חלה פריחה תרבותית מקיפה, שהפכה את הגרמנים משבט נרדף של חנוונים וסוחרים לקהילה משגשגת של סופרים, משוררים, מחזאים, מוזיקאים, מדענים ופילוסופים שמובילים את התרבות האירופית. עם היווסדה הפכה גרמניה למעצמה אירופית שצמחה ושיגשגה עד לתבוסתה במלחמת העולם הראשונה.

  הגוף הממלכתי לייצוג השפה והתרבות הגרמנית ברחבי העולם והפצתם קרוי "מכון גתה" (Goethe-Institut). בגרמניה קיימים ששה־עשר סניפים, ובשאר העולם – בכ־93 מדינות – 149 נוספים.

  ומכל זה מה יצא? מלחמת העולם השנייה ושואת העם היהודי. כמו כן מלבד השמדת יהדות אירופה הנאצים הנאורים רדפו, טבחו ורצחו קבוצות אוכלוסייה רחבות נוספות כמו צוענים, הומוסקסואלים, גרמנים בעלי מוגבלויות ופגועי נפש, אזרחים פולנים ושבויי מלחמה סובייטים

  לתשומת לבך,

התגובות האחרונות