Print this page
שלישי, 08 ינואר 2013 16:15

האם אני מסוגל להאמין באלוהים?

דרג מאמר זה
(5 מדרגים)
רבים מתריסים לעומתי את השאלה 'האם אתה בכלל מאמין באלוהים?' ממנה עלי להסיק שאם אני לא מאמין ביסוד הבסיסי ביותר של הדת היהודית אזי אני לבטח אפיקורס מוחלט שסותם את עיניו ואוזניו לאמת האלוהית ולכן אין כל טעם להתייחס לדבריי ולהשחית עלי ולו שניה נוספת של תשומת לב. שאלה זאת ראויה לתשובה ובמאמר זה אני מודה שאני פתוח לאמונה באלוהים כל עוד אין מדובר באל שהרבנים כה רוצים לדחוף במורד גרוני.
 
 
 
האם אני בכלל מסוגל להאמין באלוהים? איזו שאלה טיפשית. כמובן שאני מסוגל להאמין באלוהים והייתי עושה זאת תכף ומיד אם רק הייתה לי סיבה טובה לחשוב שהישות הזאת לא הומצאה על ידי אנשי דת במטרה להפחיד את התמימים ולכפות עליהם להישמע לכל גחמותיהם ולבצע את כל הוראותיהם.
 
ניתן אמנם להתייחס לשאלה ביתר רצינות וכך אף עשיתי באחד ממאמריי[א]. באותו מאמר נאלצתי להודות שקיומה של ישות לא מקומית אינו סותר את המדע ולכן אין כל סיבה לפסול על הסף את האפשרות שהעולם שלנו נוצר על ידי גורם כלשהו שפעל ביקום מקביל לשלנו או בממדים אליהם לעולם לא נוכל להגיע. אין כל סיבה להניח שישות כלשהי לא הייתה מסוגלת לייצר לפני למעלה משלוש עשרה וחצי מיליארד שנים את המפץ הגדול ממנו התפתח היקום שלנו. הישות עליה אני מדבר אינה חייבת להיות 'אלוהית' במיוחד ובהחלט ניתן להעלות על הדעת ש'בורא העולם' היה מדען, אולי אפילו מפוזר במקצת, שהפעיל ביקומו המקביל מאיץ חלקיקים ענק שריכז את האנרגיות הדרושות ליצירתו של החור השחור ממנו 'נולד' היקום שבו אנו חיים. אני גם לא אזדעזע אם יסתבר שאותו בורא עולם ידע כיצד ניתן להנחיל ליקום העוברי שהוא יצר את חוקי הטבע ותנאי ההתחלה שיבטיחו את יציבותו ואת יכולתו להתרחב, להשתכלל ולפתח יצורים חיים שבבא היום אולי ילמדו כיצד להקים מאיצי חלקיקים ענקיים באמצעותם ניתן יהיה להוליד יקומים עובריים חדשים וחוזר חלילה עד אין קץ.
 
על דמותו ותכונותיו של ה'אלוהים' הזה אני יודע מעט מאד אבל ברור לי שהוא הנחיל ליקום הזה חוקי טבע מתמטיים וערכי התחלה שאפשרו לו להתרחב על פני לפחות שלוש עשרה וחצי מיליארד שנות אור ולגבש בתוכו מאות מיליארדי גלקסיות, סקסטיליוני[ב] שמשות ואינספור גופים אחרים דוגמת כוכבי לכת, ירחים, כוכבי שביט, אסטרואידים, כוכבי ניוטרון וחורים שחורים. היקום הזה גם משטר את עצמו בתנועתיות מסודרת והפך חלק מהחומר הדומם שבו ליצורים חיים שמסוגלים לשכפל את עצמם ובמקרים מיוחדים גם למצוא חוקיות בעולם שמסביבם. באל שברא סקסטיליוני שמשות אין לי שום בעיה להאמין אבל אני מחשיב כעלבון אישי כל דרישה לאמץ ולו אחת מהאמונות הבאות:
 
1.
העולם וכל אשר בו נבראו תוך שישה ימים לפני פחות מששת אלפים שנה.
 
2.
בעת בריאת העולם שולבו בו ממצאים שישוו לו מראה עתיק, למשל, אור שנראה כאילו הוא יצא מכוכבים רחוקים לפני מיליארדי שנים, מאובנים שנותנים את הרושם שהם הוטמעו בסלעים בני מאות מיליוני שנים, תוואי שטח שכביכול מתארים מאות אלפי שנות שחיקה וכדומה.
 
3.
הארץ ניצבת במרכז היקום. השמש, הירח, שמונת כוכבי הלכת, וסקסטיליוני כוכבי השבת סובבים סביבה.
 
4.
כל עשרות מיליוני המינים השונים נבראו בשבוע אחד לפני 5773 שנה.
 
5.
'אלוהים' הוציא ממחבואם כמויות אדירות של מים והציף בהם את כל הארץ למשך כשנה. כל היצורים החיים הוכחדו במבול זה להוציא שמונה בני אדם וזוג, או שבעה זוגות, מכל מין וסוג שנאספו לתיבה שאורכה קטן מ-175 מטר, רוחבה קטן מ-30 מטר וגובהה אינו עולה על 18 מטר. התיבה נשאה עמה גם את כל המזון שהיה אמור להאכיל את מיליוני היצורים החיים הללו במשך שנה תמימה [ג]
 
6.
'אלוהים' נבהל מהכוונה לבנות מגדל שראשו בשמים.
 
7.
'אלוהים' התגורר בשעתו על הר גבוה, משם הוא עבר למשכן ובהמשך למקדש. במשך שנים רבות 'אלוהים' נהג להיפגש עם בני אדם, רובם כמובן צדיקים יוצאי דופן, לשוחח עימם, לעיתים פנים אל פנים, להתווכח עימם, להיאבק איתם עד אור הבוקר, להראות להם את כבודו וכדומה.[ד]
 
8.
'אלוהים' בחר מכל העמים עם שולי אחד והתערב לטובתו בהיסטוריה האנושית, לרוב באמצעות ניסים שנוגדים את דרך הטבע.
 
9.
'אלוהים' עזר לעם הזה במלחמותיו, לעיתים קרובות באופן פעיל.
 
10.
'אלוהים' הכה את מצרים במכות על טבעיות מצד אחד והקשה את לב פרעה מהצד השני. לאחר שבני ישראל יצאו ממצרים אלוהים חצה להם את הים, האכיל אותם מן ושלו, הוציא להם מים מסלעים והנחה אותם בדרכם כשהוא עטוף בעמודי אש וענן.
  
11.
'אלוהים' העניק לעמו הנבחר תורה בכתב עמוסה במספר רב של סתירות, עובדות מדעיות שגויות והצגות היסטוריות דמיוניות.[ה]
 
12.
'אלוהים' דרש מהעם הנבחר לרצוח עמים שלמים ולא להותיר בחיים אף גבר, אישה, ילד או תינוק שישבו לבטח על האדמות שהוא החליט להנחיל לעמו הנבחר.
 
13.
'אלוהים' דרש קורבנות, מנחות, מעשרים, ביכורים, תרומות ומתנות כהונה שבסופו של דבר מצאו את דרכם לידיהם של הכוהנים והלוויים.[ו]
 
14.
'אלוהים' מסר לעמו הנבחר תורה שבעל פה שנחשפה לאוויר העולם רק אלף שנים מאוחר יותר, לאחר שהמשטר הכוהני החל להתערער ולפנות מקום ליזמים דתיים חדשים.
 
15.
'אלוהים' הטמין בתורה שבכתב רמזים מהם ניתן לשחזר ולדרוש את כל הוראות התורה שבעל פה. באמצעות הרמזים הללו התברר שהתורה שבעל פה מבטיחה את כבודם, מעמדם ורווחתם של הרבנים שתפסו את מקומם של הכוהנים.[ז]
 
16.
'אלוהים' העביר את סמכויות החקיקה והענישה לרבנים וויתר על זכותו לשלוח לעמו הנבחר נביאים ובנות קול. הוא גם החל להישמע להוראות הרבנים ולמלא אחר כל מצוותיהם.[ח]
 
17.
'אלוהים' הסכים להפוך ל'סופר-רבי' - לעטות עליו טלית ותפילין, להתפלל, ללמוד את התורה הרבנית ולשמש דוגמה להתנהגות שבעיני הרבנים נחשבת כראויה ורצויה.[ט]
 
18.
'אלוהים' עוקב ללא הפסקה אחר מעשיהם ומחדליהם של בני העם הנבחר. לצורך זה הוא מתבונן בצלחות, בחדרי המיטות ובגימור של איברי המין שלהם. את אלו שאינם מקפידים למלא אחר כל המצוות שהרבנים החליטו לשלב בתורה שבעל פה שהם המציאו לצרכיהם הוא מעניש, בתחילה בעונש כרת ובהמשך בייסורי נצח בגיהינום. לאלו שסרים למרות הרבנים ונשמעים לכל דרישותיהם הוא מעניק חיי עולם בגן עדן שם הם יאכלו את בשר הלוויתן ושור הבר ויישתו יין משומר.[י]
 
19.
'אלוהים' מקשיב ונענה לתפילות שבוקעות מכוכב לכת שולי שחג סביב שמש שולית שנמצאת באחת ממאות מיליארדי הגלקסיות שמאכלסות את היקום. במקרים אחרים הוא מתעלם לחלוטין מהתפילות הללו, בייחוד כאשר חיות אדם טובחים, שורפים ושולחים לתאי הגזים מיליונים מבני עמו הנבחר.
 
20.
'האלוהים' שוקל את מעשיו של כל אדם ואדם ולבסוף הוא מחליט לאפשר הרג של עוללים, תינוקות, ילדים וילדות, נערים ונערות, בחורים ועלמות, גברים ונשים, זקנים וזקנות משום שהציונים לא שמעו בקול הרבנים או משהו כזה.
 
21.
'האלוהים' מתנגד בתוקף לתנועה הציונית ושולל את זכות קיומה של המדינה אליה הציונים הביאו את האודים העשנים מהשואה שאדישותו המיטה על עמו הנבחר.
 
22.
'אלוהים' אינו מכיר בתוקפם של חוקי הטבע והתיאוריות המדעיות שנוגדות את הכתוב בתורות שהוא העניק לבני עמו הנבחר. כתוצאה מכך בני עמו ממשיכים לדבוק בדעות הקוסמולוגיות, ביולוגיות וגיאולוגיות של המאה השנים עשרה, אם לא של המאה השנייה ואולי אפילו של המאה החמישית לפני הספירה, לשנוא את המדע ולבוז לקדמה.
 
23.
'אלוהים' חושב שבני העם הנבחר הם נזר הבריאה ותכלית היצירה ולשאר האנושות אין את ה'נשמה' בה בני העם הנבחר התברכו בשפע. מכך ניתן לגזור שכל שאר העמים נחותים מהעם הנבחר וניתן לבוז להם ולגמד את אמונותיהם.[יא]
 
24.
'אלוהים' נתן לעמו הנבחר את תורה האמת הנצחית, המוחלטת, השלמה, המושלמת, האחת והיחידה וכל שאר התורות והאמונות הן בהכרח שגויות וחסרות כל שחר.
 
25.
אלוהים דורש מעמו הנבחר להגות בתורתו יומם ולילה ולהימנע מכל פתיחות לתרבותם של הגויים, ובכלל זה לכל יצירות המופת של גדולי ההוגים, הסופרים, המשוררים, המחזאים, המלחינים והכוריאוגרפים של כל הזמנים.[יב]
 
אני בטוח שניתן למצוא עוד רבבות דעות ואמונות שאלו שהשתררו על העם הנבחר ייחסו במהלך ההיסטוריה לאלוהים שהם ניכסו לעצמם אבל די בעשרים וחמש ההבלים שנמנו לעייל בכדי להגדיש את כוס המרורים ולהפגין את עומק הפגיעה באינטליגנציה שלי. אני גם בטוח שבאמתחתם של הרבנים שקשרו את גורלם בנכונותן של כל האמונות הללו יש הרבה תירוצים טובים שמסבירים מדוע אני טועה בכל סעיף וסעיף אבל את התירוצים הללו ראוי להפנות לאלו שהודות לרבנים ולישיבותיהם מעולם לא זכו לטעום השכלה מדעית והיסטורית של ממש וחבל להשחיתם על אנשים כמוני שלמדו והבינו את החוקיות שעל פיה העולם נוצר והתפתח ואת האירועים והתהליכים שכנראה באמת השפיעו על ההיסטוריה האנושית.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות', אליו תוכלו להגיע באמצעות המשבצת הירוקה הנקראת 'הפניות' שנמצאת בשמאלו של דף הבית.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[א]             
ראה המאמר 'מדוע אני לא אתיאיסט'
[ב]             
סקסטיליון הוא המספר 1,000,000,000,000,000,000,000, היינו, הספרה '1' ולאחריה 21 אפסים.
[ג]              
ראה המאמר כיצד התנ"ך מוכיח את תורת האבולוציה
[ד]              
ראה הפרק 'האל המתגלה'
[ה]             
ראה עשרות מאמרים בקטגוריה 'מבוכות תנכיות'
[ו]              
ראה המאמרים בפרק 'השיטה הכוהנית'
[ז]              
ראה המאמר 'המדרש בשרות הרבנים'
[ח]             
ראה הפרק 'תנורו של עכנאי', את המאמר הקצר יותר בפרק 'האגדה תשדירי הפרסומת של הרבנים' ואת המאמר 'הזלזול בבורא העולם'
[ט]             
ראה את המאמר 'האל כרב מופתי' ואת המאמר 'האל המתפלל'
[י]              
ראה המאמר 'שיתוף הפעולה עם האל'
[יא]            
ראה למשל את המאמר 'ספר "יהדות ונצרות" של הרב יהודה צבי הכהן קוק'
[יב]            
ראה המאמר 'ורדי ותהילים'
נקרא 17836 פעמים

72 תגובות