Print this page
שני, 03 אוגוסט 2015 00:01

שו"ת אביר - שאלתו של לוניה יסיפוב מתאריך 31.7.15

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
 
שאלתו של לוניה יסיפוב מתאריך 31.7.15
 
בהתייחס למאמר 'במה אני מאמין': אם אתה מתנגד לכל מה שלא מדיד, מהם החלומות, והאם בחלום אנחנו מדברים עם אנשים אמיתיים או פרי דמיונינו בלבד?
 
תשובתי
 
אני מניח שאתה מתייחס לגישה מטריאליסטית ולכן לפני שאענה על שאלתך הרשה לי לדון קצת בהגדרה שאני מעניק למושג 'מטריאליזם':
 
עקרונית ניתן למיין את כל התופעות האפשריות לשלוש קטגוריות שונות: תופעות שמתרחשות רק בעולם הריאלי או הטבעי, תופעות שמתרחשות מחוץ לגבולות הטבע, היינו בעולם העל-טבעי או המטפיזי, ותופעות שחלקן מתרחש בעולם הריאלי וחלקן בעולם המטפיזי.
 
את התופעות שמתרחשות בעולם הריאלי, אותן אני מגדיר כתופעות 'מטריאליסטיות' ניתן למדוד באמצעות הכלים שמדעי הפיזיקה, הכימיה, הביולוגיה, הגיאולוגיה, האסטרונומיה ודומיהם מעמידים לרשותנו. אנו לא חייבים לקלוט את התופעות הללו באחד מחמשת חושינו וגם תופעות בלתי נראות, בלתי נשמעות, לא מוחשיות וחסרת טעם וריח יכולות להשתייך לעולם הטבעי אם ניתן למדדן ולמקמן על סקלה כלשהי. למשל, לשדות פיזיקליים, דוגמת השדה החשמלי או שדה הכבידה, אין שום ממשות משל עצמם וניתן לזהותם רק על סמך השפעתם על תופעות פיזיקליות אחרות. עם זאת, ניתן למדוד את השפעת השדות הללו באמצעות מכשירים שמייחסים לכל נקודה בשדה מספר מאפיין וכיוון שהשדה הוא תופעה מדידה הוא בהחלט שייך לעולם הטבעי ולא לעולם העל-טבעי.

בנוסף, אנחנו יכולים לשייך לעולם הריאלי גם תופעות שכיום אינן ניתנות למדידה ובתנאי שהן נשענות על מודלים מתמטיים נמרצים שאינם סותרים את המודלים המתמטיים שמסבירים תופעות טבעיות אחרות. למשל, עד לפני כמה שנים הבוזון של היגס היה לא יותר מאשר נגזרת של מודל מתמטי ובכל זאת רבים האמינו שהוא אכן קיים בעולם הריאלי. לאחרונה התבשרנו שמאיץ ההידרונים הגדול ב-
CERN הצליח לייצר תופעה ברת מדידה שמתאימה לתצפיות של המודל המתמטי והיום בוזון היגס הפך לחלק מהמודל הסטנדרטי של חלקיקים תת-אטומיים. תהליך דומה עובר עתה על תורת המיתרים ויש להניח שבמוקדם או במאוחר גם המיתרים הללו ימצאו את מקומם בעולם הטבעי.   

מאידך, עלינו להניח שבעולם העל-טבעי לא ניתן למצוא חומר או אנרגיה, שאם לא כן אנו מדברים על עולם טבעי מקביל ולא על עולם מטאפיזי שנמצא מעבר לגבולות הטבע. אל לנו להתבלבל בין העולם העל-טבעי לבין עולמות לא-מקומיים, דוגמת העולמות המקבילים שעל פי תיאוריות פיזיקליות מודרניות מאכלסים את הרב-יקום שבו נמצא גם היקום שלנו. עולמות לא מקומיים, אם הם אכן קיימים, מכילים מן הסתם חומר ואנרגיה שנשמעים לחוקיות מתמטית כלשהי. אנחנו כנראה לא נוכל לתקשר עם העולמות הללו ולא נוכל למדוד את התופעות שמתרחשות בהם, אבל אלו הם עולמות ריאליים וכל תופעה שמתרחשת בהם היא ממילא טבעית לחלוטין.

נותרנו, אם כן, עם שלושה סוגי תופעות:
 
1.
תופעות שכל כולן שייך רק לעולם המדיד, כלומר, תופעות שניתן לממדן כבר עתה או שניתן יהיה למדדן במועד עתידי כלשהו משום שהן נשענות על מודל מתמטי ממנו ניתן להפיק תחזיות ברות בדיקה.
 
2.
תופעות שמתרחשות רק במימד המטפיזי אותן אין לנו, ולעולם לא תהייה לנו, שום אפשרות למדוד. כיוון שמדובר בתופעות בלתי מדידות נוכל להתייחס אליהם אך ורק במישור האמוני ומי שאינו רוצה להאמין אינו חייב להכיר בקיומן.
 
3.
תופעות שמתרחשות בשני המימדים בו-זמנית. את מרכיביהם הריאליים של תופעות מעין אלו ניתן למדוד בעוד שאת מרכיביהם העל-טבעיים אין כל אפשרות למדוד או לכמת.

את התופעות הדואליות הללו נוכל לחלק שוב לשתי קטגוריות: תופעות ייחודיות בהן הרכיב הריאלי אינו נשמע לחוקי הטבע ותופעות שגרתיות בהן הרכיב העל-טבעי משתלב תמיד ובאופן קבוע עם הרכיב הטבעי.   
 
התנ"ך מרבה לספר על פעולותיו של העל-טבעי בתוך העולם הטבעי, למשל, הקשחת לב פרעה, קריעת ים סוף, הטלת אבנים גדולות על האמורים, עצירת השמש בגבעון והירח בעמק אילון ומפגשים בין האל ומלאכיו לבין דמויות טבעיות לחלוטין דוגמת האבות, משה והנביאים. אלו הם אירועים חד-פעמיים שאנו מגדירים בתור 'ניסים' ויש לשייכם לקטגוריה הראשונה. מאידך, אם יסתבר שהאל באמת שותל נשמות בעוברים, כמתואר בתלמוד, הרי שמדובר בתופעה שגרתית שמתרחשת תמיד ובאופן קבוע בכל לידה ולידה ויש למקמה בקטגוריה השנייה.
 
עתה נוכל לחזור לחלומות ולברר את טיבה של התופעה הזאת. נבדוק בתחילה אם למימד המטפיזי יש איזה שהוא תפקיד לשחק בחלומות:

ברור שלא מדובר כאן בתופעה שהיא לגמרי על-טבעית שהרי אם נעיר את החולם בפתאומיות חלומו ייפסק בדיוק באותה השנייה ולכן לחלום חייב להיות מימד ריאלי כלשהו. האם החלום יכול להיות תופעה דואלית שמתרחשת בו זמנית גם בעולם הריאלי וגם בעולם המטפיזי? כאן תיתכנה שתי אפשרויות לא מגוחכות:
 
1.
המימד הפיזי בלול במימד המטפיזי ובעת הצורך הוא מתאיין ומשאיר את הזירה למימד המטפיזי, כפי שחשבו חכמי התלמוד שהאמינו שהנשמה המטפיזית עולה למרומים בעת השינה.
 
2.
המימד המטפיזי 'משדר' ל'מקלט' שנמצא בעולם הריאלי, במקרה זה המוח האנושי, שמקרין את השידורים המטפיזיים לתוך התודעה, שלצורך העניין משמשת כמסך טלויזיה'. אפשרות זאת עלתה בספקולציות של מדענים מודרניים מסויימים.
 
כיוון, כפי שראינו כשהערנו בפתאומיות את החולם, לפחות חלק מתופעת החלום מתרחשת גם בעולם המדיד הרי שניתן לערוך ניסויים שיאששו את או ישללו את האפשרויות הללו. למשל, אם קיימים 'גלי חלום' שמעבירים חלומות מהמימד המטפיזי למוחנו ולתודעתנו מן הסתם נהייה חייבים לגלותם בשלב זה או אחר, כשנלמד כיצד ניתן למדוד עוד ועוד גלים, כוחות ושדות שמשפיעים על על העולם הפיזיקלי. בדומה, אם התודעה גולשת משום מה לעולמות מטפיזיים לבטח נוכל ביום מין הימים לאמת, או לשלול, את הקביעה שבעת החלום האדם מתרוקן לגמרי מכל האספקטים האחרים של התודעה.

למרבה המזל, כל הניסויים הללו הם די מיותרים כי כבר היום ניתן לעורר חלומות ספציפיים באמצעים פיזיים לחלוטין, למשל, על ידי גירוי איזורים מסויימים במוח בפולסים חשמליים, החדרה למחזור הדם של סמים למיניהם, ואפילו, כמו במקרה של 'דמבו' שראה בהזיותיו פילים וורודים, באמצעות אלכוהול.

כאן אני כבר רשאי להביע את ה'אני מאמין' המטריאליסטי שלי: חלומות, כמו כל שאר מרכיבי התודעה, נגרמים על ידי פעילות אלקטרונית וכימית שמתבצעת במוח ואין בהם מימד על-טבעי כלשהו. בעת החלום מופעלים מעגלי נוירונים שונים מאלו בהם אנו משתמשים בעת שאנו ערים והמעגלים הללו שולפים פיסות מידע שנאגרו במוחנו מעבדים אותן מחדש. זאת גם הסיבה שאתה יכול ללכת לישון כשבעיה מטרידה מנקרת במוחך ולקום בבוקר עם פיתרון מספק, כפי שמסביר היטב ספר ישן, אך עדיין מצויין, בשם
The Creative process.

אף שהנושא מעולם לא עניין אותי במידה שתכפה עלי להשקיע זמן בלימודו אני די משוכנע שהמחקר המודרני מגבה את הנחותיי. אם אתה רוצה להתעמק בשאלה אם התודעה היא תופעה פיזית או מטפיזית הרשה לי להפנות אותך לשני קורסים מבית היוצר החביב עלי ביותר:
Understanding the Brain (הרצאה 31 דנה בחלומות)
Philosophy of mind: Brains, Consciousness and Thinking machines

אם תמצא הרצאה, או כל מקור מדעי אחר, ששוללים את גישתי המטריאליסטית אשמח אם תחשוף את האמת גם בפניי.
נקרא 4563 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

96 תגובות