Skip to content

1VSDAT

Open menu
שני, 02 אוגוסט 2010 16:23

אמם של אבים ואסא

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
לא בכל מקרה ניתן להוריד את המבוכה מסדר היום רק על ידי הגדרת השמות הסותרים כשמות נרדפים ולעיתים צריך להשלים את התירוץ הזה בתירוץ נוסף. אם רוצים להחליק את הסתירות בין הפסוקים שמתייחסים לאימו של אבים עלינו להניח שפסוקים גם משתמשים בשמות נרדפים אלא גם לאמץ את הקביעה שהכתוב נוהג להחליף את הייחוס המשפחתי ולכנות בן משפחה אחד בתוארו של בן משפחה אחר.
 
 
קושיה מעניינת נחשפת בפנינו כשאנו באים לברר מי היתה אימו של אבים מלך יהודה שכן מקור אחד גורס שקראו לה מעכה בת אבישלום ומקור שני מתעקש ששמה היה דווקא מיכיהו בת אוריאל:
 
וּבִשְׁנַת שְׁמֹנֶה עֶשְׂרֵה לַמֶּלֶךְ יָרָבְעָם בֶּן נְבָט מָלַךְ אֲבִיָּם עַל יְהוּדָה. שָׁלֹשׁ שָׁנִים מָלַךְ בִּירוּשָׁלָם וְשֵׁם אִמּוֹ מַעֲכָה בַּת אבשלום.[א]
בִּשְׁנַת שְׁמוֹנֶה עֶשְׂרֵה לַמֶּלֶךְ יָרָבְעָם וַיִּמְלֹךְ אֲבִיָּה עַל יְהוּדָה. שָׁלוֹשׁ שָׁנִים מָלַךְ בִּירוּשָׁלִַם וְשֵׁם אִמּוֹ מִיכָיָהוּ בַת אוּרִיאֵל מִן גִּבְעָה וּמִלְחָמָה הָיְתָה בֵּין אֲבִיָּה וּבֵין יָרָבְעָם.[ב]
 
עתה, לאחר שכבר השכלנו די צרכנו, אנו כבר יכולים להסיק בעצמנו שהבעיה תיפתר בקלות באמצעות מנגנון השמות הנרדפים וכל שעלינו לעשות הוא להניח שמעכה נקראה גם בשם מיכיהו ואבישלום הוא לא יותר מאשר שמו הנרדף של אוריאל.
 
למרבה ההפתעה, המנגנון הבדוק והמנוסה אינו מוריד את הבעיה מסדר היום שכן עד מהרה מסתבר לנו שאותה מעכה היתה לא רק אמו של אבים אלא גם אימו של אסא, בנו של אבים:
 
וַיִּשְׁכַּב אֲבִיָּם עִם אֲבֹתָיו וַיִּקְבְּרוּ אֹתוֹ בְּעִיר דָּוִד וַיִּמְלֹךְ אָסָא בְנוֹ תַּחְתָּיו. וּבִשְׁנַת עֶשְׂרִים לְיָרָבְעָם מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל מָלַךְ אָסָא עַל יְהוּדָה. וְאַרְבָּעִים וְאַחַת שָׁנָה מָלַךְ בִּירוּשָׁלָם וְשֵׁם אִמּוֹ מַעֲכָה בַּת אבשלום.[ג]
 
האם בעל ספר מלכים פשוט התבלבל או שמסתתר כאן עוד סיפור זנונים אפל? אל חשש, במקרה זה אין מה לדאוג. כאן מדובר במשפחתו של בחיר האלוהים, המלך דוד, ואיש לא יעלה על דעתו להאשים משפחה זאת בהתנהגות שמתאימה רק לעובדי כוכבים ומזלות. אי לכך המפרשים מיהרו להסיק שמדובר כאן בלא יותר מאשר נוהג תמים שרווח באותם הימים: מעכה בת אבישלום היתה סבתו של אסא ולא אימו אבל כיוון שהיא זאת שגידלה אותו כיבד אותה הכתוב והתייחס אליה כאילו היתה אימו[1].
 
על העובדה שמעכה היתה אימו של אבים אין מקום לערער שכן המקרא מציין במפורש שהיא היתה אשתו של רחבעם אביו של אבים:
 
וַיִּקַּח לוֹ רְחַבְעָם אִשָּׁה אֶת מָחֲלַת בַּן בֶּן דָּוִיד אֲבִיהַיִל בַּת אֱלִיאָב בֶּן יִשָׁי. וַתֵּלֶד לוֹ בָּנִים אֶת יְעוּשׁ וְאֶת שְׁמַרְיָה וְאֶת זָהַם. וְאַחֲרֶיהָ לָקַח אֶת מַעֲכָה בַּת אַבְשָׁלוֹם וַתֵּלֶד לוֹ אֶת אֲבִיָּה וְאֶת עַתַּי וְאֶת זִיזָא וְאֶת שְׁלֹמִית.[ד]
 
אבל פרט ביוגרפי זה לא הפריע לכתובים לתאר את מעכה כאמו של אסא פעם נוספת:
וַיַּעַשׂ אָסָא הַיָּשָׁר בְּעֵינֵי יְהֹוָה כְּדָוִד אָבִיו. וַיַּעֲבֵר הַקְּדֵשִׁים מִן הָאָרֶץ וַיָּסַר אֶת כָּל הַגִּלֻּלִים אֲשֶׁר עָשׂוּ אֲבֹתָיו. וְגַם אֶת מַעֲכָה אִמּוֹ וַיְסִרֶהָ מִגְּבִירָה אֲשֶׁר עָשְׂתָה מִפְלֶצֶת לַאֲשֵׁרָה וַיִּכְרֹת אָסָא אֶת מִפְלַצְתָּהּ וַיִּשְׂרֹף בְּנַחַל קִדְרוֹן.[ה]
 
גם כאן ניתן למתוח את החבל ולהגיד שהסבתא שוב זכתה לכינוי 'אִמּוֹ' אבל כיצד נסביר את העובדה שאסא הסיר את מעכה ממעמד הגבירה? מי היתה אותה 'גְּבִירָה' - המלכה הסבתא או המלכה האם? זאת כנראה לא נדע לעולם שכן רוח הנבואה החליטה לוותר על ניסוחים ברורים וחד-משמעיים ולנצל את הזכות שהפרשנים הקנו לה להחליף, בלי כל התראה מוקדמת, בין הסבתא לבין האמא. נוכל רק להתנחם בעובדה שלמרות שזהותה האמיתית של הגבירה אבדה בחביונות העבר אנו עדיין יודעם בדיוק מה היה טיבה של אותה מפלצת שהיא עשתה לאשרה:
 
אמרו רבותינו[2] שהמילה מפלצת נגזרת מהביטוי 'מפליא ליצנותא'. לומדים מכך שהגבירה עשתה לה אבר מין של זכר והיא היתה נבעלת לו בכל יום.[3]
 
לפחות זאת.
 


[א]      
מלכים א' טו:א-ב
[ב]      
דברי הימים ב' יג:א-ב
[ג]        
מלכים א' טו:ח-י
[ד]        
דברי הימים ב' יא:יח-כ, בַּן - קרי: בַּת יְרִימוֹת
[ה]       
מלכים א' טו:יא-יג


[1]       
רד"ק על מלכים א' טו:י
[2]       
במסכת עבודה זרה דף מד:א
[3]       
אמרו רבותינו 'מפליא ליצנותא' כמין זכרות עשתה לה, והיא היתה נבעלת לו בכל יום.
(רש"י על מלכים א' טו:יג)
נקרא 7549 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

3 תגובות

 • קישור לתגובה ראשון, 10 יולי 2016 13:41 הוסף ע״י עדי אביר ויצחק א.

  יצחק א. כתב:

  מעכה בת אבשלום או מיכיהו בת אוריאל?

  אמו של אבים היתה נקראת מעכה בת אבשלום, והוא גם לקח אשה שקראו לה בשם זה, בשביל למנוע בלבול בשמות (וביחוד במשפחת המלוכה) החליפו את השם של אם אבים למכיהו בת אוריאל במקום מעכה בת אבשלום.

  -----------------------------------------

  תשובתי:

  הבנתי. במטרה למנוע בלבול בין מעכה בת אבשלום, אימו של אבים מלך ישראל, לאיזו שהיא מעכה בת אבשלום תיאורטית שלדעתך הייתה אשתו של אבים, מישהו החליט להחליף את שם אמו של אבים למכיהו בת אוריאל מן גבעה. אמור לי, אתה מצליח לא להתפקע מצחוק כשאתה קורא את התירומים של עצמך? בא נניח שבמקום 'מעכה' החליטו לקרוא לה 'מכיהו', ניחא, אבל האם יש הצדקה להחליף באותה ההזדמנות גם את שמו של אביה מאבשלום לאוריאל? יתר על כן, מדוע ההחלטה לשנות את שמה ממעכה למכיהו באה לביטוי רק פעם אחת בספר דברי הימים המאוחר ואין לה שום ביטוי בספר מלכים, שם אימו של אבים מוכרת רק בשם מעכה? למעשה, גם ספר דברי הימים מכיר בעובדה שמעכה הייתה אימו של אבים/אביה:

  'וַיֶּאֱהַב רְחַבְעָם אֶת מַעֲכָה בַת אַבְשָׁלוֹם מִכָּל נָשָׁיו וּפִילַגְשָׁיו כִּי נָשִׁים שְׁמוֹנֶה עֶשְׂרֵה נָשָׂא וּפִילַגְשִׁים שִׁשִּׁים וַיּוֹלֶד עֶשְׂרִים וּשְׁמוֹנָה בָּנִים וְשִׁשִּׁים בָּנוֹת. וַיַּעֲמֵד לָרֹאשׁ רְחַבְעָם אֶת אֲבִיָּה בֶן מַעֲכָה לְנָגִיד בְּאֶחָיו כִּי לְהַמְלִיכוֹ.' (דברי הימים ב' יא:כא-כב)

  לכן הפסוק 'בִּשְׁנַת שְׁמוֹנֶה עֶשְׂרֵה לַמֶּלֶךְ יָרָבְעָם וַיִּמְלֹךְ אֲבִיָּה עַל יְהוּדָה. שָׁלוֹשׁ שָׁנִים מָלַךְ בִּירוּשָׁלִַם וְשֵׁם אִמּוֹ מִיכָיָהוּ בַת אוּרִיאֵל מִן גִּבְעָה וּמִלְחָמָה הָיְתָה בֵּין אֲבִיָּה וּבֵין יָרָבְעָם' נראה כמו טעות סופר, במיוחד לאור העובדה שבכל שאר התנ"ך השם מיכיהו הוא שם של גבר ולא שם של אשה.

 • קישור לתגובה רביעי, 09 אוקטובר 2013 16:55 הוסף ע״י עדי אביר

  שונאת שקרנים היקרה,

  אני שמח שבניגוד לעמדת הרבנים ('רבי אליעזר אומר כל המלמד בתו תורה לומדה תפלות' - סוטה כ:ט) בחרת בכל זאת לעסוק בדברי תורה, הלוואי שירבו כמותך בישראל.

  בינות לכל הצדקנות שלך אני מבין שאת סותרת את טענתי רק באמצעות האמירה:

  'וכי לאם מאמצת לא קוראים אם? ובדברי חז"ל "כל המלמד ...תורה כאילו ילדו" כל המגדל...כאילו ילדו".

  אבל קשה לי לרדת לסוף דעתך. בואי ננסה לבדוק ביחד מה קורה שם. למיטב הבנתי סדר מלכי יהודה, לפי ספר מלכים, היה כדלקמן:

  רחבעם בן נעמה העמונית
  אבים בן מעכה בת אבישלום (מלכים א' טו:ב)
  אסא בן מעכה בת אבישלום (מלכים א' טו:י, טו:יג)

  ולפי ספר דברי הימים סדר המלכים היה כדלקמן:

  רחבעם בן נעמה העמונית
  אבים בן מיכיהו בת אוריאל (דברי הימים ב' יג:ב) או אבים בן מעכה בת אבישלום (דברי הימים ב' יא:כב)
  אסא בן מעכה בת אבשלום (דברי הימים ב' טו:טז)

  אני מבין שאת טוענת שמעכה בת אבישלום הייתה סבתו של אסא וכיוון שחז"ל אמרו 'כל המגדל...כאילו ילדו' אזי הכתוב רשאי להתייחס למעכה כאל אימו של אסא. או קי. אבל מה נעשה שחז"ל לא אמרו 'כל המגדל ... כאילו ילדו' אלא 'שכל המגדל יתום ויתומה בתוך ביתו מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו' (מגילה יג:א) ומשתמע מכך שאת חושבת שאסא היה יתום ושהוא גדל בבית סבתו ולא בחצר המלוכה יחד עם אביו. זה חידוש יפה ומעניין. אני מניח שאם את דורשת אותו בכזה להט הוא גם לבטח מעוגן בהבנתם של גדולי תורה אמיתיים.

  יפה. אבל מי זאת 'מיכיהו בת אוריאל'? כיצד היא משתלבת בכל הסיפור? האם היא גידלה את אבים לאחר מות אמו הביולוגית ובשל כך היא רשאית להיקרא בתואר 'אם'? זה לא ממש סביר כי מעכה, האם הביולוגית, האריכה ימים וזכתה שנכדה יחשב כבנה. בקיצור, הסוגייה אכן מרתקת.

  עתה, בואי נניח לרגע שהתירוץ הסטנדרטי של הרבנים, שמשמש אותם להחלצות ממספר לא קטן של מבוכות תנכיות הוא אכן נכון ואסא באמת היה יתום שגודל על ידי סבתו ו'מיכיהו בת אוריאל' היה שמה הנרדף של 'מעכה בת אבישלום'. האם כל זה מצדיק את הלהט התוקפני שלך. האם לא יכלת להביע את דעתך גם מבלי לקרוא לי 'שקרן' ו'אבק חונק ומחניק' (אני אוהב את הביטוי וייתכן שאאמץ אותו)? האם דעתך אינה עומדת בזכות עצמה, ללא מעטפת של סיסמאות רבניות?

  יקירתי, יום יבוא ושבעת הרקיעים ייפתחו והאלוהים שלך יביט עלינו ממרומים ויסביר לנו שתורתו היא האמת בהתגלמותה. כשזה יקרה אני מבטיח לחזור מייד בתשובה, להתלבש במדים תקניים וללכת להתפלל על קברי כל הצדיקים, ובמיוחד על קבריהם של המר"ן ז"ל, הרבי מליובאוויטש שליט"א, רבי נחמן או כל דמות מופתית אחרת שבהשראתה גילית את האור והפכת לקנאית דתית. עד אז הרשי לי להחזיק בדעותי ואם מתעורר בך הדחף לתקן את טעויותיי אנא עשי זאת בצורה קצת יותר תרבותית.

  הרבנים שלך אוהבים להתנשא ולהטיף כאילו שרק בידיהם הופקדה האמת האחת, היחידה, הנצחית והמושלמת אבל זה לא אומר שאת צריכה ללמוד מהם ולחקות אותם. כל מי שכותבת עברית ללא שגיאות כתיב, מתנסחת בבהירות ומשתמשת בדימויים כמו 'אבק חונק ומחניק' אינה יכולה להיות מטומטמת מושלמת ולבטח יש בה איכויות שיאפשרו לה, בבא היום, לזהות את כל השקרים בהם הרבנים מלעיטים אותה. לכן אני ממליץ לך לא לכרוך את שמך, 'שונאת שקרנים', בשמם של הבורים האינטרסנטים שבהיעדר כל הבנה ממשית יהפכו בבא היום לבדיחה, משל ושנינה.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 09 אוקטובר 2013 15:10 הוסף ע״י שונאת שקרנים

  שקרן
  וכי לאם מאמצת לא קוראים אם? ובדברי חז"ל "כל המלמד ...תורה כאילו ילדו" כל המגדל...כאילו ילדו"
  על מי פערת פיך ? על מי ניסית להטיל רפש? בכל דבריך מגמה של הטלת רפש בקדושי עליון.
  התורה הקדושה שלא חסה על כבוד שלמה ודוד תחוס על כבודה של עובדת אלילים כמעכה???? ולא תגלה לנו בדיוק מירבי את חטאיה?
  אותם חז"ל שגילו לך על מעשיה המפלצתים של מעכה גם אומרים לך על קדושתו וצדקותו של דוד המלך ע"ה שזכה להיות רגל רביעי במרכבה
  במי ניסית להטיל דופי ?באנשים שהיחס אליהם כמלאכים כדברי חז"ל "אם ראשונים כמלאכים" ומי אתה לעומתם אבק חונק ומחניק.
  על שקרנים וליצים כבר ביקש דוד המלך ע"ה:(תהילים פרק ה')
  "תְּאַבֵּד דֹּבְרֵי כָזָב..אֵין בְּפִיהוּ נְכוֹנָה קִרְבָּם הַוּוֹת קֶבֶר-פָּתוּחַ גְּרֹנָם לְשׁוֹנָם יַחֲלִיקוּן. יא הַאֲשִׁימֵם ...יִפְּלוּ מִמֹּעֲצוֹתֵיהֶםבְּרֹב פִּשְׁעֵיהֶם הַדִּיחֵמוֹ כִּי-מָרוּ בָךְ"