Skip to content

1VSDAT

Open menu
שני, 19 פברואר 2018 13:40

'ערב-רב' (סיסמה נבובה)

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)

'ערב-רב' היא אחת הסיסמאות היעילות ביותר בארסנל הרבני, עובדה שאינה מונעת ממנה להיות גם אחת הסיסמאות המשעשעות ביותר שעומדות לרשותם של אלו שמעדיפים נוסחאות חסרות כל משמעות על פני התייחסות שאינה מדירה עובדות ומרחיקה חשיבה הגיונית.

                               

                              

הביטוי 'ערב-רב' נלקח מצמד הפסוקים:

                               

וַיִּסְעוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל מֵרַעְמְסֵס סֻכֹּתָה כְּשֵׁשׁ מֵאוֹת אֶלֶף רַגְלִי הַגְּבָרִים לְבַד מִטָּף.

וְגַם עֵרֶב רַב עָלָה אִתָּם וְצֹאן וּבָקָר מִקְנֶה כָּבֵד מְאֹד.[א]

                               

הכתוב מבדיל בין בני ישראל לבין הערב-רב ולכן הדעת נותנת שקיים שוני מהותי ותהומי בין אלו שהם כביכול יהודים טהורים, צאצאיהם של שנים עשרה השבטים, לבין הערלים שהסתפחו לעם ישראל ממניעים חומריים, ללא שום כוונה לקיים תורה ומצוות. כשמאמין מעניק לאדם שמעדיף לחשוב בכוחות עצמו את הכינוי 'ערב-רב' הוא למעשה מעביר את המסר המורכב הבא:

 

בני ישראל טהורים מקיימים תורה ומצוות.

אני מקיים את כל דרישות ההלכה ולכן ברור שאני יהודי כשר.

אתה כנראה מחלל שבת, אוכל שרצים, בועל נידות ומזלזל בשאר המצוות.

ברור שאתה לא מזרעם של האבות.

ממילא אתה סתם סרח עודף שהסתפח לעם עימו אין לו שום קשר.

אם אתה רוצה להוכיח שאתה משתייך לעם הזה עליך לחשוב ולנהוג בדיוק כמוני.

 

את הביטוי, והמסר שמתחבא בתוכו, הרבנים מנצלים להעצמת תלמידי הישיבות בתחושות חשיבות ועליונות שלעולם לא תהיינה מנת חלקם בעולם הריאלי. הסיסמה משמשת אותם גם כאיום מוסווה שמזכיר לתלמידים שעליהם ללכת בדרך הישר ולמלא אחר כל מצוותיהם שמא יתעורר הספק שגם הם צאצאי ה'ערב רב' ולא יהודים כשרים למהדרין.

הבעייה היא שבני העם היהודי אינם מתחלקים לשתי קבוצות: יהודים טהורים מחד וספיחים בלתי רצויים מאידך ולמעשה אין היום אף יהודי, צדיק וקדוש ככל שיהיה, שבעורקיו לא זורם גם, ואולי בעיקר, דמם של נוכרים, גויים, ערלים, גרים, ממזרים וערב רב שנטמעו בעם ישראל במהלך למעלה מתשעים הדורות שחלפו מאז שמשה רבינו התחתן עם ציפורה המדיינית. הזרימה הבלתי פוסקת של דם נוכרי לורידיהם של בני ישראל מתוארת במאמר '
טהרת הגזע העברי' ואני ממליץ לכל מי שחי באשליות וחושב שהוא יהודי טהור יותר מכל הערב רב שמציפים את השמאל שיסתכל בראי ויחליט בעצמו למי הוא דומה יותר – ליהודים שעלו מגלויות אחרות או לגויים בארץ ממנה עלתה משפחתו.

אני מאחל חיים ארוכים ומאושרים לכל מי שחושב שהוא נושא עימו לא רק את הנשמה הטהורה של שומרי התורה והמצוות אלא גם את בבואתם של אבות האומה. מאידך, כל מי שמגיע למסקנה שדמותו מזכירה את השכנים שהוריו השאירו בארץ מולדתם מוזמן להגיע בעצמו למסקנה שהוא נושא כמות מכובדת של גנים זרים וממילא הוא אינו נעלה יותר, קדוש יותר או יהודי יותר מכל אלו שהוא מחשיב כצאצאי הערב-רב.

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמיתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

שמות יב:לז-לח

נקרא 2884 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

2 תגובות

 • קישור לתגובה שלישי, 20 פברואר 2018 10:12 הוסף ע״י עדי אביר

  ריקי,

  יש לי את כל ספריו של ווליקובסקי. תודה.

  תודה על הערת האיות. מייד מתקן.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 19 פברואר 2018 21:57 הוסף ע״י ריקי בלה כהן

  שלום לך ותודה על חשיפת הבלי הרבנים, זו מצווה גדולה.

  רציתי להאיר עיניך בכך שהצירוף ערברב הוא לא מילה אחת אלא מורכב משתי מילים: האחת ערב- מלשון ערבוב של אנשים, (ודבריך נכונים, הם נספחו לעם ולא היו מבני ישראל) והשנייה רב- מהמילה הרבה - כנראה רבים שהצטרפו לישראל בראותם את ידו החזקה וזרועו הנטוייה של אלהינו מכה את ארצם, בהמתם ובכוריהם, ובאליליהם עושה שפטים! ספרו של עמנואל ויליקובסקי ׳תקופות בתהו׳ מגלה כי עמלק באו לאחר עזיבת ישראל (ופגשו אותם בדרך, ברפידים) והחריב את ממלכתם מבחינות אנושיות. אם תשלח מייל אשלח לינק לספר.  הוכחות לכך שמדובר רק ב״ערב״:
  וְאֵ֖ת כָּל־מַלְכֵ֣י עֲרָ֑ב וְאֵת֙ כָּל־מַלְכֵ֣י הָעֶ֔רֶב הַשֹּׁכְנִ֖ים בַּמִּדְבָּֽר׃ (ירמיהו כה- כד). אין להתבלבל.
  חֶ֜רֶב אֶל־סוּסָ֣יו וְאֶל־רִכְבּ֗וֹ וְאֶל־כָּל־הָעֶ֛רֶב אֲשֶׁ֥ר בְּתוֹכָ֖הּ וְהָי֣וּ לְנָשִׁ֑ים חֶ֥רֶב אֶל־אוֹצְרֹתֶ֖יהָ וּבֻזָּֽזוּ׃(ירמיהו נ: לז)
  כּ֣וּשׁ וּפ֤וּט וְלוּד֙ וְכָל־הָעֶ֣רֶב וְכ֔וּב וּבְנֵ֖י אֶ֣רֶץ הַבְּרִ֑ית אִתָּ֖ם בַּחֶ֥רֶב יִפֹּֽלוּ׃(יחזקאל ל ה)

  אם המילה ערב הוא מילה אחת ורב הוא מילה שנייה הרי שההבל בדבר היות הצירוף ראשי תיבות לחמישה ״אוייבי העם״ מתוך הזהר על שמות יב-לב - קבל-נא דברי הבל וריק: ״ה' מינים הם בערב רב, שהם נפילים גבורים ענקים רפאים עמלקים״ - וכל היודע ספר אמת יודע מיהם החמישה האלה, ושחלקם לא קיימים כלל.

  אם כן, אם המילה ערב היא המילה העיקרית פה - ורב הוא הרבה - הרי שכל טענה זו על 5 מינים, מתמוטטת מאליה.

  ואגב אותם ערב גם נקראו בשם 'אספסף' על שנאספו אל ישראל ביציאת מצרים, כפי שנמצא בכתוב: "וְהָאסַפְסֻף אֲשֶׁר בְּקִרְבּוֹ הִתְאַוּוּ תַּאֲוָה"

  לגבי התערבות בגויים: הבחינה ה׳יהודית׳, לדעתי, היא עניין של אמונה, דעה ועשיית דבר ה׳ - ראה ערך יתרו, רחב, נאמן ונעמי.
  * ׳סרח עודף׳ ולא ׳סרך עודף׳ (נסרחו אחרי המשכן)

התגובות האחרונות