Skip to content

1VSDAT

רביעי, 13 ינואר 2016 12:51

מדוע אני תמיד טועה?

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)

אני לא חושב שאני תמיד טועה. למעשה אני חושב שברוב המקרים אני דווקא אומר דברים של טעם אבל הרבה מאד חרדים טורחים להסביר לי שכל דבריי הם טעות גדולה ואיומה וכיוון שקול המון כקול שדי אני חייב להניח שלמרות השכלתי התורנית אני אולי לא באמת מבין את תורתם של תלמידי ובוגרי הישיבות. זה בסדר. הם גם לא באמת מבינים את תורתי.

 

 

פיטר יוסטינוב[א] המופלא נהג לספר על מבחן שניתן לו בבית ספר אנגלי בעת שלמד בכיתה ג'. אחת השאלות במבחן הייתה 'ציין שם של מלחין רוסי'. פיטר הקטן, בן למשפחה רוסית משכילה, הרטיב את קצה עפרונו וכתב בקפידה 'רימסקי-קורסקוב'. זאת לא הייתה התשובה הנכונה. התשובה הנכונה הייתה 'צ'ייקובסקי'.

 

אני מניח שהמורה של פיטר יוסטינוב הקטן לימד את תלמידיו שפושקין היה משורר רוסי גדול, טולסטוי סופר רוסי גדול וצ'ייקובסקי מלחין רוסי גדול. בזאת, כנראה, הסתכמה כל הכרותו עם היצירה הרוסית ולכן הוא הניח כמובן מאליו שהתשובה הנכונה לשאלה 'ציין שם של משורר רוסי' היא 'פושקין', התשובה הנכונה לשאלה 'ציין שם של סופר רוסי' היא 'טולסטוי' והתשובה הנכונה לשאלה 'ציין שם של מלחין רוסי' היא 'צ'ייקובסקי'. כל מי שענה תשובות אחרות לבטח לא מבין דבר בתרבות הרוסית וראוי היה להכשילו כדי שלהבא יסתמך על חומר הלימוד ולא יבדה מליבו תשובות שגויות וחסרות כל שחר.

באותו אופן, כנראה, גם אני 'טועה' כל אימת שאיני קולע בדיוק לתשובה שמוכרת לבר-פלוגתי. תלמידי הישיבות לומדים מרבניהם את ה'אמת' האחת, היחידה, המוחלטת, המושלמת, הנצחית והבלתי משתנה וברור להם שאני, וכל שאר האפיקורסים שבוחרים לחשוב מחוץ לבִּיצה, חייבים להיות בורים ועמי ארצות שמתעקשים לאחוז בטעות ובשקר במקום ב'אמת' שאין בילתה. מספר שנים בישיבה לבטח היו פוקחות את עינינו ואז גם אנחנו היינו מגלים שאת כל ה'אמת' ניתן למצוא אך ורק בתורתם של רבני ישראל, ולא בתורותיהם הפסולות של המדענים והחוקרים. רוב רובה של האנושות הנאורה בכלל, ובעלי התארים האקדמיים בפרט, אמנם מאוחדים בדעה שאת ה'אמת' ניתן לגלות דווקא באמצעות המדע והמחקר ולא במיתוסים הסותרים של מאות הדתות, הזרמים והפלגים שלעולם לא הצליחו לגבש לעצמם אף 'אמת' משותפת אבל ברור שגם האנושות הנאורה טועה וכולם היו לבטח משנים את דעתם לאחר כמה שנות לימוד באחת הישיבות שאנו משום מה ממשיכים לממן מכספנו.


אנשים חושבים מגבשים את דעתם לאחר שהם לומדים את הנושא, חושבים עליו ובוחנים מספר אלטרנטיבות אבל אינך זקוק למחשבות חדשות כשבראשך כבר מתרוצצות המחשבות הנכונות של רבניו ואינך צריך אלטרנטיבות נוספות כשאתה כבר אוחז ב'אמת' השלמה, הנצחית והבלתי משתנה. אדרבה, 'אמיתות' חדשות, לא מבוססות ולא מאושרות, עשויות רק לבלבל, לערער, להדיח ולשלול מהאדם את חלקו בגן העדן ולכן טוב עושים הרבנים שמרחיקים את צאן מרעיתם לא רק מההיגיון
[ב] אלא גם מכל פיסת ידע לא-תורני ומכל עיתון, כתב עת, ספר, תשדיר או אתר אינטרנט בו הם עלולים להיתקל בידע ותובנות מזיקים, מרעילים וחסרי ערך. אנשים שהוכתמו בחשיבה לוגית וידע מחקרי, מדעי וכללי לרוב שואלים שאלות מביכות, מטילים ספק בנכונות התורה הרבנית, מפקפקים בסמכותם של גדולי הדור ומחטיאים את הרבים. נזקם עולה עשרות מונים על תועלתם וטוב עושים אלו שמתנשאים מעליהם, תוקפים אותם באופן אישי, מזלזלים בדעותיהם, מגמדים את ידיעותיהם והבנתם ושולחים אותם ללמוד את ה'אמת' האחת והיחידה בישיבה החביבה עליהם.    

 

רוב תלמידי הישיבות אמנם אינם מסוגלים להתגאות בידע חוץ-תורני כלשהו אבל גיבנת קטנה זאת לעולם לא תפריע להם ללגלג על הנצרות והאסלאם, למנות באריכות את כל מגרעותיו של המדע בכלל ותורת האבולוציה בפרט ולסתור ללא מורא את כל ממצאי המחקר ההיסטורי והארכיאולוגי. מיותר לציין שאף רב לא הרשה להם להתעמק בתורות אותן הם אוהבים לפסול אבל איש אינו מונע מהם לשנן את המידע השטחי והמוטה שהם מוצאים בספרים רבניים שמלכתחילה נכתבו במטרה לצייד אותם בסיסמאות שתאפשרנה להם לענות על כל שאלה ולהדוף כל מתקפה.    

 

ישיבות אינן עוסקות בהרכשת ידע, כללי חשיבה לוגית וכלי מחקר. ישיבות הן מוסדות למטרות רווח[ג] שמתמחות בשטיפת מוחות והקניית בורות[ד]. בחור שמסיים שש שנות לימוד בישיבה מסוגל אולי לצלול לעומקן של הטפלויות התלמודיות ולפזר סביבו את הסיסמאות ומוסרי ההשכל המגמתיים[ה] שנשטפו למוחו אבל אין באמתחתו שום כלי שמאפשר לו להתמודד עם הידע והתובנות בהן המדע והמחקר ציידו את העולם האמיתי. זה לא אסון כזה גדול. אחרים ממילא מקבלים את החלטותיו, משרתים במקומו ונושאים בעול פרנסתו.

 [א]             

ראו הערך 'פיטר יוסטינוב' בויקיפדיה

[ב]             

תנו רבנן כשחלה רבי אליעזר נכנסו תלמידיו לבקרו אמרו לו רבינו למדנו אורחות חיים ונזכה בהן לחיי העולם הבא אמר להם הזהרו בכבוד חבריכם ומנעו בניכם מן ההגיון והושיבום בין ברכי תלמידי חכמים וכשאתם מתפללים דעו לפני מי אתם עומדים ובשביל כך תזכו לחיי העולם הבא. (ברכות כח:ב)

[ג]              

הישיבות אמנם אינן מסוגלות להרוויח מדמי לימוד שהם גובים מתלמידיהם אבל הם משלימים את החסר מהתקציבים הממשלתיים והמוכשרים שבהם מסוגלים להפיק רווחים נאים באמצעות רישום תלמידים פיקטיביים, דיווחים מסולפים, גזירת קופון מהסכומים שהם אמורים להעביר לאברכים וכדומה.

[ד]              

ראה המאמר 'נפלאות הבורות'

[ה]             

ראו את הפרק 'האגדה – תשדירי הפרסומת של הרבנים' כדי להבין כיצד עובדת שטיפת המוח הרבנית

 

נקרא 2843 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

חמש מאות המאמרים האחרונים